X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rozvody vody

12 Posts
7 Users
0 Likes
1,932 Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

Ahoj, hledal jsem, ale nenasel takove vlakno. Pokud ano, toto smazu.

 

Jak jste resili rozvody vody v dome? Jake trubky, jak izolovane, kde mate plast, kde med, jestli rychlospojky, nebo pajeni, pripadne TUV, jestli mate smycku, pokud ano jak je udelana, nebo jestli maly bojler treba 5l v kuchynske lince. (to se resilo)

 

Diky

 


   
Quote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hlavně doporučuji udělej si všude cirkulu teplé vody. Já jsem to udělal jen do vzdálenějších míst a teĎ mě u těhc kde to nemám to odpouštění vody dost štve (zvlášť ve sprše) 🙂


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Material jsem nevybíral, nechal jsem to na firmě a dali mi tam plastové svařované trubky a na to klasika mirelon. Jestli je to dobré nebo špatné nevím.

Nedal recirkulaci a byla to asi chyba. Máme kuchyň i koupelny pár metrů od bojleru, takže jsem to považoval za zbytečné. Zbytečné by to ale nebylo. Trvá to věčnost, než odteče studená voda. :/ 

Na malý bojler u dřezu jsem si udělal přípravu. Mám tam silový i datový kabel. Ale zatím provozuju jen velký centrální bojler. Tuhle přípravu mám jen pro případ, že bych na záchod a mytí bral vodu ze studny a do kuchyně bych bral z řádu.

 

Ohledně té recirkulace jsem zrovna včera někde četl o trubce v trubce. Prý je to efektivnější z hlediska tepelných ztrát a finančně to vyjde podobně jako další trubka. Ale zkušenosti nemám.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Rehau Rautitan. Lisuje se to. Mají i celé boxy, aby se s tím člověk nemusel drbat. Já to mám tedy bez boxů, protože toho mám požehnaně, ale podruhé už bych je použil.

DFB757AB CAAC 490A 86B7 B453B71CFCF0
6E14B5F1 CD7F 4F01 B09F EB86AB1EEB0B

 


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Ahoj, měl jsem chvilku čas, takže si dovoluji shrnout zkušenosti s vodou a upozornit na chyby které jsem udělal. Problematiku vedení vody a zejména cirkulace TUV si doporučuju předem začátkem důkladně promyslet a neřešit to za pochodu. Upřednostnil bych UX uživatele domu a odprostil se od zkušených rad typu "ale takhle se to nedělá". Ideální by bylo  formulovat požadavky a nechat vodu nakreslit projektantem, který se návrhem vody a topení živí. Konkrétně: 1) přívod vody do domu bych vedl do technické místnosti (my máme vodoměr v zádveří), protože tam je prostor pokud budeš později chtít něco vylepšit (filtrace, servoventily, změkčování, atd.). 2) přivést si do domu všechny typy vody (řad, studna) a udělat přípravu pro ty, které teoreticky mohou být v budoucnu (např. dešťovka). 3) zvážil bych některé části rozvodu (kuchyně, venkovní kohouty) udělat jako samostatné okruhy 4) pokud je víc zdrojů vody, rozhodnul bych u kterých okruhů chci možnost přepínat který zdroj je napájí 4) cirkulaci TUV bych pečlivě promyslel a podle situace rozdělil na více okruhů (máme dva). Soustředil bych se na topologii cirkulace (kudy a proč cirkulace povede a kde přesně se připojí do hlavního potrubí. Minimalizoval bych mrtvé části potrubí (odbočky od cirkulovaného rozvodu směrem k baterii). Spočítal bych si kolik vody a kolik sekund budu odtáčet než poteče teplá. A taky bych si spočítal jak dlouho bude cirkulačnímu čerpadlu trvat, než teplou vodu dotlačí všude kde má být (pokud to bude půl hodiny, tak to pak nejde automaticky navázat na příchod do domu). 5) trval bych na tom, že zejména kohoutek v kuchyňským dřezu (a případně i jiné) musí dávat teplou vodu ihned (odtáčet z kohoutku pokaždé potupně litr vody v domě za miliony je absurdní). Dnes bych asi vedl cirkulaci přímo za každý umyvadlový kohoutek, žádné větvení, sériově bych cirkulačním potrubím obešel jeden za druhým. U vany nebo sprcháče naopak prodleva nevadí. 6) Pokud v domě výhledově budou další systémy napojené na vodu (bazén, závlaha, změkčování, filtrace vody na pití, zvlhčování) promyslel bych přesně jejich návaznosti. Také bych zvážil, které jejich části by bylo vhodné umístit do TM (u nás např. filtrace bazénu) a připravit pro to průchodky/trubky. 7) potrubí a systémy v TM bych předem detailně zakreslil (ne pouze schematicky, nejlépe ve skutečné podobě) a rozvrhnul si místo kde přesně budou a ujistil se že se to tam vejde. 8) v TM bych zvážil spádovanou podlahu s odtokem umístěným mimo linii, kudy se typicky chodí. 9) a jedno sci-fi ... tam kde jasně budou v domě kytky, by šly dát chráničky a roztahat hadičky na zalejvání

 

This post was modified 4 years ago by Stingray

   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

add5 ) do kuchyně dát malý průtokáč, nicméně kolikrát za den v kuchyni potřebujete teplou vodu ? Tedy pokud máte myčky 

a obecně

-kolik stojí jeden oběh TUV ( čerpadlo, trubky, práce, roční spotřeba el.) a za jak dlouho se ta investice vrátí v ušetřené vodě kterou jinak musím odpustit ? To jsou desítky let ...

-jak dlouho vydrží oběhové čerpadlo než jej musím vyměnit ?

- čím více trubek a spojů tím větší potenciální riziko ... atd atd 

osobně bych se věnoval ( investičně ) minimalizaci rizik úniku vody z prasklých rozvodů nebo průsaků

dva příklady :

- školka kde během prázdnin praskla hadička k WC a dva týdny to teklo = škoda 700.000,- Kč doba oprav 2 měsíce

- RD během 10 dnů dovolené hadička k umyvadlové baterii v 2NP = škoda na podlahách a dřevěných schodech 340.000,-Kč

mám důsledně v každé místnosti kde je byť i jen jeden kohoutek záplavová čidla , servoventil na přívodu do domu, sledování dlouhodobého průsaku 


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

@dalibor

jasně mas pravdu ... osobne preferuji uživatelské pohodlí a na rentabilitu tolik nekoukam. a samozřejmě detekce zaplavy a servoventil jsou bez diskuse 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @stingray

Ahoj, měl jsem chvilku čas, takže si dovoluji shrnout zkušenosti s vodou a upozornit na chyby které jsem udělal. Problematiku vedení vody a zejména cirkulace TUV si doporučuju předem začátkem důkladně promyslet a neřešit to za pochodu. Upřednostnil bych UX uživatele domu a odprostil se od zkušených rad typu "ale takhle se to nedělá". Ideální by bylo  formulovat požadavky a nechat vodu nakreslit projektantem, který se návrhem vody a topení živí. Konkrétně: 1) přívod vody do domu bych vedl do technické místnosti (my máme vodoměr v zádveří), protože tam je prostor pokud budeš později chtít něco vylepšit (filtrace, servoventily, změkčování, atd.). 2) přivést si do domu všechny typy vody (řad, studna) a udělat přípravu pro ty, které teoreticky mohou být v budoucnu (např. dešťovka). 3) zvážil bych některé části rozvodu (kuchyně, venkovní kohouty) udělat jako samostatné okruhy 4) pokud je víc zdrojů vody, rozhodnul bych u kterých okruhů chci možnost přepínat který zdroj je napájí 4) cirkulaci TUV bych pečlivě promyslel a podle situace rozdělil na více okruhů (máme dva). Soustředil bych se na topologii cirkulace (kudy a proč cirkulace povede a kde přesně se připojí do hlavního potrubí. Minimalizoval bych mrtvé části potrubí (odbočky od cirkulovaného rozvodu směrem k baterii). Spočítal bych si kolik vody a kolik sekund budu odtáčet než poteče teplá. A taky bych si spočítal jak dlouho bude cirkulačnímu čerpadlu trvat, než teplou vodu dotlačí všude kde má být (pokud to bude půl hodiny, tak to pak nejde automaticky navázat na příchod do domu). 5) trval bych na tom, že zejména kohoutek v kuchyňským dřezu (a případně i jiné) musí dávat teplou vodu ihned (odtáčet z kohoutku pokaždé potupně litr vody v domě za miliony je absurdní). Dnes bych asi vedl cirkulaci přímo za každý umyvadlový kohoutek, žádné větvení, sériově bych cirkulačním potrubím obešel jeden za druhým. U vany nebo sprcháče naopak prodleva nevadí. 6) Pokud v domě výhledově budou další systémy napojené na vodu (bazén, závlaha, změkčování, filtrace vody na pití, zvlhčování) promyslel bych přesně jejich návaznosti. Také bych zvážil, které jejich části by bylo vhodné umístit do TM (u nás např. filtrace bazénu) a připravit pro to průchodky/trubky. 7) potrubí a systémy v TM bych předem detailně zakreslil (ne pouze schematicky, nejlépe ve skutečné podobě) a rozvrhnul si místo kde přesně budou a ujistil se že se to tam vejde. 8) v TM bych zvážil spádovanou podlahu s odtokem umístěným mimo linii, kudy se typicky chodí. 9) a jedno sci-fi ... tam kde jasně budou v domě kytky, by šly dát chráničky a roztahat hadičky na zalejvání

 

Jediné správné a funkční řešení pro teplou vodu a správně fungující cirkulaci je nepoužívat na rozvodu teplé vody t-kusy. T-kusem by měla být nástěnka a musí se všechny nástěnky teplé vody zapojit do série. Cirkulační vedení propojuje poslední nástěnku se zdrojem teplé vody. Na obrázku příklad nástěnky.

EDC05A2B 261F 4341 AA15 E7508FC092BD

 

This post was modified 4 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@kobra23

dival jsem se na ceny a je to docela masakr, kdyz k tomu pridam jeste bidetky, sprchy, umyvadla, tak to vychazi na na osm t-kusu...

Rychla montaz by ale kompenzovala naklady na instalatera.  Slo Ti to rychle s temi nasuvnymi krouzky?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Celý dům musíš udělat za 0,5 - 1 den.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

panove, jak jste konkretne resili bidetky u WC, pokud jste neinstalovali bidet? (nemam na nej misto). Mate pakovou podomitkovou, nebo jinou baterii? Diky


   
ReplyQuote
 Dav
(@dav)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 116
 

@richard

ja som dal toto: http://www.nameeks.com/product/Handheld-Showerhead/Remer-332REZ.html

Pouzivame dva roky a zatial spokojnost. (Je pravda, ze vypinanie priamo na sprske sa zasekava - ostava otvorene, ale da sa na to zvyknut). 

cena bola okolo 90€/ks z nejakeho talianskeho e-shopu


   
ReplyQuote
Share: