Forum

Forum

Ovládání světel pom...
 
Notifications
Clear all

Ovládání světel pomocí DMX Extension a Dimmer Extension

491 Posts
64 Users
42 Likes
131.4 K Views
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Tato problematika je pro mě úplně nová. Mohli byste někdo hodit vhodné odkazy na studium problematiky ovládání světel přes DMX ? Ten Dimmer extension obsahuje pouze 4 kanály, takže jako základ asi dobrý, ale DMX je potenciálně asi někde jinde. Jde mi o to, zda existuje dost zařízení pro ovládání pomocí DMX, napěťové úrovně, možnosti apod.. googlil jsem, ale nějaký souhrnný článek jsem zatím moc nenašel.. díky.


   
Quote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja osobne zatial len "labakujem" s DMX pomocou tohoto a tohoto. Interne je DMX vlastne obycajna blba 485-tka, zo strany pc sa do toho prevodniku posiela pole bajtov, pricom kazdy bajt je vlastne jedna hodnota pre jednu dmx adresu.

Na dmx prijimaci je vacsinou nejaky DIP prepinac (alebo je to niekde v menu), kde sa nastavuje adresa zariadenia. Podla toho, kolko ma zariadenie kanalov, zozerie patricny pocet adries od nastavenej. Dalsie DMX zariadenie sa potom adresuje ako (adresa predosleho + pocet kanalov predosleho).

 

Ako to potom interne funguje v dekoderi je vec toho-ktoreho dekodera. Niektore len svietia 0-100% (0-255) ako ten linkovany cinsky DMX triak (takze zozere 3 adresy), niektore miesaju RGB farby (takze 3 adresy per led paska), niektorym nestaci 256 urovni jasu, tak pouziju 2 adresy aby mali 16bit hodnotu na jeden vystup.

Ked to clovek zapaja za seba, tak len potrebuje vediet kolko bajtov (adries) a na co to to zariadenie interpretuje a adresu dalsieho zariadenia nastavit spravne az za tento interval.

Ako to ale funguje v loxone netusim, zatial nemam dmx extension tak to nemam ako overit a vcelku aj zvazujem, ci ju budem vobec za tie prachy kupovat, alebo necham riadenie DMX na RPi zapojenom za loxone.

EDIT: zatial som len pozeral do dokumentacie, kde na dmx extension pouziju nejake vyhladavanie, ale daju sa rucne pridavat rozne dmx aktory (1 kanal, rgb, 4 kanal atd...) a nim priradit adresy, takze to asi nejak fungovat bude.


   
Richard reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Zatím sem si s DMX taky ještě fyzicky nepohrál, ale napíšu co zatím vim.

DMX jako takové je původně technologie na ovládání světelných scén na konzertech a jiných velkých akcí. Jako taková je tudíž připravena na spoustu kanálů.

Loxone má dva prvky pro DMX extension ( http://www.loxone.com/cscz/produkty/extensions/dmx.html), to je hlavní řídíci prvek, který ale sám o sobě neumí světla ovládat. Je to zařízení, které umí napojit až 128 kanálů DMX ovladačů. 

Pak záleží, jestli se má ovládat jen jedna barva (většinou bílá), to je pak 1 kanál, nebo RGB, to jsou pak 3 nebo 4 kanály (v případě RGBW). Tudíž přes jednu DMX extension jde napojit 128 světel obyč, nebo 32 plnobarevných světel (nebo cokoli mezi tím).

DMX komunikuje formou své vlastní seriové sběrnice, takže se jednotlivé DMX controlery za DMX extension zapojují jedna za druhou. Takto vypadá zapojení 

V případě Loxone je DMX například  http://shop.loxone.com/cscz/rgbw-24v-dimmer-dmx.html za cenu 1800 kč

To je dimmer, co umí ovládat 4 kanály, takže buď jeden RGBW pásek, nebo 4 světla. 

Na DMX se ale samozřejmě dá napojit i cokoli jiného co podporuje DMX protokol, takže například DMX Triac z Aliexpresu co umí 3 světla   http://s.click.aliexpress.com/e/6UzFEyjEq ale vyjde jen na 35USD (tzn nějakých 800kč).

Na AliExpressu se pak dá sehant i spousta jiných DMX controlerů, ale ty zatím nemám vyzkoušené ani pořádně prošle. Věřim, že ale ostatní už nějaké linky mít budou 🙂


   
Richard reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

@msk: byl sem pomalejsi 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

njn, zjavne obaja nemame co robit a sme nalepeni ocami nonstop na fore 😀


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Výborně, moc díky za obě reakce. Myslím, že problematika je velmi zajímavá.. nastuduju.

EDIT: @msk: s RPi nemám zatím tu čest, takže to spíše budu zkoušet jen přes Loxone.. asi to fungovat bude, když to nabízejí 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

To by bolo fajn, otestovat to realne. Ja som chcel len testnut ten 30kanalovy led dimmer a tak nejak som odmietal dat 8 tisic za loxone dmx, ked dongle s podobnou funkcionalitou kupim za 200.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Mám reálně vyzkoušený DMX driver z Aliexpressu spolu s Loxone DMX extension. Mám na tom RGB pásek a LED světlo z Alzy zapojené přímo bez trafa na 24V, protože má vstup 13-26V. Funguje to bezproblémů, objednal jsem si z Ali další DMX 🙂


   
Stingray and Georgio reacted
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Používám jak 3-kanálové tak 4-kanálové DMX. Jsou celkem bez problémů. Celkový počet DMX kanálů v celém domě je 76. Některé mám zdvojené - tzn. mám na dvou DMX zařízeních nastavené stejné adresy. Hlavní použití mám pro orientační osvětlení. 

Problém mám akorát s vícekanálovými dmx dimmery. Mám jeden 9-ti kanálový. Funguje spolehlivě ale má jednu špatnou vlastnost. Po připojení k napájení všechny kanály lehce probliknou. 

V reálu mám napájecí zdroje pro dmx dimmery  napájené ze zdrojů, které v době kdy nejsou potřeba, vypínám. Takže např po západu slunce (nebo když na meteostanici je na čidle osvitu hodnota menší než 20W/m2 po dobu 10min) se zapne zdroj pro orientační osvětlení. DMX dimmery jsou pak ovládané z PIR čidel alarmu (z alarmu výstupem RS232 do loxone). Vím že by bylo jednodužší orientační světla zapínat pomocí relé ale dmx je levnější a dosáhne se efektu postupného rozsvěcování a zhasínání. Dále je obrovská výhoda v tom, že se dá jednoduše nastavit intenzita osvětlení. Původní světla z aliexpresu (tuším 2-3W) by svítily příliš jasně. Takže teď je mám nastavené na cca 30%.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Ahoj, já mám ještě hloupější dotaz. Plánuju všechny světla ovládané, některé stmívané. Co by jste doporučili? Světla, která nechci stmívat napevno na relátka? Tuším že L. říkal, že stačí DMX od Loxone a pak kupovat jen DMX triaky - otázka, jestli triak dokáže světla i vypínat? Nebo se jedná jen o stmívání a změny barev? 

Díky za radu pro začátečníka 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Na spinani svetel pouzij DMX triak (pokud je chces ovladat pres DMX) prip. bezne rele ovladane napr. z Loxonu. A pr stmivani osvetleni zase bus DMX dimmer, nebo svetlo, riditelne napr. signalem 0-10VDC (rovnou z Loxone) - pocitej ale, ze takto riditelna svetla jsou drazsi.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Ahoj, asi budeš muset spočítat kolik čeho chceš napevno a kolik stmívaného a pak podle toho rozhodnout zda budeš mít dostatek relátek nebo půjdeš cestou DMX triaků, ten umí světlo samozřejmě i vypnout.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja osobne by som aj tie triaky spinal pomocou rele, nech nie su pod napatim 24/7. To ale ide spravit skupinovo.

Osobne mam trosku strach mat uplne vsetky svetla na DMX. Chcipne mi extension-a a nemam ich ako rozsvietit. Ked budu niektore spinane pomocou rele, vzdy ich mozem aspon nudzovo rucne zapnut spinacom v rozvadzaci.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

No zajímavé je, že DMX triak není z číny až taková zátěž - při takovém cenovém rozdílu. Pokud DMX z číny stojí cca 400 - a relé 200, při plánovaných cca 15ti okruzích (nejedná se o finální číslo), je sice rozdíl 100%, ale ve finále nic strašného. Proto ta otázka. Zatím nemám hotový projekt od Loxone partnera, ale v rámci projektu chci řešit světla. Zase na druhou stranu, pokud lehne Loxone a já budu muset světla přepojit (jinak budu asi popraven přítelkyní 😀 ), tak bych rád něco po ruce 😉 

P.S.: pokud píšu hloupost, napište mi to. Touto záležitostí jsem se moc nezabíral, poslední dobou nemám moc čas na studování. Díky!!

 

edit: koukám že MSK smýšlí stejným směrem. Nabízí se možnost, dokoupit pro jistotu ještě rélé, které budou bokem. Však 8x relé se neztratí a v případě možnosti určitě bodne


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nerozumeli sme si. Ten DMX triac pise spotrebu 3W. Nepise, v ktorom stave. Pokial mam cely den vypnute svetla a dimmer zerie 3W, to je dost naprd. Preto to predradene rele. Zaroven ale clovek prichadza o moznost v pripade poruchy dimmeru nejak zapnut svetla. Ja to mam v plane spinacmi priamo v rozvadzaci, ktore zapojim paralelne k rele (tzn. vypinac nahradi/premosti nefunkcne rele). Ci to takto pojde spravit aj s tym dimmerom, netusim, elektricky v tom nevidim problem, ale je otazka co realita.


   
ReplyQuote
Page 1 / 33
Share: