X
Forum

Forum

Zapojení kabeláže v...
 
Notifications
Clear all

Zapojení kabeláže vs. Loxone

14 Posts
4 Users
0 Likes
5,498 Views
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Ahoj,

řeším otázku jak postupovat při zapojování kabelů do Loxone.

Mám cca 90 UTP kabelů které mám připojit. V drtivé většině to bude z každého UTP jen 2 vodiče.

 

Už sem si v Loxone aplikaci "naprogramoval" jednotlivé vstupy a výstupy.

 

Jenže zjišťuji, že se z Loxone nedá vyexportovat řádkový seznam vstupů a výstupů, který bych si vytiskl a podle něj pak zapojoval ve skříni. Navíc by to znamenalo hledat vždy to správné UTPčko, což je dost pracné.

 

Takže je zde i druhá možnost a to zapojovat to kabel po kabelu a zapisovat si to na papír a pak to teprve překlikat do Loxone aplikace.

Tzn.zahodit co sem zatím udělal...(zapojení světel v místnostech, nic víc)

 

Jak to děláte vy?

Co se vám osvědčilo?

Díky za rady


   
Quote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Spravny postup (asi za me), je udelat si dopredu projekt, kde bude kazdy kabel nejak oznacen a mit take schema zapojeni rozvadece, kde budou zakresleny i tyto kabely.

Potom pri zapojovani jednoduse neres kabel po kabelu, a hledas ve schematu zapojeni, na jakou svorku ho zapojis.

A nasledne podle toho udelas v Configu program.

Nekdo to resim malovanim projektu az za behu, pro me je to ale reseni  nachylne na chyby a vetsinou sem pri zapojovani rad, ze zapojuju a uz nemam chut vymyslet pri tom jeste projekt.


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  
Posted by: SiebenCZ

Už sem si v Loxone aplikaci "naprogramoval" jednotlivé vstupy a výstupy.

Tím myslím 1 miniserver + 1 extension. Nic víc.

Dalších 7 věcí (relay, extension, ...) není "naprogramováno" tím myslím že sem neřekl co je kam připojeno.


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

UTP nejsou ukončený na svorkách ale půjdou rovnou do Loxone součástek.

Takže to je "kabel po kabelu".

CYKY mám na svorkách, ale na UTP už nebylo místo


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3071
 

Za mne "spravne" je urcite zakoncit vsechny UTP na nejakych svorkach, ja mam Krone a nemuzu si je vynachvalit. A pak uz jen propojovat kabely mezi krone a extensionou.

Krasne se s tim pracuje a do budoucna se to jednoduse rozsiruje, pripadne "refaktorizuje". Napriklad, kdyz das pryc extension a prepojis to na jiny HW (treba Papouch), atd.


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

A můžeš to prosím vyfotit jak to vypadá a kolik místa to zabírá? Kolik tam máš UTPček?

Já bych to rád dal na svorky, ale zatím sem nenašel žádný rozumný...a bojuju s místem...


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Skříň vypadá takhle:

foto skříně

a cyky sou ukončený takhle:

IMG 1824

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3071
 

Staci se podivat na blog, hledej "rozvadec". Fotek je tam ohromne mnozstvi, od zapojovani rozvadce, po jeho tuning a pridavani dasich komponent


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

To jsem už dělal. Celé vlákno s el.rozvaděčem mám prostudované, ale bohužel sem tam nenarazil na to co sem hledal.

Teda až na ty KRONE svorky, ale to zabírá moc místa.

Pokud bych chtěl ukončit všechny kabely na 8-řadé svorky, tak to zabere cca 75cm na délku a to je u mě celá 1 lišta + kus druhé lišty == nevleze se to tam. Leda bych dal svorky i na boky - lišty tam na to sou 🙂

 

Zatím je ale závěr takový, že to zapojujete podle předem připraveného schématu (projektu) - a cvakáte to ze svorek.

Nebo to dělá někdo jinak?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3071
 

Ja ale nemam na mysli vlakno, mam na mysli muj blog 😉 Hlavni stranku http://www.vodnici.net

 

https://www.vodnici.net/?s=rozvadec

a napriklad tady mas detailni ukazku krone, kde jsem dodatecne delal podsvetleni tlacitek

https://www.vodnici.net/2016/09/loxonovani-podsvetleni-hlavnich-vypinacu-tlacitek/

Rozhodne Krone doporucuju. Do jedne svorky das 2x CAT kabel a jeste tusim 2 nebo 4 volne zbydou (rezerva do bucoucna).


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Tak sem to nakonec vymyslel a díky tomu budu moct ukončit všechny kabely na krone svorkovnicích (90 UTP).

Krone svorkovnice budou nad pojistkovou skříní a odtama budu tahat jednotlivé kabely co budou potřeba.

Tzn. musím si udělat držák na kterej uchytím ty svorkovnice a ten přimontuju do zdi.

Celé to pak bude schované ta deskou, takže to nikdo neuvidí a ani k tomu nebude mít přístup.

 

Teď jen doufat že to nebude vadit revizákovi 🙂


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

K těm krone se dá koupit krásnej držák a nemusíš nic vyrábět 🙂

http://www.eshop.ceit.cz/drzak-10-svorkovnic/


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Díky za odkaz.

No jelikož je to mimo skříň, tak musím vyrobit konstrukci, na kterou ty držáky přidělám a kterou pak přišroubuju ke zdi 🙂

 

Jinak v CEITu to budu i kupovat, snad je ukecám na nějakou slevu 🙂

 

BTW. na jeden kus svorkovnice zapojím 2 kabely.

Tzn že potřebuju 45 krone svorkovnic pro připojení 90 UTP kabelů.

 

Nebo mám v tom výpočtu někde chybu? 🙂


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Tak pro klid duše sem to nakonec udělal přes Krone svorky 🙂

Jen tam není moc místo na manipulaci 🙂

Foto před a po, ale ještě tam svorky budu přidávat.

IMG 1902
IMG 1885

 

A vím, že to není přivrtáno rovně, ale na to nebyl prostor 🙂

Navíc to bude schováno pod deskou a doufám že tam už nikdy nepolezu.


   
ReplyQuote
Share: