X
Forum

Forum

termostat bojleru
 
Notifications
Clear all

termostat bojleru

50 Posts
12 Users
1 Likes
4,918 Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

Ahoj, nenasel jsem tak se zeptam. Jak byste nejlepe ridili ohrev TUV v bojleru, tak abych mohl nastavit napriklad:

20:00-16:00 37°C

16:01-19:59 45°C

jednou tydne 70°C 

normalne bych pouzil inteligentni regulaci pokojove teploty, ale jak s tou treti hodnotou?

Diky


   
Quote
milanc
(@milanc)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 60
 

Zkuste to trochu rozvést, jak se to má chovat. Co je 2000 a 1659?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@milanc 

ono to ulozilo podivne.

Od osmi do ctyr aby byla voda 37°C, od ctyr do osmi 45°C a jednou tydne aby se bojler nahral na 70°C (treba kazdou nedeli rano v 10:00)

 

 


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

Ahoj, já to mám jen přes časovače,a ještě rozdělené na léto a zimu. V létě  ráno na 38°C ( pouze na ranní sprchu) pak bojler čeká, jestli se nahřeje ze sluníčka a když ne, tak okolo 5 hod se nahřeje na 48°C . V zimě to mám celý den na 48. Přehřátí řeším jednou za 14 dnů na 70°C, ale tam to mám tak že používám čítač na počet dnů od posledního přehřátí na 70°C. V Létě se stává, že mi těch 70°C udělá sluníčko a tak se čítač znuluje a zase to čeká 14 dnů. je škoda to dělat v nastavený den, když se to zrovna přehřálo třeba dva dny předem ze sluníčka.

na těch 48°C ohřívám z tepelného čerpadla, přehřátí dělám od 48°do 70° spirálou. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Už dávno je dokázáno, že 70°C nemá smysl. Ty bakterie žijí i při 82° a to ti žádný termostat bojleru nedovolí nahřát.

A tuplem je to blbost v domácnosti, kde se voda průběžně stále používá.

Takže si to můžeš o tu jednu funkci zjednodušit.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Suhlas. Zijem 5 rokov v baraku kde koncim s teplotou TUV na cca 53st, v zime na 48. Periodicky ohrev na 70 som zvazoval, ale znemoznila mi ho pouzita nadrz (okc ntrr sol), kde je spirala zapichnuta z boku v poslednej tretine objemu. Nadrz bola pred 2 rokmi raz vypustena a nahrubo vycistena (ako sideefekt inej prace v TM). Rozbor vody som si robit nedaval, ale ziadnymi zdravotnymi problemami netrpime. Nez bojleru na 48st by sa clovek imho mohol obavat skor nejakych slepych vetiev v rozvodoch, alebo malo pouzivanych vypusti.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 
Posted by: @kobra23

Už dávno je dokázáno, že 70°C nemá smysl. Ty bakterie žijí i při 82° a to ti žádný termostat bojleru nedovolí nahřát.

A tuplem je to blbost v domácnosti, kde se voda průběžně stále používá.

Takže si to můžeš o tu jednu funkci zjednodušit.

No, my máme bojler Ariston Velis EVO Wi-Fi 80 EU, který umí max 80°C. Měli jsme problém s bakteriema a to nahřívání na max nás zachránilo. Od té doby co jede občas na max. tak žádný problém 😉 

BTW: O tom že by legioenlla přežila 70°C slyším prvně.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Tak to je dobrá zpráva, že už někdo dělá bojler s 80° termostatem. 

Většinu kmenů Legionely zabije již teplota 50°, ale je potřeba, aby těch 50° bylo po určitý čas zajištěno v celé délce potrubí až po výtokovou baterií a hlavně pak i v potrubí cirkukace až zpátky do bojleru. A to je většinou problém. 

To že ten Ariston to začal dělat s termostatem na 80° je už možná reakce na ty nové zjištění. Ja to info mám z doby nějak před covidem z posledního školení od jednoho z největších výrobců bojlerů v EU. 

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@kobra23 slepe vetve jsem eliminoval, ale ted diky za info, mam nejaku dobu vypnute obehove cerpadlo TUV (obrovska spotreba energie). Tak jednou za cas to teda provetram.

 

A jaky teda idealne blok na ovladani? (idealne bez grafiky komfort atd, ale jednoduse termostat se dvemi teplotami)

Dik


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @kobra23

Už dávno je dokázáno, že 70°C nemá smysl. Ty bakterie žijí i při 82° a to ti žádný termostat bojleru nedovolí nahřát.

A tuplem je to blbost v domácnosti, kde se voda průběžně stále používá.

Takže si to můžeš o tu jednu funkci zjednodušit.

U mě asi není problém nastavit i těch 82°, jen při teplotě nad 72° trpí spirály, více se na nich usazuje kámen. Teplotu hlídám loxonem, čidlu to je jedno. Havarijní termostat, co shazuje jistič jde nastavit až na 90°C .Mám bojler 440 litrů. V zimě je výtoč teplé docela veliká kvůli vaně, ale přes léto jede spíše jen sprcha. Jinak oběhovku na TUV používám také s logikou přes loxone. Zapne se ráno 5 min než začne zvonit budík, pak běží podle přítomnosti. Ještě čerpadlo TUV vypíná, když se teplá voda dostane oběhem zpět k bojleru, zapne,až zase lehce vychladne.

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

Po vypnutí cerpadla setrim >40kw mesicne. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @richard

Po vypnutí cerpadla setrim >40kw mesicne. 

To mi vezme auto za 4 hodiny nabíjení. Takže vlastně zanedbatelná položka a sralo by mne to odpuštění vody.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

Jako cca 8 az 9% celkove spotřeby energie vyplytvat na toto? 😉

To radsi zapnu kamerovy system 😭


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Schválně jsem se šel posilovat kolik mi bere oběhové čerpadlo na TV a nastojte 8 W takže ročně cca. 240 ,- Kč  to se mi ani nechce plýtvat relátkem na spínání. 
Jinak mám poměrně malý boiler 120 l na jednu koupelnu ( vana, sprcháč a tři umyvadla ) stačí. Do boileru topí ( převážně ) v zimě plynový kotel, spirála má plochu 1,07 m2 a v létě 3kW patrona ve spodní části pod “ plynovou” spirálou. V jímce boileru 1Wire senzor a pro el. spirálu pojistný senzor nastavený na 90 C. 
Vodu nahřívám na 55 C a jednou za 5 dnů na 80 C. 
Všechna logika v Loxone přes relé povel pro plyn kotel a přes 3f  stykač 3kW patrona. Logika zohledňuje jestli topit kotlem nebo podle stavu baterie a FVE topit 3f patronou .

Nahřátí plynem je asi 2,4 x rychlejší než 3f, takže pokud si holki napustí dvě vany po sobě pomůže plyn patroně anóbrž by kvokaly že “ zase není teplá voda !!!!” 

P.S. já se zásadně sprchuji takže kvokat mi netřeba 🙂


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@dalibor neresim spotrebu cerpadla 🙂 Ta energie padla na ohrev vody, ktera se ochlazuje ve smycce TUV. 

Neco takoveho jsem vubec necekal. Z cca 120kW mesicne za ohrev TUV jsem sel na 80kW (dva clenove v domacnosti).

Logika byla, ze kdyz se mi zacala vracet tepla voda, tak se cerpadlo vyplo, aby se nehonila porad dokola, ale jen aby dosla "tepla voda" zpet celym systememe a konec. 


   
ReplyQuote
Page 1 / 4
Share: