Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
86.2 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No pokial ten wemos pri log 0 ten pin uzemni rovnako ako arduino, nepotrebujes ziaden tranzistor a mozes to zapojit napriamo. Jedine co musis vyriesit je, aby zem wemosu a zem 5V do rele boli spojene. Objednaj si este nejake dc dc stepdown konvertory, napr mini360, potom mozes pouzit jeden 5V zdroj na rele a na wemos si napatie upravis konvertorom na 3.3V.

Alebo ten wemos hod do supliku a pouzi arduino kde to mas bez problemov.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

jojo, arduina jsou uz objednane, abych mel vse na 5V. Ale i tam resi to propojeni s relatkem pres ten tranzistor, protoze udajne rele zere vic nez tech 40mA. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ano, samozrejme, normalne nemozes napojit rele priamo na digital out na arduine, pretoze ho neutiahne. Mozno by zvladol nejake SSR, to dohladas v specifikacii rele, kolko zerie (arduino je limitovane 40 mA na pin, ale v sucte zas len 200 mA, takze nesmies prekrocit ani prud na pin ani celkovy prud v sucte rele).

Od toho je ale presne ten rele board co som linkoval, ktory uz ma na sebe optotranzistor, ktory budis tym arduinom. Ako som pisal hore, tym optotranzistorom tecu 2 mA, takze si s obrovskou rezervou v pohode. Dokonca ak pouzijes rozne zdroje pre arduino a rele board, mas tie rele galvanicky oddelene.

Je to zhruba taketo zapojenie (mozno ten posledny tranzistor je darlington, to netusim), akurat je to vsetko uz integrovane na tej rele doske, cize skutocne nic neriesis, len prepojis piny "IN1-8" relay boardu s digital out pinmi arduina dratom.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Dotaz - keby mi jeblo v palici a chcel by som sa vrhnut do vyvoja vlastneho 24V input shieldu pre arduino mega - ako mate teraz zapojene tlacitka? Presnejsie - ako mate riesene ich napajanie?  Zo spolocnej svorky/svorkovnice/krone pasky?

Alebo este inak, co by vam viac vyhovovalo - usporiadat svorky toho shieldu ako:

  1. [+24V, IN1], [+24V, IN2], [+24V, IN3] ....
  2. [+24V], [IN1, IN2, IN3, ...]

?

 Mne dava prva varianta viac zmysel, pretoze od boardu taham 2 twisted draty ku krone a tam ich zacvaknem a nemusim riesit ze napajanie mam niekde zvlast vedla o 20 cm. Ale prakticku skusenost vo vlastnom rozvadzaci zatial nemam, tak ma zaujima, ako to mate teraz.

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

@msk - ad rele board, ted uz chapu. Ja myslel, ze i ten rele board nejde napojit naprimo. Ted uz to dava smysl

 

@msk - ad tlacitka, ja to mam ted tak, ze 24V je svedeno na jednotnou krone (celkem jsou 3 v celem rozvadeci). pak po oranzovem drate je veden do vsech catyn 24V po celem dome, takze se nemusi resit kde je a kde neni napajeni (ackoli je o fous vyssi spotreba kabelu). A jednotliva tlacitka jsou pak svedena kabelem zpet pres rele na zem. Takze se rozpojuje zem, nikoli 24V.

U papoucha je pak nekolik svorek na zem, ale vsechny jsou propojene, takze staci jednu svorku propojit se zemi 24V zdroje loxone. 

U loxonu je zem propojena automaticky


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

@msk:

Resim to variantou 2.: 24V mam vyvedeno ve svorkovnici vedle krone pasku a spinam jenom zem.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@nksh @L Dobre, to tu dosku dost zjednodusi.


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

Není lepší využít v kabelu CAT žíly pro + a - jako při napájeni PoE, tzn.

- modrá (popř. s modro/bílou-pro větší proud) mít jako +                                   

- hnědá (popř. s hnědo/bílou -pro větší proud) mít jako -

jaký typ krone svorek používáš? spojené, nebo rozpojovací.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Přesně tak to mám i já. V rozvaděči vždy dodržuji pravidlo PoE. Takže pokud je nějaké něpětí na některém utp kabelu, nachází se na modrém vodiči. Hnědý je pak GND. Zřejmě mě také čeká nějaká alternativa pro digitální vstupy. Potřebuji detekovat různé, pro dům nepodstatné, stavy. Jako např zda je sepnuté tepelné čerpadlo, impulsní vstup z elektorměru pro TČ nebo VZT atd... 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

@zdenda - toto barevne znaceni mi zavedl p. Hruban (loxone partner) a ja ho uz jen drzim. Netusim, proc maji barvy zvolene takto, ale tim, ze jsem to prevzal, tak to beru uz jako samozrejmost 😉

Ale znaceni ala PoE dava urcite take smysl. Jde jen o to si to na zacatku vsechno nastavit

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Přesně tak.


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

@L - jo a prosím tě, jaký ten typ svorek krone používáš? Zapojení krone máš řešeno tak, že máš  všech 8žil cat kabelu na krone svorku a odtud pak  z oranžové žíly na svorkovnicí 24VDC popř. 12VDC. atd... ta se mi to zdá nejlogištější a nejpřehlednější.

Jinak jsem zkoušel sehnat ty krone svorky 2/8 a je to celkem problém, protože stabdartem jsou  2/10.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

nevim co je 2/8 nebo 2/10, ale moje krone maji 20kontaktu na kazde strane. Mam to tak, ze modry/zeleny/hnedy kabel jsou privedeny na tyto 20-ti svorky, tak, ze tam vedou 3x CAT s temito 6ti kabely (3x6 = 18) a 2 zustavaji volne.

Oranzove jsou pak vsechny privedeny na cervenou krone (zkratovaci, nebo jak se menuje), ktera je vsechny sama propojuje a tato cervena je pak propojena s 24V zdrojem

Jde to videt na fotkach na blogu, treba tady 

Ty cervene 3 uplne vlevo jsou pak propojeni vsech 1-wire kabelu, proto jsou 3


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

rozdíl je,  že svorkovnice krone 2/10 mají 2x10 kontaktů a 2/8 mají 2x8 kontaktů, no a když chceš zapojit všechy žíly cat na svorku (tzn. 8žil), tak je lepší /přehlednější použít 2/8 svorkovnici, kde využiješ všechny svorky. Ale v tvém případě, když zapojuješ na krone jen 6 žil, a dvě zapojuješ přímo na společnou + a - je asi lepší, jak to máš tedy 2x10:)


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
Topic starter  

aha, tak ty 2/8 jsem v tom pripade snad ani nikde nevidel. Ty spolecne oranzove (nebo modre, to je jedno) mi davaji smysl. Proc to tahat nejprve na jednu svorku a pak to spojovat na jine, kdyz to lze spojit rovnou.


   
ReplyQuote
Page 3 / 31
Share: