Forum

Forum

tepelne cerpadlo ze...
 
Notifications
Clear all

tepelne cerpadlo zeme/voda

236 Posts
20 Users
3 Likes
33.5 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1829
 

A aka teplota ti z toho lezie v lete?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 1158
Topic starter  

z cerpadla? Nebo jaka je v zemi? (ale uz netreba resit... cerpadlo ma spotrebu podle teploty ohrate vody nekde mezi 1,8kWh at 2,7kWh(vystupni teplota uz k 50°C)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1829
 

Zo zeme som myslel.


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 120
 

Ahoj, pokud máš takto nízkou teplotu solanky, tak máš hodně poddimenzovaný kolektor. Účinnost ti pak jde do háje.

Mě ani v největších mrazech neklesne teplota solanky z venku pod 6°C. Z TČ vracím zpět 3°C. V tomto režimu to jede už 3 roky, místo solanky tam mám stále ještě vodu 🤔 .

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 893
 

To si nemyslím že je obecně pravdě.

Já mám teda plošný kolektor (300m) a TČ Nibe, ale běžně mívám v zimě mínusové hodnoty v glykolovém okruhu.

Ptal jsem se na to první zimu technika od Nibe, jestli je to ok a tvrdil mi, že je to vcelku normální. Proto tam taky je glykol aby to nemohlo zamrznout....


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1829
 

Ono asi zavisi na podlozi a tak, ale kazdopadne minusove teploty kolektoru pocas vacsiny zimy, ked je vonku vacsinou +7 st, je dost zasadny argument proti (zle navrhnutemu) zem-voda voci vzduchacu.


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 120
 

To je právě to, aby prodejce prodal TČ za 350 tis, tak nalže zákazníkovi, že mu stačí malý kolektor,aby ho celková cena neranila. já si to kopal sám, mám venku 1000m trubek, proto se asi nedostanu pod nulu. TČ mám staré Nukleon s copelandem(vyrobeno před 16ti lety).Jak píše msk, než poddimenzovat kolektor, tak to asi bude lepší vzduch - voda.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 102
 

No tak ten příměr platí úplně ve všem, ne? Než něco poddimenzovat, tak to raději nedělat. Jenže někdy se věci poserou, ikdyž si je dělal dobře.

Já mám nějakých 300m trubek ve slinkách alá L i stejné čerpadlo a za 5 let provozu jsem se dostal na nejnižší hodnotu +1,5C. Slinky 2,3m hluboko (neplánovaně navážka 40cm). Vloni jsem u nich postavil bazén a nakonci přímo nadním cca 1m, malý domek. Zatím se to nijak na funkci neprojevilo. V létě to má běžně +13C (data jsou na výstupu solanky z registru). Je to jíl na kopci a na dně sem tam zvětralá skála. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 1158
Topic starter  

mam 300m trubek v hloubce cca 170cm na plose cca 300m2 (roztec mezi trubkama je 70-100cm). Bagr udelal podelnou diru, udelala se smycka tam a zpet, dira se zasypala dalsi dirou paralelne s tou puvodni a do doby, nez dosla trubka)

Dalsich 150m je slinka ve vsaku, na relativne male plose 12-15m2. 

Celkem tri okruhy. 

Teplotu u cerpadla merim pouze prilozenym cidlem na sroubeni, neinstalovali jsme tam jimky a je tam rozdil cca 3°mezi vstupem a vystupem, nikdy ne zaporna teplota. Ale to muze byt chyba mereni a oblivnene okolim. A nebo je problem jinde, ale zaporna teplota ve vsaku me prave vydesila. 


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 35
 

Mam cca 1200m trubek v 2metrech ve slinkach 6x vykop po 15m, az do zacatku ledna slo z kolektoru 10 stupnu, ted v unoru lezou 4 stupne, na zacatku topne sezony tam bylo 17stupnu, ten radikalni pokles pricitam tomu vlhkemu pocasi, podle me nejvetsi problem je studena voda (vydatne srazky a obleva v lednu) ktera prosakne a postupne schladi zem do hloubky.

Za vzduch bych to rozhodne nemenil, na vytapeni 240m2 RD jsem zatim propalil tuhle topnou sezonu 1.5MW/h...


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 543
 

Ahoj, používáte někdo vlastní logiku vytápění u čerpadla Acond přes modbus? Co mi nevyhovuje u AcondTherm logiky je že čerpadlo často začne topit na plný výkon (5kw např 3 hodiny a pak to sníží a jede např na 800w dalších několik hodin.) tím spotřebuje více energie než kdyby jel stabilně třeba na 1000w.

Rozdíl může být za noc až dvojnásobek spotřebované elektřiny.

Co lze regulovat přes modbus je teplota zpátečky, ale ikdyž je aktuální teplota např 24  a natavím že chci jen na 25 tak stejně čerpadlo začne topit na plný výkon 5 kw místo aby topil pozvolna.

Nějaký nápad jak to řešit?


   
ReplyQuote
Page 16 / 16
Share: