X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Ovládání bazénu

107 Posts
18 Users
6 Likes
27.8 K Views
(@davek)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1
 

Dobrý den, solničku Hidrolife mám přes Modbus integrovanou už řadu let čtení i ovládání funguje naprosto spolehlivě. Na stejné směrnici mám připojený i automatický ventil. Nepoužívám tedy Loxone (mám jiné PLC), ale to asi není důležité. Začal jsem od návodu a podkladů od Kolda, postupně jsem si ale dohledal ještě několik dalších registrů, které mi chyběly. V podstatě jsem si prošel vše, co se dá ze solničky číst nebo tam zapisovat. Chybí mi jen čtení naměřené salinity, ale to stejně spouším jen 1x za rok přes display.
Aktuálně mám integrováno cca 22 proměnných s tím, že přes Modbus měním i některá nastavení.

Tady je pár mých postřehů, s čím jsem bojoval. Podotýkám, že tato solnička je trochu specifická a podklady od Španělů nic moc. Mám na RS485 integrováno řadu technologií v domě a se solničkou jsem bojoval nejvíce (proti tomu např. ventil od Astrapool jsem rozchodil na poprvé za hodinu).

Základem pro tuto solničku je mít vše OK na vlastní RS485 sběrnici. Tady bude hodně záležet na použitém převodníku, ale vyplatí se si ohlídat zapojení gnd, mít správné zakončovací odpory (pro některý převodník je potřeba i pull-up odpor) a použít stíněný kabel uzemněný u převodníku. A samozřejmě zapojit RS485 do smyčky a ne do hvězdy. Já jsem měl vše funkční na stole s 1m kabelem a když jsem dal solničku k technologii s převodníkem za 20m kabelem, začal jsem mít problém právě např. v náhodně se měnících hodnotách. Vyřešilo to až právě 100% dodržení všech pravidel pro RS485. Teď mi běží 3 roky bez jediného výpadku na Modbus RTU - TCP převodníku s tím, že na stejné RS485 mám solničku i ventil.
Za naprostý standard považuji správné nastavení rychlosti, parity a stop bitů.

Druhou zradou pro mne bylo, že různé Modbus mastery SW resp. seznamy registrů pracují s různou verzi adresování registrů (začátek od 0 vs 1). Tj. můžete mít adresy registrů o 1 posunuté. Tady je třeba si to odzkoušet podle použitého SW.

Kdo zná Modbus protokol, rychle u této solničky zjistí, že pánové ve Španělsku ignorují standard rozdělení adres registrů (input, coil, holding ...). A pro jistotu ani v seznamu registrů nenapíští, které jsou které. 😉

Osobně doporučuju odladit jednotlivé části postupně. Tj. nejdříve si zkusit komunikovat se solničkou napřímo přes Modbus RTU bez převodníku. Pak přes RTU - TCP převodník, ale přímo pomocí Modbus master testovacího SW (modpoll, Modbus Tool, EasyModbus ...). Až když rozumíte, co kde jde jak najít, šel bych do nadstavby typo Loxone / OpenHAB (tam to mám já) ...

Všechny měřené hodnoty ze solničky (ale i většinu stavových a chybových bitů) se získávají z registrů popsaných v části Measure návodu. Tj. INPUT registry 0x0100 (256 DEC) - 0x0111 (273 DEC). Pozor, je třeba číst skutečně INPUT registry, tj. příkaz 0x04 (a ne HOLDING, příkaz 0x03). Pokud si pamatuju správně, solnička vrací odpověď i pro HOLDING registry s touto adresou, ale jsou to nesmysly. Resp. někdy odpověď smysl dává, ale podruhé už ne. S INPUT vše funguje přesně jak má.

Ph je skutečně v INPUT registru 0x0102 (258 DEC), Rx v INPUT 0x0103, teplota v INPUT 0x0106 atd. Nemůžů vkládat přílohy, ale když mi napíšete email na [email protected], pošlu mnou doplněný work se seznamem (případně i pracovní Excel, kdo jsem si to testoval).

Ph, Rx jsou 16bit unsigned integer data. Ph je třeba dělit 100, Rx je rovnou. Teplota je 16bit signed integer a dělí se 10. Většina je popsaná v přehledu registrů, občas je třeba trochu zkoušet. Jak psal Kolda, občas je prohozený low a high byte, ale dá se to najít.

Jinak sekce GLOBAL, INSTALLER, FACTORY, USER a MISC, to už jsou HOLDING registry. Tj. číst přes příkaz 0x04 a zapisovat vždy přes 0x10 (i když zapisuju jen jeden registr).

Pokud bude by měl někdo problém s nějakou konkrétní věcí, napište. Pokusím se pomoct podobně jako mě pomohl na začátku Kolda.


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

Ahoj, tak jsem si prečetl celý vlákno a původně jsem také chtěl použít solničku od Albixonu, ale nakonec jsem se rozhodl pro něco z mého pohledu mnohem jednodušího.

Hodně se mi libila tahle solnička https://www.vagnerpool.com/web/cs/product/va-salt-c10-do-25-m3, popřípadě s dávkováním a PH sondou https://www.vagnerpool.com/web/cs/product/va-salt-smart-c10-do-25-m3-ph-sonda a tak jsem hledal a hledal.

Nakonec jsem našel rakouskou firmu(překvapivě :D), která prodává https://shop.peraqua.com/en/Measure-Control-and-Dosing-Systems/Salt-Electrolysis-Systems/iQntrol-salt-electrolysis-system-SALT-MODBUS-15g-Cl-h-self-cleaning-cell-for-private-pools-up-to-50m3-pump-runtime-8h-iQntrol-salt-electrolysis-system-SALT-MODBUS-15g-Cl-h-self-cleaning-cell-for-private-pools-up-to-50m3-pump-runtime-8h.html a světe div se ona k tomu existuje už i knihovna https://library.loxone.com/detail/iqntrol-salt-modbus-saltelectrolysis-932/overview do loxonu.

Ok, tak jsem kontaktoval prodejce v rakousku, ten mě odkázal na zasoupení v čechách a poslali mi nabídku.

V ceně je solnička, pumpa pro dávkování, PH sonda, Redox sonda a to vše za 42tis, vzhledem k tomu, že Hidrolife stoji 45tis, tak není co řešit. Redox sonda je tam navíc oproti Hidrolifu a navíc je implementace mnohem jednodušší. Takže pokud by někdo hledal alternativu, tak tady je 🙂


   
Felda reacted
ReplyQuote
Page 8 / 8
Share: