X
Forum

Forum

SOLAX X3-HYBRID-10....
 
Notifications
Clear all

SOLAX X3-HYBRID-10.0-M G4

191 Posts
30 Users
13 Likes
26.5 K Views
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@stanislav-staud jako OK, bez originální BMS je asi potřeba být opatrnější. Ale i tak si nejsem jistý, jak souvisí tvrzení "řídí nabíjení místo BMSky" se zápisy každých 5s 🤔 

Předpokládám, že tam buď připojil olovo, které BMS nemá, nebo tam připojil Li-Ion baterky, které mají BMS se kterými ten střídač neumí komunikovat a on nějak vyčítá informace z té BMS a podle nich říká střídači, jestli ještě nabíjet nebo ne. Nepředpokládám tedy sebevražedné chování typu Li-Ion bez BMS 😉

V každém případě je to jen o tom říct střídači nabíjej a pak sledovat napětí nebo SOC baterky a když dosáhne žádané úrovně, tak říct střídači, že už může přestat. Pokud tam nemá baterku s kapacitou pod 1kWh, tak se napětí/SOC určitě nemění nijak rychle a i pokud ano, tak stejně je to reaktivní řízení, tedy vydám pokyn střídači a nechám ho nabíjet/vybíjet dokud není potřeba skončit a to budou typicky spíše desítky minut než jednotky vteřin.

@koty007 a to všechny ty registry, které nějak souvisí s RemoteControl probudí střídač z IDLE? Loni v zimě jsme celkem dlouho hledali jak ho probudit bez fyzické cesty k němu a zmáčknutí tlačítka a nic jsme nenašli. Tohle nás nenapadlo 🙂

Teď, když už jde nastavit Backup režim klidně i na 15% SOC, už to není tak aktuální, ale když bylo minimum 30%, tak spousta lidí používala hodně Self-Use režim a tam byl IDLE  stav nepříjemný.


   
ReplyQuote
(@stanislav-staud)
Eminent Member
Joined: 6 months ago
Posts: 28
 

@johny_mnemonic napsal jsem to trochu nešťastně. BMS není nabíječka, on supluje funkci nabíječky ne však BMS.

A jedna mála poznámka k SOC v Backup režimu. Když nastavím 15%, tak se klidně měnič do IDLE dostane, protože při 15% sice vypne odběr z baterie, ale ta se dál samovybijí a protože měnič nereaguje hned, ale až při dalším poklesu třeba i o 5% tak do IDLE spadne. Odzkoušeno.

Já dávám 20%.


   
ReplyQuote
(@koty007)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 197
 

@johny_mnemonic ano, to probuzení funguje, má to sice svojí logiku ale probudí to střídač z IDLE


   
ReplyQuote
(@stanislav-staud)
Eminent Member
Joined: 6 months ago
Posts: 28
 

@johny_mnemonic probudit lze i přes aplikaci.


   
ReplyQuote
(@koty007)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 197
 

@stanislav-staud Myslíte pomocí ON/OFF? Nějak se mi nechce dávat si v noci budík abych zapnul střídač 🙂


   
ReplyQuote
(@stanislav-staud)
Eminent Member
Joined: 6 months ago
Posts: 28
 

@koty007 ano, a chtěl jsem tím jen říci, že nemusím fyzicky k měniči.


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@stanislav-staud hmm, dobré vědět.

Já taky nastavuju 20% jako minimum, ale proto, abych měl nějakou rezervu při výpadku proudu.

A z pozorování vím, že střídač nechá baterku samovybíjením dojít na SOC-5 a pak pustí nabíjení.

Takže pokud je zároveň nastaveno minimální SOC Backup režimu na 10%, tak dává smysl, že při nastaveném cílovém SOC 15% se stane, že baterka dojede samovybíjením na 10% a zareaguje dřív přepnutí střídače do IDLE, než spuštění nabíjení.

Tím pádem pokud by člověk opravdu chtěl používat Backup SOC 15%, musel by buď přenastavit to minimum třeba na 8-9%, nebo najít kde je nastavených těch 5%, při kterých střídač začne baterku nabíjet, když klesne pod cílové SOC samovybíjením.

 

@koty007 logiku? Jako že je potřeba nastavit ty registry ve správném pořadí? Podělíš se jaká ta logika pro probuzení je?


   
ReplyQuote
(@koty007)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 197
 

@johny_mnemonic pořadí je jedno, ohledně dělení se jsem psal asi na předchozí stránce jak se k tomu stavím


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@koty007 hmm, našel jsem. Psal jsi, že se ti moc nechce dávat své know-how jen tak, ale zároveň nechceš peníze...to je docela matoucí sdělení 🤨 

Našel jsem od Solax podpory tenhle postup pro probuzení z IDLE:

The parameters need be set for power control:
0x007C : select mode1,
0x007D : choose the type of target set,
0x007E: set the value of power target,
0x0082: set the power target hold time.

A také popis jak toho jde dosáhnout pomocí REST API (což je nejspíš to, co dělá mobilní appka).

Bohudík už to nepotřebuju...


   
ReplyQuote
(@koty007)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 197
 

@johny_mnemonic je to tak i myšleno, raději než nějaké peníze, tak protislužbu / produkt, něco z Loxone, každý něco má něbo umí, slevu někam na něco atd.


   
ReplyQuote
(@stanislav-staud)
Eminent Member
Joined: 6 months ago
Posts: 28
 

@johny_mnemonic dáš prosím link kde to podpora píše? díky


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@stanislav-staud zmiňoval to jeden člověk tady


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@koty007 jak říkám, je to pro mě hodně matoucí, obzvláště na fóru, kde si sdílíme jak kdo co dělá a pomáháme si při řešení problémů, na které narážíme...

To samozřejmě není žádný nátlak, je to tvůj investovaný čas a tvá volba a já to respektuji.

Nicméně, argumentovat tím, že tě získání znalostí jak ty registry používat stálo spoustu času a riskoval jsi poškození střídače je trochu úsměvné v kontextu s tím co zde nebo jinde sdílí s komunitou jiní. Množství času nebo riziko které jsi investoval je jako kapka v moři proti tomu co investují lidé jako třeba wills106, který sám napsal a už skoro dva roky udržuje Modbus integraci pro téměř všechny Solax střídače (a to nemluvím o tom, že už do ní přidal komunikaci i s dalšímu třemi značkami střídačů), nebo JoDehli, který už hodně let udržuje integraci mezi HA a Loxone, @L který už tu toho taky nasdílel tunu (včetně detailních návodů, které lidem šetří peníze i čas a práci) nebo kluci co už léta udržují LoxBerry. A tak by se dalo pokračovat hodně, hodně dlouho.


   
vita_k reacted
ReplyQuote
(@tissot)
Eminent Member
Joined: 7 months ago
Posts: 34
 

@stanislav-staud  přesně tak


   
ReplyQuote
(@tissot)
Eminent Member
Joined: 7 months ago
Posts: 34
 

@johny_mnemonic 

pochopitelně že je tam BMS. Nikoliv od Solaxu. Jejich balanční systém je k ničemu. Uvnitř Solax baterií jsou články Rept LiFePo 50Ah, balanční odpory jsou 33R, tj. proud 100mA. Běžně se baterie během roku rozbalancují tak, že využitelná kapacita je na cca 70%, pokud některý článek neulítne úplně a potom je to na 50%.

 


   
ReplyQuote
Page 12 / 13
Share: