Brestparáda

Brestparáda

Dneska další jak-se-má-náš-Brest článek. Tentokrát to ale nebude jen o fotkách toho jak roste, ale i trocha textu kolem jeho tuningu.

Původně jsme brest “nainstalovali” tak, že jsme na něj dali fólii a závlahu ve formě hadic, do kterých byly navrtány hadičky s kapkovačema (z číny). Plán to byl dobrý a první dva roky to fungovalo dobře.

Jenže, po třech letech působení horka a mrazu v kombinaci s vyšší mocí ve formě našeho nového štěněte se na hadičkách dost podepsaly. Hadičky zkřehly a náš nový bílý blesk se v Brestu rád prohání. Takže hadičky praskají a upadávají.

Druhý problém, který v původním řešení vidím, je ona fólie. Sice nerostl plevel, ale tam, kde nebyly vystříhané díry, se voda držela na povrchu fólie, namísto aby protekla do hlíny. Nevím, jestli původně protýkala, ale teď už neprotýká.

Takže nový plán Fólie pryč, stávající hadice pryč. A namísto toho nové hadice, tentokrát kapkové a místo fólie dát štěpku. Ta bude lépe držet vlhkost a stejně tak bude vlhkost z deštů propouštět do hlíny.

Vyndat fólii byla fakt pakárna. Musel sem postupně prostříhat celou fólii v obou řadách (máme dvouřadý trojspon), ale nakonec jsem z toho fólii vydoloval. Pak jsem postupně rozřezal hadici, vytahal závlahové střiky a vše vyházel ven.

Namísto toho jsem pak natahal dvě kapkové hadice. Tahal jsem to nakonec natřikrát. První verze byla uprostřed, ale to mi nakonec přišlo málo, takže pak byla druhá verze, natažené dvě hadice uprostřed a pomocí kolíků pozicované k brestům. Jenže, dost rychle mi došly kolíky. A tak byla třetí verze (po tom, co jsem opět všechno rozpojil, vytahal a odstranil), kdy jsem kapkové hadice natahal jako slalom mezi keříkama.

Ta třetí verze je naprosto famózní. Hadice drží naprosto parádně blízko stromků, navíc když jsme keříky sázeli, tak se nám docela povedl 30cm rozestup, takže i kapkovače +/- sedí u keříků a potřeboval jsem kolíky jen na začátek a konec hadic.

 

No, drobná komplikace ještě byla ta dvouřadá hadice. Bylo potřeba to nějak celé pospojovat dohromady. Takže v tom nepitomějším místě, kde je “T” spoj Brestů bylo potřeba spojit pět kapkových hadic dohromady. Dělalo se to trochu nešikovně, ale v leže, za asistence prcka a intenzivního olizování obličeje psem jsem to zvládl. Byla to radost.

Když bylo zapojeno a ozkoušeno, přišlo na řadu zavážení štěpkou. Tu se mi povedlo haluzově sehnat za pár korun.

Moje představa byla, že štěpka je odpad a takt o skoro nic nestojí. A když jsem narychlo hledal na Bazoši, i to tak vypadalo. Jenže, kolem Brna je štěpka zřejmě strašně nedostatkové zboží, takže ta ošklivá stoji kolem 800kč/m3 a ta pěkná 1000kč a víc. Hnus.

Tak jsem zapojil do hry naší lokální vesnickou Facebookovou skupinu, kde jsem byl odkázán na správce zámeckého parku (jojo 🙂 ). Když jsem s panem správcem mluvil, tak mi bylo vysvětleno, že mají zrovna přebytek, že to sice nemohou oficiálně prodávat, ale že když se hned stavím, tak mi klidně kubík do vleku nandají. Jak bylo domluveno, tak se i stalo. A když sem se ptal, co jsem dlužen, tak prý 200kč pro chlapy na párek. Ideál :).

Štěpka to nebyla žádná krasotinka, ale pod Brest naprosto super. Štěpka byla už sama o sobě pěkně vlhká a mokrá, takže vláhu bude držet suprově. Rozvážel jsem to necelé tři hodiny a to i přes intenzivní pomoc prcka, který měl neustále potřebu pomocí lopatky nejen nakládat a vykládat, ale hlavně mi neustále z lopaty shazovat už nabraný náklad.

Ale zadařilo se. Rozvozil sem to po celé délce a pak pomocí lopatky na všech čtyřech štěpku rozhrnul tak, aby zakryla stonky i kapkové hadice. Na to, že je to štěpka za pár korun, tak to myslím i pod Brestem vypadá pěkně.

Samotný brest se nám pak po prvních dvou zalitích hned zazelenal a s vydatným odhodláním začal růst. Což je dobře, protože ho letos čeká nejméně dalších 50cm. Stejně jako my totiž mají nového pejska i sousedi, a bohužel, stejně jako v předchozí generaci mají obě feny svůj svébytný postoj ke komunikaci. Takže jsme se se sousedy domluvili, že necháme Brest vyrůst tak, aby na sebe naše dvě princezny zbytečně neviděly :).

Další Brest-report proto čekejte za pár měsíců, kdy bude zase o půl metru delší :).

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

16 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kobra23
Guest
Kobra23
4 years ago

Kolik je aktuální výška?

Pavel Gondek
Guest
Pavel Gondek
4 years ago

Závlaha jede na dešťovou nebo z řádu?

Milan Čížek
Guest
Milan Čížek
4 years ago

Chybí už jen fotky štěkadel. 🙂

Milan Čížek
Guest
Milan Čížek
4 years ago
Reply to  L

OK 🙂

dalibor
4 years ago

Mám provedení s kapkovou závlahou tři roky, stejně jak to máš aktuálně provedeno, ale nejdříve šly habry ve dvou řadách s překryvem na 60 cm ( takže mezi sebou 30 cm ) pak hadice kapková ke každé řadě no a nakonec štěpka. Protože mám celkem obvod 260 m mám přívod vody ze dvou stran těch 260 m jsou tři strany pozemku 🙂 . Výsledek je OK jen se připrav na to že dokud habry opravdu nezahustí tak bez fólie bude prorůstat tráva a “zkurvený” zvířátka = krtci … výsírají oba stejně 🙂 .
Ten mulč pokud obsahuje dřevo a není to ošetřené dřevo tak je problém. Kvalitní by měla být jen kůra a nebo dřevo z listnáčů… škoda že jsem to nevěděl taky bych vzal do vozíku až tří….

torgar
Guest
torgar
4 years ago

Kolik vody to spotrebuje na nejakou delku? Neco podobneho bych take rad poresil, at trochu urychlim kere na zahrade.

dalibor
4 years ago

jsem se díval do statistik a vychází 1,3 l/m/hod což je asi dáno tlakem na čerpadle musel bych se podívat na ale myslím že více 2 bar tam nebude …. pro jaký tlak je ten údaj 2l/dirka/hod ? jestli nemám něco špatně v instalaci…

Jiri
Guest
Jiri
3 years ago

zdravim..kdyz berete vodu z retencky pres cerpadlo deep, mate jeste za tim tlakovou nadobu aby cerpadlo porad nespinalo kdyz funguje kapkova zavlaha? nebo zalivate zaraz toho vic? mate popr. jeste fotku aktualniho brestu? diky

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x