X
Forum

Forum

tepelne cerpadlo ze...
 
Notifications
Clear all

tepelne cerpadlo zeme/voda

236 Posts
20 Users
3 Likes
36.1 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

podle me tech 204tis je fakt dobrych. protoze ono je tam pak strasne moc ventilu a dalsich serepeticek na napojeni a to skace.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Já platil za Acond G4 150kkč včetně tuv,  dopojení k podlahovce a rozchouzení, smlouva z roku 2017 a duben 2018 instalace. 5kkč mě stál  výkop a zahrnutí slinek. Slinky jsem si pokládal sám. Jestli stojí 6kW dneska 200kkč,  tak je to asi ok, ale už bych se rozmýšlel. Trochu mě vadí, že to není jedna pixla. V tm to docela zabírá místo. Už bych dneska šel asi cestou nilan VP18 K(WT) s chlazením a FVE (NZU). S tč jsem zatím spokojen.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

ono zalezi na vykonu toho tc. Ja mel treba jen 3.6kw a rozdil oproti 6kw znamena dvojnasobny vykon, takze bude urcite TC drazsi.

Ad ta jedna pixla, ja sem treba spokojenej s tim jak to mam samostatne. Protoze do toho vidim a je to oddelene v pripade problemu. Kdyz to bude all in one, tak v pripade problemu nepojede nic. ja muzu dat narychlo do boileru patronu a pojedu aspon vodu.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
Topic starter  

Nilana mi projektant razne "zatrhnul" 😀

Vykop stal jen 5 tisic? A jak to probihalo? Vykopal, odjel, natahnul jsi, prijel a zahrnul? Nebo jsi pokladal kdyz tam byl bagr?

Resim trochu jak to udelat a co mam dat do sitove analyzy 🙂 


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Já spoléhám na to, že acond není one man s.r.o. a mají spousty servisáků po celé čr. Pokud se něco stane, předpokládám rychlé řešení(jednotky dní). Shánět někde komponenty na konkrétní bojler a dopojení el.,  je podlé mě horší řešení. Ověřil jsem si to při zapůjčení el. kotle. Spíš mě prostě vadí ta spousta trubek a kohoutů, které by mohli být ukryté.

Využít teplem a vlhkostí nasycený odpadní vzduch je asi správnější cesta. V tom vzduchu je hodně energie, která se dá lépe využít.
@richard soused má bagřík. Dopoledne vykopal, my za 2h položili a on odpoledne zahrnul.2 okruhy po 180m něco jako L. 180cmx90cmx36m výkop. Nevím co je sťová analýza.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Má tu někdo zkušenost s tím stropním vytápěním?

Pro mně je to hodně nepraktické protože budu potřebovat prostor mezi betonovým stropem a podhledem, kam budu ukládat VZT, Elektriku atd... 

Nedovedu si představit jak bych chladil podlahou. Asi bych měl strach z rosného bodu a vzniku kondenzátu v podlaze (což je pro anhydrit asi smrt). Ale logiku to má. V létě chladit pomocí TČ. V případě ordinací a provozem kolem něj by to význam asi mělo. V normálním domě se člověk chová tak aby jej zbytečně nepřehříval resp. neochlazoval. Jenže tam kde se lidi shlukují to moc nefunguje. Proto budu dávat co nejjednodušší řešení, protože na kravinky kolem asi nebude moc času. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

@xoor: Servisaky urcite ma, zatim nebyl problem. To bylo mysleno jako katastroficky scenar ;-).


   
ReplyQuote
(@pafka)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 19
 

ahoj, ja to mam prakticky stejne jako ludek, nic za podobne penize jsem nesehnal, proto take acond zeme/voda pro pasiv

tepelne ztraty ma nas barak kolem 3 kW, tc ma prikon cca 0,7 kW, vykon necele 4 kW, bivalence/elektropatrona tam je 2x2 kW, cena 2017-18 cca 130 tis. s dph (niz se dostat neslo) vc. nadrze tuv, bez napojeni na topny system, to jsem si chtel resit sam se svym topenarem (ale jim se to moc nelibilo, radsi by dodali komplet, vc. podlahovky).. zemni registr neboli slinky jsme si delali taky sami, s navrhem nam pomohla firma getra, kontakt zprostredkovali z acondu (za to jim dik, i kdyz jsem o nich vedel), mame 2x200m hadici, vykop 2x cca 30 metru delky v cca 2m hloubce a 1m sirce.. cena byla za material getra (trubky + kaucukova izolace + kapalina) neco kolem 20-25 tis. s dph, za vykop bagru jsem dal cca 8 tis., byla to prace na cca 3/4 dne ve 2-3 lidech, ale vsechno jsme si udelali take sami, nic na tom neni, pokud je clovek trochu zrucny a premysli u toho 🙂

k acondu, mam takove smisene pocity... je to ceska firma s historii a zkusenostmi, proto jsem je take zvolil.. ale zrovna segment rodinny dum, / zeme/voda, pasivni dum, mi osobne prislo, ze nemaji tolik zkusenosti, tech cerpadel maji podle me instalovane jednotky a porad se uci.. par veci me v prubehu i zklamalo (obcas neznalost nebo spis nedovysletleni, nedotazeni nekterych detailu, chybel mi i nejaky detailnejsi technicky list k TC, neco vic nez je jen prikon, vykon, COP, rad bych se i neco vic dozvedel o fungovani jejich chlouby regulace acond thermu, dal napojeni pres modbus tcp, urcite by me napadly i dalsi veci)...

nicmene i tak musim rict, ze jsme spokojeny, jak s cerpadlem, tak s v celku aktivnim pristupem firmy, ale v provozu to mame prvni zimu, tak nemuzu zatim moc objektivne poreferovat.. kazdopadne zatim bych do nich sel znovu, za ty penize jsou podle meho bezkonkurencni

btw. docela rad bych po zime srovnal s ludkem nebo i dalsima nektere udaje, napr. na jaky komfort topite, kolik kW jste projeli za topnou sezonu, jake bloky na regulaci v loxone pouzivate, jake parametry pouzivate (slunecni svit, predpoved, zaluzie, teploty,...), jak casto TC sina, atd. atd... ja beru u loxone jako prioritu a takovy osobni cil nastaveni regulace topeni/vetrani tak, abych na to nemusel sahnout a jsem zvedavy jestli se mi to nekdy podari 🙂 nereseli jste uz nekde neco takoveho? ja cetl par shrnuti od ludka, ale vic nic...

preju stastny vyber 😉

This post was modified 5 years ago by pafka

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Po zimne srovnat muzeme. Podobny elan jako ty jsem prvni zimu mel taky 😉 A furt to sledoval, nastavoval.... a ted uz o tom ani nevim 😉

AcondTherm sem uplne vypl, vadilo mi, ze nevim podle ceho se to rozhoduje. Navic, u pasivu je to uplne jedno. Oni tam maji ruzne algoritmy dle teplot, dle datumu, chteli i dle tlaku a predpovedi pocasi z netu.

Jenze, to se hodi do drevostaveb, kde se to rychle reguluje. U pasivu je lepsi nic nevypinat a nechat pomalicku bezet nonostop.

Cerpadlo mam nastaveno z Loxonu do Static modu a mam jaro/podzim rezim a zima rezim. V zime mam nastavenou nejakou konkretni teplotu vratne vody. vubec nejedu dle teplot mistnosti, opet zbytecnost. vzdych se vetra a hybe, zatimco teplota vratky ti rika jak na tom dum je ohledne akumulace.

Podle vratky jen ridim, jeslti se topi nebo netopi.

Na jare/podzim pak jen pritapim mistnosti kde je dlazba a to jen zase dle teplot vratky. Uz mam vyzkousene nejake teploty, kdy je podlaha jeste komfortni a kdy ne. Zaroven se tim na podzim uz zacina pritapet dum do podlahy, takze kdy zpak zacnou mrazy, nezacina se nanulu.

A to je cca vse co ridim, komplet sem to osekal a zjednodusil, protoze vic je k nicemu 😉

(jo a jeste v noci se pritapi pracovna a pres den ne, protoze tam jede komp co to vytopi ;-). Zbytek okruhu jede nonstop


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
Topic starter  

je tady krome Koldy kdo ma Eltex? 

jak to napojit na Loxone a ovladat? Diky


   
ReplyQuote
(@pafka)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 19
 

no ja uz jedu v loxonu treti variantu (posledni asi 14 dni) a ta zatim vypada slibne, uvidime... ale vse to je vyuziti tech novych bloku co jsou ve verzi configu 10, kde to ma raagovat na tepelne cerpadlo a snad i podlahovku

acondtherm, tos rekl presne... kdyz clovek nevi, jak algoritmus funguje, navic se to chova tak nejak jak nechci, jako pro jiny dum, i nepredvidatelne, tak to proste nechci pouzivat... nejde preci pouzivat jednu logiku pro pasiv, pro nizkoenergeticky, zdeny/nezdeny, apod.

nevim noo, souhlasim, ze v jednoduchosti je sila, ja v tom taky zadne mega slozitosti nechci, musi to byt jednoduche a hlavne, aby tc porad nespinalo jak prdly (coz nevim jaky prah je, jestli idealne 1x za den, 2x,..)... ale kdybych sel tvou logikou regulovat podle podlahy (pokud teda pro tebe neni prah komfortu v podlaze :)), tak preci musi byt docela velky rozdil v teplotach v mistnosti, kdyz napr. sviti slunce, kor pokud vic dni v kuse, nebo v obyvaku+kk varite/pecete, mate navstevu (mam vypozorovano, ze v 40m2 pri 6 lidech cca hodinu jde teplota o cca pul stupne nahoru), jsou pustene pc, a oproti tomu, kdyz se tohle nedeje?

urcite tvoje varianta ma nejaky smysl (presto doufam, ze k tomu casem nedojdu), me prijde i docela draha na provoz, aby mi bezelo cerpadlo skoro v kuse.. s tim se mi taky moc nechce s loxonem smirit a verim, ze to pujde jinak 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

pokud mas pasiv, tak to co popisujes je uplne jedno.

kdyz vypnu TC na 24h, zmeni se mi teplota v dome o cca 0.5C a to jen protoze, v noci nebezi PC 😉

to co si myslis, ze teplotu ovlivnuje, tak vubec neni. to je teplota vzduchu, kterou stejne odebiras rekuperaci pryc (a tocis ji castecne zpet). to co dela teplotni kofort je teplota zdi a podlah a tem je uplne jedno kolik lidi tam je

kdyz se sviti slunce vice dnu, dopada na podlahu, ta se ohreje a tim se prestane ochlazovat vratka. a tim padem neni potreba topit.

kdyz sviti, vytahnou se vsechny zaluzie a ohreje se vetsina podlahove plochy v dome. to ma za nasledek, ze se pak treba dalsich 20h netopi. Ale tohle vsechno ti ovlivnuje podlaha a vratna voda 😉

a prave to tvoje reseni, kdy regulujes teplotu dle aktualni teploty vzduchu v mistnosti, zpusobuje to zminene "nezapinalo jak prdly". Na chvili otevres dvere a teplota ti spadne o par C.

ale i kdyz budes mit vyple TC, tak ihned po zavreni mas teplotu zpet.

Ver mi, neco o tom vim. Loni mi tu v dome bezelo nekolik rigu tezicich Bitcoin, celkovy odber cca 5kw. To zkurv*** teplo neslo z domu dostat ven. I kdy zsme v -20 vetrali nonstop, tak se vyvetral jen vzduch, nikoli teplo, co bylo zazrane ve zdech.

Kdyz jsem rigy pak brezen/duben prodaval, tak jeste cca 14 dnu bylo v baraku horko a to uz nic nebezelo ;-).

Zkratka, roli hraje masa VPC, nikoli vzduch


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
Topic starter  
Posted by: L

pokud mas pasiv, tak to co popisujes je uplne jedno.

kdyz vypnu TC na 24h, zmeni se mi teplota v dome o cca 0.5C a to jen protoze, v noci nebezi PC 😉

to co si myslis, ze teplotu ovlivnuje, tak vubec neni. to je teplota vzduchu, kterou stejne odebiras rekuperaci pryc (a tocis ji castecne zpet). to co dela teplotni kofort je teplota zdi a podlah a tem je uplne jedno kolik lidi tam je

kdyz se sviti slunce vice dnu, dopada na podlahu, ta se ohreje a tim se prestane ochlazovat vratka. a tim padem neni potreba topit.

kdyz sviti, vytahnou se vsechny zaluzie a ohreje se vetsina podlahove plochy v dome. to ma za nasledek, ze se pak treba dalsich 20h netopi. Ale tohle vsechno ti ovlivnuje podlaha a vratna voda 😉

a prave to tvoje reseni, kdy regulujes teplotu dle aktualni teploty vzduchu v mistnosti, zpusobuje to zminene "nezapinalo jak prdly". Na chvili otevres dvere a teplota ti spadne o par C.

ale i kdyz budes mit vyple TC, tak ihned po zavreni mas teplotu zpet.

Ver mi, neco o tom vim. Loni mi tu v dome bezelo nekolik rigu tezicich Bitcoin, celkovy odber cca 5kw. To zkurv*** teplo neslo z domu dostat ven. I kdy zsme v -20 vetrali nonstop, tak se vyvetral jen vzduch, nikoli teplo, co bylo zazrane ve zdech.

Kdyz jsem rigy pak brezen/duben prodaval, tak jeste cca 14 dnu bylo v baraku horko a to uz nic nebezelo ;-).

Zkratka, roli hraje masa VPC, nikoli vzduch

uplne nechapu - kdyz snimas teplotu vody na zpatecce, tak to Ti bezi nepretrzite cerpadlo? Pokud ano, tak pak ventil pripojuje zdroj tepla a nebo ne a voda jen cirkuluje v podlaze bez zdroje tepla?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

acond ma v sobe nejakou logiku, ze pred samotnym rozjetim cerpadla nejprve na nejakou dobu roztoci obehovku. tim padem kdyz se obcas rozjede objehovka a pokud je vratka dostatecne studena, zacne se topit. 

Na to ma acond v sobe zase logiku, ze tam ma nejake tolerance. takze se netopi na presne stupne, ale jen kdyz je treba o 1c mene a dokud neni o 1c vice nez pozadovany.

ohledne toho zapinani/vypinani. z toho co sem pochopil, tak problem zapinani/vypinani je hlavne pro obyc kompresory, zatimco invertorovemu cerpadlu to uz tak nevadi. 


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

@L já jsem si to stropní topení právě byla ošahat už loni v zimě. Dennert má vzorový barák (ne že bych uvažovala o řešení od Dennertu, ale předpokládám, že pocitově je to podobný bez ohledu na výrobce), kde má v přízemí ty jejich panely se zalitýma trubkama a v podkroví trubky pod sádrošem. Chlápkovi to valilo zrovna naplno, protože natápěl barák na vyšší teplotu kvůli následující návštěvě, navíc ten jeho barák není pasiv, takže topí oproti pasivu relativně hodně. A ani tak to nebylo nijak nepříjemný, prostě normální vytopený barák - teda na mě přetopený, ale jinak naprosto OK. Ono se to chová úplně stejně jako ty infrapanely, jen je to komfortnější, protože topí celá plocha stropu, takže se topí nižší teplotou a člověk tak ani nezaznamená, že teplo jde shora. U infrapanelu to poznáš (ty má kamarád v pasivu jako jediný zdroj vytápění, tak jsem si je taky osahala). Týpek mi i měřil teploty povrchů infrateploměrem - jestli si dobře pamatuju, tak strop měl 26, podlaha 25 a stěny 23-24 nebo tak nějak. Kdežto infrapanel má ke 100 stupňům.

This post was modified 5 years ago by Baysha

   
ReplyQuote
Page 3 / 16
Share: