X
Forum

Forum

Zdražení Loxone
 
Notifications
Clear all

Zdražení Loxone

126 Posts
31 Users
15 Likes
23.3 K Views
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Jak jsem uz nekolikrat psal, pouze z instalaci Loxone se neda uzivit. Museli by zrusit eshop pro koncaky a marze alespon 40 procent. 

Kazdopadne novej miniserver by mel nekdy byt, ale kdy.....


   
ReplyQuote
Milan
(@milanv)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 3
 

Pokud to shrnu, tak Loxone je výrobce s pořád nejhorší marží ve srovnání s ostatními řídícími systémy. A ten rozdíl není zrovna malý. A podpora těch ostatních v ČR už není zase tak špatná. Problém je, že Loxone neumí udělat lepší podmínky ani na konkrétní projekt, pokud je větší. A hrát loterii, jestli zvládnete za rok udělat zmíněný objem nemá smysl. Samozřejmě, že ano, budou tvrdit zástupci Loxone, ale nikdy se samotnými komponenty. Pouze pokud budete dodávat i světla, motory (což je úplnej úlet...zkuste nějakému výrobci poslat svoje motory) a další příslušenství. Nějak jim nedochází, že klienti, kteří si řídící systém domů pořizují, mají své designéry a architekty a ti tam rozhodně nebudou navrhovat typizovaná světla od Loxone. Takže stále budete mezi stříbrnými partnery a budete na tom se 700 tis. stejně jako garážista s jednou centrálou. A i kdyby jste našli developera, který vám dá hezkou zakázku a objem uděláte, tak vás developer bude tlačit do lepších záruk a obecně podmínek, na kterých vám nestačí ani 25% marže, protože se tam ujezdíte.


   
KraX reacted
ReplyQuote
KraX
 KraX
(@krax)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 14
 

Naprostý souhlas, začíná mne unavovat neustálá honba za dodržením partnerských podmínek... Změny limitních obratů, přidávání školení...

Měl jsem před pár lety schůzku s jedním obchoďákem od nejmenované konkurence Loxone. Když jsem si stěžoval na nesplnitelné nároky vzhledem k cenám produktů dostal jsem jasnou odpověď: "Pokud Vás to neuživí, máte špatné klienty, koho zajímají rodiný domky s lidma co nechtěj utratit nad půl mega? Musíte jít po lepších zákaznících." a to se jednalo hlavně o AV systémy...

Dost mne tento přístup zasáhl...

Přiznávám, jsem nula, řeším malé zakázky za málo peněz 😀


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

"Pokud Vás to neuživí, máte špatné klienty, koho zajímají rodiný domky s lidma co nechtěj utratit nad půl mega? Musíte jít po lepších zákaznících."

A to je presne podle mne i pristup Loxonu. Vubec jim nejde o "nas", ale o megazakazky kde se napakuji.

Bohuzel, dokud se chytre domy nestanou masovou zalezitosti, asi to tak bude. A masovou zalezitosti se stanou az ve chvili, kdy nekdo doda kompletne jednoduchy a dostupny system pro masy lidi, kde si to bude moci kazdy doma rozbehat sam, jen za pomoci nekoho se zkusenostmi s elektrinou.

Velky problem Loxonu porad vidim v tom, ze ne-ajtak si s tim doma nic moc nezmuze a tim padem si ho neporidi, protoze by se nedoplatil.

Podle mne by mela byt role Loxone partnera v tom, ze pomuze projekt navrhnout, porad, doda komponenty/zapoji a zaskoli.

Ale pak uz by mel byt kazdy uzivatel schopny se o svuj dum starat sam. Mel by takovy HW mit moznost pripojeni na vsechny myslitelne protokoly a na vsechny typy IoT zarizeni a to tak, aby to zvladla i moje babicka.

Nerikam, ze je to ukol snadny, ale neni nerealny. Bohuzel, nez se tam dostaneme, budou systemy zamereny hlavne na vetsi zakazky, protoze tam proste ty penize jsou.

Z nas malych jsou penize jen tehny, pokud nas je milion. a to zrejme zatim neni.


   
ReplyQuote
KraX
 KraX
(@krax)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 14
 

No, s tím úplně nesouhlasím 😉 Je rozdíl mezi uživatelským nastavením a správou zařízení. Router si může taky nastavit uživatel sám, ale jestli je dobře že to udělá je otázka. Nechci tu otázku hnát do absurdních extrémů, ale... Pokud není dotyčný aspoň průměrně vzdělaný Ajťák ví prd co musí, nebo nemusí být nastaveno a internet je plný balastu, na to aby vyčetl správný postup...  Často se jedná o individuální potřeby a nastavení. Ročně investuju do školení zaměstnanců více než 50 000 aby byl pokryt aspoň základ. Bohužel loxone a jiné IoT již nespadají do kategorie elektro, jako do IT. 

Co chci říci je, že v oboru chytrých domů se prolíná několik oborů (elektro, it, security) které si dodnes spíše konkurovali a lidí kteří kvalifikovaně obsáhnou vše je velmi málo. To již není o proškolení ale o dlouhodobém studiu.

Většinu mých zakázek jsou opravy po předchozí odborné instalaci (ať už ezs nebo it) protože předchozí "odborník" zastával názor že proškolení stačí.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

No, jenze tohle je prave ten pohled Loxone integratoru, kteri maji pocit, ze jsou nedoceneni ;-).

A ano, router je presne ten dalsi pripad, kdy selhava samotny prumysl a uzivatele jsou bezradni.

Bezny uzivatel, ktery si do domu da Loxone, pak nechce rocne platit x desitek tisic za to, ze musi na kazdou drobnost zvat Loxone partnera. Chci rozsvecet stromecek, volam partnera, bac 1000kc za nastaveni, chci predelat vypinace, protoze mame male dite, bac 5000 za rekonfiguraci....

To je proste spatne. 

Ja chapu, ze jakozto Loxone partner se citite ohrozen, ale je to uplne stejne, jako pred par lety to bylo s HTML a webem.

Kazdy, kdo trosku rozumel IT, delal weby a uzivatele byli bezradni, protoze museli platit. Kdo nerozumel html + php, nezbylo nez koupit jeden z miliardy ruznych reseni splacanych doma na koleni.

Ale trh to vyresil sam. Dnes je tu wordpress, ktery zvladne nainstalovat kazdy (a nebo si zaplati hosting uz s wordpressem i udrzbou za par korun) a zbytek si nastavuje sam.

Najednou misto investice 20-50k jsou tu wordpress weby za par korun. A pak jsou tu velke weby, za 100k+, kde uz ma smysl customizace a lze to delat profesionalne.

Na webech za 20k nebyl zadny zisk, protoze mel uzivatel casto vice pripominek nez firma s webem za 10x tolik penez.

A to je ta stejna situace jako s Loxone. Bezny maly uzivatel s Loxone za 150k-300k bude vic "problematicky" nez firma/hotel s Loxone za 1milion.

Jenze, tech lidi je tu 1000x vic nez firem. A proto jedina cesta je udelat to tak blbuvzdorne, ze to zvladne uzivatel sam.

Ja nerikam, ze si zapoji rozvadec sam. Od toho jsou tu prave ty profese. Je to jako prvotni nastaveni webove stranky, registrace domen, certifikaty, hostingy... Ale je to jednorazovka.

Pak uz to musi mit ve sve sprave sam uzivatel, a stejne jako si moje rodice zvladnou starat sami o svuj wordpress s fotkama jejich zalib a budovat tam svoji komunitu, tak by meli byt moji rodice schopni si sami nastavovat 90% veci v jejich dome.

A to je to, kde Loxone (a ostatni chytre domy) proste selhavaji.

A napomaha tomu i to, ze si Loxone partneri predstavuji, ze budou prave oni ti, koho budou vsichni volat kvuli kazde prkotine a oni budou inkasovat. To je proste spatne. Ale jak jsem psal, verim, ze i toto se vyresi samo uplne stejne, jako se vyresila situace s webem pred 10 lety.


   
ReplyQuote
KraX
 KraX
(@krax)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 14
 

Je to trochu vyhrocení situace...

co se týče loxone, spousta věcí jde nastavit již přímo v aplikaci a není potřeba "loxone programování" a tyto funkce se rozšiřují, cena jednotlivých úkonů od "specialistů" je na jinou debatu. Problém bezpečnosti není o tom jestli vás někdo hackne, nebo ne. otázka je kdy a za jakým účelem. Viz zneužití výkonu neošetřených ipkamer k hacknutí elektrárny. A že se ten problém netýkal majitelů kamer? Stejně tak  i crm systémy mají spousty známých děr a běžný uživatel s tím nic nezmůže... Proto by i u takové aplikace jako je WP měl být profík co ji nainstaluje a pravidelně kontroluje, články a obrázky ať si řeší uživatel. Ano to se vyřešilo, téměř každý provider nabízí WP jako službu (většinou placenou)

Ohledně kvalifikace, mám kolem sebe dost "odborníků" kteří si myslí, že jediné co je kvalifikuje jako ajťáky je schopnost používat google.

Rozhodně nemám nic proti domácímu bastlení, ostatně jak jinak se něco naučit? Jen si myslím, že množství lidí co chtěj bastlit aby ušetřily a těch které to baví je jiný než si myslíte 😉

 

Omlouvám se za debatu vhodnější spíše k pivu 😉

This post was modified 5 years ago by KraX

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Je to stejne jako s tim routerem. Spousta veci (VPN, VLAN, DHCP,..) jdou nastavit take v routeru, jenze bezny clovek se jich boji.

Kdyz se zeptate spousty lidi i treba tady z blogu, tak do chytreho domu nejdou kvuli porizovacim nakladum, ale protoze se te technologie boji a boji se, ze budou krvacet na dalsich sluzbach.

To ze to jde snadno v LoxConfigu vime my tady, ale pro okolni svet je uz LoxConfig spanelska vesnice.

S tou bezpecnosti naprosto souhlasim. ale od toho je to prvotni nastaveni. Jsou veci, ktere proste jednotlivec nema sanci vedet. Je jedno, jestli je to router, loxone, HW klice,.. 

Ale od toho ma byt prave ten specialista, co vse nastavi a zaskoli. a zbytek uz si ma delat uzivatel sam. Problem je, ze tak jak je nyni loxone postaveno, tak toto neni mozne. protoze se vse nastavuje jednotne a pokud se uzivatel zacne hrabat v loxconfigu, muze toho taky spoustu rozbit.

je to problem te technologie. je potreba se odprosit od stavajiciho loxone a zamyslet se nad tim, jak by to mohlo byt. vzdy je opravdu dobre se zamyslet, jestli by to nase babicky/rodice jiz zvladli nebo ne. 

a podle toho jde videt stav pripravenosti. Rodice jiz zvladaji mobily, zvladaji gmail, zvladaji wordpress, protoze vse dospelo do faze, ze je to pripraveno pro masy.

Ale chytre domy tam zatim nejsou.

To co pises o WP je pravda. nainstalovat to musi profik. Ale to jsem psal a to nepopiram. JE to jako s tim domem. Rozvadec a revizi musi udelat profik. Stejne tak jako rocni revize. 

Ale tim to ma skoncit. A to je neco, co zatim Loxone ani Loxone partneri nechteji. Sami (loxone partneri) priznavate, ze se na zakladnim prodeji uzivit neda. potrebujete sluzby, tzn potrebujete, aby vas lidi platili za dodatkove sluzby, protoze to nezvladnou sami.

Rozhodně nemám nic proti domácímu bastlení, ostatně jak jinak se něco naučit? Jen si myslím, že množství lidí co chtěj bastlit aby ušetřily a těch které to baví je jiný než si myslíte

Tady se prave porad nechapeme. Ja tu neobhajuju nas bastlire, kteri jsou schopni zapojit cokoli do cekoholi. tech je jen par.

tady jde o ty, co toto neumi a co zaroven nechteji platit velke castky za smarthome. Bavim se o BFU. O tech, kteri az zvladnou technologii chytreho domu, tak se bude dat bavit o masove adopci.

A aby to zvladli, musi to byt blbuvzdorne a zaroven snadno nastavitelne. ne 100%, ale treba 80% veci. Proste 80% veci by melo byt 20% slozite, a pak techy zbyvajicich 20% melo dat 80%.

Klasicke pravidle slozitosti. Pak teprv bude chytry dom pro vsechny 😉


   
ReplyQuote
KraX
 KraX
(@krax)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 14
 

Paretovo pravidlo? Na Technologie? to jsme to dopracovali 😀

No nic, s vyšší složitostí zařízení roste i náročnost na provoz (tedy údržbu). Neexistuje systém, který by po spuštění již nepotřeboval průběžně "úklid" 😀

Tohle je opravdu už na hospodu 😀

 

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Ja myslim, ze 80:20 lze aplikovat opravdu na cokoli, protoze je to stale o slozitosti ;-).

Kazdopadne, mobily jsou treba taky hodne slozita zarizeni a udrzbu z pohledu uzivatele nepotrebuji.

Proste fakt to lze, jen je potreba predstavivost a cas ;-).


   
ReplyQuote
KraX
 KraX
(@krax)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 14
 

bez aktualizací? restartů? občasného smazání fotek a továrního nastavení? 😀

Já tedy nevím jako ajťáka mne okolí s trably s telefony oslovuje docela často...

A průměrná doba životnosti Android telefonu jsou 3 roky... Opravdu to budeme aplikovat na chytrý dům? Věřím že při nákupu každé tři roky nový počáteční cena klesne i provozní náklady na každý jeden kus 😀


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Ale notak ;-). Pisu "z uzivatelova pohledu".

Ja se nebavim o tom, ze na pozadi se slozity system sam udrzuje. Ja to resim z pohledu uzivatele. 

Kazde 3 roky mi to prijde prehnane, ale budiz. Snazil jsem se obecne ukazat, ze zkratka slozite systemy lze udelat tak, aby je pouzivaly masy. 

Osobne jsem nemel nikdy problem s promazanim fotek nebo jsem nepotreboval reset zarizeni. Asi jde zase o to, jakou znacku clovek pouziva (a ne, nejsem Apple ovce).

Kazdopadne bych diskuzi ukoncil, protoze je to presne tak jak si myslim. Loxone partneri proste budou oduvodnovat svou existenci slozitosti systemu a nebudou chtit nikdy pripustit, ze by cely ekosystem mohl fungovat bez nich ;-).

Ale ja to chapu, nam se tenkrat taky nelibil nastup wordpressu. Clovek se boji toho, co ho muze pripravit. Taky jsem rikal, ze wordpress nikdy nemuze nahradit bezny web. A podivejme se kde jsme, jake pokryti ma wordpress na celosvetovem webu a jak se vsim zamaval.

 


   
ReplyQuote
KraX
 KraX
(@krax)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 14
 

Nikdo přece nikomu nebrání používat OpenSource řešení 🙂

Sám používám domoticz a raspberryPi na chalupě.

A Loxone je pro mne (i firmu) jen okrajová "zábava" 😉


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Ja myslim, ze si nerozumime. Protoze RaspPI + Domoticz rozhodne neni ten cilovej stav, o kterem mluvim.

Mne nejde o prvotni naklady. at stoji miniserver klidne 100k. Ale at je to pak z pohledu uzivatele bezudrzbove a jednoduche na dalsi nastavovani. Takze si veci zvladne sam.


   
ReplyQuote
Milan
(@milanv)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 3
 

Já si nemyslím, že by se v dnešní době integrátoři cítili ohrožení, protože je bohužel nedostatek pracovních odborných sil a tím pádem v tomto problém nevidím. Mé hodnocení i když kritické je naštěstí z nadhledu, protože děláme mnohem více dalších systémů a proto nejsme vázáni jen na Loxone. Dokonce souhlasím, že volat kvůli drobnostem partnera není úplně ideální a reálně se zde naopak hledá finanční kompromis, protože pokud by člověk jel na hodinu ke klientovi, tak by správně musel započítat minimálně půl dne a dopravu k tomu, což by nikdo platit nechtěl (mimo klientů KNX a třeba Crestronu...ti jsou už zvyklí). Takže se hledá únosný kompromis a posílat technika, který může celý den dělat na nové instalaci , je rozhodně výhodnější než dodatečný servis. Ale v tom jsem se pitvat nechtěl. Jde o to, že není moc řešitelné, aby si klient dělal úpravy sám a zároveň za to někdo jiný držel záruku. Rozvaděč si udělat sám bez profese prostě nesmí (neříkám, že nemůže) a řízení se prostě jen tak z toho vyčlenit nedá. Ano, může si ta začít bastlit, ale není to cesta do pekel ani tak pro uživatele, jako pro výrobce. Příkladem můžeme vzít EZS od Jablotronu, které v minulosti byly ve volném prodeji a instaloval je každý kdo zvládnul vyvrtat díru do zdi. Ne, že by neměl své neduhy, ale hlavní problém byl v tom, že lidé neznaly základní pravidla takových instalací a výsledkem byla mizerná pověst celého systému, která se obracela proti výrobci. Nikdo se neptal, jak to máš nainstalované a kdo to dělal, ale všichni jen opakovali jak špatně to funguje. A to samé se může stát s takovýmto systémem. 


   
KraX reacted
ReplyQuote
Page 5 / 9
Share: