X
Forum

Forum

Krb a komín - jaký ...
 
Notifications
Clear all

Krb a komín - jaký zvolit a jak vybírat?

21 Posts
9 Users
2 Likes
4,237 Views
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

Jedna z milionu "drobností", který nemám dořešený v domě (bungalov cca 190m podlahový plochy) je krb. Vůbec nevím jak vybírat. Stejný je to s komínem. Projektant tradičně se řešení příliš věnovat nehodlá. K zadání vím jen to, že krbovou vložku "nutně" chceme průhledovou, tedy se sklem z obou stran, aby jako neodolatelnej pohled do krbu byl dostupnej jak z obýváku, tak z druhé strany z relax verandy. Od verandy se bude i přikládat, páč jsou tam dveře na zahradu pro přísun dříví. Další faktor je, že krb je fakt jen pro příležitostný, případně nouzový využití, opravdu si zatím neumím představit, že bych fedroval krb několikrát denně nebo jinak se tomu věnoval a mohl se pak plácat po rameni jak jsem ušetřil za vytápění, možná se to časem změní, ale zatím si neumím představit, že na to mám čas. Zároveň jsem vychopil, že v nízkoenergetickým domě je výkonná vložka bez regulace sebevražda, takže z toho usuzuju, že pokud chci zachovat i nouzovou funkci pro nějaký blackout, potřebuju vložku s regulací od malého výkonu pro pohodovou náladovku, až po výkon, který vytopí minimálně centrální část domu v případě výpadku primární energie. Ale to je tak všechno co "vím" ke krbu. Ale jaký materiál, jaké vlastnosti, hejblátka, jaký způsob regulace, jaký výrobce...tyhle parametry netuším na co koukat. Ono třeba i to, jestli je nějaká rozumná minimální šířka/hloubka, abych se nezapykal a nemusel pak každý polínko kuchat na tyčky jak do mikáda...

A s komínem je to ještě horší, když se mi v projektu najednou objevil přičmárnutej komín, málem mne odvezli, komín co mi stěnu s televizí zúžil na dva metry a ještě způsobil šikmý pohled ze sedačky, to fakt nechci. Takže opět supluju projektanta a hledám řešení. Krom komínu zděného, pro který se dělá základ a je tedy od země, potřebuje přívod vzduchu, třeba nějakým registrem, krbová vložka se do něj napojuje z boku a také je potřeba revizní vymetací otvor... existuje i krb co se napojuje přímo na krbovou vložku ze shora. Ten by mi vyřešil problém s prostorem kam komín umístit, najednou by byl pěkně nad krbem, místo aby měl lepší výhled na televizi než já a přihřejval jí... Ale nemá to nějaký nevýhody? Takový  komín je tedy přímo na krbovce, počítám, že podle toho musím zvolit i krbovku. Takový komín potřebuje stříšku, aby mi nepršelo do krbu, nevím jak se řeší přívod vzduchu. Regulace resp uzavření komínu se předpokládám dá řešit u obou typů komínu na krbové vložce? Co mne ještě může čekat, nějaká kondenzace? Ta by zřejmě stékala do krbu, vadí to?

No a pak mám ještě starost jak se řeší krb vs rekuperace, krb v provozu s otevřeným komínem a nasáváním mi přijde, že může kolidovat s rekuperací. Ale že bych nějakým sensorem ovládání regulace krbu resp uzávěry průduchů rekuperaci deaktivoval, to mi přijde divný.... Prostě nevím a to, že mi tohle vysvětlí a vyřeší projektant byla naivní iluze.

Nemáte v tomhle někdo jasno? Určitě jo, protože to řešil každej, kdo už má tuhle fázi za sebou.  Tak jako tak vlítnu do nějakýho komíno-krbo-marketu, ale z ostatních technologií už vím, že kamkoliv přijdu, začnou mi cpát to co nejraději prodávaj/instalujou...tak bych tomu rád nejdřív trochu rozumněl. Tak kdyby někdo měl náladu trošku popsat svý řešení...

Přikládám detail toho umístění, projekt je ještě stále prototyp, verze asi 359tá ....

2018 12 12 01 20 13 KAZAN DELL

Na vyřešení toho komínu mi teď trošku visí půdorys...

Dík

This topic was modified 5 years ago 2 times by KaZaN

   
Quote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Nakousnu jen téma rekuperace vs. krb. V takovém případě potřebuješ spešl "utěsněný" krb, který má přívod vzduchu z venku. Většinou se prezentují jako krb pro pasivní dům nebo krb pro blower door test.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Ahoj, postřehy za mě. Komín jsem zvolil nerez, typ Jeremias a krb mame Romotop. Přívod primárního vzduchu v desce by měl mít co nejmenší tlakovou ztrátu, průměr nejlépe 200mm. Rekuperaci ještě nemám instalovanou, v obýváku plánuju lehký přetlak. Futura má navíc režim přetlaku, kterej můžu nařídit z loxu přes modbus TCP (pokud se mi to podaří integrovat). Velký výběr různého materiálu ke krbům má např. banador, katalog zde a zde.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

K te rekuperaci ke krbu - Nilan treba vyslovne uvadi jediny mozny rezim a to rovnotlak.

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já jsem dělal krb takto :  http://www.mojezubarka.cz/rd/fotogalerie/stropy/category/87-krb


   
ReplyQuote
 Vena
(@vena)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

Nešel by dát komín ven? Pokud zděný, doporučuji Skorsten

S nerezovým komínem přímo nad vložkou by neměl být problém, pokud neplánuješ nějakou akumulační nádstavbu. Stříšku nad komín v každém případě.

Do NED/pasivu  bych určitě volil akumulační krb, umí lépe rozložit teplo v čase, a nepřepaluje prach jako teplovzdušné krby.

Na vložce určitě nešetřit, hlavně aby byla těsná. Klapa do komína není třeba, mám vložku od Romotopu a když zavřu přívod vzduchu tak oheň skoro zhasne. Pokud je těsná vložka, s rekuperací by neměl být problém, určitě bych ale dal na krb dveřní spínač aby se při otevření dvířek nastavil mírný přetlak.

Na regulaci výkonu (i přes to že ti prodejci nakecají že to jde) zapomeň. Pokud budeš oheň dusit, spálíš ve finále 3x tolik dřeva, zašpiníš sklo a zadehtuješ komín.

Automatická regulace hoření je super věc, naložíš a nestaráš se, po dohoření zavře vzduch aby nevychladnul krb, otázka jestli se oplatí při občasném zatopení.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
Topic starter  

Tak jsme dneska v Plzni vlítli do krbů, paní byla ochotná, doporučila nám Romotop  https://www.romotop.cz/krbove-vlozky-heat/heat-t-2g-70-50-01-krbova-vlozka-pruhledova  s tím, že je to kvalitní českej výrobek, velice dobrá kvalita za přijatelnou cenu - doufám, že tím nemyslela, že na tom mají prostě nejlepší marži, takže to nutně musím mít... Měla tam i jiný značky, ale nadhazovala rovnou, že jsou minimálně o třetinu dražší a Romotopy se prodávají hodně a jsou prostě good. Ohledně výkonu tvrdila, že netřeba řešit, že prostě reguluješ přiškrcením vzduchu, což si nejsem tak jistej, jestli opravdu neřešit 😀  Komín s přímým napojením tvrdila, že krom ceny prakticky není uživatelskej/funkční rozdíl oproti zděnýmu/keramickýmu. Rozdíly ovšem popsat nedokázala. Vtipně poznamenala, že rozdíl ceny nerezový vs černý je +28% za černej. Ptal jsem se i na ovládání klapek, uzavírání nádechu a komínu, opět vtipně domlouvala, ať zapomenem na nějaký elektronický ovládání, pěkně manuálně :-/ Ehm, trochu jsem se chystal tohle v chytrym domě nevynechat... No a největší oříšek byl při otázce na soulad s rekuperací, nevěděla bohužel prakticky nic, jediné co pořád opakovala bylo, že lidi co mají rekuperaci, tak ji prostě jdou vypnout než začnou topit v krbu 🙁 Na otázku ohledně typu vložky pro pasiv nebo NED to znělo, že slyší o tom poprvé, resp. že do takových domů se prý dávají úplně nejmíň výkonné vložky. O nějakém speciálně pro ty účely krbu nevěděla, ani o variantě co odolá blower testu, tedy za mne laicky nějaký special utěsněný dvířka...zjevně neslyšela. Téma uzavřela tím, že tohle nám musí poradit projektant rekuperace. Jinak byla samozřejmě velmi ochotná, hned u třetí věty zdůrazňovala jak nám dají slevu, kor když si to u nich nejen koupíme, ale necháme i namontovat, ideálně i s komínem....  No, takže moudřejší jsme jen o kousek. Nevím jak dobrá značka je Romotop, nikdo z mých známých tady kolem ho nemá, krom jednich, kde se jim ani ne po roce praskla a propadla šamotová deska stropu nebo tak něco, ale mám za to, že to v záruce bude vyměněno. Plus nevím, jestli ta konkrétní vložka, co nám doporučuje, je dobrá volba a vhodná pro naše použití.... Jo a ještě jsme řešili způsob otvírání, jestli klasika dvířka nebo systém posouvání nahoru...předpokládám, že cena mi vysvětlí, že chci klasický dvířka 😀 Taky jsem se ptal na kondezát, prý není třeba řešit, nerez komín s přímým napojením má takovou izolaci, že kondenzát nevzniká, pokud ano tak minimum, která steče do krbovky a ničemu nevadí...

@vena Jestli by šel dát komín ven, těžko říct, pokud by ot mělo být hned za HS portálem na terasu, asi i tam by překážel. Akumulační nádstavbn asi neplánuju, protože nevím co si pod tím představit 🙂 . Podle čeho poznám akumulační krb? Jak ověřit, že konkrétní vložka je dostatečně těsná? Vložku nehledám nejlevnější na trhu, ale samozřejmě bych rád kvalitu za rozumný prachy. Spínač na dvířka je bezva nápad, ikdyž nevím jak ho tam reálně nabastlit. S tou regulací, přesně tohodle jsem se bál, podle mne regulování výkonu přiškrcením asi zhoršuje "kvalitu" spalování a minimálně toho začouzení skla bych se bál..ale jaká je jiná cesta k optimální regulovatelná volbě? Automatická regulace hoření zní zajímavě, ale řeší to i regulaci výkonu a nebo to jen řeší ideální průběh spalování?

@stingray v tom Jeremias PDFku jsem nenasel verzi primo zeshora napojenou, ale počítám, že to je také možné? A kde jsi pořizoval? Co to cca stálo? S tím přetlakem chápu, jen úplně nevím jak to zautomatizovat, tohle by neřešilo čidlo na dvířkách, leda čidlo na klapce sání, kdy běžně by byla klapka zavřená a pro topení v krbu by se otevřela a to by byl impuls pro rekuperaci at zacne trosku vic asymetricky tlacit? Ovšem to by to ta rekuperace musela umět, že jo. Případně by to mohlo být i přetechnizováno naopak, že by se v Loxone vybralo Jdu krbovat a Loxone by zajistilo přetlak, otevřelo klapku/y 😀 ještě kdyby to nasekalo a doneslo dříví 😛

@pa-v-el dík za tip, dnes jsem s těmito pojmy neuspěl, přestože měli salón narvanej krbovkama všeho druhu... takže zítra pokračuju v průzkumu

@koldavideo dik, Tvý obrázky jsem už kdysi prohlížel, osvěžení pomohlo představě jak vypadá reálná instalace, ne ty navoněný fake fotky z marketing prezentací. Odkud jsi kupoval vložku a komín?

This post was modified 5 years ago by KaZaN

   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

@kazan Ahoj, jen malej disclaimer, napsal jsem co mám a co jsem se dozvěděl, ale nemám to nijak extra promyšlený, ani vyzkoušený. Když jsem zjistil co ten krb obnáší a kolik to stojí, tak jsem ho chtěl zrušit, ale manželka no nařídila, s tím že to chce. Tenkrát mi blesklo hlavnou spojení "ohníček za 100 tisíc". Komín od kominíka stál cca 35k a krbař dal vložku+obezdívku+práci za 60k, vložka z toho dělá asi 35k. Bydlíme od března, topili jsme asi 5x takže k amortizaci asi tak.

Jestli je romotop reálně dobrej nebo ne nevím. Krbař tady jich evididentně prodává nejvíc, ale to taky může bejt tím že na nich  má nejlepší vejvar. Určitě existujou krby mnohem dokonalejší, viděl jsem mraky vychytávek, ale to pak jsme cenově zase jinde. Těsnění v tomhle romotpu je jedna taková ta bílá šňůra, to je celý. Když to hoří tak to dovnitř nesmrdí, takže nijak zlý to není, ale doknalou těsnost bych od toho určitě nečekal.

Komín jsem zvolil tenhle nerez protože mi to přišlo technicky nejvyspělejší, slyšel jsem různý story jak klasický komíny můžou prasknout apod. Stříšku nemám, shora je to otevřený. Spodní díl má odtok kondenzátu, ten přes sifon napojím do odpadu (jedna z tisíc věcí který "se jednou dodělaj"). Mám u krbu jak odpad tak vodu, kdybych náhodou chtěl někdy teplovodní výměník (na topení nemám čas a sílu, takže smysl to má leda jako záloha pro případ války až vypnou energie). Původně jsem taky chtěl komín zaústit shora přímo do vložky, tomu se prej říká "kouřovod ve funkci komína". Kominík to moc nedoporučoval, podle norem to není úplně košer, ale dělá se to IMHO běžně. Nakonec i s ohledem na layout obýváku a díru v panelovým stropě (se kterou narozdíl od příček a rozvodů nejde hejbat) to mám tak, že komín je cca 50 cm za krbem, zhruba 2m nad podlahou je téčkem odbočka dopředu nad vložku a koleno dolů. Pod téčkem komín pokračuje dál dolů, cca v metru jsou do boku revizní dvířka a pod nima koncovej díl s drainem na kondenzát. Celý to musí na něčem stát, nabízeli mi nerezovej sokl co se přivrtá do zdi, viz katalog, to mi přišlo jednak drahý a preferuju aby to stálo na zemi, takže jsem za 600 nechal svařit jednoduchej podstavec z oceli. Celej ten prostor komína je z boku otevřenej, později tam vytvoříme takovej ten fejkovej zásobník na polena, kterým to zakryjeme. Ve dne to vyfotím.

Kominík mě upozorňoval, že bych si na kouřovod měl dát klapku, zejména v tý variantě trubka rovnou do vložky, že prej ten tah bude takovej, že to bude hořet divoce, takže tou klapkou to jedině půjde brzdit. V reálu to naopak hoří spíš líně, ten krb má údajně dva deflektory, takže takovej ten divokej fajr jak bejval když se roztopily starý kamna to nedělá. Jo a pak upozorňoval, že lidi si moc neuvědomujou kolik tepla ti tím komínem utíká, doporučoval mi jednoznačně klapku na přívod vzduchu, aby se zabránilo samovolný cirkulaci. To do budoucna vyřeším klapkou z ali, zatím tu sací trubku venku zacpávám ručně.

S tou návazností rekuperace taky nevím, ještě ji nemám, ten přetlak budu řešit pozdějc. Spínač do dvířek si neumím představit kvůli teplotě, spíš to vidím na ruční spínač bokem, stejně tam bude pár sekund prodleva než barák přetlakuje. V tvojí situaci bych se vyprd na dražší krby, dal bych tenhle "obyč" romotop s trubkou přímo nahoru, nahoru  stříšku, nad krb klapku aby tam nefičel průvan a nazdar.

 

This post was modified 5 years ago 3 times by Stingray

   
ReplyQuote
 Vena
(@vena)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

Akumulační krb poznáš podle uzavřené obestavby, nemá žádné mřížky přes které by unikal teplý vzduch, vše se akumuluje do obestavby která je ze šamotu nebo speciálních betonových bloků. Výhoda je že topíš na nominální výkon vložky (ideální spalování), doma si nepřetopíš, uložíš teplo do obestavby na dalších x hodin a nemáš z ní konvekční teplo ale sálavé. Obestavba tak má třeba 70 stupňů, které nepřepalujou vzduch.

Akumulační nádstavba se dává nad vložku kde odebírá teplo ze spalin. Nešlo by přes ni vyčistit kouřovod, pokud by byl komín přímo z vložky.

Těsná vložka by neměla mít přisávání z místnosti ale jen CPV.

Na montáž spínače jsou některé vložky připravené.

Jediná jiná cesta k regulaci výkonu je podle mě právě akumulační krb, ze kterého se teplo uvolňuje postupně. Automatická regulace pouze mírně sníží přívod vzduchu aby hoření bylo optimální, a zároveň aby se krb nepřetopil. Regulovat se s ní nedá. Překvapilo mě na jaké teplotě drží spaliny, po třetím přiložení je k 300 stupňům.


   
ReplyQuote
 Vena
(@vena)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

Ještě foto ze stavby

D5C9DC8F E12C 4250 B0A4 5791CB23C4DF

Dole je trochu vidět ten spínač, obestavba je z nějakých betonových bloků určených pro krby.


   
Stingray reacted
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

O tom akumulačním obložení jsem taky uvažoval, ale odradila mě cena. V praxi můžu říct, že ten můj krb topí pozvolna, žádný děsivý přetápění se nekoná, proto nelituju. Navíc když už teda topím, tak to teplo chci hned a stejně tak až přestanu topit tak už to teplo nechci. Zajímal jsem se i o rozvody teplýho vzduchu, pak mi někdo řek že když máš rekuperaci, tak ji prostě pustíš na plnej korek, a tím to teplo zprostředkovaně přes výměník rozfoukáš po celým baráku. Ztráta tepla nevadí, protože ho je přebytek, jen vidím úskalí vysoušení interiéru v zimě. Futura ovšem má režim cirkulace vzduchu uvnitř domu, takže uvidíme.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

aha tak romotop má taky spínač asi jsem trochu pozadu


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 
IMG 20181213 080123
IMG 20181213 080205

   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Panove ja porad nechapu co mate s tim pretlakem? Teply vzduch primarne unika z tech mrizek nad a pod vlozkou. Jak tento princip muze fungovat pri pretlaku? To tam akorat vznikne tepla vzduchova kapsa.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Zřejmě mají namysli mírný přetlak v domě tak, aby při otevření krbové vložky nedošlo k tomu že se kouř povalí do interiéru. U domů které mají vzduchotěsnou obálku by k tomu podle mně mohlo dojít. Pokud by v domě byl podtlak, tak při přikládání do ohně by kouř nešel do komínu ale do interiéru. S ohřevem vzduchu kolem krbové vložka to nemá nic společného. Mezi obestavbou a krbovou vložkou je mezera, kde vzniká komínový efekt, kde vzduch nasávaný spodní mřížkou se ohřívá a vychází horní mřížkou. Já mám navíc elektronickou regulaci, takže když otevřu dvířka krbu, klapka přívodu vzduchu z exteriéru a otevře. Tato klapka pak reguluje ideální teplotu spalování tak, aby nedocházelo ke zbytečným únikům do komína nebo naopak příliš nízkou teplotou spalování k dehtování komínu. 🙂


   
Vena reacted
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: