Jak na úspory energií když rekonstruujete “dům po babičce”.

Jak na úspory energií když rekonstruujete “dům po babičce”.

Dnes tu máme další guest post od našeho věrného čtenáře a občasného přispěvatele Dalibora. Opět mu patří velký dík, že článek sepsal a podělil se o své zkušenosti a měření ve FVE. A nyní už k jeho článku…

V následujících řádcích uvedu bez skrupulí a kudrlinek, které provázejí většinu informací o této “radosti” ( problematice ) v článcích na internetových médiích v jejichž závěru se dočtěte že se : ” jedná se o placenou inzerci” .

Rovněž prohlašuji, že článek byl i s gramatickými chybami napsán výhradně uvedeným autorem ( mnou osobně ) bez jakéhokoli užití AI.

Takže k věci, respektive k domu. Jedná se o kompletní přestavbu bývalého mlýna na rodinný dům rozmařilých rozměrů daných původním půdorysem, který zůstal zachován i ve “3D”. Základy mlýna pocházejí z 16-tého století a poslední velká přestavba proběhla v roce 1848. V rámci rekonstrukce byla zcela zbořena a obnovena cca 1/2 plochy 1NP domu řekněme že obytná část, tj pokoje dvou dětí, ložnice a meditárna-tělocvična. Nová základová deska a stavební materiál “Poroterm 50 cm s polystyrenovou výplní” . Hlavní část, obyvák-kuchyň zůstala v původních zdech tj. 80-110 cm převážně cihel a občas i kamenů případně toho co stavitelé našli u cesty.

Po zhruba o 160% navýšenému původnímu rozpočtu na rekonstrukci “domu po babičce”, samozřejmě bez jakékoli státní podpory 🙁 , vzniklo prostorově rozmařilé bydlení pro čtyřčlennou rodinu s následujícími parametry:

1NP – přízemí ( každá místnost vyjma meditárny, WC, koupelny a šatny  je vybavena podestou – patrem kam vedou samostatné schody ) 

kuchyně-obyvák ( Mlýnice )  88 m2 / 396 m3  /  vytápěné na  23 C

2 x dětské pokoje  21 m2 / 74 m3  / vytápěné na  22 C

ložnice  21 m2 / 74 m3 / vytápěné na  20 C

šatna,koupelna,WC  21 m2 / 77 m3 / vytápěné na  18-24 C

meditárna-tělocvična 29,5 m2 / 74 m3  / vytápěné na  18 C

PP – suterén

relax-sauna  28 m2 / 86 m3  / vytápěné na  17 C

prádelna-dílna  16 m2 / 49 m3  / vytápěné na  18 C

sklad, WC  12,5 m2 / 38 m3 / vytápěné na  16 C

Celkem tedy : 258 m2 / 942 m3 ( schválně uvádím i ty kubíky m3 ).

Střecha izolovaná dvousložkovou neexpanzivní foukanou pěnou izolace tl. 18-22 cm. Takže hrubá stavba asi takto:

Součástí domu je bazének dotápěný TČ, dílna a malý prostor pro hosty, což si také něco z celkové spotřeby elektřiny cucne, nebudu se rozepisovat o podrobnostech tak jen bazének je přes sezónu 1,2 MWh což stejně z 80 % dodá FVE.

V roce 2020 první fáze FVE, v roce 2021 doplnění FVE – výsledek : 9,98 kWp / 21,6 kWh baterie/ 3 x 5 kWA  technika Victron/Pilontech

V roce 2022, před topnou sezónou, instalace TČ NIBE výkon 12 kW- nedostatek prostoru v TM znamenal pouze vyrovnávací anuloid nádrž 100l, v topném systému dalších cca 270 l. Tloušťka podlah typicky 12 cm anhydrit a beton.

V celém domě je pouze podlahové topení. Ohřev TV 120 l boileru kombinace plyn/3f spirála 3 kW.

Investice do FVE a TČ po odečtení dotací s DPH : 738.756,- Kč

Instalace Loxone v roce 2013-2014

Tak a pojďme konečně k datům spotřeby. Do roku 2021 se pohybovala spotřeba energií v domě takto ( průměr za tři roky zpětně):

Plyn : 37,8 MWh ( vytápění + ohřev TV + sporák)  /  Elektřina : 12,9 MWh

Nákladově cca : 88.000,- Kč … kdeže ty loňské sněhy jsou … 🙁

 

Výsledky a kvalifikovaná “předpověď počasí” na poslední dva měsíce 2023 vypadají následovně :

Takže za rok 2023 bude “dům po babičce” na spotřebě :

Plyn : 2,6 MWh ( ohřev TV + sporák)  /  Elektřina : 13,7  MWh ( vytápění + vše ostaní) 

Nákladově cca : 39.000,- Kč

Jenže, a to je ta “blbá nálada nebo zpráva chcete-li “,  to bylo za starých cen které …. ” 🙁  newer seen again 🙁 ”

V tuto chvíli až v roce 2024 naskočí férové ceny za elektřinu ( plyn férově od půli tohoto roku ) počítám s náklady na energie : 115.000,- Kč / rok.

Zklamání ? Nas……t ? Zoufalství ? Ani tak ne! Kdybych totiž neinstaloval do rekonstrukce “domu po babičce” zmíněnou FVE Victron a TČ NIBE tak by spotřeba plynu pro vytápění a ohřev TV byla smělých : 37,3 MWh a k tomu bych přidal a cucnul si ze sítě dalších 12,9 MWh.

Předpokládám že platba za bydlení v roce 2024 bez investic by dosáhla pěkných zhruba  190.000,- Kč ročně.

Z toho tedy plyne : roční úspora za “férové ceny” plynu a elektřiny zhruba 75.000,- a návratnost investice do FVE a TČ zhruba 10 let a to se držím dost střízlivě při zemi.

Optimistický odhad, který počítá s avizovaným nárůstem cen za distribuci bude kolem 7 roků.

 

Takže na závěr . “Česko, aneb život k nezaplacení” a speciálně jak na snížení spotřeby energií ?

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
5 2 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

8 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
msk
msk
10 days ago

Zaujimalo by ma, cim ze to je, ze Nibe za mrte penazi nedosiahlo za december-januar COP mojej cinskej klimy.

V tabulke vidim spotreba | vykon – 2.1MWh | 3.5MWh. Takto zly vysledok by som ocakaval u radiatorov v nezateplenom dome, alebo v situacii ked spotreba TUV je nasobkom spotreby na kurenie. Dokazes tento slaby vysledok nejak ozrejmit?

Dalibor Kryl
Guest
Dalibor Kryl
10 days ago
Reply to  msk

No pravda je to tak, proto jsem psal že “bez příkras”. Jde o to že vnější jednotka elektrokotlem. Vtipné na tom je že slavná firma NIBE ( a ostatní také jak by zametl 🙂 ) nikde ve svých materiálech neuvádí při jaké venkovní vlhkosti ty jejich slavné grafy CSOP platí. Z grafu je zřejmé že průměrná vlhkost v Jauári byla přes 90% . Proč ? Inu bydlíme v údolí blízko potoka Besének, typické jsou tady noční vlhké zimy. Tolik na vysvětlenou. Možná by to dokázal @kobra lépe nastavit musím se ho dnes pokud bude na pivu zeptat. Je to tím že vnější jednotka často zamrzá, v TM nemám místo na aspoň 500 l bečku. Takže si logika NIBE pomáhá bivalentním zdrojem elektrokotlem 3+3 kW.
Jinak stojí za povšimnutí že TČ vystačilo s výkonem za sezónu 22 MWh kdežto kotel potřeboval 32,5 MWh. Podle mne daleko lepší regulace TČ.
Jistě je prostor pro další vylepšení a uvítám každou smysluplnou radu 🙂

2023-11-24_131642.jpg
Last edited 10 days ago by dalibor
msk
msk
10 days ago
Reply to  Dalibor Kryl

Potok, vlhkost a caste odmrazovanie spravi urcite svoje, ale aj tak je to podozrivy a sokujuco mizerny vysledok. Aspon je vidiet, ze drahe TC sa proste neoplati a neda sa to okecat prakticky ziadnymi trikmi predajcov TC o lepsej ucinnosti, sirsich lamelach vyparniku, vyssou dosiahnutelnou teplotou a vsetkych tych dalsich nezmysloch ktorymi radi operuju. Uplne rovnaku sluzbu spravi cinsky monoblok za 40 (a kto sa boji servisu, moze si kupit rovno 2 a furt je na 1/3 ceny 😀 ).

Ak chces tak sa mi ozvi PM a mozeme si porovnat grafany v jednotlive dni (neviem co vsetko zaznamenavas a ako dlho), pretoze sa mi proste strasne nechce verit tomu COP 2 a v niecom tam podla mna bude nejaky spek.

msk
msk
7 days ago
Reply to  dalibor

No dobre, ale to stale nevysvetluje tu mizernu ucinnost. (tepelna) energia zmarena v defroste bude +- rovnaka, ci bude prietok maly alebo velky. (pominiem rizika spojene s nizkym prietokom pocas defrostu). Takze (len) tym to asi nebude.

Co tam vsetko sledujes a z coho mas grafy? Mozem ti spravit snapshot mojej grafany za posledne 2-3 dni a mozes to porovnavat. Uvidis tam teploty, prikony, vykony, pocty odmrazeni, z toho by si potom mohol vyjst ako z referencie a hladat zasadne odchylky u teba.

EDIT https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/72ubh6V0ZnUdzvWI6E9p1Skliuio9NVj

Last edited 7 days ago by msk
msk
msk
5 days ago
Reply to  dalibor

Je uplne nemyslitelne, aby Nibe, aj keby to bol akykolvek shit (co nie je) malo v tychto podmienkach COP mensi nez 3.5 – a ty mas 2.4. Nieco je tam kurevsky zle. Tipujem to na tie podlahove ventily. Aky mas prietok vody? Ake je dT (rozdiel teplot vody do a z TC). 2.4 mam s cinskou klimou pri -15.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x