Heslo dne: Pelety
Do doby, než jsme začali řešit dům, jsem o nich neslyšel. Pojmy jako brikety a pelety mi nic moc neříkaly. Tušil sem, že se tím topí, ale to je tak všechno. Upřímně řečeno jsem si myslel, že brikety jsou z uhlí a pelety z bůhví čeho.
Když jsme ale začali řešit dům, chtěli jsme krb. Jenže když jsme si pak shrnuli pro a proti, zjistili jsme, že si krb “pustíme” maximálně jednou týdně v pátek místo televize. Tím jsme došli k závěru, že za to celá ta práce kolem nejspíš nestojí.
S krbem to už už vypadalo nahnutě, ale architekt ho vrátil zpátky do hry s tím, že když ho chceme, měli bychom si ho do domu dát a udělat si radost. Původně to vypadalo na běžný krb, takže by s tím bylo stále něco práce. Trochu to ještě komplikoval fakt, že dům chceme nízkoenergetický/pasivní. V takovém případě je potřeba mít krb s hermeticky uzavřenými dvířky kvůli izolaci.
Nebylo to sice nic neřešitelného, ale je to další komplikace navíc. Naštěstí náš architekt přišel s naprosto úžasným řešením, a tím je krb na pelety s integrovaným teplovodním výměníkem.
A tím se dostávám zpět k peletám. Když už jsme věděli, že budeme mít krb na pelety, chtělo to vlastně zjistit, co to je. Navzájem s I. jsme se utvrdili v tom, že jsou to takový ty cca 10cm velký válečky co se prodávájí občas i u benzinových pump. No, nebyly.
Tyhle válečky jsou právě ty brikety, které nejsou z uhlí ale ze dříví a jsou taky k topení, ale ne v kamnách na pelety. Peleta pak vypadá jako málá granule do kočičích záchodků, vyrobená je taky ze dřeva, respektive dřevěného odpadu.
Výhoda krbu na pelety je, že se v něm vůbec nemusí zakládat oheň, nemusí se složitě čistit, dá se pustit na dálku a během hoření není potřeba se o něj nijak starat. Do zásobníku nahoře se nasypou pelety, zapne se krb, nastaví se jak moc má vyrábět teplo a krb dělá všechno sám. Jednou za čas se pak akorát musí vyndat popel, kterého je zatraceně málo, protože peleta je udělaná tak, aby shořela téměř celá.
Už tohle nám přišlo parádní. Místo televize si dálkovým ovladačem zapneme krb, dějově to bude víc zajímavé a ještě to nás to zahřeje. Jenže to pořád není všechno. Krb na pelety se dá koupit ve variantě s tepelným výměníkem, což znamená, že během hoření se krom místnosti bude ohřívat voda na topení a koupání (přitom vypadá pořád pěkně jako třeba tady na obrázku). Krby s tepelným výměníkem jsou navíc uzpůsobené tak, že jen cca 30% energie jde do místnosti a zbytek do vytápění domu, takže se místnost nepřehřeje.
Cena za vytápění domu peletama je taky naprosto parádní. Kilo pelet stoji cca 5kč a na 24h vytápění to sežere cca 15-20kg. Kamna mají zásobník na zhruba 24-30h hoření, takže kdybychom se rozhodli topit peletama, stačí tam jednou za den dosypat a frčíme.
Pro porovnání, cena vytápění elektřinou je údajně 2x-3x dražší. Peletové kamna jsou super i při kombinaci s tepelným čerpadlem. V mrazech má tepelné čerpadlo horší účinnost a při teplotách mezi -10C až -15C přestává být efektivní úplně, takže pokud budou mrazy, nasypeme pelety do kamen a budeme dům vytápět kamny. Úspora to sice nebude vzhledem k efektivitě celého domu nijak velká, ale už jen pro ten pocit “že můžeme” ;-).
Další podstatná výhoda kamen na pelety je, že díky nim jsme zase o krok blíž nejvyšší dotaci na pasivní dům (550.000 kč). Jelikož jsou pelety ekologické palivo, jsou zvýhodňovány při výpočtu pasivního domu. Takže tím, že místo klasického krbu si tam dáme tento, který je jen o něco dražší, dosáhneme místo na dotaci 400.000 kč rovnou na tu 550.000 kč. No neber to.
Dobrý den chtěl bych se vás zeptat na peletková kamna. Vím že jste je zatím asi moc nepoužívaly ale zajímal by mně váš osobní názor. jelikož jsem na internetu moc názorů a zkušeností nenašel. Jestli nejsou moc hlučná když je tam tolik motorků a elektroniky , co máte vlastně za tip od caloru, a kolik asi stojí odborná montáž a zprovoznění kamen, a jak jste spokojen s celkovým dojmem . Předem děkuji za odpověď.
Zatim jsme je pouzili jen parkrat a jsou super. Teplo to vyrobi hodne rychle, takze I. si tam k nim da kreslo a lebedi si tam 😉
V nejnizsim rezimu by vydrzeli topi 48h v kuse, coz je idealni, ale my to nevyuzijeme.
Co se vyuziti tyce, je super, ze se do kamen nasype 20kg pytel peletek a pak uz se jen pousti ovladacem jak televize. Kamna si sama zapali, sama hori, sama zhasnou ;-). Hlucnejsi jsou, ale ne diky motorkum, ale diky vetraku co zene vzduch do mistnosti. Ale neni to nic, co by nejak rusilo, jen jde sluset huceni. Kdyz se vypnou, huci chvili o neco vice, protoze se cela chladi.
My mame Calo Hermetica 6, jsou to ty nejmensi co delaji a co umi vyvinout vykon jen 1KW, maximum pak 6KW.
Co se tyka odborne montaze a zprovozneni, tam je to spatne. Nainstalovala nam to firma kde jsme je brali, uhaneli jsme je 2mesice a pak prijela v den, kdy jsme tu nebyli. Zapojili je naprosto debilne (odstrcili je od zdi 1.5m) takze byliv prostoru, protoze jim tak proste vyslo koleno. A pak jsme je uz nenahnali. Takze nam je finalne zapojoval mistni revizak na kominy, od ktereho jsme se dozvedeli, ze stejne tyto firmy montaz delaji neodborne a bez papiru, coz je spatne kvuli kolaudaci a stejne se pak musi revizak pozvat co to cele projde/predela.
Takze priste kamna koupit bez montaze a nechat je pripojit nekym, kdo udela revizi kamen, revizi komina a odborne je i pripoji.
muzu se zeptat, proc jste nakonec instalovali kamna bez vymeniku?
predpokladam, ze mate Kalor Hermetica 6 (Calo jsem nenasla). Nemohu najit hermeticky uzavrena kamna s vymenikem o malem vykonu. Napr. Dufakamna mi cpou kamna s vymenikem s vykonem 19kW a jeste maji blbe kecy, jak jsem blba, ze je nechci. Sice jde velka cast do vody, ale uplne neverim, ze do te mistnosti pujde pri tomto vykonu tak malo…
Jelikoz jsme presne ve fazi, kdy chceme kamna do pasivniho domu a tim, ze tam dame kamna s vymenikem, tak jednoduse spadneme do dotaze 450 tis kc, coz nam zaplati naklady na kamna a komin
Popravde moc nerozumim vasemu dotazu. Pokud Vam dava smysl kvuli dotaci mit vymenik, tak ho pouzijte ;-).
Nam dotace vychazela i tak, vymenik jsme zvazovali kvuli vyuziti tepla vice zpusoby. Jelikoz ale kamna mame jen jako interierova a poustime jen obcas, nedavalo to smysl. Celkovy narust slozitosti kotelny a dalsich zavislosti, ceny,… byl vice nez uzitek
Dekuji, me nebylo jasne, ze jste psal o kamnech s vymenikem a pak dali bez. Ted chapu. Nemeli jste zjisteno kolik penez navic by vas stal ten narust “slozitosti” v systemu?
My to chceme i jako alternativni zdroj pro TUV a TV- mame teplovodni vytapeni. Kdyz to bude na pelety a zmacknutim tlacitka se to zapne, tak pocitam, ze za dlouhych zimnich veceru to budeme poustet “pro ten pocit rodineho krbu :)”, i kdyz vecer prijdeme z prace. Krb by se nam roztapet nechtelo.
My jsme to puvodne chteli, protoze nam prislo dobre, ze vyuzijeme to teplo i jinak, nez jen do vzduchu.
Jenze celkove naklady na vic byly snad 50tis. O dost se totiz zkoplikuje kotelna, navic u kamen musi byt zalozni zdroj na obehove cerpadlo, aby v pripadne vypadku proudu vymenik nevybouchl ;-).
V kotelne pak potrebujete nekolik ruznych cerpadel a ventilu, ktere prepinaji vytapeni mezi kotlem, tepelnym cerpadlem. Do toho musite promyslet, jestli vodu z kamen budete mit napojenou jen do TUV, nebo s ni budete chtit ohrivat i podlahovku. Pak byste potrebovala dalsi akumulacni nadrz, kde se budou teploty vsemozne predavat.
A kdyz jsme to cele procistili, zustalo jen tepelne cerpadlo, napojene na jeden okruh spolecny pro TUV a podlahovku.
Celkove je potreba s topenarem promyslet, jak to cele zprovoznite dohromady. Protoze kamna nejsou jediny zdroj energie (predpokladam), takze musite vymyslet, jak budete dva zdroje tepla predavat do dvou vystupu (tuv+vytapeni).
A to uz potrebuje nejakou soustavu, k tomu dalsi nadrz,… takze krom vyssich financi je pak potreba i dalsi misto (aspon 80×80) nekde v technicke na dalsi nadrz s vodou. Ale toto uz rikam, chce probrat s Vasim topenarem.
Ohledne toho pousteni, to si rikate ted. Je to pohodicka to zapnout, ale budete to delat tak jednou tydne maximalne, spis mene (osobni zkusenost, a to ma I. teplo fakt rada). A to je sakra malo na to, aby to ospravedlnilo veskere komplikace
Diky moc za Vas komentar, asi to jeste prehodnotime.
jojo, zamalo 😉
Take jsme z toho na zacatku byly nadseni a dokonce ke kamnum mame pripravene i trubky. Ale nakonec jsme je zakryli dlazdickama, protoze pochybuju, ze to cele nekdy budeme realizovat 😉
Dobrý den,
nemohl byste napsat jak vám dopadly dotace a celkově o tom napsat podrobnější článek. Díval jsem se, že jsou od 300k a více a proplácí max 50% investice (nejsem si jist co lze vše započítat do nákladů na realizaci pasivního nebo nízkoenergetického domu).
Co vše jste museli investovat kvůli splnění získání dotace, co to stálo a co vám vrátí. Aby byl vidět ten poměr atd.
Bylo by to velmi zajímavé.
Děkuji