X
Forum

Forum

tepelne cerpadlo ze...
 
Notifications
Clear all

tepelne cerpadlo zeme/voda

236 Posts
20 Users
3 Likes
35.8 K Views
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

Jinak rosný bod nemůže být tak těžký pohlídat, rosničky na něj mají grafy, tak snad stačí dohlídnout, aby teplota vody tekoucí do podlahy/stropu nebyla nižší než předpokládaný rosný bod venkovního vzduchu. A nevařit obědy o sedmi chodech, aby se vlhkost vzduchu uvnitř nekontrolovatelně nezvyšovala 🙂

This post was modified 5 years ago by Baysha

   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

Jinak jen pro srovnání: já dostala od Acondu nabídku na čerpadlo Pasiv G4 (výkon ve specifikacích neuvedli, ale bude to to samý, co má L.) včetně oběhových čerpadel, bojleru, slinek, propojovacího materiálu a instalace za cca 175 000 včetně DPH. Ale zatím ji stejně nevyužiju, stavět začneme v ideálním případě v červnu, spíš později. Takže uvidíme, jakou cenu se mi podaří vyhádat, až to bude skutečně aktuální.

This post was modified 5 years ago by Baysha

   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 
Posted by: L

ohledne toho zapinani/vypinani. z toho co sem pochopil, tak problem zapinani/vypinani je hlavne pro obyc kompresory, zatimco invertorovemu cerpadlu to uz tak nevadi. 

Já to pochopila trochu jinak - tak, že invertorové čerpadlo místo zapínání/vypínání jen snižuje a zvyšuje výkon. Takže těch cyklů zapnutí/vypnutí je u něj díky tomu daleko míň a tím se kompresor šetří.

Hm, ale jestli AcondTherm neumí logiku pro pasiv s akumulací, tak teda nevím, čím to budu řídit. Na to, abych si barák zaLoxonovala, fakt nebudu mít prachy... 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já mám TČ s klasickým scroll kompresorem. Častější spínání jsem trochu zredukoval tím, že jsem do okruhu topné vody vřadil taktovací 100l zásobník, který mi zvětšil objem topné vody. Teorie je taková, že by mu nahřátí většího objemu mělo trvat delší dobu a zároveň by se z něj mělo do baráku vytápět déle. Tím pádem by kompresor měl spínat méně.

V reálu mi TČ spíná cca. 5x denně (mám 3500 po cca. 1 a 3/4 roce). Kdysi mi jeden technik říkal, že by kompresor měl mít poměr počet spuštění / doba chodu rovný 1 nebo menší (jinak řečeno, když se zapne, tak aby jel co nejdéle). Což se mi cca. daří držet.

V reálu si myslím, že mnohem dřív odejde čerpadlo, popř. nádoba na TUV...


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

@radek - je otázka, jestli má 100l jako taktovací nádrž vůbec nějaký reálný efekt. Akumulace baráku z VPC jako celku je podle mě tak velká, že když k tomu přidáš 100l vody, tak je to jak když plivne do Atlantiku 🙂 


   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

@Baysha   Cena pěkná, já jim to zrovna smluvně podepsal a vše jak píšeš + 3-okruhový venkovní rozdělovač vyšlo na 235 tis. s DPH po 15% slevě. Takže gratuluji a být Tebou, tak s rozmýšlením moc neváhám 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ta nádrž je tam hlavně kvůli tomu, aby TČ fungovalo i když se v domě uzavře většina ventilů podlahovky a hlavně necyklovalo. Mám v domě 17 okruhů. Pokud se ji 15 zavře, bude průtok tak malý, že se voda rychle ohřeje a TČ pojede třeba jen 3 minuty, pak se rychle zchladí a pořád dokola. Takže začne cyklovat. Jeden z parametrů, který si měřím je počet startů TČ. Takže je výhodnější topit do taktovací nádrže a z ní odebírat médium do domu. Při extrémním případě, když potřebuje topit jen jedna místnost se mi nemůže stát, že bude čerpadlo cyklovat. Navíc mám v taktovací nádrži elektrickou spirálu, když nebude TČ stačit, tak se voda přihřeje ze spirály, nebo když bude mít TČ závadu bude se topit ze spirály.

Nedávno jsem byl u známého, který měl za dva měsíce 1200 startů TČ, což podle mně není v pořádku.

Na jaře se chystám stavět FV elektrárnu v ostrovním režimu, u které bych chtěl přebytky posílat na spirálu umístěnou v taktovací nádrži. Teoreticky bych měl něco ušetřit, otázkou však zůstává jak to bude s tím cyklováním, protože tím že budu vodu v taktovací nádrži přihřívat z jiného zdroje naopak budu cyklování podporovat. Příští rok budu mít zkušební provoz, tak uvidíme jak se to bude chovat. Ono té energie z FV v zimním období zase asi tolik nebude.   


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

@koldavideo jasně, situaci, kdy bude ze 17 okruhů otevřený jen jeden či dva, jsem vůbec neuvažovala. Pak to smysl dává. I když nevím, nakolik to zachrání pouhých 100l, jako má Radek. Ty máš jak velkou akumulačku?

@david hm, nasadil jsi mi brouka. Otázka je, jak se budou ceny vyvíjet v následujícím půl- či tři čtvrtě roce, jestli se nevylíhne nějaká konkurence a nestlačí ceny dolů, nebo jestli se dá očekávat, že to poleze spíš nahoru. Proberu to s projektantem. Psali, že cenová nabídka platí tři měsíce, tak se chvilku rozmýšlet můžu 😉

This post was modified 5 years ago by Baysha

   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

@ Baysha  Nedělej si iluze, teď na konci roku honem řeším i objednávku VPC, ceny půjdou o min. 10-15% nahoru, červená cihla dle obchoďáka z KS až o 30%. Nemyslím, že to trh nebude kopírovat i s ostatními stavebními položkami. Doby, kdy L. koupil za pár korun už nenávratně, teda do další krize + čas zpoždění trhu, skončila. Ať je řeč o cihle nebo TČ. 🙁


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ta nádoba nemá sloužit na akumulaci tepla ale pro snížení počtu startů TČ.

A druhý důvod byl (u měn) ten, že ze začátku (cca. 1. rok) jsme celé horní patro nevytápěli a tím pádem jsem tam měl všechny okruhy hodně přiškrcené a abych zajistil alespoň minimální požadovaný průtok přes výměník TČ, byla tam nádoba potřeba.


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

@radek však snížení počtu startů je dané právě tou akumulací tepla, ne? Ale pokud funguješ tak, že přiškrtíš velkou část okruhů, tak taktovací nádrž smysl dává.


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

@david jasně, díky za info


   
ReplyQuote
(@pafka)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 19
 

to @L

mam pasiv, ale pri vypnutem topeni se pres noc ochladi klidne o vic jak 1c, to mame teda jinak

kdyz u tebe slunce sviti, rozehreje se ti misty podlaha, tak ty schvalne zapinas topeni, aby bezela obehovka a roznesla to po celem dome? kdyby slo zapnout jen obehovku, tak bych to asi zkusil, ale ty predpokladam zapinas normalne cely system topeni, protoze spusit jen obehovku te acond co vim nepusti

teplo ve vzduchu se ti preci casem postupne taky akumuluje do zdiva/podlahy a castecne roznese po dome

to zapinani/vypinani muzes osetrit nekolika zpusoby, at uz prahem sepnuti, tak treba minimalnim behem tc... stejne tak je asi hloupost ovladat topeni v dome podle mistnosti, kde vstupujes v topnem obdobi z domu ven, kde je to riziko, ze by se na chvili snizila teplota vzduchu vyvetranim, nicmene i to jde v loxonu poresit pridanim magnetu do logiky... ja nicmene tyhle mistnost uplne z regulace vyhodil a jen je sleduju, protoze mi prijde nesmysle regulovat podle zadveri, technicke mistnost, kde je teplota stejne v rozsahu, ktery je absolutne dostacujici

to @Baysha nechci, aby vyznelo, ze acondtherm je k nicemu, sam o sobe urcite nebude spatny (vyhral i nejake ceny mezi topenari tak snad nemuze :-), kdybych nemel loxone, urcite bych ho tam i nechal (a ve finale ho nastavil tak, aby to bylo komfortni) a dal mu vetsi sanci, protoze ma papirove treba oproti ekvitermu usetrit cca 30 % energie... nicmene je moznost se prepnout na klasicky (co maji snad vsechny termostaty) ekviterm a nebo dokonce manual a muze se ovladat ovladacem na zdi... verim i tomu, ze pokud by nejake hodnoty spinani/dobehu topeni nevyhovovali, tak to v nastaveni acond je schopny upravit... ja beru acondtherm jako neco navic, co ale nevyuziju... a hlavne, to co tady pisu treba ja, je spis o tom, ze mam nadrazeny system a chci ovladat vsechno idealne z nej, kdyz to umi a nemit jich po baraku nekolik a stejne tak nekolik dalsich ovladacu


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Teplo z trubek do podlahy je předávané pomalu a dlouho. Ale pokud máš barák s tep. ztrátou třeba 3kW a TČ o výkonu 6kW, tak čerpadlo zapne a za 5 min se mu už začne vracet topná voda která nebude moc ochlazená (protože prostě nestihne předat to teplo). Současně totiž musíš zajistit dostatečný průtok přes jeho výměník aby měla to teplo kde umořovat. Pokud ho nebude mít kam předávat (vratka bude o podobné teplotě jako přívod) tak se ti vypne.

Ideální je tak mít TČ o výkonu blízkému tepelným ztrátám baráku (nebo i nižším) a extrémy přečkat díky akumulaci domu nebo příp. nějakou el. patronou. To je mimo jiné další důvod proč do pasivu s malou tepelnou ztrátou už TČ nepatří.


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

@pafka dík za info. Mně se právě nejvíc zamlouvá to, co píše @L - řídit si topení podle teploty vratky. Pro náš typ baráku mi to přijde nejlogičtější. Otázka je, jestli to u stropního topení bude fungovat tak dobře jako u podlahovky, protože solární zisky se ve stropě projeví se zpožděním, není tam ten efekt okamžitého zvýšení teploty jako u podlahovky, na kterou sluníčko svítí přímo. Ekviterm podle mě nemá vůbec smysl u pasivu s akumulací, protože u něj se změny počasí neprojeví v řádu hodin, ale v řádu dnů, možná i týdnů.
No budu se o tom muset pobavit s technikem Acondu. Díky téhle diskuzi aspoň trochu vím, na co se zaměřit. Třeba budou ochotní pošťourat se mi v ovládání a vymyslet mi něco trošku na míru 🙂 Protože já fakt nejsem ten typ jako většina z vás, že by se mi chtělo se v tom šťourat sama, programovat si to, vyjíždět si grafy a tak. Jako když vidím vaše grafy, tak je to hodně zajímavý, super informace, ale samotnou by mě to hrozně rychle přestalo bavit.


   
ReplyQuote
Page 4 / 16
Share: