X
Forum

Forum

Materiály a technol...
 
Notifications
Clear all

Materiály a technologie zdění

115 Posts
19 Users
5 Likes
19.3 K Views
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

Chtěl jsem se zeptat z čeho jste se nakonec rozhodli stavět (pokud teda sem díky vodníkům nechodí jen lidi s VPC barákama :)) a jakou jste zvolili tloušťku zdiva a technologii provedení rohů - zednická provazba vs na tupo.

Vím, že MSK to má provázané, L zase zdil na tupo. Partika má vlastní barák, co jsem se dočetl na fórech, taky převázaný, ale vyjadřoval se, že příště by už šel do tupých napojení obvodových stěn, jednak kvůli sesedání a taky elemimaci řezání, díky možnosti naprojektovat stavbu v modulu.

Důvod proč se ptám je klasický "hospodský" (výměna názorů s tátou) ale i nedůvěra za strany starších projektantů. Když jsem řešil nabídky, tak mě právě projektanti ze starší generace řekli, že VPC 17,5 se jim nezdá a neprovázání rohů by mi nenakreslili. Prý z VPC řešil nějaký stavby, ale tuším z 24 cihel (tam by se snad mělo dát trefit do modulu i s převázáním?).

Docela by mě zajímalo, jestli na to třeba v zahraničí nejsou nějaký reference třeba u domů starších 10-20 let, případně nějaký testy napojení stěn a odolávání bočnímu tlaku.


   
Quote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

My mame proverenou klasiku - 30 keramicka brousena cihla (heluz). Rohy jsou klasika provazane a na moduly jsme tedy taky nehledeli. V tom to bylo asi blby, napriste bych to (vyskove) udělal tak, aby se nemuselo rezat.

Jinak jsem s timhle resenim spokojenej.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3072
 

Podle mne je VPC genialni stavebni material a vsechny moje budouci domu budou zase z nej ;-))).

Natupo bych se nebal, jsou tam ty pasky v kazdem saru a ty v tom lepidle drzi velmi dobre. Navic se to nahore svaze vencem a v pripade dvoupatroveho domu i dalsi deskou.

co se tyka projektantu, je to jak pises. vsichni "stari" a nepruzni do toho nehcteji jit, protoze se to musi spocitat. Kdyz se to ale udela dobre, usetri to na baraku treba i 15m2 prostoru, neb misto 30cm mas jen 17.5cm tloustku. K tomu vsechny vlastnosti VPC a je to jasna volba


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Zde asi jako jediný 🙂 -dřevostavba, difuzně otevřená konstrukce, sendvičové panely, tloušťka zdi 430mm.


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

Radek: mě u cihly odrazuje ten šílenej systém tvarovek a tenký žebírka (v mým okolí to svépomocí každej dodrbal). Proti tomu co nejmasitější cihlu mi pravda doporučovali všichni starší projektanti. Jeden mi dokonce řekl, že by dnes postavil z plných cihel na maltu. Mě z toho sortimentu přišla zajímavá asi jen AKU a nebo vatovaná wienerberger.

L: VPC u mě vede zatím na 80%, jediná věc, která mě trochu štve (ale to je u všech 2 vrstvých skladeb) je vnější povrch z izolantu. Popravdě nejsympatičtější mi je 3 vrstvý sendvič - zdivo - izolant - zdivo. Kdyby mě neštvaly peníze a prostor co to zabere, tak bych bral skladbu VPC - vata - přizdívka

Pavel: Dřevostavba je asi těch 20% o kterých uvažuju, navíc difuzně otevřená. Myslím, že akumulaci VPC bych oželel, ale jsem asi konzerva, navíc se svépomocným stavěním nemá nikdo z okolí zkušenost.

Jaký máš zkušenosti s hlučností domu?

Díky svatbě a práci se mi zdrželo finální rozhodnutí o projektu, tak se to řeší teď, ale už něchci připouštět další zdržování...


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Já osobně bych svépomocí do dřevostavby asi nešel a když občas vidím jak na stavbu přivezou auto latí a bouchají to na místě...Myslím, že dřevostavba je víc náchylnější na pokažení než zděný dům. A dnes už také neplatí, že dřevostavba je levná -pokud tedy uvažujeme o kvalitní dřevostavbě.

Ohledně hlučnosti zatím nevím, budeme se stěhovat cca. za dva měsíce. Pokud teď po domě chodím, tak se mi zdá že je vše OK, podlaha v přízemí je na polystyrenu a 6cm betonu s vlákny, v patře je kročejová 5cm vata, karisíť a beton.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

A jak jsou na tom všechny materiály cenově? Já jsme popravdě šel do cihly mimo jiné i proto, že byla (především v porovnání s VPC) podstatně levnější. Alespoň v těch nabídkách, které jsem dostal.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3072
 

@radek: my jsme to pocitali, a VPC vychazelo tusim dost podobne jako klasicka cihla. Komplet cihly na nas dum byly 180.000 (mam pocit, uz si to presne nepamatuju). takze i kdyby byla cihla levnejsi, ustetris treba 10-20tis. Coz na zacatku vypada jako dost penez, ale v celkovym souctu domu je to nula-nula nic.

@Lamak: Proc myslis, ze je ten sendvic lepsi nez jen VPC a 28cm polystyren? Ja sem s tim spokojenej. VPC, pak zatahnout do lepidla kvuli neprovzdusnmosti, na to lepidlem prilepit polystyren, znova lepidlo a pak fasada. Lepidlo pouzit s vyssi pevnosti (my mame od Profi Klebespachtle) a bylo to tak pevny, ze se do toho ani nozem nedaly vyriznout drazky do polystyrenu na zaluzie.


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

Pavel: právě z toho co píšeš mám taky obavu, že to jde solidně po.... i když je táta řemeslník (zámečník a stolař), tak se do toho taky moc nehrne, protože zkušenosti chybí. Hlavně všechny ty folie mi přijdou trochu alchymie.

Beton na podlaze v patře mě docela překvapil, já myslel, že všechny ty konstrukce jsou uvnitř už suchý...

Radek: zrovna u zdiva na barák jsem se rozhodl už dávno, že nechci řešit jako hlavní kriterium cenu (navíc čistě cena cihel s maltou mi přijde trochu zavádějící). To bych pak stavěl z těch plnejch nebroušenejch cihel, protože to mi jeden z projektantů tvrdil, že bude za metr nejlevnější zdivo a celkem bych tomu věřil. Akumulace by byla asi podobná jako VPC a dávalo by mi to i smysl s ohledem na další věci jako rozvody atd.

Nejsem si jistý, ale přijde mi, že do ceny zdiva dost zasáhne i cena omítek atd. Směrem ven to bude stejné jako u VPC (lepidlo + zateplovák + fasáda), ale vnitřní omítky bych tipl, že můžou dělat rozdíl.

Mě u moderních tepelně-izolačních cihel právě spousta věcí nesedí, zvlášť pokud je někdo zatepluje kontaktně EPS. Ale to je asi jen pocit a osobní preference...

L : Nemyslím, že by to bylo lepší s ohledem na izolaci atd. Mě jen prostě nesedí ten měkkej materiál na vnějším plášti, odjakživa to ve mě vzbuzuje podivnou nedůvěru - kotvení věcí na fasádu, ptáci, sršně, pitomí sousedi, ... nicméně minimálně ty ptačí a hmyzí hosty snad dokáže eliminovat to lepidlo

V baráku, kde jsme měli kdysi kancl si pamatuju, že v noci někdo ukopl roh nově udělané fasády - přes perlenku a lepidlo byla normálně díra v EPS jak vrata... možná od té doby...

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3072
 

Jasne, izolacni vlastnost nema VPC naprosto zadne. To jde ruku v ruce s vysokou akumulaci ;-). Ale chapu tu obavu z "mekeho" venku. Ale jak rikam, kdyz se tam da to vyztuzene lepidlo, je to dost pevne


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Nám tedy rozdíl VPC x cihla dělal víc jak 100 tis. Ale byly to ceny nabídkové (tj. vč. montáže). Možná to podražila i ta montáž. Ale možné to bylo způsobeno tím, že k tomu mají nějaké stavební firmy nedůvěru / neumějí s tím stavět, tak to raději cenově "narazí".

Já bych popravdě měl ze 17 obvodové cihly trochu strach - jakým způsobem jste tam třeba řešili vodorovné vodovodní a odpadové potrubí a trasy do patra? Udělali jste do toho normálně drážku nebo jste vedli někde v rohu, kde se to pak obezdilo?

Mě jeden statik říkal, že statické výpočty jsou pěkná věc, ale na stavbě si pak každej udělá do cihel hromadu drážek a sekání, se kterými obvykle ve statických výpočtech moc nepočítají. I to je asi jeden z důvodů, proč mají vše předimenzované...

 


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

Co jsem se díval, tak se to řeší instalační předstěnou buď SDK nebo Porobeton (ytong), ale snad řekne L ze zkušenosti.

Zrovna sekání rozvodů je jedna z věcí co mě na většině dnešních keramických cihel odrazuje. Díky tomu jak se neustále vylehčuje střep (u všech těch super izolačních cihel), tak se do nich vertikální rozvody stejně dělat nesmí. Většina únosnosti té cihly je v jejím obvodu a znamenalo by to narušení statiky, takže bez výpočtu to dle jejich příručky v zásadě nelze nad nějaký 1,5 cm (u tl. 300) a do 1,25m délky až 2,5 cm a to si myslím, že na vodu je pořád málo...

Tohle je z příručky HELUZ (strana 24, respektive 26 v PDF). Tuhle citaci jsem bral ze starší verze, ale v té nové z odkazu je vlastně to samý jen víc okecaný...

Vodorovné a šikmé drážky by se neměly používat. V případě, že se jim nevyhneme,  měly  by  být  vzdáleny  od  horního  nebo  dolního  líce  stropu  nejvíce  o 1/8 výšky podlaží. Jejich celková hloubka přípustná bez posouzení statickým výpo-čtem  je  uvedena  ve  stejné  normě.  Viz  tabulka  č.  2.  Jestliže  je  některá  z mezí uvedených v obou tabulkách překročena, musí se únosnost stěny v tlaku, smyku a ohybu ověřit výpočtem

 


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

S tou cenou se mi to nejak nezda- nam naopak brousene cihly vychazely lehce draz v porovnani s VPC Kalksandstein. Takovej Vapis by byl urcite ještě o další fous levnejsi.

Rozvody resi instalacni predstena nekde v rohu.

 


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

nksh: jestli jste stavěli z VPC, tak by mě zajímalo hlavně to napojení rohů. Jak psal i L na blogu, v každé hospodě ti řeknou, že napojení na tupo ti to spadne nebo se ti vyboulí stěna, tak spíš jen pro statistiku.

Jinak jsem hledal i na německých stránkách, jak staví oni a našel jsem celkem slušnej blog (podobně jak vodníci), kde je mraky odkazů na další stavebníky, tak to třeba někomu pro inspiraci pomůže...

http://hausbau.m-grau.net/baublog/


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
 

Já mám 175 KM Betu na tupo. A pokaždé když mě přijel pomoc táta s chlapama kteří před třiceti lety postavili vlastníma silama řadovku tak den začínal půlhodinovím dohadováním jak chci aby to dělali (na tupo) a tím jak to je nejlepší protože to tak dělali třicet let zpět. Ale nakonec to přežili. 🙂

Nad dřevostavbou jsme taky přemýšleli ale říkal jsem si co budu dělat až budu za rok chtít přidělat někde zásuvku nebo tak něco tak nevím co s tím. Díru v cihle zaházíš ale co z dírou v dřevěné konstrukci?

A poslední varianta kterou jsme zvažovali byl Ytong. To už ani nevím proč jsme s projektantkou nakonec tuto možnost vyloučili ale mám pocit že říkala že Ytong je náchylný na počasí (mokro).

O keramice jsme ani moc nepřemýšleli ale nakonec z ní máme samostatnou garáž protože jsme hledali co nejlevnější zdění a v rámci zakázky nám dala KM Beta cenu na jejich profiblok (tak nějak se to jmenuje) a to rozhodlo. Na pěnu jsme měli garáž vyzděnou ve dvou za dva dny. A nepotřebovali jsme ani vodováhu. Každá jedna cihla měla břicho takže by vodováha byla zbytečná. 🙂  


   
ReplyQuote
Page 1 / 8
Share: