X
Forum

Forum

Relátka, mosfety,.....
 
Notifications
Clear all

Relátka, mosfety,...

31 Posts
10 Users
2 Likes
8,212 Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Ešte som si spomenul, prvé miniservery a extensiony mali relé v čiernom puzdre tie sa lepili častejšie. Tie potom vymieňal Loxone zadarmo za tie biele čo sú teraz. Podlamna si dali spraviť vylepšenú verziu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ti co pouzivate rele z loxone, ake mate pred nimi istice? Ked som toto riesil, tak som 5A istic nenasiel (len 4 a 6). Inak si myslim, ze s impulznymi zdrojmi je kazde rele casom odsudene na smrt, otazka je za ake casove obdobie. Nepredpokladam, ze ani moje 165A (spicka) externe rele vydrzia vecne, akurat ze vymena bude fakt otazka 10 sekund 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No já používám samozřejmě na osvětlení klasické jističe 10A. Pro zásuvky 16A.

V následující instalaci zcela určitě budu na všechny relé Loxone dávat výkonové relé na din lištu. Holt chybami se člověk učí.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak chybami, ..., on Loxone na toto nikoho neupozornoval, mne na zaciatku tiez prislo 5A na svetla neuveritelne vela. Neprecitat si ten thread so zlepenymi kontaktami na ceskom loxone fore, asi by som do externych rele tiez nesiel. Nahoda/stastie ...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Oni to mají někde napsané, jaký typ zátěže je přípustné spínat. Právě při reklamacích se na to odvolávají. Na školení se to kdysi také probíralo.


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

K těm slepeným relátkům, ono 5A relé stačí na spínání většiny věcí v domácnosti - a to i světelných LED okruhů. Jde čistě jen o mžikovou událost, kdy potřebuju nasypat do LED zdroje velkou energii (nabití vybitého kondenzátoru). Naprostá většina zdrojů nemá vstupní část ošetřenou řízeným nabíjením (levné zdroje), takže se chová při zapnutí jako zkrat. No a jedna z možností jak se to dá pořešit, je použít např. NTC termistor v sérii s relé, který má při nulovém proudu nějaký odpor - např. 10 Ohm a při zvětšujícím se proudu mu odpor klesá téměř na nulu, tzn. že omezí náběhový proud a zároveň se na něm "nepálí" zbytečná energie při provozu .. 

Já osobně takhle provozuju na svých Railduinech (5A relé) několik LED světelných okruhů s cca 80W zdrojem a NTC termistorem 4 Ohm (viz. příloha) na každém relé - no a ke spékání kontaktů nedochází ...


   
Georgio and tomas_iw reacted
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

to pavelkriz: Ještě jedna věc by se mi na tvém řešení (relé přímo v místnostech) nelíbila - hlučnost. Neumím si představit, že by mi někde za uchem cvakalo relé pokaždé, když někdo blikne světlo.

 

Opravdu je vyzkoušené a vymyšlené řešení, mít vše centrálně v rozvaděči.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

to Sedtronic: Nemáš hele vyzkoušeno, jaký mají tyhle NTC odběr za normálního provozu - tzn. když mi už světlo svítí, jakou mají ztrátu.

Bojím se toho, že pokud si jich nasekám do rozvaděče na každý okruh jedno, aby mi pak nežrali 50W jen sami o sobě...


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Tak jednoduchá uváha při provozu: 80W s nějakou účinností nebude žrát více jak 0,5A a kdyby tomu NTC nepadl odpor na minimum a měl stále např. 4 Ohmy, tak se na něm bude pálit nějaký 1W. Tzn. že vždy to bude v řádu miliwatů, v tomhle případě tipuju tak 250mW ...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@sedtronic - to řešení s odporem znám a chtěl jsem je realizovat jako první řešení. Trošku ale mám strach z toho zahřívání. Měřil jsi třeba teplotu na kterou se ty termistory zahřejí? Díky.


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Když mi světlo jede, tak jou vlažné na dotek. Je to o velikosti pouzdra...


   
ReplyQuote
 wutu
(@wutu)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 2
 

to pavkriz: Ja sem se nakonec rozhodl pro kombinaci, co se tyce osvetleni. Take se mi nechtelo tahat tolik kabelu 🙂 Hlavni stropni svetelne okruhy jsou na 230V a svedeny do rozvadece. Plus v kazde mistnosti samostatny mini rozvadec (vetsinou ve stropnim prostoru) kam je privedeno 230V, Ethernet z rozvadece automatizace a vsechna ostatni svetla v mistnosti (LED a LED pasky). Ted se ale delaji omitky 🙂
Jako zarizeni budu mit Arduino+Eth.Shield a bud jiz zminovany 4xMosfet nebo tento shield nebo tento. Pripadne i neco jineho, pro "zravejsi" LED. Oboje jiz v testu provozuji. Jako protokol pouzivam MQTT.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@msk : jaká je tedy nakonec Tvoje volba? Myslím patice na DIN lištu plus relé?

Zřejmě se pokusím nějak improvizovat a částečně rozvaděč upravit 🙂 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Cau. Ja mam toto a toto a na zaluzie a nizkoodberove kraviny bez nabehovych prudov toto.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

msk - díky 🙂


   
ReplyQuote
Page 2 / 3
Share: