X
Forum

Forum

Relátka, mosfety,.....
 
Notifications
Clear all

Relátka, mosfety,...

31 Posts
10 Users
2 Likes
8,205 Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067

   
Quote
(@pavkriz)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 3
 

Chci se zeptat, proc vsichni davaji relatka v ramci domaci automatizace uz do rozvadece? Ja planuji spinat svetelne okruhy pomoci bistabilniho rele na 24V (napr. Finder 26.02.8.024.0000), ktere bude umistene v klasicke krabici pod omitkou v mistnosti. Vyhnu se tim nutnosti tahat hromadu nezavislych tlustych CYKY do rozvadece. K rele povede z rozvadece jen UTP, kterym pujde potencialne spinat i 2 nezavisla rele (pro kazde 2 draty = civka, 2 draty = zpetna vazba z druheho kontaktu rele, v jakem stavu zrovna je). Nebo je na te uvaze neco spatne?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

jde o to, ze tu vetsina z nas vychazi z produktu Loxone, ktery ma takto chytry dum reseny. V rozvadeci rele, od nej pak uz jen hloupy drat.

To co navrhujes je samozrejme realne, ale uz to neni cisty Loxone, ale tve vlastni reseni.

Kdyz natahas vsechny kabely do hvezdy, muzes se v budoucnu rozhodovat, jak presne co budes resit. Kdyz to natahas jak pises, budes zavisly uz jen na svem reseni, nebo takovych reseni, ktere umoznuji takovouto "decentralizovanou" spravu.

Drobnou nevyhodu vidim v tom, ze kdyz relatko odejde, budes se k nemu muset dostat. Otazka jestli to vsude pujde. Druhy problem, mas po dome rozstrkanou hromadu relatek, takze nasladna sprava bude trochu slozitejsi.

Osobne bych byt tebou sel radeji natahani do hvezdy + vlastni rele v rozvadeci. Bude te to stat o par korun na kabelech vic, ale zase ti to dava do budoucna vetsi moznosti rozsirovani. 

Napriklad u spotrebicu ti to da moznost pak mit elektromer nad kazdym spotrebicem zvlast (tak to mam treba ja) a celkove je to reseni o fous robustnejsi. Ale to uz je asi spis subjektivni.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Jsem také zastáncem centralizovaného řešení, nevidím v tom mít relé "rozstrkaná" všude po domě žádnou výhodu. Téměř všude mám taháno 3x2,5, ke světlům 5x2,5 a nemůžu říct, že by se s tím nějak zvlášť špatně dělalo, ale každý máme práh únosnosti jinde...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Daval by som si extra bacha na akekolvek bistabilne prvky. Budes potrebovat spatnu vazbu a celkovo to bude hyperzlozity system nachylny na chyby.


   
ReplyQuote
(@pavkriz)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 3
 

Diky za nazory.

Jeste se zeptam na spinani zasuvek:

  1. Pouzivate poctive pomocna rele na 16A (protoze bezna zasuvka ma byt dimenzovana a jistena na 16A) nebo nektere spinate rovnou temi slabsimi rele zpravidla zabudovanymi napr. v Loxone (5A)?
  2. Jaky ma vlastne smysl spinat zasuvky? Mate nejake hezke priklady? (snad krom odjezdu na dovolenou, kdy chci vetsinu veci vypnout)

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

spinam vetsinu pres Loxone, protoze mi to tenkrat tak Loxone partner udelal. Kdybych to delal znovu, oddelim to do samostatnych rele, neb se budou lepe vymenovat az se pripecou/odejdou.

spinam napriklad venkovni zasuvky (idealni ted pro docasna cerpadla na zalevani, nez udelam komplet automatickou zavlahu), pripadne dobre i na vypinani kvuli bezpecnosti.

Doma pak mam spinane zasuvky na pracce/sussice a troube. Rovnez kvuli bezpecnosti, navic pracka se obcas hodi kdyz dela vecer bordel, tak ji na dalku vypnu a rano zase zapnu 😉


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Zapoměl jsi na Vánoční stromeček 😀


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tak se bohužel musím podělit o první nepříjemnost. Jedeno relé na extensionu se mi už dvakrát slepilo. Pomohlo mi to, že jsem světlo vypnul, relé ale zůstalo spojené, pak jsem dvakrát zapnul a vypnul jistič a kontakty se rozlepily. Bohužel ale je celkem jasné, že to relé je po smrti.   Vím že se to tada někde už řešilo ale nemáte někdo odkaz kde koupit relé vhodné do extenisonu? Tuším se používá i pro mikrovlnky. 


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Tuším, že je to toto relé:

Na ali jsem ho našel, ale ověřené z hlediska dodávky to nemám.. pokud spínalo světlo, tak se moc často nespínalo, to moc teda nevydrželo 🙁


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

no spínalo dva LED panely 600x600mm resp. 2x36W


   
ReplyQuote
(@pavkriz)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 3
 

Koukam, ze jsem se zeptal s tim spinanim zasuvek "z Loxone" spatne, protoze "Miniserver" a "Extension" ma 5A rele, zatimco "Relay Extension" ma 16A rele. Kteryma teda spinate zasuvky? Mate na ne to extra Relay Extension?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@pavkriz - relé loxone je pouze ve funkci pomocného relé, tedy pouze spíná další relé - výkonové, které za určitých okolností může vypínat i zásuvkový okruh. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

@kolda: Bohuzel tohle je neco, co ani muj integrator nevedel/nedelal. Takze ja mam vse poveseno na Loxone relatkach, od brany pres zaluzie po svetla i ledky.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Kedysi dávno som tie relé hľadal.

Kupit sa dajú. Ale tie Loxone majú na konci čísla XXX číslo ktoré je verzia pre nich. Otázka je  včom sú "lepšie" ako štandardne.


   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: