Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
86.1 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

@killeriq: Vcelku zajimavy ton na cloveka, co tu ma 5 prispevku. Asi by bylo dobre procist vic clanku co tu pisu, at tady, nebo na blogu.

O arduinu samozrejme vim, ale na kriticke veci do baraku bych je necpal. Papouch je lepsi v tom, ze je to odladena deska s velmi detailni dokumentaci a kvalitnim protokolem, na ktery se da jednoduse napojit.

Samozrejme vim, ze se na arduinu da delat cokoli, sam mam v zasobe doma spoustu Wemos D1 nebo Arduino desek, mam nad nima postaveny treba roomba wall, ovladani vanocniho stromecku pres Arduino+MQTT+NodeRed. Ale je to na hrani, na veci co nejsou kriticke, ale ne na stezejni veci v dome.

Klidne si dum postav nad Arduinem, RasPI a dalsima 5EUR technologiema, ale pak se nediv 😉

@msk: Spinel je pekne popsany a odladeny. Stejne pokud udelas vlastni desku, budes muset nejaky protokol vymyslet. Zacnes jednoduchym textovym, pak pridas adresaci pro vice zarizeni, pak podpisy/CRC kvuli pripadnym porucham UDP, pak odeberes text a predelas do binaru kvuli velikost a ses tam, kde je Spinel 😉

Za sebe muzu rict, ze je cely HW papoucha opravdu stabilni. A nebyt toho bugu u mne v LoxoneSW, ktery zpusoboval ze cca 1x za 2 mesice komunikace vytuhla, tak by bezel v kuse od zacatku co sem to zprovoznil. Za mne je to idealni reseni, protoze sem ho nasadil a od te doby o nem nevim. Je rychly, stabilni a lze ho totalne naintegrovat do Loxone pres znacky + LoxoneProgram.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@L - spinel je vyborny protokol, to je bez debaty. Na nase riesenia je to ale podla mna totalny overkill. Ja som uz v zivote par protokolov vyvinul, medzi nimi aj ten super-primitivny pre Railduino/Eth, kde je aj adresacia. Co ale naozaj neriesim je konzistentnost sprav, tam sa proste spolieham na prenosovu vrstvu - a kedze to netaham dvojlinkou kilometer cez atomovu elektraren, ale len par m v rozvadzaci, fakt sa nebojim nejakych "poruch na vedeni". Je mozne, ze ked to realne nasadim a zistim, ze mi to sem-tam blbne, budem to cele prerabat, mozno prejdem z UDP na TCP, mozno z textu na spinel, ale zatial mi to nedava absolutne zmysel a skor to vidim na nejaku alternativu k mqtt alebo niecomu podobnemu. Kazdopadne nie je cas, ide sa tahat elektrika, takze sa k tomu vratim za take 2 mesiace ...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

Persistenci resim dvouma zpusobama. Prvni je validace CRC, takze neplatne stavy zahazuju a k tomu to, ze jednou za x-minut se posle dotaz na overeni aktualniho stavu. Takze pokud by treba cidlo zavreneho okna neposlalo korektne stav, tak do minuty ho stejne vim.

Ale napriklad MQTT by na to bylo jeste idealnejsi. Jen nastavit Papouchovi publishera, nastavit typy zprav a pekne to odchytavat. To by byla znacka ideal.

Edit: K tomu MQTT, akorat by pak musel jeste Loxone milostive implementovat podporu MQTT, jinak by byla k prdu 😉


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

tiez nemam na to moc casu, ale Jar sa blizi a uz by som konecne chcel tento rok dokoncit zavlazovanie aj s meranim hladiny v 8m3 nahrzi, teploty/vlhkosti v skleniku, cidlo do pody...

Chcem dat cele arduino + rele + senzory do krabice do sklenika a len to prepojit LAN kablom ale nie som si isty ako zvladne 50-60C teploty v lete, pridam asi chladic nejaky ale neviem ci to bude stacit

Uz len senzor-ultrazvukovy je tusim za 4000kc

Je to cele dost prace ale ako to uz mas nastavene a zlozene rozsirovanie nie je problem.


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
 

Priznam se ze Papouch se mi libi asi nejvice na vstupy super jedna deska prakticky bude stacit na cely dum ale kdyby byl papouch s 32 vystupama i na 230V tak nepremyslim jinem a nebo jsem nenasel verzi na 230V. Jinak zasuvky zatim nemam v planu spinat, ale zaluzie a svetla si vezmou hodne 230V relatek a pokud budu k Papouchovy nucen kupovat 32x150 kc rele uz to zaboli. (Manzelka moc led pasky nemusi abych jel v nizsim napeti)

Jinak jeste jsem ted nasel pekne integrovane cidlo:  http://www.sedtronic.cz/10001,cz_unica-1-wire-senzorovy-modul-typ-u1wtvs.html ma s nim nekdo zkusenosti? Libi se mi integrovanost do vypinace cena uz mene...


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

L: regol som sa len vcera, ja riesim na loxforum.com (vzniklo hned ako loxone forum zrusil) - tu je toho malo a co tu riesite tam uz maju vyriesene 🙂 Nemci maju velku komunitu, je tam aj ENG sub forum - ale je jasne ze nie vsetci vedia jazyk takze su im tie info k nicomu.

BTW: K tej tvojej poznamke ze kriticke veci do baraku - uz sa ti stalo ze sa ti Loxone sekol a znicil data na karte? 🙂

X ludi uz toto riesilo - stalo sa mi to 2 x behom tyzdna, tato super jednotka totiz nevie zalohovat niekam na cloud periodicky - musis to rucne a pravidelne robit.

Cize skor ako ti odide nejaky HW z ciny, sa ti stane nieco s kartou - na supporte s tym nic nespravia. 

By ma zaujimalo ako to riesia u ludi co si ten system u niekoho objednali a nevia ani Loxone Config pouzivat. Pride k nim technik alebo poslu kartu? 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Sedtronic cidla su v pohode, ja ale budem davat pod vypinac do krabicky klasicky dallas na malinku wago svorku. Len teplotu. Vlhkost budem merat asi DHT22-kou ktoru schovam za PIR-ko na stene. Pripadne aj ten dallas by siel vrazit do tela pir-ka, obvykle byva pod svorkovnicou par cm miesta.

Ja do externych rele idem na 100%, najma po precitani tohoto:  http://loxforum.cz/viewtopic.php?f=10&t=20

No a kedze uz budu na DIN, nevidim zmysel ich mat este v Quidovi, takze preto vlastny modul ... A ked uz vlastny vystupny modul, tak preco nie rovno aj vlastny vstupny modul ... 😀 😀 😀


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: msk

 

Ja do externych rele idem na 100%, najma po precitani tohoto:  http://loxforum.cz/viewtopic.php?f=10&t=20

   

jj tiez som cital, super deal za liter 😀 Su ludia ktori si stale myslia ze iPhone/Samsung vyrobeny v cine je XX kvalitnejsi ako Xiami, nebudu predsa kupovat shit z ciny.

(edit - skratena citacia)


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

@Salinm1 Ja ty externi rele vidim taky spis jako vyhodu. Investice 150*32 za + 7000 za papoucha je nesrovnatelne nizsi, nez kdybys to resil pres Loxone a v pripade potreby muzes kterekoli relatko ihned vymenit.

Jakmile se zpece rele v Loxonu, tak sme v haji a postupne budes odepisovat jedno rele za druhym. Sam se toho do budoucna desim.

@killeriq Ano, loxforum.com znam, ale vetsina je v DE, ktere treba ja neovladam. Anglicky to neni problem, ale vetsina zajimaveho je DE a translator to stale moc rozumne nedava. 

Navic toto forum nevzniklo jako konkurence loxfora, ale na natlak ctenaru myho blogu ;-). Puvodne jsem forum vubec nechtel, neb vim co je s tim prace nejake rozumne forum provozovat. 

Popravde jen nechapu, proc kdyz veci resis na loxforu.com, kde jak pises, maji vse vyresene, tak mas potrebu psat sem a poklada dotazy zde ;-))). To spis jen na zamyslenou. Jinak ses tu samozrejme vytany stejne jako kazdy jiny, kdo je ochotny se podelit o sve zkusenosti.

Co se tyka zalohy, kleknuti karty je neprijemne, ale da se rict, ze by mi to asi bylo jedno. LoxonConfig zalohuju pred kazdym nahranim take k sobe na PC, kde to mam verzovane pres BitBucket, zalohy z Loxone FTP se mi delaji automaticky, stejne jako zalohy ze vsech jinych sluzeb co mi v dome bezi (MQTT, NodeRED, MySQL, MongoDB,Graylog,..). 

I kdyby se Loxone nekam zalohoval, bude to nejaky jejich cloud, do ktereho se stejne rozumne nedostanes. Lepsi pridat zalohovani Loxonu pres FTP do vlastniho zalohovaciho chainu, takze se pak cely Loxon zalohuje tak jako soukrome dokumenty a dalsi veci. Tzn nekam na vyhrazeny Backup disk a z nej sifrovane do nejake backup sluzby (v mem pripade CrashPlan)


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Precital som co riesite - ked niekto vsetkym vychvaluje papoucha, ktory neni nic ine ako custom doska s nejakym FW , tak som pridal skusenost s Arduino pretoze je to lepsi pomer cena/vykon.

su aj dalsie podobne projekty napr https://www.kmtronic.com/LAN-Relay-Controllers

Ale tymto riesenim usetrite mozno oproti Loxone HW ale zaroven sa obmedzujete jednoucelovym modulom. Loxone je Multisystem s vela moznostami ale HW je drahy.

Teraz mozno riesite  napr na Rolety rele extension od loxone je drahe, kupim papoucha, casom budem chcet miesto hore dole aj snimat stav ci ta roleta skutocne prisla dole, pripadne pridat XX tlacidiel tak mi treba Digital vstupy/vystupy, dalsi senzor.

Takze bud budu hladat a investovat do polovicnych rieseni, alebo zacnu rovno Arduino, pochopia princip a zuzitkuju to pri vsetkom co potrebuju realizovat.

dalsi priklad remote ovladanie (kde uz nejde kable tahat) da sa tam dat Arduino kod

https://www.aliexpress.com/item/Drop-shipping-For-TEAD-WiFi-Wireless-Smart-Switch-Module-ABS-Shell-Socket-DIY-Home/32776631956.html

https://www.aliexpress.com/item/Wireless-Wifi-Socket-App-Remote-Control-Smart-Wifi-Power-Plug-Timer-Switch-Wall-Plug-Home-Appliance/32695995846.html

ak sa nemylim cez FTP si vies vytiahnut len Statistiky, nie nastavenie loxone configu ako takeho. Narazam na problem ked napr nieco nastavis cez Apku/UI nie priamo v Loxone Config.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

Chapu tvuj pohled, ale asi se neshodnem v tom, ze arduino je spravna cesta. Ja arduino mam rad, ale pouziju ho na okrajove non-critical systemy. Na to co je kriticke pouziju Loxone nebo Papoucha. Obojimu verim, mam to vyzkousene a vim ze je to 100% stabilni. O arduinu, raspberry, atd toto rict nemuzu, proto ho neradim tam, kde jde o stabilitu.

Ale je to uhel pohledu. Jsou lidi, co si dum vyroby z raspberry, arduino a jsou spokojeni. Urcite to jde, ale stoji to vic casu a namahy. Na druhe strane je vse od Loxonu, to zas stoji hromadu penez. To co radim ja je z meho pohledu stred. Ale jak rikam, kazdeho vec, kolik ma casu, zkusenosti, atd.

To co postujes z Aliexpresu bych si treba do baraku vzivote nedal. S takovouhle ohyzdnosti do zasuvky by me draha polovicka vyhodila ;-). Od toho mam rele v rozvadeci a rizeni pres Loxone/Papoucha. Navic, wifi neni technologie, na ktere bych chtel stavet dum.

Ad zalohovani:

 

wget -r -N -l inf ftp://user:[email protected]
tar czf dump-$(date +"%Y%m%d_%H%M%S").tar.gz loxone.dum/


Kazdy den se udela miror celeho Loxonu (jen rozdilovky, data z predchoziho dne zustavaji v adresari) a zabali do souboru s timestampem. Cele to ma 32MB, takto mam historii komplet loxonu po neomezenou domu. Je v tom vse, od statistik po logy po loxone config, loxon soft, seznam updatu,....

 


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

:Salinm1   Ja furt netusim, kde hledas. papuch ma na vystupech NORMALNI relatka, rizena 5V a prepinaci kontakty 230V 10A. Alespon to tak mam ja na sve desce.

IMG_20170208_1918194.jpg

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

@gisbern: Zajimave. Podle dokumentace by tam mely byt relatka do 60V max 

chrome_2017-02-08_19-36-51.png

   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

Není to omezení na max. 60V dané těmi varistory?

zatímco bleskojistka nebezpečné přepětí na vstupu chráněného zařízení v podstatě zkratuje, varistor je omezí na určitou hodnotu téměř nezávislou na protékajícím proudu

Teoreticky kdyby se odpájely mělo by to spínat 230V bez problémů, jen záruka bude pryč...


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Ja vubec netusim, kde to kluci berou. Ty zluty relatka jsem tam naposled videl, kdyz jsme pouzivali QUIDO na propojeni stavu (quido duplex) Jinak ted na strankach papouch.cz jsou ta cerna rele, ktera jsou na 230v. Obecne mi osazovani takovych modulu 60v relatky nedava moc smysl....


   
ReplyQuote
Page 6 / 31
Share: