Automatická řezačka polystyrenu, značka Žaves

Automatická řezačka polystyrenu, značka Žaves

Je pěkně, tak jsme se pustili do dalšího vylepšování kolem domu. Je to totiž neuvěřitelné, ale i 4 roky od nastěhování je stále co dělat :)).

Tentokrát jsou to další vysoké záhony-truhlíky, pro změnu na severní straně domu. Na zápědě se osvědčily, takže rozšiřujeme dál.

Ono teda takhle, těch důvodů je víc. Jednak nám zbyla hlína, kterou tam udáme. Jednak je tam ošklivá zeď, kterou takto trochu skryjeme. A pak, naše záhonky za domem nemají takovou kapacitu, jakou bychom si představovali (a víc je rozšiřovat na úkor trávníku nechceme).

Takže se i vedle severní zdi udělají truhlíky, kde budou na jaře pro potěšení oka nějaká ta kvítka, zatímco přes léto si tam pak budou lebedit pravděpodobně papriky. Díky tomu, že je to u masivní zdi, tak krom slunce ze shora budou mít i teplo od zdi. Tak snad porostou jako o závod.

Dnešní článek, jak ale název napovídá, nebude o truhlíkách. Ten si nechám na příště, až toho bude hotového trochu víc. Dneska to bude “jen” o řezání polystyrenu.

Jako výplň mezi latě použijeme zase polystyren, protože stále máme zásoby 27cm tlustého polystyrenu z dob zateplování. Jenže, latě jsou na šířku 4cm (a výšky 6cm), takže bylo potřeba polystyren nařezat. A dělat to ručně, byly by z toho plotny s šířkou oscilující mezi 2cm až 6cm :).

A tak jsem to tentokrát automatizoval. Udělal jsem tu nejvíc cool automatickou řezačku, co kdy kdo viděl.

Pecka co :). Je složená z jedné zablácené palety, jednoho zbytku OSB desky, šesti odřezků z latí, jednoho přívěsného vozíku a jedné ruční odporové řezačky :)).

Práce na složení cca 20 minut, kalibrace a testovací provoz dalších cca 10 minut. Po těchto třiceti minutách výzkumné a vývojové činnosti jsme měli před domem plně automatizovanou řezačku :).

Nakonec jsem krom čtyř 27cm EPS bloků rozřezal i nějaké další 8cm desky, co jsem našel v boudě, a ve výsledku je z toho fakt velká hromada 4cm desek.

Kupodivu jsou desky opravdu pěkně rovně nařezané. Jen jedna se trochu víc nepovedla, a to když zafoukalo a namísto rovného řezu tam máme hrb jak z velblouda. Jinak šlo řezání opravdu pěkně, takže pokud by někdo pořeboval, můžu jen doporučit.

PS: Jo, a kdyby někdo nevěděl, proč Žaves, tak Žádné-velké-sraní.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

5 thoughts on “Automatická řezačka polystyrenu, značka Žaves

 1. To jako že ten poliš přijde to mezer v rámu konstrukce a zvenčí obložit dřevem chápu ale co je uvnitř to musí být něčím vyloženo ( nebo snad ne ???) a jak v tom pak měníš zeminu až se vyčerpá po 3 -4 letech? Pokud je to venku a hodně zaprší není z toho rybníček kde všechno uhnije ( vlastní zkušenost )…?

  1. zvenku oblozene drevem, zevnitr bud nopka nebo nejaka tvrda folie. Hlina se pak o EPS normalne opre.

   Duvody jsou dva, jednak zazimovani cibulek (rovnez vyzkouseno na truhlikach u zapadni zdi) a pak uspora materialu. Namisto plneho dreva tam muzu udelat jen takto konstrukci a pouzit EPS co mi tu zbyl.

   Vymenu zeminy sem zatim neresil, ale planuju kazdy rok dosypavat kompostem, ktereho generujeme tak 3-4m3. Pokud by uz byly kvetniky plne, tak cast hliny odeberu a dam treba do zahonu. Kvetniky jsou ale uz z loni naplnene komposterama, takze si vse zatim spis seda a musim dosypavat.

   Ohledne vody, neni to uzavrena nadoba, ale je to spojeno se zemi. Ten igelit je jen po obvodu, aby vlhkost nesla do EPS a dreva. Kdyz byly loni deste, tak se mit o nikdy nenaplnilo a vzdy se to vsaklo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting