Tip – Hodně levné zálohování do cloudu
Tentokrát bude článek o něčem úplně jiném, než o baráku nebo P2P. Bude o zálohování dat. Určitě všichni znáte někoho, kdo přišel o všechny data, protože to měl jen na jednom počítači, nebo flashce, nebo na nějakém jiném nespolehlivém médiu. A je fakt dobré nebýt tím známým :). Takže, pokud ještě nezálohujete, tak doporučuju. Pokud zálohujete v Dropboxu, tak to taky neni úplně ideální. A pokud zálohujete do nějaké dražší služby, tak rovněž čtěte.
Dlouhou dobu jsem používal CrashPlan, ale ti se bohužel rozhodli, že už jim malí uživatelé nestojí za tu námahu, a od příštího roku nabídku pro ně zrušili. A tak už několik měsíců průběžně hledám náhradu. Nejprve jsem to chtěl vyřešit tak, že to budu posílat do Amazon S3, kde jsou data docela levná, ale byla by s tím práce navíc a není to tak pohodlné. A dneska jsem našel jednu fakt dobrou nabídku.
Klasicky stojí záloha v cloudu $50/rok, většinou i víc. A ještě tam mají hromadu podmínek. Jakože omezení dat, omezení typu souboru,…
Server Zoolz běžně nabízí 1TB dat za $39.95 na rok. To už je docela dobrá nabídka, ale narazil jsem na ještě lepší. Momentálně jim totiž běží akce na serveru StackSocial (což je takový slevomat pro software), kde nabízí za jednorázový poplatek $49.99 1TB dat na zálohu a 1TB dat na online úložiště, třeba na fotky. A to je pecka.
Takže jsem to nejprve zkoušel v trial verzi a pak to rovnou koupil. Zkusil jsem něco zazálohovat, něco obnovit, pár toho ponastavovat. A zdá se, že vše funguje jak má.
Takže mám vyřešenou zálohu dat, aniž bych už musel platit další poplatky každý rok. I kdyby služba fungovala jen rok (a to doufám, že ne), tak se to vyplatilo 🙂
Kromě toho služba nabízí ještě jeden benefit. Kromě zaheslovaného “cold storage” na zálohu nabízí také live cloud na nahrání fotek a dalších souborů, které pak můžete sdílet s ostatníma. Což je taky supr, protože tím mám vyřešené sdílení fotek s rodinou. Doteď jsem to měl v dropboxu a neustále musel mazat staré a nahrávat nové, protože se mi tam všechno nevešlo (mám jen free účet). Tady můžu fotky nechávat a vejde se jich tam fááákt hodně. K tomu zoolz nabízí navíc možnost poslat nasdílené soubory přímo jako galerii, takže dotyčný jen otevře link a rovnou vidí fotky (tady je ukázkový link s galerií použitou na screenshot https://cloud1.zoolz.co.uk/s-VSbfuUgw). Paráda.
A jestli je to pro vás ještě pořád málo (hele, Horst Fuchs by ze mne měl radost :)) ), tak mi ještě od StackSocial přišla díky nákupu další nabídka. Pokud se do StackSocial zaregistrujete přes tento link https://stacksocial.com/?rid=4901780 tak dostanete ještě $10 slevu na první nákup (zatím nemám vyzkoušeno, jestli ho někdo uděláte, plz dejte vědět). Tak to vypadá, že to není sleva $10, ale credit. A ještě je otázka v jaké výši. Viz dole pod článkem.
Takže vás Zoolz bude stát jen $39.95, tzn 860kč doživotní licence. No není to úžasné? Je to úžasné! :).
Akorát doporučuju pospíšit s nákupem. Na slevě mi to ukazuje, že končí za 13h, tzn. zítra v 6:00 ráno (pokud teda nekecají a zítra se to počítadlo zase nevyresetuje). To nevím, našel jsem to dneska a radši rovnou koupil 🙂 ).
Poznámka: Vypadá to, že akci prodloužili. Takže je stále čas storage koupit.
Takže, tady ještě rekapitulace, jak se na cenu 660kč dostat:
- Zaregistrujte se na StackSocial přes tento link https://stacksocial.com/?rid=4901780
- Nakupte Zoolz Cloud storage přes tento link https://stacksocial.com/sales/zoolz-cloud-storage-lifetime-subscription-2tb
- Nainstalujte, přihlašte se pod emailem, pod kterým jste udělali nákup a pak už si jen užívejte klidný spánek bez obavy o Vaše data 🙂
Další fotogalerie dle přání v commentech:
PS: Pokud máte dotazy k Zoolzu, klidně piště pod článek. Co budu vědět, poradím, jinak mají ochotnou support linku, kde jsem je dneska asi 2h prudil :)).
PS2: Nápověda k registraci
Účet vytvoříte tak, že kliknete na link https://stacksocial.com/?rid=4901780 a kliknete na “Login”
A pak zvolíte “Sign up”, případně stačí Login with Facebook.
PS3: Info ke slevě: Vypadá to, že StackSocial, tak trochu “upravuje pravdu”, protože ačkoli poslal info o $10 a mají to tak i na obrázku výše, tak při nákupu to ukazuje pořád plnou cenu (zkouším to s máti). Podle toho, co píší na jiné stránce, je to tak, že za nákup člověk dostane credit na další nákup ve výši “Get $1 back for every $25 spent”. Což by znamenalo, že na této objednávce bude sleva $2 ve formě kreditu. Zkusím zjistit víc a doplním.
PS4: Tak jsem našel toto vysvětlení:
Refer-a-Friend credits for referrer will appear in your account once your friend registers using the designated link (account must comply with our terms) & makes a first purchase of $10 or more. Refer-a-Friend credits for referee will appear in your account 30 days after your first purchase of $50 or more.
Česky řečeno, kredit by se měl objevit po nákupu po té, co je nákup větší než A to tak, že u mne se objeví ihned (za to, že jsem Vás doporučil), ale u Vás se objeví až po 30ti dnech od nákupu ve formě kreditu (a to i pro mne), kdy ho můžete využít na další nákup. No, lepší než drátem do oka, ale škoda, že je to tak komplikované. I tak je to ale pořád za tu cenu $49.99 dobrý kup.
Diky za tip. Dlouho resim co s fotoalbama a tohle je skvela nabidka, tak jsem to vcera koupil.
BTW: dneska akci prodlouzili o dalsich 7dni.
jj, ten prosto je fakt supr. 1TB je uz pouzitelny ;-).
Jediny na co sem zatim narazil ze jim nejede/zlobi, tak pokud se do te Vault storage nahrajou videa, tak nejdou rovnou prehrat z nasdileneho linku. To Dropbox umi a tady mi to jen ukazuje takovou animovanou ikonku a nic vic. Tak sem jim psal.
Jinak to prodlouzeni sem castecne cekal, ale radeji sem to vzal, kdyby nahodou ;-).
Mě se líbí jablečný ekosystém, Mac všechno cpe do iCloudu co je ve složce Documents a Plocha, kde na Macu je skoro všechno. To se pak dá otevřít na iPhonu nebo iPadu a pokud má uživatel dva Macy tak se to plně automaticky synchronizuje a na obou Macích, či vícero, je stejný obsah. Za 200GB se platí měsíčně tuším 79Kč a jde to v rámci Family Sharingu sdílet, takže celá rodina má jedno úložiště, na soubory si navzájem ale nevidí. Pak je možné si platit i 2TB a to je za 249Kč/měsíčně. Těch 200GB je zatím úplně v pohodě. Tak jen takový pohled ze strany iOvcí ;).
No, jenze to co popisujes neni zalohovani ;-).
To co popisujes je stejne jako dropbox. Jenze, pokud to pouzivas jako zalohovani, tak na to muzes tvrde dojet. Vysvetlim nekolik scenaru, kdy pujdou veci hodne rychle do haje…
1) nekdo (treba prave manzelka) omylem smaze neco u sebe na mobilu v teto slozce. Diky synchronizaci se to sakra rychle pronese na vsechny zarizeni a o data prijdes
2) nekdo (poskytovatel Apple, je to realny pripad co se stal) se rozhodne, ze tvoje data nejakym zpusobem vylepsi. Takto se kdysi rozhodl, ze vylepsi tvoje mp3 a prevede je do cloudu. Bez povoleni uzvatele promazal miliony mp3 a tvaril se, ze je vse ok, protoze to serviruje od sebe z cloudu.
3) neco (napriklad synchronizacni SW) se u noveho PC rozhodne, ze namisto aby data stahl, zacne svou prazdnou slozku sychronizovat do plnych zarizeni (znamy bug v Dropboxu). Takze ti nove zarizeni uspesne promaze vsechny data na ostatnich zarizenich.
4) nejak (omylem, umyslne,…) si smazes soubor, ktery po case budes potrebovat. Jelikoz se vse vsude rozsynchronizovalo, si v haji.
Nevim jak apple, dropbox ma nejakou formu obnoveni dat. Ale, funguje jen na x poslednich zarizeni, po dobu poslednich x dnu a do velikosti x. Rovnez vyzkouseno, kdyz se mi zacal promazavat dropbox diky synchronizaci.
Pouceni:
1) Dropbox od tedoby zalohuju stejne jako ostatni data, protoze v nem mam dulezite informace (fotky za posledni mesic, aplikaci na evidenci nakladu, obcas rozpracovane dokumenty,…)
2) Vse synchronizuju do nejakeho jednoho mista (na to ted jeste hledam vhodny sw, bud ArqBackup nebo momentalne Syncovery) a z tohoto mista pak vse posilam do cloudu, nyni prave do Zoolzu. Pokud se mi cokoli smaze, muzu to vytahnout nejprve z lokalniho uloziste (u mne disk na serveru, ale treba nas, nebo cokoli) a pokud to ani tam nebude, mam to porad v cold storage v cloudu.
No, trochu sem se rozepsal, skoro bych z toho pak mohl udelat clanek 😉
A jeste k tem cenam. Momentalne mam 300GB fotek a dalsich mraky GB dat. V pripade iOvci to znamena, ze budu platit 250kc/mesic => 3000kc/rocne => 15000kc za poslendich 5 let co to pouzivam.
Nevim jak jsou na tom iOvce, ale pro nas ostatni je to uz fakt poradnej ranec penez ;-). Osobne nesnasim jakoukoli sluzbu, kde musim platit predplatne.
Jo to je blbé no. Ale fungují na stejném principu všechny seriózní cloudové služby s “neomezenou” životností. Nejlepší je stejně pořádná linka (tu máš), a vlastní NAS s redundancí.
1, Na soubory si uživatelé vzájemně nevidí tak si je nemůžou vzájemně smazat.
2, Tohle byl i můj případ a je mi to uplně jedno :D, teď máme Apple Music a neřeším to.
3, DB je případ, to u Macu takhle funkce funguje dobře, novej Mac, nastavíš si iCloud a data co jsou v něm ti to natáhne do počítače.
4, Mažu jen věci co nepotřebuju 😉
Na zálohování je v případě Macu nejlepší vestavěné TimeMachine a síťový disk. Navíc umožňuje procházet soubory v čase. Každopádně chápu že Windowsaři mají život složitější, se nedá svítit no :D.
Rozhodne, oknari maj hroznej zivot. Ale to by bylo na velkej flamewar ;-). Ja mam doma jak MacBook tak Win, a fakt sem tem iVecem na chut neprisel.
Kazdopadne TimeMachine mas zase jen na locale, takze to taky neni dobry. A ohlende te linky, ja to puvodne chtel sypat do S3 storage, jenze ten Zoolz vychazi jeste levnejc.
Zdravím, díky za tip.
Na jednom obrázku vidím webového správce souborů a okénko “Upload Manager”. Lze se úplně obejít bez klienta a přes webové rozhraní nahrávat soubory i do neveřejné části (cold storage), byť ne tak pohodlně? Rád bych se vyhnul použití proprietárního programu, navíc verzi pro Linux ani nemají 🙂
Jj. Úplně stejně jako se nahrává do Online storage se dá nahrávat do Cold storage. Tady sem hodil fotku.
Navíc cold storage se dá ještě nastavit šifrovat dalším user-heslem, zatímco v live sem tuto možnost nenašel (ale ani mi nechybí, tam budu dávat spíš public věci)
A se na to koukám, jak se na to koukám, stále je to špatné řešení. To platí o všem, ce je tady zmiňováno. Zoolz, Dropbox, Apple, … a cokoliv podobného. Důvody k tomu jsou jasné. Vaše data jsou v moci někoho cizího a stále se nejedná o smysluplnou zálohu.
Z mého pohledu paranoika dává smysl mít vlastní server s virtualizací (např. libvirt + qemu). V něm virtuální servery:
– S Nextcloudem nebo něčím podobným na synchronizování adresářů koncových zařízení.
– S miniDLNA, Sambou na sdílené fotky, videa, dokumenty
– Na kamerový systém
– … cokoliv si vzpomenete (modbus gateway, logserver, webserver, mincraft server pro děcka …)
No a pak mít buď backup server, který zálohuje denní incrementální zálohu virtuálních serverů a je fyzicky jinde, nebo pouze další virtuál s backup softwarem, který si připojí zašifrovaný vzdálený iSCSI svazek a provede do něho každý den incrementální zálohu.
Vzdálený iSCSI svazek může být např. na kamarádově domácím serveru, zatímco vy poskytnete iSCSI svazek na svém serveru na oplátku jemu. Případně se dá koupit jako služba.
Díky incrementům je možno se vracet k jakémukoliv stavu podle velikosti úložiště X dní, měsíců, roků zpět.
Vše je relativně bezpečné – máte u sebe, nebo zašifrováno.
Cena je taky přijatelná. Server s podporou virtualizace postavíte levněji, než většinu domácích PC – nepotřebujete grafiku na hry, monitor a jiné periferie.
Myslim, ze muj pohled paranoika tu nebyl jeste dostatecne rozepsan, protoze sem nechtel az tak strasit ;-).
Cely backup proces je nasledujici
1) data ze vsech kompu se stahuji na server, co mam doma, vyhrazeny svazek v raidu
2) z tohoto svazku z raidu se to stahuje prubezne na muj pracovni comp, kde je uz jen 1x 3TB WD disk
3) Stazena data na WD disku se pak sifruji (Zip-compatible AES 256-bit), klic random 100znaku+
4) takto zasifrovana data se posilaji pak do Zoolzu (nebo kamkoli jinam), navic s pouzitim jeste jejich sifrovani, ktere ale nepovazuju za 100% bezpecne. Proto i predtim moje sifrovani
Diky tomu mam splneno to, ze moje data se nenachazeji jen na:
1) jednom pocitaci
2) v jedne mistnosti
3) v jedne budove
4) v jedne zemi (teoreticky ani kontinentu, protoze Zoolz pouziva od Amazonu storage a co sem koukal, odemne se to leje do usa).
– Diky zasifrovani nejsou moje data v moci cizo, pro nej je to jen balast 0 a 1. Pokud on zkrachuje, mam data na dalsich nekolika mistech. Ihned naleju data jinam (treba ted navic mam data zaroven jeste v CrashPlanu i Zoolzu, abych otestoval cca pul roku stabilitu).
– Ad virtualizace. Muzes udelat virtualni server v Azuru/Amazonu a k tomu dat nejaky storage, ale vyjde to nastejno jako Zoolz. Zoolz je jen preprodejce Amazonu s hezkym UI
– ad vlastni server. Mam tu 2x XEON, 128GB ram, na nem ESXI, v nem cca 20 stroju, vcetne nekolika domacich (Docker pro SmartHome, Win pro stahovani/zkouseni nebezpecnych veci,…). To ovsem neni zaloha. Nachazi se na stejne elektrice, nema agregator, je ve stejne budove => jakoby z pohledu bezpecnosti nebyl.
– backup server nekde jinde. Potrebujes linku (ja mam treba optiku 500mbit, ale to je dost haluz mit to doma v baraku). Navic potrebujes, aby i cilove zarizeni melo slusnou optiku. Jinak budes dele zalohovat nez data vytvaret.
– Pokud das server ke kamaradovi, uz tam mas rizikovy prvek. Anonymni uloziste u Amazonu je vic safe. Navic mu tam bude bezet nejake tvoje zarizeni=>poplatky za elektriku, internet,… Navic, predpokladam, ze tvuj kamarad bude ve stejne vesnici/meste. Nejspis to nebude v jinem okresnim meste, natoz v jinem state/kontinente. Tzn, nesplnujes podminku geograficky bezpecnosti ;-).
– S Incerementalni zalohou souhlasim. Tu ale splnuje jak Zoolz, tak si to jeste predzpracovavam zminemy ArqBackupem nebo Syncovery.
– Ad zasifrovano, s tim souhlas. Ale to sem psal uz v minulem postu, ze data co se odesilaji ven by v mela byt sifrovana.
Tak, tolik k paranoje ;-). Podotykam ale, ze ja to takto resim proto, ze krom soukromych dat a fotek se jedna hlavne o veskera firemni a pracovani data.
Edit PS: A podobne se zalohujou i vsechny servery co mame v Azuru a podobne. Pres Docker se kazdy container sam sebe zalohuje, data se pak davaji na storage v Azuru a z nej se to pak stahuje dalsi Docker instanci na server tady u mne. A odtamtud pak uz stejnou cestou jako fotky se dostanou na zalohovane disky a pak zpatky do externiho cloudu 😉
😀 nebýt toho že tam máš i firemní věci tak by to byl totální úlet 😀 ale tím si to vcelku zachránil… jinak pěkné 2x XEON a 128GB RAM doma, to je pěkné ;), to abych ještě zavolal do Cetinu a tu optiku si na pozemek také nechal dotáhnout.
Server je opravdu primarne pracovni. Na druhou stranu, ono to zas tak draha sranda nebyla. Staci ho koupit repasovany a je skoro zadarmo.
Konkretne je to tento https://www.ebay.com/itm/Intel-Xeon-S2600CP2J-Server-Motherboard-w-Dual-E5-2670-SR0KX-128Gb-RAM/253218055398?hash=item3af4f8e4e6:g:CvYAAOSwzJ5XYcj0. Za 22.000kc motherboard+ram+cpu. ostani veci sem mel z predchoziho serveru, u ktereho odesla deska.
A nez kupovat znovu vsechno nove, to radsi koupim toto a i kdyby to za 4 roky zas odeslo, koupim znova takovejhle repas.
Nepsal jsem o serveru u kamaráda, ale o vlastním šifrovaném iSCSI svazku u kamaráda – do toho kamarád nevidí. Může ho maximálně smazat, nebo zastavit iSCSI.
Za vmware ESXi se platí (tuším nad 32 GB RAM). Kolik tě to stojí?
Virtuální stroje u poskytovatele mi nedávají smysl. Potřebuju je využívat pro domácí záležitosti. Těžko bych si u Amazonu připojil k virtuálu satelitní tunery, USB-RS485 převodník, …
Ani to šifrování nakonec není bezpečné. To co je dnes neprolomitelné bude za 10 nebo 20 let otázka chvilky. Ale to by jsme už byli paranoidní moc a museli bychom se odpojit od sítě ;o)
Ad kamarad, neznam asi nikoho, kdo by mel doma moznost pripojit iSCSI ;-). Ale i kdyby, tak jak pises, porad tam nekdo muze neco udelat.
Ad ESXI, ma licenci zdarma, ktera je pro bezne pouziti naprosto dostatecna (max 8 jader na VM atusim max 64GB na VM, celkova RAM neni limitovana). Pak tam chybi ruzne replikovaci nastroje pro datacentra, raid vice ESXI stroju, atd.
Ten virtualni stroj samozrejme musi byt doma. Ja to myslel z pohledu zalohy/bezpecnosti. Pokud mas doma VM, tak je to stejny, jako by sis ty data nahral na flashku/notebook co mas doma. Porad je to v jednom objektu.
Ty potrebujes ty data poslat i nekam ven, aby kdyz ti na barak spadne meteorit (a ty to prezijes 😉 ), tak si se mel jak k tem datum stale dostat.
A pokud ten metorit bude dostatecne velkej, muze rozbit i byt kamarada. Proto je lepsi mit to na jine strane planety (ale to uz je opravdu extrem).
Ad sifrovani. Samozrejme ty data prubezne presifrovavam. Puvodne to bylo neco mnohem mene bezpecneho. Az bude poterba, dam zase silnejsi sifru. Ale zase tam nebudu ted cpat bluefish nebo nevim co, kterej je pomalej jak prase. Protoze presne jak pises, je to o tom vhodnem kompromisu.
Pokud nekdo za 20let prolomi moje sifrovane soubory z dneska, tak se dostane sice ke zdrojakum a ucetnictvi, ale bude to 20let stare a tim padem uz uplne jedno.
S tím iSCSI to je jednoduché. Kdokoliv má doma server s linuxem (nebo unixem), může udělat iSCSI. Minimálně v Debianu trivka. Jak je to u Mrkvo$oftu nebo ohryzku nevím, ale to také nejsou vhodné systémy pro server.
Jak jsem psal, díky šifrování svazku to může tak akorát smazat nebo zastavit. Tedy úplně stejně jako u těch poskytovaných služeb. Zkrachují a konec. Uděláš si to jinde.
Pokud bude meteorit až tak velkej, bude nám to tady asi jedno všem 😉
A ta flash není na stejné úrovni s NB úplně adekvátně, protože flash nemá na rozdíl od HDD nebo SSD dostatečnou životnost kvůli absenci řízení zápisu. Ale chápu, že to bylo myšleno z jiného úhlu pohledu.
Přesně, měl jsem 100 chutí to takto podobně sepsat. Ale nestihl jsem to:). Princip záloh mám podobný, nějaké shadow copy na lokálním mini SRV + pravidelné zálohy na jiný disk. No a nějaký jiný disk se všemi daty leží v trezoru jinde. Jednou za půl roku data obnovím. Ano je to ruční práce. Všechno je o prioritách, kdo je jak moc paranoidní a lenošný 🙂
Jo vidis, rucni kopii na externi disk sem zapomel. Coz mi pripomina, ze je asi uz zase pomalu cas ji aktualizovat 😉
To zatim delam vetsinou pred nejakou vetsi zmenou, naposledy kdyz jsme se stehovali.
Je to hodne nepohodlne a od te doby, co to mam takto na vice mistech to uz uplne nedodrzuju.
Jinak driv jsme to delali treba i pred dovolenyma, svatkama, atd, kdy v kanclech nikdo nebyl a hrozilo vetsi nebezpeci nejakeho pruseru
Taky děkuji za info a tip.
V noci jsem taky zaplatil.
Opravdu prodloužili o 7 dní
Mám dotaz na STACKSocial vidím v objednávkách zaplaceno ale netuším jak propíšu do ZOOLZ ?? Nikde není žádný kod, SN či….
je vázáno nějak na email??
Mel by dorazit email, kde pisou, ze je potreba udelat posledni krok, a to aktivovat licenci.
To pak vede zpatky do StackSocial uctu, tusim ze to bylo v orders, kde bylo takovy velky zeleny tlaictko “Receive cosi”. To uz vedlo na Zoozl, kde se udelal ucet a vlozil kod, ktery to ukazovalo pod tim tlacitkem (mam pocit).
ahoj,
díky už to mám..
jdu testovat pořádně
Pavka
My si ted hrajeme s nackupem NAS sNology do MS Azure. Synology na to ma primo nastroj a zatim tam mame stovky GB a tvari se to ze to funguje. Cenive se plati jen za storage nejaky mrzky peniz a vyssi naklady se daji ocekavat pri obnove. Az to budeme mit vic proslapany muzu dat vic info.
tak to je super, jestli uz to nejaky NAS takto primo umi. to je pro domaci pouziti naprosto dostatecne.
Ta cena by mne pak urcite zajimala, to dej vedet
Tak to nevím zda toto Synology umí je to možné, každopádně od Synology máme DS216play a je to nádhera ;).
TL;DR (sorry ) … Zoozl mě ani tak nebere, takže tvůj affiliate program nepodpořím (sorry), ale zahlédl jsem v diskuzi pár klíčových a naopak některá ne.
Protože opakování je matka moudrosti, připomeňme si pro jistotu, že sync ani raid (což je vlastně lokální sync) není záloha, ale redundance. Ano, můžeme mít složitější sync, který bude verzovat, ale …
Btw. tohle je tak komplexní problematika, že bych to klidně strčil i do diskuze…
* MEGA
Pryč s Dropboxem? To souhlasím, ale co se týče cizích/cloud řešení, tak používám MEGA, kde je 50GB zdarma už od počátku existence (OneDrive i GogolDisk snižovali). Verzovat neumí a občas dělá duplikáty, mobilní CameraUpload zlobí, ale je to super secure a mám to rád.
* NAS/SAN
Pro vlastní řešení používám QNAP (Synology je taky ok). V rámci práce a kamarádů je těch QNAPů víc a tak se dá zálohovat i na jiná místa. Přestal jsem sledovat Synology a tak nevím, jestli mají taky takové fíčury jako Virtual JBOD a mraky zálohovacích možností …
* BACKUP
“Jinak budes dele zalohovat nez data vytvaret.” Vůbec není potřeba nějaká super linka na optice, pokud použiješ rsync, musíš přetrpět jen tu první zálohu, pak děláš rozdíly. A to platí jak pro jedn. soubory, ale i snapshoty celých volume. V QNAP je slušná variabilita záloh a synchronizací pomocí BackupStation (Rsync, RTRR, TimeMachine, …) a novější aplikace HybridBackupSync (local/remote NAS a všechny možné cloudy)
* OSTATNI
Z dalších nástrojů doporučuji mrknout na
– Syncany – http://syncany.readthedocs.io/en/latest/faq.html
– kdo zná projekt Bacula, za zmínku stojí Bareos (ale jen jsem o tom četl, nepoužívám)
– opomíjený klenot VSS (Volume Shadow Copy Service) mě na Windows serverech pomáhá na několika lokalitách, lidi si pořád něco mažou a kolegyně dokonce jednou pustila Ransomware (já měl asi 30 minut starou zálohu, takže jsem byl vysmátej)
Na affiliate kasli, mam z toho credity na dalsi nakup u nich, takze je to o nicem ;-).
– MEGA – tomuhle projektu proste neverim, zalozeno clovekem, co se zivil kradenim SW a ty mu dobrovolne upujes svoje data ;-). Kdyz pouzit, tak jedine sifrovane, coz ovsem pak vylucuje verzovani a dalsi verze. Z toho soudim, ze mu davas svoje data rozsifrovana, coz povazuju za totalni hloupost.
– NAS & QNAP – pro domaci zalohu idealni, ale je to jen jeden z nutnych bodu, nokoli bezpecna zaloha. Jak rikas, musi se zalohovat i na jina mista.
– BACKUP – jasne, prvotni zaloha trva. Ale pokud zpracovavas vetsi mnozstvi dat i prubezne, tak je to pomale furt. Pokud natocis par videii a fotek, tak najednou zase 3 dny v kuse uploadujes. Vytezujes tim linku sobe i kamaradovi (pokud nemate oba aspon 20Mbit+) a i na tom to bude trvat
Toto jsou body, ve kterých se lid nikdy nemohou shodnout a je to tak správně. Co je podstatné je to, že se shodneme na tom, že je potřeba nějak zálohovat a chránit data. Všechna řešení jsou dobrá i špatná zároveň. Záleží na úhlu pohledu, citlivosti dat, objemu, …
Protože k chytrému domu patří bezpochybně i domácí LAN, server(y), různé hotové NAS, …, navrhuji L, aby do Wiki přidělal pro tyto věci novou kategorii.
To je dobry napad, wiki pridam. Zkusim az bude chvilka tam hodit navod na ten Zoolz (coz je ale obecne podobne i jakemukoli jinemu podobnemu SW)
No MEGA prave sifruje na strane klienta. Tlustoch Kim ani tak moc nekradl jako spis podporoval Megasharem warezaky/piraty a pak trochu na truc udelal MEGA nebo spis (imho) si myslel, ze MEGA bude plnohodnotna nahrada Megashare. Ale zda se, ze nikdy takove popularity nedosahla … Vic nez o bezpeci svych dat bych mel obavu, jak dlouho ho bude ta sluzba bavit a prave proto nespolehejme jen na jednu vec.
btw. QNAP/Synology neni jen SOHO, ale samozr. od urc. momentu to leze do penez a na urc. mistech mam QNAP zbytecne, pac v nem vyuzivam jen iSCSI…
Co se týče trvání akce, teď jsem se letmo podíval do zdrojáku stránky a vypadá to, že bude aktivní až do konce roku :-). Týdenní prodlužování je jen „na oko“.
data-starts-at=”2017-08-14T04:00:00Z”
data-ends-at=”2018-01-01T07:59:00Z”
Jsou to kulisaci ;-). Ale je dobry, ze se to da dohledat v tom kodu 😉
Tak mi přišel před chvilkou mail, že to zlevnili ješte o dalších 10USD. Takže to momentálně prodávají za 39.99USD
https://stacksocial.com/sales/zoolz-cloud-storage-lifetime-subscription-2tb
A pokud se to veme pres ten muj link https://stacksocial.com/?rid=4901780, tak dostanete jeste 10USD na dalsi nakup
Lze třeba dát přístup více lidem, kteří by přistupovali do jednoho cloudu 1TB a měli tam např. svoji složku? Jde mě o to, že bych do toho zahrnul i rodiče, že by si tam nahrávali svoje fotky a neprohledávali všechny moje soubory a já bych jim nemusel dávat můj email, aby tam přistupovali pod mým username.
Jsem takový Ajťák amatér. Zálohuji zřídka, ale zálohuji. A to většinou na externí HDD. To co jste tady kluci předvedli, teda klobouk dolů… polovině věcí nerozumím o čem mluvíte. Ale jde vidět že jsou tady odborníci na různá témata, od domů přes P2P až po zálohování. Aktuálně přemýšlím, že by se mi možná nějaké online úložiště asi taky hodilo. Mám 500GB HDD, který mám většinou jen na osobní dokumenty, pracovní věci domů netahám.
Jen si z toho nechci dělat poradnu, ale jaká že to data uplodujete do toho cloudu, to vezmeš grupu fotek, zabalíš to do .RAR, dáš tomu heslo a tradááá, už se to nahrává do Cloudu? To asi bude o chlup složitější. Případně rada, jak to dělát pro domácí podmínky.
Toto co popisujes jde udelat v profesial verzi. V home verzi za 39.99USD ne. Za tyhle penize jim v klidu kup druhy ucet, je to dozivotni, zadne dalsi platby. Zas bych tak moc nesetril 😉
Jinak ta zaloha funguje tak, ze si jen vyberes slozky, ktere ma ten program kontrolovat a kdyz se v te slozce neco zmeni nebo objevi noveho, tak to samo nahraje. Tzn jednou to nastavis a uz se o to nestaras. To co sme tu pak popsiovali je o fous slozitejsi ;-). Ale pro bezne uzivatele (a treba u rodicu to mam takto nastavene) staci opravdu jen zvolit slozky, zvolit sifrovaci heslo a oni se uz o nic dal nestaraji
Jinak ta zaloha funguje tak, ze si jen vyberes slozky, ktere ………
Tohle co popisuješ, tak na to je potřeba naistalovat toho klienta v PC, chápu to správně?
Já asi tvé akce využiji a rád tě podpořím, taky nemám rad něco co musím každý rok znovu platit, takové výpalné. Takže celoživotní licence zní fajn, jen aby fungovali aspoň pár let 😀
Presne tak, klienta nainstaluejs na pc ktere chces zalohovat. Tam to naklikas a pak kdykoli pocitac bezi, tak zaroven vse zalohuje. Z toho co mi ukazuje administrace, tak jeden zoolz ucet muze byt pouzit na 2 ruznych PC, takze treba dva PC nebo PC a notebook, atd. Ale data jsou zalohovana dohromady do jednoho uctu.
Zaroven je pak moznost nahravat data i pres webovy formular, coz je dobre treba na sdileni fotek s rodinou.
1TB dat je cold storage, coz je uloziste na zalohu, ze ktere obnova trva a neni ihned. Dalsi 1TB je pak live storage, kam jde cokoli nahrat a hned je to pristupne. Tyto live data je pak mozne sdilet s dalsimi lidmi
Tak jsem na to ze zvědavosti juknul a koukám, že jestli jsem správně pochopil specs, tak podporují pouze M$ a Mac a z telefonů s Androidem a od Apple pouze koukání. Moc nerozumím tomu, jakej je dneska problém udělat multiplatformní software, kterej si případní zájemci zkompilují na svůj OS. Třeba v naší rodině není žádné PC, pro které by to bylo použitelné.
protoze aby sis to mohl zkompilovat = museji dat zdroje k dispozici. a jelikoz v tom maji nejake sve knowhow, tak ho dat nechteji. to naprosto chapu.
co se tyka multiplatformniho sw. taky to neni tak snadny. mam vlastni produkt pro win, osx i linux a reknu ti, ze linux je nejhorsi. Tisice vezi, tisice ruznych UI manageru a nejmene lidi ochotnych cokoli platit, vsichni chteji vsechno zadarmo.
takze se jim nedivim 😉
PS: Jen dodam, ze linux miluju na serverech, v dockeru,atd. ale co se tyka uzivatelske privetivosti, tam to proste linux prohrava. roztristene ui, nejednotne ovladani,… a ten zoolz cili na BFU, takze asi i proto to pro home nemaji
Narozdíl od mnoha uživatelů s Win nemám doma kousek softwaru nelegálně. Když chci něco, za co se platí, tak to koupím. Když něco, co je zadarmo používám deně, nebo se mi to opravdu hodně líbí, zvážím příspěvek.
Neber to osobne, to bylo obecne konstatovani faktu a zkusenosti ;-).
Ptal si se proc to na linux neni, tak sem odpovidal. Vydavat pro linux komercni soft je proste slozity. Musi se udrzovat hromada verzi pro ruzne distribuce, slozite pribalovat knihovny tak, aby se clovek nemusel spolehat na ty v systemu a nejhorsi je, ze linuxove jadro proste nema zpetnou kompatabilitu.
To co zkompiluju na win10, jede do dneska i na XP+. Pokud neco zkompiluju na ubuntu 14, uz to nepustim na ubuntu 10. takze se musi buildovaci i testovaci stroje udrzovat neustale na nejstarsi mozne verzi, aby to spustilo co nejvic lidi. Do toho 100% nekompatablita bezi ruznymi distribucemi znamena udrzovat jeste pro kazdou dristro zvlast 2 ruzne VM (32bit a 64bit) a mas z toho priserne peklo pro cca 10% prodeju.
Osocovani lidi na win, ze nemaji vse legalne je imho dneska uz taky trochu klise. S prichodem steamu na hry a mnohem rozumnejsi politiky MS a podobne uz to davno neplati. Win10 mohl ziskat kazdy zdarma, office dneska uz nikdo nepotrebuje neb tu je google, hromada veci je rovnez free a hry sou za par $$ na steamu.
Neberu si to osobně. Mám Linux rád a používal bych ho na pracovní stanici, i kdyby byl placenej 😉 Přesto mám i virtuální Windows 10 s předanou druhou fyzickou VGA pomocí VT-d kvůli jedinému, co se mi od M$ líbí a to je Age Of Empires 2, ale to si M$ nechal udělat třetí stranou. Stejně tak má i jedny virtuální Windows 10 i syn. Taky pouze na hraní některých her, které zatím nejdou na linuxu. Hry samozřejmě kupujeme přes steam, který zároveň používáme i v Linuxu.
Co se týče různorodosti grafických prostředí v Linuxu, tak se mi nezdá, že by měl být velký problém, ale zřejmě jsi na nějaké narazil, když o nich píšeš.
Co se týče distribucí, tak většina vychází z Debianu, nebo Redhatu, tedy taky by teoreticky neměl být velký problém. tím neříkám, že žádný.
No a když se podívám na repositáře třetích stran, tak si s tím moc velkou havu nelámou. podporují poslední, v lepším případě i předposlední vydání.
Co se týče architektury, tak v tom případě by jsi musel provozovat těch virtuálů víc. Na druhou stranu i u Windows. Respektive, pokud to neřešíš u Windows, pak to asi nemusíš řešit ani u Linuxu. Existuje multiarch a i na 64-bitu si pak můžeš dát 32-bitový SW. To že není (mluvím o debianu, nevím jak je to u ostatních) defaultně přidaná architektura i386 nic nemění na tom, že to jediným příkazem je možné přidat. 32 bitových instalací linuxu na pracovních stanicích již ale bude pomálu a mluví se o ukončení podpory pro i386.
Nicméně přiznávám, že s vydáváním vlastního SW nemám na rozdíl od tebe zkušenosti. Maximálně si zkompiluji vlastní balíčky ze sourcecode.
O tech distribucich bych si nekdy rad pokecal treba i osobne (dorazis na sraz v lednu?).
Kdyz jsme kdysi linuxovou podporu rozjizdeli, ucil jsem se to za pochodu. Linux jsme pouzivali na serverech a jinak win/osx, takze celej deploy na linux bylo o procitani mraky veci na stackoverflow a jinych zdroju.
Urcite by to slo udelat jednodusejc. Ale treba na win mam VM jako W8 tusim a to jen proto, ze to tenkrat bylo to aktualni.
Zatimco linux musim obcas updatnout, protoze gcc uz proste nejde na tak starem distru rozchodit, nebo nejaka knihovna prestane fungovat, atd.
Ze zacatku jsme ty nejnovejsi Linxu distra meli,jenze pak jsme zase dostavali dotazy, proc nepodporujeme starsi LTS distra atd. Takze drzime starsu LTS dokud to jde.
ty 32/64bit jsem radeji nemichal, protoze tam byl pak nejak chaos s knihovnama na deploy, ale uz si to moc nepamatuju. bylo snazsi rozchodit oboje. Kdyby se 32bit zrusil, bylo by to idealni (vcetne win). mohl bych mit pulku VM 😉
Jinak na UI pouzivam Qt, takze to dost zjednodusuje, jenze Qt uvnitr pouziva vic ruznych UX knihoven prave pro kazdou distro zvlast. takze se pro deploy musi stejne udelat deploy na te dane architekture. Slo by to asi zase nejak udelat pres ten multiarch, ale to uz na mne tenkrat bylo moc.
jak rikam, je to dost zajimava oblast, idealne na osobni pokec 😉
V lednu pravděpodobně nepřijedu. Jsem z Mladé Boleslavi a znamenalo by to jet v pátek buď po přeplněném tankodromu D1, nebo po přeplněné 38 a zbytek po tankodromu 🙁
QT třeba používá MythTV, které jsem měl jako TV client/server. Oficiální balíčky pro Debiana neexistovaly, ale zkompilovat šlo bez problémů a bylo jedno, jestli byl na stroji Gnome, Mate, KDE nebo XFCE.
Jinak víc než i386 bude dnes zastoupenej ARM.
K tomu konci i386: https://www.theregister.co.uk/2016/07/05/linux_letting_go_32bit_builds_on_the_way_out/ Ale dá se toho najít mnohem víc.
Možná by nebylo od věci hodit nějaký blog post o srazu a nějaké registrace kdo odkud pojede. Já bych mohl vzít 3 lidi z Prahy a sharnem náklady. Možná tedy doodle kde budou lidi co nabízí odvoz a další se k nim přihlásí.
blogpost o tom psat asi nebudu, je to spis zalezitost fora, nez blogu (spis loxone/iot veci a hlavne pro cleny fora).
Ale na doprave se da domluvit normalne na foru v tom topicu o lednove hospode. Myslim, ze se nekdo rad sveze: https://www.vodnici.net/community/vse-ostatni-zabava-volna/lednove-pivo
Aktuální cena Zoolzu 35USD 🙂
haha, tak já nevím jestli mám ještě počkat, třeba před Vánocema to bude už jen za 20USD? 😀
Nebo možná udělali tedkomc nějakou akci na Black Friday, nicméně zajímavá to cena.
ja vubec nechapu, jak to muzou furt dal a dal zlevnovat 😉
Cau. Asi neodolám a za $34,99 koupím 🙂
Máš někde ten kupon, abych jim řekl, že se registruji přes tebe? Pořád platí toto https://stacksocial.com/?rid=4901780
Jj, link porad stejny. Ja myslim, ze i kdyby fungovali jen rok/dva, tak se to vyplati 🙂
Můžu se zeptat jaké jsou reálné přenosové rychlosti při backup a restore? Potřeboval bych tam nacpat skoro celé 1TB.
Nekde jsem tam musel prepnout smart na turbo, nebo tak neco a pak to tlacilo tusim 20-50mbit na mym 400mbitu optice.
Limit je imho dany AWS S3kou, kterou pouzivaji jako storage
Díky moc za rychlou odezvu. A je obdobná rychlost i u obnovy? V recenzich jsem právě četl docela strašné rychlosti…
obnova z cold storage je z podstaty veci proste pomala ;-). Ale jak casto clovek obnovuje? A kdyz uz, je to stejne vetsinou jedno.
Tim ze je to cold, tak ~6h trva pripraveni dat (ktere jsou jinak na paskach) a pak se mi to stahovalo cca 10mbit.
Neni to na obnovovani kazdy den, na to je verzovani nebo nejake lokalni zalohovani. Tato zaloha je primarne jako posledni moznost kdyz vse shori/vybouchne/,….
Díky, šlo mi obecně o rychlost, jedno jestli z cold storage nebo online storage. Počkám až zase bude akce za 39 a jdu do toho 🙂
Jj, taky počkám na lepší cenu…Dle zdrojáku by to mělo trvat do konce července 2018 😀
Ending In:
[…] A druhá dnešní novinka je obnovení akce na Zoolz backup na serveru StackSocial. Je tomu už dva a půl měsíce, co tento backup používám a můžu ho s klidným svědomím doporučit. Jde o zálohování do cloudu, kde máte data v případě nějaké pohromy k dispozici. Zároveň k tomu dostanete ještě 1TB dat online úložiště, pomocí kterého můžete sdílet například fotky s rodinou, nebo vyměňovat soubory s ostatními. Návod na to, jak službu používat jsem popisoval v minulém článku, který můžete najít zde. […]
Tak hajzlove ze ZOOLZ zaviraji kram.
Dle ocekavani business zalozeny na jednorazove platbe nemuze fungovat dlouhodobe a po tom, co se posledni rok stale snazili vytahnout dalsi penize (marne) ocividne zaviraji komplet.
“It is with deep regret that we inform you, effective immediately, our consumer service, Zoolz Home, will be discontinued in order to allow us to fully focus on the business and organization cloud backup market.”
I tak se investice do “dozivotniho” uloziste kralovsky vyplatila, bezelo to 3 roky, coz dela ~$10 usd rocne, coz je luxus.
Pokusim se najit nejake dalsi uloziste, ktere bude stat zas par korun a treba par leto pobezi. Dam pak vedet.
L.
Ahoj,
taky jsem tuto informaci zaregistroval a chtěl tady napsat, zda to chápete stejně, že to prostě ruší… dle smlouvy a podmínek asi na to mají právo. Chtěli nalákat lidi, to se jim asi podařilo, ale ta doživotní licence mi kazí byznys zřejmě… jestli najdeš něco podobného a budeš to používat, dej prosím vědět, rád se opět inspiruji 🙂
jojo, musim neco najit. Uz sem psal samozrejme i Zoolzu, ze jeslti si delaji legraci. odpovedeli mi, ze mi za 90% slevy prodaji novy tarif. tak sem jim napsal znova, ze lifetime znamena free a at mi koukaji dat free ten ucet ;-). Ale nepocitam s tim, ze by to dopadlo.
Zaroven sou ale ty Zoolz pekny svine, protoze na StackSocial stale prodavaji ten home backup tarif. takze sem psal i do StackSocial, ze jestli podporuje Scammery co okradaji lidi. tak pry to budou vysetrovat ;-).
No to není od nich vůbec pěkné, že se tak chovají… když kliknu na jejich mail, tak nabízejí jednoroční Bussiness plan, z původní ceny 4580 na novou skvělou cenu 458Kč, s dph za 554 za rok 🙂 to je zřejmě ta 90% sleva o které píšeš..
jj, to bude ta “vyhodna” nabidka ;-). Sou to hajzlove. Ale bylo od zacatku jasne, ze 1TB za fixed fee je nesmysl. nevim co s tim meli zamysleno. Uz ty 3 roky bylo vic nez sem cekal ;-).