Forum

Forum

Zasuvky a vypinace ...
 
Notifications
Clear all

Zasuvky a vypinace v dome - komentare

10 Posts
6 Users
0 Likes
1,429 Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1191
Topic starter  

 

prosim vas, je to hodne amaterske, ale prd vim jak se delaji znacky. Mam jen slaboproud 😀

Protoze budu stavet z CLT panelu, musim dopredu nechat ve vyrobe udelat drazky k zasuvkam, vypinacum atd...  ikdyz dum jeste nestoji. Tak klasika krida na zdi tady bude spis na paire a tuzce.

 

Z-zasuvka, V- vypinac, PC/TV - zasuvky atd...

Zauvka, ikdyz je tam jen jedna, budu montovat zdvojene. 

Vypinace budou pres signalovy kabel vedeny do Loxone. Plan je mit v kazdem vypinaci/mistnosti i teplotni cidlo. 

 

Co vy zkusenym okem? Dali byste prosim nekde neco navic? Nebo neco je zbytecne?

Diky


   
Quote
Kvikkvik
(@kvikkvik)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 22
 

za mě pečlivě počítej zásuvky tam kde soustředíš elektroniku. Na tv sloupu mám 6 zásuvek a už není ani jedna volná 🙂 Stejně tak v pracovně - tam už používám i rozdvojky. ono to časem naskáče - ntb, pracovní ntb, server, lampička, 2x monitor, chceš nabíjet mobil, tablet atd. jo ještě tam mám repro 🙂 

Taky v kuchyni není zásuvek nikdy dost 🙂 

Záleží na každém jak mu to vyhovuje....


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

Namyslis is zasuvky a ty vynasob 2x, opravdu tech neni nikdy dost! Lepsi 1-2 nevyuzit, nez pak si nadavat, proc jsem setril 150kc ....


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1191
Topic starter  

souhlas, kuchyn jsem podcenil... z ted je to robot, pekarna, konvice atd... tam posilim kde bude zed a mozna udelam vyzuvne z linky, kde je okno.

A u TV taky souhlas... je toho moc a ja mam jeste externi DAC, predzesiky, zesiky (monobloky) a bude toho vic az zase dam dohromady gramec... takze tam jo.

Co RJ45 zasuvky? a nebo nedejboze USB? Ma slysl davat USB na nabijeni? Nebo kazdy az si resi svou dobujeckou?

Antena na radio uz se ted nevyuziva, radia pres internet. TV pres klasicky konektor, nebo uz F konektor?

RJ11 uz je asi taky zbytecnost co?

Jeste jsem tam nedal JAck 3,5mm do obyvaku - odtud povede signal ze Squeezeboxu do zesilovacu v technicke mistnosti pro rozvod po dome a terase. 

svorky pro připojení reproduktorů - surround budou ve strope, tak aby byly vytazeny na zdi u TV. 

 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Co se týče výkresu, je to trochu bída. Min. by sis tam měl dokreslit pevné spotřebiče, alespoň orientačně světla, případně plánované rozmístění dalšího nábytku. Na zásuvku vedle vany zapomeň, alespoň pokud chceš pak dostat revizi. Odporuje to normě i selskému rozumu. Jinak zásuvky se dělí na okruhy, takže je taky nutné řešit, jak a kam bude jaká zásuvka bude připojena, nelze je tedy všechny spojit, ale předpokládám, že kabely půjdou dutinou VPC tvárnice směrem do stropu. Ten půdorys je od projektanta nebo je to Váš podklad, který on překreslil? Já bych Ti mimo elektra doporučil otočení nouzové koupelny, tak aby vchod byl z čisté části zádveří. Ve velké koupelně se zamyslet nad tím jak bude vypadat sprchový kout a dveře do koupelny. A neměj mi to za zlé, taky mi spousta lidí kritizovalo můj sen, hrozně mě na začátku srali, sice jsem měl asi 90 tisíc verzí výkresů, ale dnes už jsem s půdorysem spokojen a to především díky všem, co ho kritizovali.

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1191
Topic starter  

Naopak,  diky za dobry postřeh.  Ty dvere zkusim jeste resit s projektantem a architektem. Pravda ze tam muzou byt boty a nebo spina od bot. Primarni urceni te koupelny bylo když prijedu z kola spinavy abych mel kde sundat dres a ocistit se. Ale i tak postřeh dobry. Diky

Zasuvka u vany je na patronu, bude tam topeni nad vanou na zdi.

Okruh bude vzdy jeden pokoj. V kuchyni jich bude vic. 

Bude to CLT panel, takze musim ty drazky udelat predem stejne jako diry na krabicky. Pozdeji uz to bude velmi problematické nekde neco dodelavat. Zasuvky půjdou od zeme nahoru, vypinace zase do podhledu. Technologicky je tam omezeni. V pripade pohledoveho panelu ma dira průměr 28mm a muze byt jen 150cm dlouha.  To by na vypinace melo stacit. Tim bych mel i oddelene vedeni silovych a signalnich kabelu.

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1501
 

Sory za oftopic, ale konečně nějaká dřevostavba 🙂


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Špatně jsem četl, z výkresu mi tloušťka zdí připomínala VPC. S tou zásuvkou opravdu pozor, pokud tam budeš mít žebřík a patronu, tak ten přívod musí být pevný, nikoliv zásuvkový. Situaci Ti nezávidím, naštěstí pro Tebe, vyrábí loxone touch tlačítko, které je air, takže případné zapomenutí, se dá celkem dobře řešit, u zásuvek už to je ale horší. Jak to budeš vytápět, kde bude rozvaděč. Nevidím tam technickou místnost?

1-wire čidla je ideální dotáhnout k tlačítkům a v krabici za tlačítkem je propojit, ale pokud může být díra 150cm dlouhá, tak s tím máš docela problém. 

RJ45 dvojzásuvky do každé místnosti min. jednu, nikdy nevíš. Já si budu dávat i RJ45 za lednici, co kdyby 🙂 RJ11 je k ničemu, dá se tahat v případně po RJ45. USB je na zvážení, přijde mi lepší řešení nabíječka.

Koax je pro mě mrtvá technologie, protože jsem z IP světa.


   
ReplyQuote
 wex
(@wex)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 18
 

Řekl bych, že v technické místnosti je málo zásuvek. Předpokládám, že rack pro router/media konvertor na optiku/AP/server bude napájen z jedné zásuvky, ale pak tam určitě budou ještě další spotřebiče jako pračka, sušička, nebo něco dalšího...

Potom ještě u nočních stolků nevím, jestli bude stačit dvoj-zásuvka - lampička, nabíječka na telefon a kdybych chtěl něco dalšího, tak bych musel použít rozdvojku (třeba radiobudík...).

Nebudete chtít i venkovní zásuvku? Nebo pro tu se nemusí předem nic chystat (netuším)?

Popis bezpečnostních zón v koupelně je například zde: http://www.tipy-rady.cz/umisteni-zasuvek-a-vypinacu-v-koupelne

Většina větších/náročnějších spotřebičů (pračka, lednička, indukční deska) se připojuje tak,  že mají vlastní jistič.

Když jsem počítal, kolik budu potřebovat zásuvek, tak jsem si prošel u rodičů celý dům a napsal jsem si seznam všeho, co je na elektřinu + další věci co mám v plánu. Potom jsem k nim navrhoval zásuvky a přidal pro jistotu rezervu.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1191
Topic starter  
Posted by: cybermole

Špatně jsem četl, z výkresu mi tloušťka zdí připomínala VPC. S tou zásuvkou opravdu pozor, pokud tam budeš mít žebřík a patronu, tak ten přívod musí být pevný, nikoliv zásuvkový. Situaci Ti nezávidím, naštěstí pro Tebe, vyrábí loxone touch tlačítko, které je air, takže případné zapomenutí, se dá celkem dobře řešit, u zásuvek už to je ale horší. Jak to budeš vytápět, kde bude rozvaděč. Nevidím tam technickou místnost?

1-wire čidla je ideální dotáhnout k tlačítkům a v krabici za tlačítkem je propojit, ale pokud může být díra 150cm dlouhá, tak s tím máš docela problém. 

RJ45 dvojzásuvky do každé místnosti min. jednu, nikdy nevíš. Já si budu dávat i RJ45 za lednici, co kdyby 🙂 RJ11 je k ničemu, dá se tahat v případně po RJ45. USB je na zvážení, přijde mi lepší řešení nabíječka.

Koax je pro mě mrtvá technologie, protože jsem z IP světa.

Diky. Ja tam nakreslil zasuvku, ale bylo by to natvrdo do zebriku. Je mi jasne ze u vany zasuvka nebude. 

Technicka mistnost je vedle koupelny, ktera je temer prazdna. odtud asi vetsina veci do hvezdy. Jak jsem psal, kazdy pokoj by byl okruh. lan je pripadne moznost vypnuti, wattmetru atd...

1Wire budou v podlahach a ve vypinacich bud cidlo TO92 a nebo cela deska i s cidlem vlhkosti od Sedtronic.

Jen jeste ted dumam jak udelat vypinace, jestli od Unica tlacitka, nebo jinak. Unica se moc dobre nemackaly. Idealni to co putovalo na srazu v Brne by se mi libilo. Pak by jednou dirou sly dva kabely, jeden na 1Wire, napajeni a druhy na kontakty tlacitek. 150cm by pak mela dostacovat, kdyz bych pocital vysku panelu 270cm, tak vypinace by byly cca ve 120cm. 

IP - zavidim ze se vyznas. Ja jsem uplne mimo. Ve skole jsem rikal, ze co je nad 44,1 kHz je pro me uz svetlo a svetlo me nikdy nebavilo 🙂 Natoz site 🙂

 

 


   
ReplyQuote
Share: