Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
86.1 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak par (desiatok) hodin som sa pohral s designspark pcb a tu a tu mala ukazka ...

Som zvedavy ci to nakoniec zrealizujem a ak tak kolko to finalne bude stat :D.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

Pekne ;-). Dej vedet jestli jo 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, takto. Navrh som predbezne (po cca 3 dnoch cistej prace) dokoncil do (pre mna uspokojiveho) stavu. Nasledne som si spravil supisku suciastok a zacal zistovat, co by stala vyroba plosneho spoja. Aj keby som uvazoval tu najuspornejsiu variantu, dostanem sa na materiali (doska + suciastky) niekde nad 600-700 Kc. To nie je az taka palka, kym sa clovek nepozrie na statistiky z gerberu a nezisti, ze pred nim stoji uloha zapajkovat cca 420 spojov. Keby som to mal robit ja za peniaze, po predoslej skusenosti by som to za menej ako 500 nerobil (pretoze 500 ma stoji nasledna rehabka, ktoru po 3 hodinach pajkovania jednoznacne potrebujem 😀 ).

Takze aj pri najvacsom optimizme samo-domo kusovej vyroby sme niekde do tisicky Kc za 32 vstupov. Potom to este chce na nieco to namontovat, idealne na DIN, k tomu kupit jednu megu a jeden ethernet shield (od 300 do 2000, v zavislosti od toho kde to clovek kupuje). Roboty ako na kostole.

Vy vysledku - pohlad do cenniku sedtronicu mi hovori, ze tie 3 dni prace asi nestali za to. Railduino shield (len doska, -8 vstupov, ale +12 vystupov) je za 1.700 Kc, cize o nejakych 700-900 nad cenou mojho "modulu". Za tie 3 dni prace by som si tych shieldov kupil X, takze by ma netrapilo, ze jeden modul nema 32 ale len 24 vstupov.

Pokial by sa toho neujala nejaka cina a nezacala to sekat ako Bata cvicky v nejakej smd variante za 300-400 Kc max, nedava to absolutne zmysel. Za mna urcite nie.

Keby to niekoho zaujimalo, tak tu je projekt z designspark pcb:  https://github.com/dusanmsk/railduino-udp/tree/master/induino

Koniec hlasenia.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nedalo mi to. Dumal som, ako spinat tie omron rele na DIN bez toho, aby som mal pred nimi dalsie rele z arduina. Googlil som, prechadzal fora, na nic hotove som nenarazil.

Az kym som neobjavil ULN2803A. Jednoduchy svab v DIP, 8 darlington tranzistorov a integrovana dioda proti induktivnym razom od rele, ttl vstup, ziadne poziadavky na suciastky okolo. Proste privedies 24V a signal z arduina a spinas 8 rele.

Takze tu je moj dalsi pokus, arduino 'shield' s 32 tranzistormi vhodnymi na spinanie rele na din liste. Skusim si ho najprv oprototypovat s jednym rele a pokial to bude spolahlivo fungovat, dam pre tu srandu vyrobit jeden board.

Nakladovo to bude primarne o tej doske, pocitam 400-500, suciastky nejakych 200-300 max.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

Jednim slovem "huste" ;-). 

Ohledne tech Omron rele bez redundantnich rele, to je imho hodne zajimavy. S tou vyrobou by byl zajimavy pokus zeptat se cinanu, za kolik by to vyrobili a kolik je minimalni pocet kusu 😉

A jeste se zeptam, tomu Railduino shiledu chybi co oproti te plne verzi? Nikdy jsem to z toho jeho webu nepochopil, proc to ten komplet stoji 3800 ale shield jen 1700.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Railduino shieldu chyba arduino, prepojky a krabicka. Verzii s eth este ten eth. V mojom kuse je original arduino, pozri si cenu na webe 🙂 . pokial si vystacis s cinou a bez krabicky, prirataj si tak 500.

Co sa tyka vyroby toho mojho navrhu, este je cas. Mozno to ani nebude fungovat. Vyrobim prototyp a dam vediet. Inak nie je na tom ziadne smd, takze predvrtanu dosku osadi stredoskolak za 2 hodky, nie je nutna ziadna vyroba v cine. Vo vacsich seriach by ten navrh musel vyzerat trosku viac profi a pouzilo by sa smd kvoli uspore miesta, ale na tie 2-3 kusy co vzniknu tu na fore tomu nema zmysel venovat viac casu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

@msk Ajo, tak ted uz to chapu. I ten shield je tam vlastne logickej, ale nejak mi to necvaklo, protoze shieldy sem doted bral jako mrnavy jednoucelovy obvody ;-).

Jinak ja to kupovat uz nebudu, tim ze mam rozchozenyho Papoucha, tak uz zustanu u toho. Jsem s nim fakt spokojen. Toto uz resim jen, protoze me to zajima.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Arduino shield je kus plosneho spoja s pinmi vyvedenymi tak, ze ho len zacvaknes na arduino.

U Railduina (a aj mojho navrhu) je to zlozitejsie v tom, ze ked pouzijes ethernet shield, uz sa nedostanes (lahko) k velkemu mnozstvu pinov. Railduino to riesi takymi nastavcami a toto je presne dovod, preco som sa rozhodol na poslednu chvilu prepracovat moj navrh output shieldu a spravit z neho 'shield vedla' - tzn. nebude nacvaknuty priamo na arduine, ale vedla, prepojeny plochym kablom (vid, vid).

 

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

http://www.ebay.com/itm/NEW-DS2408S-1-Wire-8-Channel-Addressable-Switch-Relay-Board-Latest-DS2408-/181561020588

Docela zajímavá alternativa, když má někdo ještě volné prostředky na 1-wire.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Uplne ten isty problem ako s Railduinom na 485-ke - zneuzivanie prostriedkov a protokolov ktore na to neboli nikdy urcene.

Preco sa vsetci neustale brania pouzivat ten ethernet nechapem. O nespolahlivosti a malformed packetoch som uz pocul tisice rozpravok, ale nikdy som nevidel nazivo ze by mi nejaky switch domrvil paket. Ziadne ine argumenty proti som nikdy nepocul.

Vediet co je na tomto bazmeku za MCU a ci si ho viem pripadne preprogramovat, plus netrvat na oddeleni silnoprudu od slaboprudu, beriem toto:

http://www.ebay.com/itm/Industrial-Ethernet-16-Channel-Output-TCP-IP-Internet-Web-Relay-Remote-Switch-UK-/272252585593?hash=item3f6384c679:g:r0IAAOSwgZ1XrC-r

Na odkaz na zdrojaky mi ale google zasadne nedoporucil klikat, takze viac detailov nezistim.

Zatial som ale bohuzial nenarazil na hotovu vec ktora by mala len tranzistory (kedze rele chcem oddelene na DIN), bola by za rozumny peniaz a bola dlhodobejsie udrzovatelna (=rozumel by som jej crevam).

Tak si to musim postavit asi sam 🙁 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

2803a test in progress. Zjavne je to odolny cip, pretoze prvy krat som ho do toho breadboardu narval naopak (a zapojil na 24V 😀 )

https://drive.google.com/open?id=0B_7bCz1jc_1eLUU0TmI3TXk3WEk

Takze asi nic zasadne nebrani sfinalizovaniu dosky a odoslaniu do vyroby (asi sa k tomu dostanem ale az v novom roku)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak dnes mam trochu casu, manzelka mimo domov, takze mozem robit bordel po celom byte 😀

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Hotovo.

Zaver:

Bral som to ako prototyp, takze som relativne spokojny, ale az taky fail pri montazi som neocakaval. Obvod sice funguje na prve zapojenie, v tom problem nie je a to ma vcelku hreje na srdci, ale fatalnou chybou bolo rozdelit board na 2 kusy - main board s tranzistormi (na prvej fotke) a arduino minishield, ktore som mal v plane (haha) vzajomne prepojit plochym kablom. Vysledok je ten, ze main board som mal komplet osadeny asi za hodinu, ale so shieldom a prepojenim som sa jebal dalsich 5. Dost ma zdrzalo aj to, ze shield nebol prekoveny (je dvojvrstvy), takze som musel vsetky prepoje robit rucne. To by bolo este v pohode, to som planoval, ale mal som v plane pouzit pinout headery, ktore sa mi bohuzial kvoli malemu vrtaniu nepodarilo osadit. Takze som vsetky prechody medzi vrstvami (asi 50) robil rucne dratom. Fakt robota pre vrahov. Na zaver mi vo vysledku ploche kable prisli ako vcelku opruz na osadenie, pretoze to neboli draty, ale lanka, takze kazdy z nich sa krutil, strapatil, musel som ich pocinovat a aj tak nesli rozumne prevliect do diery. Po tretom pokuse som sa na to vysral a spravil to jednotlivymi dratmi, co sa mi doma valali v krabici. Aspon som sa ich pokusil trosku stocit do spiraly, nech to nie je total chaos.

Takze resume - je to hotove a zapojene, rele mi cvaka jedna radost a budem to urcite testovat na spolahlivost (asi nejaky tyzdnovy test s loxone, ktore bude pocitat ci sedi cas a pocet zopnuti a rozopnuti), ale v medzicase urcite upravim navrh pcb tak, ze to bude proste jeden kus plosnaku. Pretoze toto podla mna nikto z Vas nebude mat chut osadzovat/ozivovat.

Zdar.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

Ja myslim,ze jako proof-of-concept to dopadlo dobre. Holt je to prvni prototyp. Imnho i na druhem jeste najdes mouchy, ale o tom to je 😉


   
ReplyQuote
radim
(@radim)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

@msk, pekna praca. Tiez som sa v minulosti zaoberal moznostou vyuzit vlastne out moduly k loxone. Vznikli dva prototypy - prvy bez CPU, ten som hned zavrhol, druhy s CPU. Obidva do DIN rail krabicky. Ten druhy bol s RS485 (pripadne s modbus nad nim). PIN header v prototype 2 mal sluzit na tlacitkove nudzove ovladanie relatok tlacitkami na krabicke.

Cenu suciastok/pcb/krabicky si uz nepamatam, ale cinan to dokaze vyrobit lacnejsie 🙂 Aj ked tam neda OMRON relatka...

Dnes by som uz urcite isiel do Ethernetu pripadne wifi s ESP8266.


   
ReplyQuote
Page 4 / 31
Share: