X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164.1 K Views
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

@dusanmsk Hele, je to jen hračka na chatě a tak trochu sázka s kolegou 😉 Člověk si jen něco odzkoušel a při tom to ještě poslouží. Až do toho praští blesk nebo se s tím něco stane, tak to odvezu do šrotu a ještě něco dostanu zpátky ...


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@skybor přesně jak píšeš, každý má jiné priority. Pro mě byla FVE primárně o soběstačnosti a nezávislosti. Nemuset řešit výpadky sítě, atd. V druhé řadě je to hračka (stejně jako Loxone, HomeAssistant a zbytek baráku) a až na třetím místě je ekonomika.

Co se týče tvé otázky: "jestli mi TČ nějak pomůže v období, kdy mi nepomůže ani FVE ???"

Tam se to dá shrnout tak, že TČ ti pomáhá celý rok, protože i pokud koupíš nějaké hodně levné jako doporučuje @dusanmsk, pořád budeš mít minimální COP kolem 2 = poloviční spotřeba proti elektrokotli. Většinou na tom spíš budeš výrazně lépe.

A když do toho mixu přidáš FVE, kde i v lednu je pár dní, kdy FVE dokáže část dne to TČ uživit, páč TČ má nízký příkon, tak tahle kombinace dává docela velký smyl co se týče efektivity provozu a snížení spotřeby energie ze sítě.

Ekonomicky je to mnohem složitější, páč oboje to jsou drahé technologie s velkou vstupní investicí (i když jak je zde ukázáno, ta investice jde hodně snížit pokud jsi ochotný trochu riskovat).


@killeriq "v CZ niekto realne TC vyraba , alebo len kompletuje komponenty z ciny?" pokud vím, tak třeba můj MasterTherm má japonský HW a Italský řídící SW. Takže ano, je to skládačka z cizích komponent.


@dusanmsk kalorimetr závidím, to by mě taky docela zajímalo, kolik tepla moje TČ dodává.

Věřím tomu, že kromě extrémních podmínek bude rozdíl v COP mezi nejlevnější Čínou a IVT relativně nezajímavý. Ale jak to tak bývá, ďáběl se skrývá v detailu;-)

Jak i sám píšeš, člověk spíš narazí na nevyřešené problémy s regulací, odmrazováním, komunikací, atd. Zkrátka to bude do-do řešení, kde si musíš nastudovat zkušenosti lidí, najít jaké chyby to tvé levné TČ má a vyřešit si je sám. A i pokud je vyřešíš (což není pro každého, ale ty to máš zdá se zvládnuté pěkně), tak pořád je to loterie s tím, zda ten HW vydrží. U levnějších věcí to často bývá o štěstí na dobrý kus, protože oblíbená Čínská cesta ke zlevnění výroby je žádná/špatná výstupní kontrola. Nebývá to zase tolik o nekvalitní výrobě samotné. Když máš kliku, dostaneš rozumně kvalitní výrobek za až nesmyslně nízkou cenu. Problém je, že to štěstí mít nemusíš a většinou se žádné záruky nedovoláš.

Proto jsem v předchozím komentáři psal, že zastávám názor, že zlatá střední cesta bývá nejrozumnější volba. 


@dalibor díky za tvá čísla! Zajímavá srovnání. Ty máš taky kalorimetr, že víš kolik máš dodané teplo to domu? Jaký případně máš?

Spotřeba mého domu i samotného TČ je tak nízká, že to nemusím extra moc řešit, když vidím tvá čísla:-) Elektrika je můj jediný zdroj energie na všechno včetně vaření. Roční spotřeba domu je cca 9MWh a třeba za rok 2021 TČ spotřebovalo 3,8MWh, za 2022 to bylo 3,3MWh. Je to topení, chlazení i TUV. Jiný zdroj jsem před instalací FVE neměl.

Porovnání celého ročního provozu s FVE budu mít až za 2023 (mám FVE od půlky prosince 2022), tak to sem pak dám. Moje FVE je za 425k (7,2kWp + 11,6kWh baterie) - dotace (kterou ještě nemám). Když koukám na pořizovací ceny a toho co hlásí Dušan při stavbě svépomocí (400k nákup), tak mi přijde, že mě na hůl nevzali.

Koukám, že za prvních 5 měsíců 2022 byla spotřeba TČ 1,58MWh, za 2023 je to 1,34MWh, takže to nebude úplně 1:1, každý rok je jiný, ale nic lepšího než porovnání roční spotřeby asi bez kalorimetru dohromady nedám...

Za kolik cca bylo to NIBE řešení a jaký to má výkon?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

COP2 je nezmysel, to by muselo byt cely rok -20 a musel by si ist do radiatorov. Si strasny pesimista. Ja to beriem tak, ze TC za 400 = SCOP ~4, TC za 60 = SCOP 3.4. Menej to nebude ani keby si sa posral. To by si musel kupit zamaskovanu bazenovku. Musite si vsetci uvedomit, ze cina dnes nie je cina pred 15 rokmi. Ja pocitam, ze som s mojou klimou niekde na 3.2 az 3.4. Preto ma velmi zarazil Dalibor a jeho podozrivo nizky SCOP, ale moze byt v oblasti s vysokou vlhkostou, alebo minat vela vody z bojleru, ktovie. Budem to musiet v zime, ked nebude co robit, vyexportovat z influxu, ocistit o nezmysly a potom napisem presny vysledok.

Cena mojej FVE je odhad, uz to davno nepocitam (stale to staviam, nie je cas). Ale ked vezmem studery do 100, baterky okolo 100 (este som nekupoval), strecha 40-60, panely 120 (11 kWp), naradie kable oka picoviny urcite 30+, tak som proste cez 400 nech robim co chcem.


   
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

Ohledně toho vlhka, topíme na kanclu klimama, protože když sem tu měl přímotopy, tak za měsíc to stálo skoro 20k, s klimama jsem asi na 2k. Když je -5 tak je všechno uplně v pohodě, ale počasí kolem 0-5C je průser, to furt odmražuje a mám pocit že to jede snad 1:1. Potom vlhkost přimrzne a bum, rázem je to pohoda lahoda.

Osobně jsem rozhnodutý že na firmu časem koupím nějakou větší čínu, hlavně ať to má co největší výparník, to dost umí pomoct při vlhku. Ty ceny co tady předvádí některé značky mi příjdou úlet a přidaná hodnota je nula. Otec má celý pivovar na technologiích z číny, stálo to polovinu a funguje to několik let bez jediného problému.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mne to mrzne viac ako komercne tc, lebo je to klima a ma to hustejsie lamely, vyhodu ale mam, ze ked je okolo 0 vonku, co je najvacsi pruser na namrzanie, idem s prikonom len na 20-30%, pretoze mam masivne predimenzovanu jednotku (9 na 5 kw). Za tychto okolnosti nebyva tolko namrazene chladivo/vyparnik a moc to nenamrza. Ale ako som pisal, 2-3x za zimu nastane tak extremne blba situacia, ze mi to obali lad a jednotka za toho boha nechce odmrazit - a cop ide do hajzlu. Sinclair totiz nema casove odmrazovanie (coz je fajn, neodmrazuje ked netreba), ale ma detekciu namrazy vyparniku - a ta proste v tych 2 pripadoch rocne zle zhodnoti situaciui a takto obalene to kludne ide celu noc az do rana s COP 1.5, nez si to rano vsimnem a vynutim odmrazenie rucne.

Preto narovinu pisem - staval som si to sam, som hracicka, ma to svoje uskalia, ale nemam s tym problem. Keby som ale nechcel na to ani sahnut, ale stale to chcel mat za podobne prachy, beriem powerworld monoblok od gawliczka za 48, alebo nieco podobne, zapojim, zapnem a neviem o tom X rokov.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

@dusanmsk 

U TČ připojených jen do podlahovky ten rozdíl mezi nimi nebude nikdy velký. Z fyzikálního hlediska pracují v podobných podmínkách a dělají skoro to samé.

Rozdíly se projeví hlavně pokud je systém připojený do radiátorů a pokud se s ním celoročně ohřívá TUV. Tam se to projeví dost rapidně.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Suhlasim. Kazdopadne pripajat TC do radiatorov povazujem za nerozum (pokial nie su nizkoteplotne)


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@dusanmsk To máš samozřejmě naprostou pravdu.

Bohužel je na trhu spousta šmejdů, kteří lidem nacpou TČ klidně i k radiátorům. Takže se pak není co divit, že je tolik lidí co mají k TČ nedůvěru a hází na to špínu, páč to mají absolutně špatně použité a tím pádem jde efektivita do háje a jen je to stálo obrovské peníze, návratnost v nedohlednu a ještě často jako bonus mají v domě chladno 🙄 


   
msk reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Posted by: @dusanmsk

Suhlasim. Kazdopadne pripajat TC do radiatorov povazujem za nerozum (pokial nie su nizkoteplotne)

Neviem ci mam "nizkoteplotne" ale ked som chladil mining vodou tak tam slo 40-45C a stacilo to.

Ked boli dlhsie velke mrazy a rig nestihal podlahovka+radiatory, tak plynovy kotol asistoval.

---

@kobra23

Teda ak sa vyprdneme na moznost, ze budeme primarne ohrievat Bojler/TUV cez TC, ale nechame to Elektrike, tak staci "lacnejsie" TC?

Alternativne bojler sa da na teplotu vody do kurenia 40-45C a kto chce viac 45c+ dohreje spiralou, problem vyrieseny 🙂

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

To ti stačí 45°C teď, protože od 2012 nebyla v zimě žádná zima. 

Až to zase přijde, bude mít hodně lidí oči pro pláč. Všechny ty "levné" TČ pro jiné teplotní pásmo, než je ČR budou jen jedna velká ledová koule. 

A pokud je to jen "málo levné" TČ, tak to pojede v režimu "nejsem TČ, ale drahý elektokotel".


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

@kobra23 je potřeba se ze všeho neposrat... a dimenzovat něco na zimu, která se možná bude konat 1x za 10 let je podle mě nesmysl... zvlášť když všude slyšíme jak se planeta otepluje...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Posted by: @dusanmsk

Posted by: @killeriq

v CZ niekto realne TC vyraba , alebo len kompletuje komponenty z ciny? 🙂

Podla mna Daikin urcite, neviem ci si tu nahodou nerobia aj kompresory (niektore). Ta tabulka od IVT je uplne nakokot, tam nevidis ziadnu ucinnost, nic. Proste ojeb. "Svedske cerpadla". LOL.

Ak chces vidiet tabulky, pozri si cesku cinu. Tabuliek ze by si sa posral. A to je prosim pekne cinska klima, a nie svedske tepelne cerpadlo.

 

Daikin se vyrábí v Brně. Včetně kompresorů od šroubku. Ty kompresory jdou pak do celého světa i jiným výrobcům. 

Dnes jsou vlastně jen 2 výrobci scroll kompresorů na světě. Daikin a Copeland a od těch ostatní výrobci berou.

Co se týká montáže tepelných čerpadel v ČR, tak ano, je tu pár výrobců, kteří si nakupují komponenty a vytvářejí z toho TČ.

Jediný Daikin má ale asi 99% součástek svých vyrobených v ČR v závodě v Plzni nebo v Brně. Osobně jsem byl v obou. Velmi moderní výrobny s japonským řízením i přesností.

 


   
johny_mnemonic and msk reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Posted by: @dusanmsk

@kobra23

Teda ak sa vyprdneme na moznost, ze budeme primarne ohrievat Bojler/TUV cez TC, ale nechame to Elektrike, tak staci "lacnejsie" TC?

Nestaci, lebo do tych radiatorov potrebujes to, co do toho bojleru. Nemas tie radiatory nejake stare pred smrtou? Ze by sa vramci rekonstrukcie vymenili za nizkoteplotne?

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

@eiffel 

Ano, ale vysvětluj to pak lidem, když mají doma zimu.

V roce 2008 začala Zelená úsporám. Do oboru naběhlo spoustu "zlatokopů" a montovali lidem to nejlevnější, aby co nejvíce pokryla dotace. Ať už to byli kotle na pelety, na dřevo, tepelné čerpadla. 

No a jaké pak bylo překvapení, když jim byla v roce 2012 zima. Pak ti stejní, co si to od nás nekoupili, protože to bylo poctivě navržené a tím pádem dražší volali, ať jim pomůžeme. 

Je rok 2023 a jsme jedni z mála v celé ČR, kteří nechávají spočítat tepelné ztráty starších domů a na to pasují přesně určitý druh zdroje tepla. Mezi ostatními jsme za exoty, protože ti se podívají z okna a něco tam "mrsknou" a třeba to vyjde.

A bude hůř. Zákazníci jsou náročnější a firmy neschopnější. 


   
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

Ale ty se bavíš o situaci starý dum atd ne? Myslím si že pasiv/nulák nemůže mít nějaký extra problém když bude týden zima.

Osobně jsem došel do fáze že koupím snad nějakou čínu jen místo 4kW vezmu prostě 9kW, ať to má větší výměník.


   
ReplyQuote
Page 102 / 106
Share: