X
Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
85.7 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Wow! Tak to si svetelne roky predomnou.

Ja som v medzicase prvy prototyp zavrhol (primarne asi kvoli pracnosti - mnozstvo dratovych spojov medzi main boardom a shieldom) a zacal vyvijat novy, postaveny na arduino nano a shift registrami. Rele stale planujem externe na DIN, takze na doske len darlingtony spinajuce 24V.

Vyhodoy - vsetko na 1 doske, ziadne draty, zaroven pojde doska jednoducho predesignovat na vstupnu (vymenia sa shift registre a pred ne sa daju optoizolatory - toto mam navrhnute tak z polovice).

V dohladnej dobe budem zase osadzovat tak dam vediet. O 485/modbus vobec neuvazujem, to je stale ta ista pesnicka - v mojom pripade je to skor retaz na nohe nez nejaka pomoc, netaham ten signal zarusenym prostredim na stovky metrov, nevidim ziadne opodstatnenie ju pouzivat.

Akurat tym, ze to robim doma, tak to nie je SMD a je to proste cele vacsie, ako by nutne muselo byt (cca 14x10 cm, ale zas je to 32 portov) ...


   
ReplyQuote
radim
(@radim)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Ale prdlajz. Moja doska je niekde zapadana prachom. Nakoniec som nakupil drahe extensiony. Ty sa aspon hybes niekam 🙂 SMD-cka sa netreba bat. Tiez som  sa ho dlho obaval a teraz radsej zaletujem 0805 alebo 0603 odpor ako klasiku 🙂

Ja som v tom prototype2 pouzil i2c expander, kedze atmega 328p ma malo noh. Oddelenie optronmi som nakoniec neriesil, kedze omron mali dost dobry izolacny odpor medzi cievkou a kontaktmi (uz si nepamatam presne kolko V, ale myslim, ze to bolo porovnatelne s optronom). Ta 485-ka je naozaj o nicom, takisto ako modbus nad tym. S loxone urobis maximalne vystupy. Vstupy pri pooling rate 5sec su na vypinace nepouzitelne. Chvilku som sa dokonca snazil rozlusknut loxonacku CAN, ale to tiez nie je cesta. Jedna zmena vo firmware miniserveru a cele by to mohlo byt v prdeli. Ethernet/IP je vyrazne lepsia volba. A vsetci, co sa obavaju ethernetu v silovom rozvadzaci... loxone ma predsa tiez ethernet 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja to tiez nechapem, co vsetci s tym ethernetom riesia. Roky sa to pouziva, ma to aspon zakladne opravne mechanizmy (crc na ethernet frame v pripade udp, inak tcp checksum), je to fullduplexne, nevidim v tom ziaden problem.

S tym poctom noh to bolo podobne aj u mna, arduino mega ich ma sice plnu rit, ale kto to ma vsetko preroutovat krizom cez celu dosku, ze? Obdivujem Sedtronic ze sa mu to na Railduine chcelo. Takze som hladal ine riesenie a napadli ma shift registre, kde taham ~6 spojov dookola celej dosky a svaby umiestnujem rovno k svorkam. Akurat ma stve, se sa musim s prechodmi medzi vrstvami drbat sam, chcelo by to vyrobcu DPS za rozumnu cenu co to spravi aj s prekovenim.

Optoizolatory neriesim na 'out', ale na 'in' doske. Tiez by sa na to slo asi vykaslat a narvat tych 24V cez rezistor priamo na register, ale nejak mi to proste nedalo. Na out doske na rele pouzivam 2803 darlingtony, co maju diodu na odfiltrovanie spatneho razu od rele. Dalej to uz nijak neriesim. Ked si tam omylom niekde brnknem fazou o slaboprud, pojde to aj tak cele do hajzlu, optoizolator sem, optoizolator tam. Narozdiel od klasickeho "loxone" zapojenia sa spolieham skor na to, ze jedine miesto, kde k tomuto omylu moze dojst, je lista s rele, ktora bude uplne mimo celej inteligencie. Nikde v okoli PLC-ciek sa 220V nebude vobec vyskytovat.


   
ReplyQuote
radim
(@radim)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Vstupy s opto urcite. Tam nenamietam. Nikdy nevies, kedy sa ti aj do tieneneho ftp nieco naindukuje. Vlani v lete drbol blesk cca 300m od baraku. V stropnych repro s vypnutym zosikom to urobilo riadnu slehu. Pocul som hrom dvakrat?

Plosaky davam robit do ciny. Iteadstudio. No tie vacsie formaty su kusok drahsie. A na prototyp mi je naprd 10kusov.

Pri klasike non-smd to skor dratkujem na univerzal.

K relatkam takisto pouzivam 2803ky. Overene rokmi. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pekne dosky, ale suhlasim, ze 10 kusov (v horsom pripade dojebaneho) prototypu je mi zbytocnych. Tie moje dosky su taky "univerzal bez dratov". Je s tym trosku viac pajkovania ako s profi prekovenou (smd) doskou, ale mam ich za 2 dni. Danou za to vsetko je, ze proste musim par (<10-15) prekovov spravit rucne. Keby som ale zratal ten cas, co som stravil s DesignSparkom a vynasobil ho (teoretickou) cenou prace, uz by som mal minimalne 4 extension, alebo 10 mojich modulov na univerzale :D.


   
ReplyQuote
radim
(@radim)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

ano, par ich takych mam 😀 Kto nerobi, nic nedodrbe 🙂 A kdo si hraje nezlobi ...


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

btw na tie uchyty rele boardov na DIN sa daju vytlacit pekne krabicky, tiez som riesil ako rele uchytit pripadne co doho to ostadit aby to nebolo len tak na volno.

 

Ked ma niekto 3D tlaciaren tu najdete vselico

http://www.thingiverse.com/thing:866856

http://www.thingiverse.com/thing:1694931

http://www.thingiverse.com/thing:188529

http://www.thingiverse.com/thing:336948

http://www.thingiverse.com/thing:957292

na 16x rele som vtedy nenasiel , ale da sa to upravit 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No právě ! Podle mě nejen ten čas strávený nad tím, ale i to že na to musí člověk pořád myslet a dodělávat. Nakonec zjistíš, že to nenasadíš a koupíš raději hotové řešení - tedy hlavně na životně důležité věci. Ale které to jsou ? Ve finále člověk zjistí že všechno je důležité a přestane tě bavit, vracet se neustále k nějakému problému. Vím o čem mluvím protože mě unavuje řešit jednu věc na několikrát. Co je ale ještě důležitější, je životnost těch relátek. Mám jich spoustu z číny, protože jsem si také myslel že si něco zbastlím ale teď nemám na nic čas. Jóó před tím než jsem začal stavět tak to jsem měl tolik času že jsem si toho vůbec nevážil 🙂 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

par modulov + arduino mozes vyuzit pri menej dolezitych systemoch v dome, napr zalievanie zahrady - len to chce ten cas, hrat sa s tym kodom pre arduino a potom to nastavit v loxone. Ale jak uz das dokopy jeden modul uz to len klonujes...a cca 500kc za arduino vs 8000kc 12x rele je rozdiel 😉


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
 

Ahoj, chystam se stavet RD a chystam zde vyuzit LOXONE a moc se minlibi rozsireni od Papouacha, ale na vystupy bohuzel 230 nespina nebo jsem nenasel a tak jsem hkedal a nasel jsem toto:  http://www.conrad.cz/releova-karta-8nas-conrad-212-x-100-x-29-mm-23-v-ac-16-a-modul.k197730

Zde je videt jak to ovlada:   https://m.youtube.com/watch?v=u142FelAzTo

Poslal mi do emailu i pripraveny konfiguracni soubory na loxone kdo by chtel zaslu na email a budu rad jestli nekdo ze hlusenejsich mi da vedet jestli to k necemu je.

Cena mi prijde dobra a hlavne u Conrada se da vzdy vyjednat nejaka sleva a hlavne by to melo umet spjnat 230v x 16 A..

Dekuji

 

 


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Otazka je, jestli potrebujes opravdu 16A. To chystas na zasuvkove okruhy? Papagaj ma kvalitni OMRONy 10A, coz na vetsinu veci snad bohate postaci. Navic nemusis kupovat 232 modul. Nevim, ale Papousci verze me pripada lacinejsi a mas tam i vstupy...


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

chod do Arduina, LAN shield + 8x16a rele board cena celkom tak 500 kc 😉 pripadne 16x 16a rele board + 200kc


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

Pokud je to na kritictejsi veci v dome, sel bych do hotoveho celku, takze arduino bych neskladal. Ale napriklad kombinace Papouch (Quido 2/32) + rele je idealni kombinace.

Navic je to po LAN, takze nepotrebujes RS modul a muzes libovolne rozsirovat


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: L

 

Pokud je to na kritictejsi veci v dome, sel bych do hotoveho celku, takze arduino bych neskladal. Ale napriklad kombinace Papouch (Quido 2/32) + rele je idealni kombinace.

Navic je to po LAN, takze nepotrebujes RS modul a muzes libovolne rozsirovat

   

https://www.papouch.com/cz/shop/product/quido-eth-2-32-vstupy-rele-a-teplomer-lan/ toto je to co tu tak chvalis za 7000 tis? 🙂

v com je ten papouch lepsi?

v tom ze je limitovany na 32portov a treba este dalsie Rele (150kc) pre spinanie 230v?

pripadne ze ma nejaky basic UI (non opensource)?

---

Kolko gombikov , tlacidiel pripojis na Papoucha? ak dobre pozeram tak 2...cize dalsi limit za vela penazi

-----

Ako uz pisal uzivatel vyssie - mat v zasobe 2-3ks pri pripadnej poruche na vymenu. Ked raz clovek pochopi a skusi arduino tak cez to vyriesi vela veci...

Meranie vlhkosti/teploty, ultrazvukovy senzor, stepper, PIR mozem pokracovat do nekonecna...vsetko toto si viete posielat do Loxone z dosky za 5e a LAN shieldu za 6e , takze myslim ze tu riesite zbytocne drahe veci s obmedzenymi moznostami

Pripadne prida I2C chip ( http://www.nikolaus-lueneburg.de/2016/09/i2c-input-output-module/)a pripoji este viac rele aj na Arduino UNO dosku


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

L ma papoucha 100/2, takze 100 vstupov za 10 tisic. Toto je modul s 32 vystupmi, ale ano - ta cena + potreba externeho rele. Preto si ja vyvijam *1 vlastny modul za stokoruny, pretoze rele budem mat vsetky externe na din liste (omron).

Inak za mna suhlas, nemam nic proti papouchovi, je to slusny kus hw, ale nie je to dostatocne otvorene, takze som odkazany bud na support od papoucha, alebo skumat ako pisat vlastny software pre (tusim) Zilog. Potom to konci custom kodom na parsovanie Spinel-u, co vyvijal @L - a to by som sa fakt asi viac bal nechat bezat svoj kod v loxone, ktore robi vsetko, ako v arduine, ktore mozem relativne v klude v pripade chyby zostrelit watchdogom a prinajhorsom sa mi na pol sekundy rozopnu menej dolezite rele. Je to otazka pristupu a akceptovania rizik. Mozno sem za rok napisem, ako som pol roka zapasil s arduinom a nakoniec kupil extensiony za 100 tisic, lebo som uz na to nemal nervy 😀 ... Uvidime.

*1 momentalne pozastavene, nez nezostane trocha casu


   
ReplyQuote
Page 5 / 31
Share: