X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

LOXONE - MODBUS

426 Posts
46 Users
39 Likes
56.8 K Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@skybor ano to vyzera ono.

@budulinek pohodlnost? .... 😀


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@smotek7 

Tyyyy jooo!!! Tak já se tady prčím s tím, abych měl v bráně jednoduchý formulář na jednorázové posílání Modbus příkazů a ty radši čekáš 3 měsíce na SW?? 😤 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@budulinek nie, necakam.
Ja som to nepotreboval ale uz sa bliz cas kedy to budem muset rozchodit.
Inak da sa nejak zmenit komunikacna rychlost? Nenasiel som a vyzera ze dalsi co to ma napevno.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Komunikační rychlost (ani data bity, stop bity či parita) se pokud vím změnit nedají.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Tak se mi to nějak rozjet podařilo. Ale že by to bylo nějak extra stabilní, to se říct nedá. Občas to nějaký time-out hodí. No to je tak, když číňan udělá webové rozhraní na konfiguraci ETH-serial brány, kde je milion pořádně nezdokumentovaných parametrů a když metodou hokus-pokus to nějak nastavím, tak funkci na uložení funkční konfigurace nenajdu. No naštěstí to u mne nic neřídí a potřebuju to jen na zobrazení na mobilu (Nodered dashboard) a uložení do fluxdb a následné zobrazení grafu v grafaně. Vyčítám to co 10s a když to jednou za čas nepřečte, tak se nic hrozného neděje.
BTW: Čtete někdo z nějaké ETH-(modus)serial brány data v nodered? Jaký na to používáte node? Já momentálně node-red-contrib-modbustcp.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

No a teď jsem zjistil, že co večer fungovalo, tak ráno opět nejede. Komunikace s PZEM žádná. Po vyp/zap všeho opět funkční. Asi zkusím zapojit to doporučené externí napájení u PZEM.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@skybor A ako to mas zapojene?

Jasom to vcera pozeral a potrebuje to napajanie z oboch stran. Je opticky oddelena ta RS485. Ale to by asi nefungovalo vobec.

Ake napatie mas na tej meracej strane?


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

@smotek7 Používám to na měření výkonu (a napětí a proudu) z FVE panelů. Napájení na straně RS485 mám. Ale na měřené straně, když nedávají panely není samozřejmě nic. Předpoklad byl, že když na měřené straně nic není, tak není třeba nic měřit. A až tam něco bude, tak měřák pojede. Ale úvaha byla asi mylná. Takže ho zkusím napájet tím mikroUSB a uvidíme.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@skybor no to moze byt problem, lebo tam postupne nabieha napatie.
Len potom bacha odkial to napajanie zoberes.
A striedac ti neposkytuje kolko V a A ide s panelov?

 


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

V naší DIY "lowcost" FVE, vyprovokované sázkou, že postavím FVE s návratností do tří let, na takový "luxus" jako MPPT kontroler s datovým rozhraním není zatím místo 😉 . Až si FVE vydělá, dostane i MPPT s datovým rozhraním (už mám nějaký v merku). Ale zatím se FVE teprve testuje a rozjíždí ...

 

@smotek7 No a kdybych to napájení vzal z adaptéru napíchnutého v měniči? Mohl by tam být nějaký problém?


   
smotek7 reacted
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Posted by: @skybor

@smotek7 No a kdybych to napájení vzal z adaptéru napíchnutého v měniči? Mohl by tam být nějaký problém?

Anebo možná raději použít na externí napájení tohle?

Napájecí modul, izolovaný step-down měnič 24-72V na 5V

 

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@skybor ano , to bude rozumne.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@l @budulinek

Ten WaveShare Modbus mi nahradi komplet budulinkov projekt?

Zatial skusenost:

- dal som 12v zdroj, arduino sa moc hreje a casom vytuhne 1-2dni

- tak som dal pokusne adapter 9v, hreje sa menej...ale tiez po 1-2d vytuhne spojenie.

Tym sposobom ze musim restart Loxone Miniserveru, takze netusim co to sposobuje.

 

U toho WaveShare sa mi paci ze mozem dat PoE a teda mi vypadne riesit zvlast napajanie, ale predtym ako to objednam si chcem byt isty ze to splni ucel - bude citat z 2x ABB elektromer.

 

https://www.waveshare.com/wiki/RS485_TO_ETH_(B)#Introduction

https://www.loxforum.com/forum/faqs-tutorials-howto-s/138734-howto-energiez%C3%A4hler-abb-b23-b24-modbus-einbinden/page2

jeden popisuje ze mu to ide, dalsi ze nie :/

 

dik

This post was modified 11 months ago by killeriq

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Bohužel ti nedokážu odpovědět stoprocentně ani na jeden dotaz ;). Poe vyzkoušené nemám ABB elektroměr na tom neprovozuju a vudulinkovu bránu neznám co přesně dělá ;). 

Ale předpokládám že odpověď je na všechny tři dotazy ano, mělo by vše jet. 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@killeriq 

Souhlasím se @skybor , doporučuju mít v rozvaděčí externí step-down měnič na 5V. Já používám neizolovaný (+ pojistka) a stačí mi to. Napájím tím Arduina a senzory (1-wire) a pár dalších věcí. Arduina jsem nikdy nenapájel přes ten 9V-12V konektor, vždycky jenom přes 5V. No, matně si vybavuju, že jsem kdysi před lety jsem zkoušel Arduina napájet těmí 9V - 12V a nefungovalo to. Jo, to přehřívání si taky vybavuju. V HW věcech se moc nevyznám, ale je možné, že ten interní step-down měnič v Arduinu neutáhne ethernet shield a další periferie, které máš na Arduinu (na těch 5V) pověšené.

 

Jinak Modbus brány z Ali fungují. Ale vypíchl bych pár rozdílů:

  • Obecně, RS485 je strašně pomalý (default je 9600 baud). Moje brána má frontu (buffer) Modbus dotazů. Pokud Loxone pošle 10 Modbus dotazů najednou, brána je uloží a postupně vyřídí (není to čisté FIFO, dotazy na existující zařízení jsou prioritizovány). Brány z Aliexpresu (a jiné komerční brány) podle mě podobnou frontu nemají (ve specifikacích jsem ji neviděl). Absence fronty může vést k timeoutům. Pokud Loxone posílá hodně dotazů najednou (nebo rychle za sebou), brána z Aliexpresu je může zahodit a Loxone pak hlásí timeout. Koukám, že waveshare to řeší automatizovanými Modbus dotazy na koncové zařízení a ukládáním Modbus odpovědí (!) do paměti, což je podle mě prasárna v rozporu s Modbus specifikací.
  • Jak psal @skybor , brány z Aliexpresu mají milion nastavení a jsou uživatelsky nepřívětivé. Podle mě je to tím, že jsou to často univerzální RS232(RS485) <-> TCP převodníky (s milionem nastavení, které nepotřebujeme), které jako "bonus" dělají i převod Modbus RTU <-> Modbus TCP zpráv. Moje brána je jednodušší, dělá to co by Modbus RTU - Modbus TCP brána dělat měla. Nic neukládá (kromě fronty dotazů přicházejících z ethernetu a směřujících na RS485), je transparentní, nemá žádné heartbeaty ani žádné automatizované dotazy na RS485 linku.
  • jak se ukazuje, největší "challenge" u mé brány jsou dráty. Správné napojení RS485 modulu na Arduino. Vyřešit napájení Arduina.

   
Jakub reacted
ReplyQuote
Page 24 / 29
Share: