Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
165 K Views
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@killeriq no nevím kolik je vás doma, já mám dvě malé děti a ženu, takže těch 250l@45°C je tak na sprchu pro dva lidi a je teplota v cca půlce bojleru (kde je čidlo) pod 20°C a pouští se TČ aby to dohřálo zpět na 45°C. Když si dá sprchu třetí, už má velkou šanci, že na konci nemá teplou vodu a teče mu studená. 

Žena když se ve sprše napařuje, tak občas zvládne dostat teplotu vody u čidla pod 25°C úplně sama 😀

Je potřeba si uvědomit, že je tam nějaká hystereze (tuším 41-45°C), takže ne vždycky si jdeš dát sprchu, když je to natopené na 45°C a když je tam zrovna těch 41°C, tak žena už si to skoro neředí, takže to ubývá hodně rychle. Tuším, že se uvádí, že jedno osprchování je 60-80l ? A já bych hádal, že když se jdou sprchovat moje kachny, tak je to klidně ke 100l 😀

Takže nahřát to na větší teplotu je jedinej způsob jak zajistit, že to vydrží delší dobu bez dohřívání, protože čím je tam vyšší teplota, tím víc si to musíš ředit, aby ses nespálil a tedy odebíráš menší množství z bojleru.

V TM mám celoročně 28°C+. Je to uprostřed domu, a kromě bojleru je tam Loxone + malý rack s elektronikou, kdy ta elektronika + Loxone tam má příkon kolem 100W. Tam tedy rozdíly moc nebudou. V létě to tam přes 30°C většinou neleze.

Dvojnásobek baterek co panelů na střeše by bylo hezké, ale tam zatím nejsem. Mít 28kWh baterek jako @EiFFel by bylo pěkný, ale tolik moje řešení ani jednoduše neumí (standardně připojí 4x 5,8kWh) a i těch 23kWh co umí by stálo 300k. Zatím mám tedy 2x 5,8kWh, což mě vyšlo asi na 160k a až mi vrátí dotaci z NZÚ, tak tam možná přihodím ještě jednu 5,8kWh a to bude muset stačit. Stejně s tím posíláním přebytků do vody už dokážu většinou tu noc přežít bez odběru ze sítě, takže dvojnásobou baterku ani nepotřebuju.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Teda ak kupim cerpadlo za 300-600k kde mi predajca tvrdi ze jako mozem nahrievat vodu  v bojleri 1:4-5 cez TC , ale v reale to nebudem pouzivat aby som setril kompresor?

 

Teda TC nechat iba na obdobie ked potrebujem kurit dom a na ine sa to neoplati vyuzivat aby si neznizoval zivotnost kompresora a mohol "dlhsie" kurit v zime?

 

Teda cele to ekonomicke setrenie a vysoky COP je vlastne nezmysel, lebo ked lahne kompresor tak ma oprava bude stat viac ako som usetril 1:5 za ohrev vody?

TC po sezone odstavit a radsej riesit ohrev zo siete alebo z FVE?

Chapem to spravne?

 

---

 

Ano nahrievat bojler je lepsie ako pustat vysavac alebo nejaky iny zrut elektriky 😉

Postupne kupovat baterky je tiez moznost je to drahsie riesenie, ale viem s tou elektrikou dalej pracovat , to je ten naj benefit u mna


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

TUV 1:5 je nerealny nezmysel, pocitaj 3-4 v lete a 2-3 v zime. TC za 300-600 je absolutne nenavratny nezmysel, pokial tym teda neohrievas cely panelak s 12 bytmi. Kup si tc za 30-60 a nebude ta nejake setrenie kompresora trapit. Moj kompresor bezi 24/7 september-maj, mimo toto obdobie 2-3x denne na 1-2h. Uz 6 rokov. Zatial ho nemam vobec v plane menit.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

daj nejaky typ pozrem, lebo ako pocitam tak pocitam , ked necham dalsich 10r "drahy" plyn tak na TC to nedosiahne a nemusim nic menit.

Jake ma to tvoje TC ucinnost? pripadne mozeme privat nech to tu nezasierame, alebo dalsia tema


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja mam kondenzacku od klimy do podlahovky a bojleru, vsetko najdes tu.

Dnes by som sa s tym uz nemrdal, pri cenach (overenych) cinskych cerpadiel je to strata casu a penazi.

Split, alebo monoblok.

Pre mna to ma svoje limity (v zmysle moznosti precizneho riadenia), ale pre niekoho kto od toho chce len teplo to su malichernosti. SCOP bude prast jak uhod vsade rovnaky, svedsko, cinske nemecko, cinska cina ... Pocitaj 3.5-4, hrat sa na desatinky nedava z pohladu rocnych nakladov na EE zmysel. Keby si chcel poradit napis PM.


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@killeriq @dusanmsk teda pánové bavíme se ještě seriózně, nebo to už je hejtování? 😉

Jeden TČ za 600 druhý za 30, to je ode zdi ke zdi 😀

A jak už to u extrémních řešení bývá, tak nejspíš ani jedno nedává smysl...

Co se týče šetření kompresoru, tak dává smysl se nad tím zamýšlet akorát v kontextu pálení přebytků z FVE, kde máš tolik energie navíc, že tě účinnost moc nezajímá a tak dává smysl šetřit TČ a do bojleru to cpát napřímo topným tělesem.

Jinak jakmile nemáš přebytečnou energii zdarma, tak samozřejmě jede TČ a doufáš v co nejvyšší efektivitu a opotřebovávání neřešíš...proto sis ho přece koupil.

Navíc když je tak horko jako dneska, tak tomu TČ určitě i dost pomůže, že celý den nemuselo ani jednou přepínat z chlazení na ohřev vody.

Já teda šel zlatou střední cestou, nechtěl jsem nic extra drahého, ale zároveň jsem se bál jít do nějakého neznámého podezřele levného TČ z Číny, takže jsem za něj dával asi 180 od Českého výrobce a zatím po šesti letech všechno dobrý.

Účinnost v u těch Čínských mě pobavila, uvádí rozsah třeba "4,4-4,9", ale nenapíšou za jakých podmínek. V takovém případě je to bezrozměrné číslo 🙂

Obecně je to jak psal @dusanmsk 3-4 v létě a 2-3 v zimě.

Moje má třeba tu marketingovou hodnotu 4,51, ale jak to mám od seriózního výrobce, tak k tomu je i veřejně dostupná technická dokumentace s grafem výkonu a účinnosti při různých teplotách a reálně to je v těch číslech výše.

Větší/výkonnější čerpadla často mají i možnost ohřívat TUV na vyšší teplotu za cenu nějaké ztráty efektivity, ale to moje 3,3kW to neumí. Do tohodle nejmenšího modelu v nabídce to nedávají a tak reálně končí někde kolem 47°C a bylo to z výroby omezeno na 45°C než jsem si to odblokoval - abych zjistil, že to stejně nemá cenu hnát výš 🙂

Se ztrátou domu 3,9kW mi ale nedávalo smysl kupovat výkonnější a v té době jsem ani nevěděl, že tahle extra funkce na ohřev TUV existuje...

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

v CZ niekto realne TC vyraba , alebo len kompletuje komponenty z ciny? 🙂

ako pises tie COP hodnoty uvadzaju vselico.

Pre priklad od IVT s ktorymi som komunikoval a pytal sa na ich tabulku , ze preco neuvadzaju aj spotrebu cerpadla pri tych hodnotach , odpoved ze nemaju info o tom ze by sa to malo rozsirovat:) to je cerpadlo za cca 400k+

image

Pisu aj ine co maju ciny tam sme okolo 200k, ale zere to vela casu s nimi komunikovat a nejake zmyselne data z nich vydolovat, ked prideme k tomu ci to garantuju a ked to nebude splnat parametre aku mam zaruku, tak cuvaju 🙂

 

Teda aby som vybral spravne musim byt polo-expert a chapat technologie ako to pracuje a ci je realne tie udaje dosiahnut, kapalina aka je, servisne ukony, logika ovladania a nasledna automatizacia a tym sa postupne dostanem do levelu ako odporucal MSK ze to rovno mozem spravit svojpomocne, comu som sa chcel vyhnut.

Ale takto to slo aj s FVE 😀

Momentalne mi pride aj naj riesenie rozsirovat FVE a kupovat baterky ako to pchat do TC ktore "LEN" za kupenu elektriku vyrobi teplu vodu. Neda mi nic "zadarmo" ako FVE.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Svůj názor na předražené (dotované) TČ a FVE zde raději zmiňovat nebudu. Je to každého věc kam nacpe své prachy. Taky más své koníčky, kde jsem utopil nesmyslné peníze. Ale energie jsou pro mne věc ekonomiky. Momentálně stavíme FVE s plánovanou investicí do 60 tKč a při naší roční spotřebě cca 6 MWH očekávám, že by do 6ti let mohla začít vydělávat. O TČ jsme zatím moc neuvažovali, ale pokudy by vyšlo její pořízení na stejné prachy (diky @dusanmsk za inspiraci), tak bych do toho asi šel. Otázka ale zní, jestli mi TČ nějak pomůže v období, kdy mi nepomůže ani FVE ???

BTW: Máme svou vodu (studna), máme svou kanalizaci (ČOV), plyn na vaření si kupujeme v PB flaškách jednou za čtvrt roku, teď budeme mít doufám půl roku svou EE, ale bohužel přes zimu mi ta EE od ČEZu pořád vychází sakra levněji. Být mi dvacet, tak jdu do totálního ostrova, ať to stojí co to stojí. Ten pocit nezávislosti musí být k nezaplacení. Asi by to chtělo na zimu nějakou svou malou atomovku 😉 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Posted by: @johny_mnemonic

@killeriq @dusanmsk teda pánové bavíme se ještě seriózně, nebo to už je hejtování? 😉

Obecně je to jak psal @dusanmsk 3-4 v létě a 2-3 v zimě.

Bavime sa uplne seriozne. Ja som si tymto mentalnym switchom presiel pred 7 rokmi ked som vyberal TC na moj barak, a to stala elektrika 1 kc.

Ten COP som pisal na ohrev TUV, nepliest s COP co sa uvadza na 7/35. Na svojej prestavanej klime mam kalorimeter a cpem to do grafany uz snad 4 roky, takze ktokolvek mate zaujuem o akykolvek casovy usek, kludne vam to vyexportujem a mozete skumat. Za tie 4 roky skusenosti zodpovedne prehlasujem, ze rozdieli medzi cinskou a "zapadnou" vrtulou su, ale nie su tak dramaticke aby ospravedlnili ten rozdiel v cene, pretoze v rocnych nakladoch za elektriku sa ten cenovy rozdiel nikdy nevrati.

Osobne neobhajujem ziadne TC, ani z ciny, ani z nemeckej ciny, pretoze osobnu skusenost mam len s prestavanou cesko-cinskou klimou (Sinclair [=Gree]). Pisal som to 100x, staval som to z hecu s tym, ze ked to nepojde, vyhodil som do luftu 60-70 kczk. Montaz svojpomocne, okrem chladiva, to spravil chladiar, ale ziadnu zaruku som od nikoho nedostal (ani zakonnu 2r), cize som na tom horsie, ako keby som kupoval v cz distribucii cinske tc s 2r zarukou. Vysledok je, ze to bezi od r.2017, do podlahovky v miernej zime COP 3.6-4, do bojleru v miernej zime odhadom (*1) COP 2.3+, v lete 3-4. Ani v krutej zime (-22) sme nemrzli (mam predimenzovanu vrtulu, bivalent sice nainstalovany, ale nikdy som nepouzil). Ucinnost v -22 uz nakokot (1.9), ale barak to udrzalo teply (beton naakumuloval). TUV na zimu znizujem z 55 na 43 (automaticky v loxone podla vonkajsej teploty), pretoze pri -12 uz COP pada k 1.4 a to je zbytocne to tam hnat.

Cize - z vlastnej skusenosti viem, ze aj cinska vrtula, urcena primarne na chladenie (pretoze je to kondenzacka z klimy, ale aj s rezimom kurenia) vie v pohode vykurit do podlahy 200m2 barak celorocne, s rozumnym COP (mimo extremy typu -20), nechcipla ani za rok (to sa uz zaplatila), ani za dva (to uz realne setrila 2/3 nakladov), dokonca ani za 6. Ma svoje muchy *2, ale je to dan za to, ze som to chcel samodomo.

Preto sirim vyvodeny zaver, ze nakupu overeneho cinskeho TC by som sa neobaval. Urcite budu medzi cinskymi TC smejdy, s primitivnym riadenim, s poddimenzovanym hardware, vyssou hlucnostou, ale evidentne existuju aj take, ktore su v pohode, od overenej znacky (*3) a za dobry peniaz.

Ja sa budem zubami-nehtami drzat mojho sinclairu, pretoze ma pre mna voci inym TC zasadnu killer-feature - viem si riadit jeho prikon plynule od 10 do 100%, coz v kombinacii s FVE bude idealny kandidat na palenie prebytkov a planovanie vykurovania domu v prechodnych obdobiach. Keby som ale staval dnes, kupim od gawliczka 8 kW powerworld monoblok, dam protizamrzove ventily, pre istotu a zapojim si to komplet sam. Za 40 bez dane je to za rok zaplatene. Asi by ma sralo, ze neviem riadit 0-100%, ale je tam tuya, takze nejaky styl riadenia "teraz pridaj na max lebo mam prebytky fve" by asi mozny bol.

Pikoska na zaver - znamy si nechal nainstalovat Viessmann za 9kE (nieco z toho boli dotacie, nepoznam parametre, je to na SK). Odhliadnuc od toho, ze je to cista cina, plati si rocny "servisny balicek" cca 250e. Len na servisnom balicku da za zivot toho TC to, co mna stalo TC komplet :D.

Pikoska 2 na zaver - viedla sa tu diskusia o udajoch od vyrobcov. Ano, cinan obcas keca, treba brat s rezervou, alebo si dobre pozriet, k akym hodnotam sa dane udaje vstajuju (obcas robia triky, ze pisu COP pre A12 W20 alebo podobne vtipy), ale napr. powerworld alebo sinclair maju tie tabule v pohode, sinclair dokonca prikladne dostatocne. U komercnych znaciek za 200,300,400 sa clovek k tej tabulke kolko krat ani nedopatra, vsade len obecne kecy. Ked som raz porovnaval moj Sinc a IVT, nebol to nijak zavratny rozdiel v normalnych podmienkach (v extremnych mrazoch malo navrch IVT bez debaty, predsa len je to TC a nie klima, ale tie podmienky su 10 dni v roku).

Cize - nikomu nic nevnucujem, tieto debaty mavam tak 2x rocne, vzdy na inom fore kde sa to akoze riesi od nuly a uz ma to vycerpava. Ja som si svoje ujasnil pred 7 rokmi a praxou overil. Kto chce, kalkulacky existuju, zoberte si sucasnu spotrebu, cenu elektriky a vydelte hypotetickym COP3 a hypotetickym COP4. Zistite, ze uz od COP3 vyssie je hra na desatinky COP-u smiesna, v celkovej cene elektriky to spravi jednotky tisic kc rocne (pri investicii +200,+300).

*1 - ja tie udaje v grafane mam, ale neda sa to lahko urcit, pretoze pri studenom bojleri zacina COP na 3+ a klesa k 2+. Musel by som vyexportovat do tabulky a prepocitat - a na to seriem.

*2 - problematicke byva odmrazovanie v urcitych konkretnych podmienkach, viem o tom, vyzaduje to "rucny" zasah cca 2x rocne

*3 - napriklad powerworld, co vozi gawliczek, sa vyraba vo fabrike, kde sa robil "europsky" whirpool. To este furt neznamena, ze to nie je smejd, ale pri tych objemoch by sa to uz prejavilo. Sinclair co mam ja je Gree, a Gree je gigaznacka, ktora vyraba pre mrte inych znaciek kvadriliony klim a cerpadiel co vrcia po svete roky rokuce.

Uf, dpc.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Posted by: @skybor

Momentálně stavíme FVE s plánovanou investicí do 60 tKč

Ako si sa na taketo cisla dostal? Ja si to tiez staviam sam, teda na studeri od Kobry, ale aj keby to bol axpert/easun/whatever, tak 60 ma stala snad len konstrukcia na strechu.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Posted by: @killeriq

v CZ niekto realne TC vyraba , alebo len kompletuje komponenty z ciny? 🙂

Podla mna Daikin urcite, neviem ci si tu nahodou nerobia aj kompresory (niektore). Ta tabulka od IVT je uplne nakokot, tam nevidis ziadnu ucinnost, nic. Proste ojeb. "Svedske cerpadla". LOL.

Ak chces vidiet tabulky, pozri si cesku cinu. Tabuliek ze by si sa posral. A to je prosim pekne cinska klima, a nie svedske tepelne cerpadlo.

 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Ahoj všem, 

asi ne zcela sem patří co jen ve stručnosti uvedu protože sleduji diskuzi o TČ ve vláknu k FVE.

Popis stavu pro topnou sezónu jen stručně :

2021/2022  - vytápění 240 m2 podlahovky v polozatepleném domě ( mlýn ) plynový kotel řízený Thermona 28kW řízený přes OPENTherm sběrnici z Lox. ( v zásadě kolik C má dodávat do systému ) 

Dodaný výkon topení plynem do domu za topnou sezónu : 27 MWh

2022/2023 - vytápění TČ NIBE vzduch voda F2120-12 jednotka SMO S40 anuloidová nádoba 100l na kapacita vody v podlahovce 370 l. První 3 měsíce pokus diktovat přes offset topné křivky do NIBE teplotu dodávané vody ( jde to bez problému přes Modbus  TCP IP do řídící jednotky ) což sice fungovalo ale ještě lépe funguje když nechám SMO jednotku žít vlastní logikou a jen tahám hodnoty do Lox. - topná křivka 7 je the best off ). Ohřev vody nemám z TČ ( 25 % plyn / zbytek 3f z FVE ) 

Dodaný výkon topení TČ do domu za topnou sezónu : 22 MWh

( TČ má prostě lepší regulaci )

 Ve vazbě na příkon do TČ ( nezávislý 3f elektroměr na vstupu takže i s bivalentním zdrojem ) : 9,497 MWH

 

Takže CSOP za celou topnou sezónu ( a to je to podstatné ) : 2,3 

 

Rozčarování ? Ne právě naopak křivky v návodech jsou pěkné, ale to co nikdo ( sic! ) neuvádí nebo jsme já nenašel je vliv vlhkosti na CSOP !!!

Pokud jsou, a to v ČR prostě jsou "vlhké zimy " tedy stavy kdy se blíží teplota rosného bodu ( viz. termodnamika ) teplotě vzduchu u TČ dochází ke kondenzaci- >  zamrzá výparník -> teplo se tahá z domu případně z bivalentního zdroje ( elektrokotel ) no a CSOP v lednu podle toho vypadá. 

 

Teď ještě vliv TČ + FVE Victron ( 10,2 kWp + 3x5 kWA + 21  kWh ( 16,8 kWh 80% ) baterie:

Příkon to TČ ze sítě 6,84 kWh -> CSOP 3,21  ( TČ + FVE ) za topnou sezónu 

Kumulovaný vliv nasazení TČ + FVE na roční náklady domu za období ( zahrnuje všechno tj topení domu, provoz elektro včetně: TČ dům a TČ bazén a sauna a malá stolařská dílnička a závlahy 4.700 m2 a ... já nevím co všechny ty krabičky ještě mám )

6/2021 - 6/2022 = 84.153 Kč

6/2022 - 6/2023 = 44.719 Kč

Investice FVE Victron + TČ  NIBE po odečtení dotací : 738.756 Kč

Finanční účinnost : 1,9 

Je to málo ? je to moc ? To se ukáže za v roce 2025 kdy 1kWh el. bude za 8,4 Kč / 1kWh plyn bude za 3,4 Kč a to možná bude ještě dobře když vůbec  co bude ....

 

P.S. skoro jsem napsal článek ale, moc se mi nechce rozpitvávat tady další  data, která jsou vám celkem ku "h...u" protože ( sic!!!! ) .... každý bydlí někde jinde !!! každý má jiné tepelné ztráty domu atd. atd. Nicméně si troufnu tvrdit že u všech z vás co mají nové baráky na tomu budete ještě řádově lépe než já a to je ta dobrá zpráva na závěr 🤣 

P.S.2  díky že jste to dočetli až sem 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Krasna analyza, diky za nu. Snad jedneho skaredeho dna si najdem cas, vyexportujem tie terabajty dat z influxu a skusim spravit podobnu analuzu aj ja. Podstatne je to cislo 3.21, za NIBE, ziadnu cinu. To presne potvrdzuje to, ze tie rozdiely su male a hlavne v absolutnych cislach nezaujimave.

84/3.21 = 26

84/3 = 28

84/2.8 = 30

A teraz mi niekto vyargumentujte potrebu investicie 360 tisic do TC.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Posted by: @dusanmsk

Ako si sa na taketo cisla dostal? Ja si to tiez staviam sam, teda na studeri od Kobry, ale aj keby to bol axpert/easun/whatever, tak 60 ma stala snad len konstrukcia na strechu.

Samozřejmě hodně práce (zdarma) a před tím ještě víc studia 😉  Jinak je to těžký "lowcost". I ta lehká konstrukce je vlastní výroba a to ještě z profilů se slevou 50%.

Panely (bazarové) 3,6kWp cca 6tKč, 2x EASUN MPPT 60A 3tKč, 3x měnič z 24v na 230V (500W nonstop provoz za 1tKč, 1700W bazarový za 1tKč na vytěžení do bojleru apod., 2000W na běžné spotřebiče - denní provoz 4tKč, baterky ještě nejsou (zatím testováno na autobaterkách), ale počítám cca 30tKč a pak nějaké ty ostatní věci (konstrukce, kabely, atd.) kolem 15tKč

Předpoklad roční výroby (a spotřeby) cca 2MWh - víc se mi zatím ekonomicky nevyplatí.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak to potom hej, na 24V a ultralowcost sa to asi da. Ja myslim ze budem niekde okolo 400. Clovek by neveril ako lietaju desattisice za blbosti. Konstrukcia, kable, rozvadzace, modulove pristroje, naradie, ...


   
ReplyQuote
Page 101 / 106
Share: