Tepelné čerpadlo, dějství první

Tepelné čerpadlo, dějství první

Tak se nám to blíží, z hrubé stavby se pomalu ale jistě přehoupáváme do finalizace a s tím souvisí i finální rozhodnutí, jaké technologie zvolit.

chrome_2016-03-13_19-24-10

Úplně na začátku jsme plánovali obyčejný nízkoeregetický dům s elektrokotlem. To nám naštěstí hned na začátku vymluvil náš projektant a tak jsme se přepnuli do pasivního domu s tepelným čerpadlem a interiérovými kamny na peletky.

_vyr_471Ketty-pergamena

Původně to mělo být tepelné čerpadlo vzduch voda, mluví se o něm všude, instalace snadná a parametry zajímavé. Bohužel, má i několik větších či menších nevýhod.

chrome_2016-03-13_19-28-35

První nevýhodou je nižší výkon v zimě (horší COP poměr, tzn. koeficient energie dodané a získané z čerpadla), když jsou venkovní teploty nízké, ale dům přitom naopak potřebuje výkon nejvíce.

Druhou nevýhodou, o které se moc nemluví, je vyšší hlučnost a díky tomu zákonná povinnost udělat hlukovou studii. Jelikož jsme plánovali dát čerpadlo nad technickou místnost na střechu, která je však jen cca 3m od sousedova pozemku, nemuselo by to také vyjít.

Třetí nevýhodou je vyšší opotřebovávání komponent čerpadla oproti zemnímu čerpadlu. Čerpadla vzduch-voda jsou mnohem komplikovanější a po dobu svého provozu díky velkým rozdílum teplot i ve větší zátěži. Díky tomu budou mít nejspíš i kratší životnost a dražší provoz než čerpadlo země-voda.

014

Zhruba touto myšlenkovou cestou jsme se nakonec dostali k čerpadlu země-voda. Podle toho, co jsme si zatím načetli a prodiskutovali, tak to vypadá, že země-voda čerpadlo bude finální rozhodnutí.

Pozitiva, která nás zatím pro země-voda utvrzují:

  • Země-voda čerpadla jsou mnohem jednodušší. Defakto jen obyčejné čerpadlo, kompresor a pár drobností, takže na dlouhodobý servis ideální,
  • jsou naprosto tichá, žádná velká turbína, co neustále hučí, jen cirkulace vody,
  • mají vyšší výkon (COP 4.5) díky konstantnější teplotě v zemi, takže ještě efektivnější provoz,
  • v létě půjde čerpadlem přichlazovat dům (pasivní chlazení, snížení teploty o cca 1-3C) s téměř nulovými náklady (jen za cenu oběhového čerpadla).

Menší nevýhodou zemního čerpadla je určitě nutnost zemního registru nebo vrtu. Je tu ale ještě alternativa, kterou momentálně řešíme. Existují ještě geotermální koše (www.gerotop.cz/cs/sluzby/tepelna-cerpadla-primarni-okruhy/nase-produkty/geotermalni-energeticky-kos). Nezaberou tolik místa a výkon mají stejný.

GEK - Energetické Geotermální Koše

A pak poslední “maličkost”, dodavatel čerpadla. To je zatím také oříšek, jelikož výrobců i výrobků je spousty. Protože náš dům je pasivní, stačí nám čerpadlo jen s malým výkonem (tepelné ztráty máme 3.4kW včetně rekuperace, která dělá cca 700W).

Jako vždy jsem obepsal řadu výrobců a poslal poptávky na epoptavka.cz a aaapoptavka.cz. Uvidíme, co nám dorazí.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

3 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] tak tu máme druhý díl našeho miniseriálu o tepelných čerpadlech :). Jak jsem psal minule, rozeslal jsem poptávky na tepelné čerpadlo o výkonu 3.4kW pro náš […]

Dusan
Guest
Dusan
8 years ago

No, ten geotermal kos vychadza ale na cca 10kczk za kwh, takze u mna 60 tisic len za kose, 60-80 za cerpadlo, nieco za vykopy a zapojenie… Absolutne nerentabilne, a to mam 5kW straty. U skoropasivu az pasivu by som asi neuvazoval o nicom inom ako tc vzduch vzduch vo forme nejakej lepsej klimatizacie (25 tisic), alebo cinskom tc vzduch voda za co najmenej penazi.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x