Forum

Forum

uchycení umyvadlové desky  

  RSS

blaf
 blaf
(@blaf)
Estimable Member
Joined: 1 year ago
Posts: 194
16/12/2018 8:48 pm  

Ahoj,

řeším, na co dát umyvadlovou desku. Běžné konzoly, které se prodávají, se přidělávají na hmoždinky, takže u zdi je nějaký plocháč, třeba 6 x 10 nebo tak něco, který může být při pohledu z boku desky vidět. To se mi nelíbí, takže bych rád vzal nějakou tyč, tu vlepil do zdi z VPC na chemii a na to tu desku položil. Otázka je, jak silné tyče použít, aby to uneslo vše potřebné včetně toho, když se to člověk opře. Počítal bych tedy tak 150 kg. Nejde mi o tah, to by mělo VPC zvládnout, ale jde mi o ohyb, aby se ta tyč neohla. Není tu mezi námi nějaký strojař, konstruktér nebo někdo, kdo by měl soft a spočítal mi to?


ReplyQuote
L
 L
(@l)
Noble Member Admin
Joined: 4 years ago
Posts: 1779
16/12/2018 8:54 pm  

My to nakonec vyresili umyvadlovou skrinkou na miru. Dava to vetsi variabilitu behem stavby pri dokoncovani. Kdyz das napevno zed, musis uz v dobe stavby vedet, kde presne bude umyvadlo.


ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 142
17/12/2018 9:28 am  

My mame take umyvadlove skrinky na miru. Nemusis potom presne  na cm vedet , kde umyvadlo bude, pripravi se do mista jen voda a odpad. Nase skrinky jsou uchyceny nejen na celni strane, ale i po obou bocich, protoze je do ceho je uchytit. Jinak doporucuju, pokud jde treba privod vody ve zdi nebo odpadu nejak zesikma, vse dobre zdokumentovat. Nebude pak problem s vrtanim do zdi pro uchycenich techto skrinek. 


ReplyQuote
blaf
 blaf
(@blaf)
Estimable Member
Joined: 1 year ago
Posts: 194
17/12/2018 10:11 am  

My chceme jen desku, skříňku neřešíme. Skříňka bude jen pod částí desky a nebude spojená s deskou. Desku máme na míru, ale to neřeší na co ji přidělat, aby to bylo dostatečně bytelné a neohlo se to, jakmile se o to někdo opře. Právě bych potřeboval někoho, kdo mi spočítá dostatečnou dimenzi těch tyčí (asi závitovek)


ReplyQuote
kazi
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 30
08/01/2019 2:36 am  

@blaf nejsem přímo statik, tak se mi do přesného výpočtu nechce.. každopádně záleží na tom, jak by to mělo vypadat.. předpokládám že když řešíš pohled z boku, tak plánuješ desku na "trny" nasunout a ne jen položit.. pak půjde o to jak tlustou máš desku a jak velký otvor do ní můžeš udělat.. závitové tyče bych nepoužíval, podle mojí zkušenosti jsou celkem měkké (záleží na typu) spíš bych volil T profil nebo jekl.. 
Zkus víc popsat, jak si to představuješ nebo pošli fotky\obrázek, kolik podpor na jakou délku a šířku desky plánuješ, atd.


ReplyQuote
blaf
 blaf
(@blaf)
Estimable Member
Joined: 1 year ago
Posts: 194
08/01/2019 7:39 am  

@kazi

Původní představa byla opravdu desku nasunout na trny. Nakonec jsme se s truhlářem domluvili, že nebudem dělat nasunovací. Je to komplikace pro něho při výrobě i pro mě při instalaci, kdy musím ty trny udělat opravdu přestně. Při posazení zvrchu se dá ještě ledacos doladit, i když by ty nosníčky nebyly úplně přesně.

Obrázky, jak by to mělo být, viz níže. Jelikož ta deska má zepředu a zboku taková "čílka", tak při bočním pohledu nebude nic vidět. Musel bych až pod úroveň desky a tím už jsem schopný žít.

Při tomhle řešení už právě nejsem extra omezený tloušťkou závitovky a můžu tam dát třeba 20 mm, klidně i více (čílka budou mít 35 mm). Jekl jsem konzultoval s Fischerem a bylo mi řečeno, že to není moc standardní, že jekl je hladký a chemie na něj tak dobře nepřilne. Závitovka je prý lepší, protože má závity.

Na desku 120 x 45 bych to viděl na 3 nosníky, ale kdyby bylo třeba, tak můžu dát klidně 4. Neměl by to být problém.

 

3d 3
3d 2
3d 1


ReplyQuote
kazi
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 30
08/01/2019 10:58 pm  

@blaf Tak je vidět, že už to máš celkem dobře vymyšlené.. osobně bych volil jekly, třeba 25x25x3 nebo i větší (rozdíl v ceně je minimální), hlavně kvůli tomu, že deska na nich bude lépe ležet a taky bych doporučil desku k jeklům přišroubovat, aby se nechtěla posunout.
Samozřejmě pro chemickou kotvu je lepší členitý povrch, ale nosníky budou namáhány především na ohyb a vytažení myslím nehrozí. Ostatně nic nebrání tomu část jeklu, který bude ve zdi trochu poladit flexou. Je taky pravda, že se asi budou dělat lépe kruhové otvory než čtvercové, ale pro mne by převážilo pohodlné uložení desky a volil bych jekly. Pokud zvolíš závitové tyče 20 mm, tak s tím taky nebude problém, to už je pořádný kus železa.
Nosníky bych dával 4, kvůli tomu, že pokud budeš mít 3, tak ti prostřední bude vycházet do odpadu, případně do umyvadla pokud máš zápustné. Takže nosník úplně do kraje a potom vedle umyvadla (odpadu), doporučuju předem promyslet, jaké bude umyvadlo a jak se případně bude kotvit do desky, jaké bude připojení odpadu, baterie.. zkrátka aby tam pak nosníky nepřekážely


ReplyQuote
blaf
 blaf
(@blaf)
Estimable Member
Joined: 1 year ago
Posts: 194
08/01/2019 11:20 pm  

S tím usazením desky na závitovku je trochu potíž, to je pravda. Z toho důvodu jsem na tu závitovku chtěl něco, nejspíš jekl, nasunout a nějak to k té závitovce přidělat. To ale ještě úplně rozmyšlené nemám. S jeklem může být ještě potíž, jelikož to bude do VPC, které má dutiny a musím použít sítko. Takže pro jekl 25x25 bych musel dělat díru přes 35 mm.  Ale ještě to zvážím.

3 nosníky jsou v pohodě. Umyvadlo bude na jedné půlce desky, takže to vychází mezi nosníky. Naopak v případě 4 nosníků bych si musel pořádně rozmyslet, jak je tam dát.


ReplyQuote
kazi
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 30
09/01/2019 1:34 am  

@blaf S kotvením desky k nosníkům bych si hlavu zase tolik nelámal.. záleží teda jak to chceš mít hezký, ale myslím že pokud by se deska k závitovce přidělala silikonem nebo mamutem, tak to bude celkem držet a nepředpokládám, že tu desku z toho bude někdo páčit, jde spíš o to, aby se neposouvala.
Stejně tak s vlepováním nosníků do VPC, pokud přiděláváš závitovou tyč, kterou potom dotahuješ nebo je jinak namáhaná na tah, tak je důležitý aby chem. kotva byla udělaná pořádně, ale v tvém případě se bude chtít nosník spíš vylomit a půjde pouze o to aby byl dobře utěsněn a nehýbal se, takže bych to příliš nepřeháněl.


ReplyQuote
Share:
  
Working

Please Login or Register