Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
272 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mne na tom klimaflex chyba vo vnutri taka hladka blana, ale mozno tam je, akurat je priesvitna, tak ju nevidim. Pred kupou sahni do trubky ci su vyhladene tie ohyby, pokial nie, nebrat. Na odtah staci modra, tam sa na antibakterialitu asi kasle, na privod zelenu.

Co sa tyka odstavovania reku pri zamrze, zavisi ako dlho to trva. Bakterie vseobecne maju radi vlhko a klidek, neprezivaju v prievane, takze nejake dlhodobe odstavenie prudenia vzduchu narobi podla mna v potrubi viac skody ako uzitku. Ja osobne reku vobec nevypinam, ani ked idem na dovolenku, akurat ju stiahnem na minimum (tusim 25m3/h). Prihrev absolutne neriesim, ale mam v plane kupit zasuvkovy merac spotreby a na par dni ho tam pre predstavu dat.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 689
 

@msk ty jsi daval potrubi od jakeho vyrobce?


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

BTW: Filtry tedy nikdo nemeni? 🙂

Zajimalo by me zda je znatelna tlakova ztrata u tech s vyssi filtraci.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

Ja beru tyhle z luftuj.cz. Jsou za pusu, akorat se musi narezat a vlozit do puvodnich ramecku na filtr. Ztratu nepozoruju, ale neresil sem. 

Název Kód zboží Množství Cena/ks Celková cena
Filtr F5 (M5) pro vzduchotechniku, 2m2 FILTR_F5_2m2 1x 390 Kč 390 Kč
Filtrační tkanina G4, 2m2 pro vzduchotechniku (FROUNO) FROUNO_2M2_G4 1x 390 Kč 390 Kč

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja som to mal od Storca, potrubie "Brink". Kto to realne vyraba netusim.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Já jsem se třeba bavil s chlápkem, který páchá vzduchotechniku v menších průmyslových halách ve spiru (včetně projektu) a ptal jsem se ho jak se kouká na klasické KG trubky. Je to hladké, přechody nezpůsobují vzduchu odpor, antibakteriální. Jediné co podotkl, tak se tím může nést hluk, ale tvrdil mi že to ve svém domě má také z KG a rozdíl nepozná. Já to tedy budu dělat s kanalizačních KG trubek, akorát 90° kolena je lepší skládat ze dvou 45° kvůli proudění vzduchu a kalhotové odbočky koupím plechové ze stejného důvodu.
Předehřev jsem vyřešil třemi KG trubkami 110mm v metrových rozestupech vedle sebe zakopaných 50-180cm hluboko v délce 50m, něco jako tepelné čerpadlo 🙂 V nejnižším bodě mám čistící kusy, kdyby se tam náhodou tvořil kondenzát a nestačil se vypařovat do proudícího vzduchu. Toto doufám vyřeší problém se zamrzáním výměníku 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

Ten napad se zakopanyma trubkama jsem mel taky, ale bavil jsem se o tom s nekolika lidma a vsichni mne od toho dost zrazovali. Tim, ze je to v zemi, kde je chlad, udajne se tam tvori dost bakterie a dalsi sajrajt, co se pak pumpuje do domu.

Ja to chtel hlavne kvuli ochlazovani vzduchu v lete. Ale nakonec jsem se na to radsi vykaslal.


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
 

To je podle mě princip zemního výměníku. V létě vzduch předchlazuje a v zimě předehřívá. Ale je to líheň pro bakterie...


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

Jj, taky mi to říkalo několik dodavatelů, když jsem se s nimi o tom bavil.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@Bery ja mam presne opacne informacie. Zaprve mam silnu pochybnost o antibakterialite kg trubiek, ked tym maju primarne odtekat sracky. Dokonca mam pochybnosti aj o ich nezavadnosti z pohladu emisii kdejakych chemickych zlucenin, nepredpokladam ze ich niekto testoval na vzduch. A co sa tyka zemneho registru, uplne kazdy clovek od fachu s ktorym som sa radil ma od toho odhovaral, ze je to hyperultrapicovina, len sa v tom zraza vzdusna vlhkost, potom to smrdi, nejde to vycistit, musis kurva dobre vyriesit ochranu pred hlodavcami a tisic dalsich nevyhod ...


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Mně právě nejde do hlavy věc s vlhkostí v potrubí, přece pokud mám rekuperaci puštěnou pořád, nemůže tam být vyšší vlhkost než vzdušná, nebo se pletu? Ad čištění, u toho by mě zajímalo jak se tedy čistí třeba potrubí uvnitř domu, když ne nějakým sprejem? Samozřejmostí u mně je filtr na vstupu do potrubí. Zajistit ochranu před hlodavci je to nejmenší.
Když už jsme u toho, mohl by mi tedy někdo vysvětlit v čem spočívá ona "antibakterialita" trubek? Nechci se hádat, opravdu se ptám 🙂 A neptám se na reklamní řeči, které si přečtu na internetu. Já jen že polovina antibakteriálních a antiplísňových věcí to stejně nesplňuje a ty plísně se tam tvoří, teď nemluvím jen o VZT. Vždy totiž záleží na podmínkách ve kterých se to provozuje.
Co se týká emisí chemických sloučenin, tak si vážně nemyslím že by se tady prodávalo něco, co by ze sebe vypouštělo jedovaté látky přímo do země, tj do spodních vod. Protože podle mého rozumu, pokud by z trubky odcházelo něco škodlivého do vzduchu, pak zákonitě musí v zemi nastat stejná situace.

Každopádně to mám koncipované tak, že udělám ještě náhradní přívod vzduchu pro jednotku klasicky v domě. Po roce provozu zemního výměníku udělám video kamerou a uvidí se co dál 🙂 vykopat se to dá vždycky.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já budu dělat rozvody opět pomocí plastového potrubí pro vzduchotechniku. Cena je možná nižší než u potrubí pro odpady. Nasávání vzduchu pro zimní období bych rád realizoval přes teplovzdušný panel umístěný na jižní straně domu. V létě asi standardně přes otvor ve fasádě. Slyšel jsem něco o výměníku napojeného na primární okruh tepelného čerpadla, ale zatím sem nad tím nijak nebádal. 

Rekuperační jednotku koupím opět jen ve formě krabice se dvěma EC motory a bypasovou klapkou. Řízení jak jinak než Loxone :-).


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 689
 

Ad cisteni: bezne se do vzduchotechniky montuji servisni otvory. Cisteni je pote mozne mechanicky kartacem na ohebne dlouhe tyci, nebo pomoci hadice na stlaceny vzduch (specialni tryska) pro povlakovane flexi-potrubi a pro plastove ploche kanaly.

Ad kg trubky: tohle je jedno z mala temat, na kterem se vetsina internetu shodne. Kg trubky nejsou koncipovane pro vzduchotechniku a obecne se nedoporucuji, protoze nesplnuji kriteria.

Ad antibakterialita: nejsem technolog, takze jen osobni zkusenost. Pomerne hodne pouzivam camelbaky na vodu do batohu. A rozdil mezi obyc (cca 200,-) a antibakterialnim (od cca 600,-) je neskutecny. Uz nikdy bych si vodu do obyc vaku nenalil. Ten antibakterialni plast v sobe ma neco, co opravdu funguje.

 


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

L: Diky za tip, jinej kram co prodava filtracni tkaniny v m2 jsem nenasel

Ad vedeni vzt v zemi - asi bych se bal ze to nasaje radon a podobny svinstva rovnou do mistnosti. 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

kolda: Které potrubí je levnější než KG? Máš odkaz prosím? A můžeš sem prosím hodit i odkaz na tu jednotku či prodejce? 🙂
nksh: Radonu se není třeba bát, to by musela být někde netěsnost.


   
ReplyQuote
Page 9 / 60
Share: