Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
144 Likes
921.7 K Views
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

ja urcite schnider, jsou podle me nejlepe zpracovane, pozna se, zda byl zkrat, nebo je nekdo schodil. jen proudovej chranic je takovej zvlastni 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ja myslim, ze jsou vsechny ty znacky ok.Puvodne jsem chtel ABB,ale rozvadecari mi tam nakonec dali GE, ze s nima taky maji dobry zkusenosti.

Hlavne se vyhnout bauhausovym znackam jako Bonega apod.

Jinak 6kA by melo urcite stacit, i kdyz ja sem nakonec sel do 10kA (protoze cenovy rozdil na jistici byl do 10,-).


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

Ok, taky půjdu do Schneideru, už i kvůli mému příjmení jsem jeho česká verze 😀


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

Jak do té elektroinstalace postupně pronikám, jsem víc a víc zvídavější...

Řešíte/řešili jste nějak přepěťovou ochranu celého domu už v rozváděči? (3. a 2. stupeň)

EDIT: upsal jsem se mělo to být 1. a 2. stupeň jak píše radek 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

3. stupeň (SPD typ 3) je jemná ochrana, která se dává až ke koncovým zařízením (to jsou ty zásuvky s červenou signálkou). Do hlavního rozvaděče (hned na vstup) si dej kombinovanou přepěťovku 1. + 2. stupně - ideálně aby měl max. výbojový proud 60kA.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

Měl bys typ na konkrétní produkt? Zatím jsem všude asi viděl jen Saltek.

Třeba tuto od Schneidera má v datasheetu 50kA.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Od Salteku je to FLP B+C maxi. Já mám POm I3 R75. Jsou levnější nežli Saltel ale kvalitativně by měli být stejný.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jo a plus já si ještě budu dávat (to mi chybí 🙁 ) jemnou přepěťovku před napájecí zdroje pro Loxone. Pro jistotu.


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

Mezi přepěťovými ochranami B+C je velký cenový rozdíl, ale je to v tom, že ty dražší mají bleskové jiskřiště, které má dlouhou životnost, snesou větší bleskové proudy a mají odolnost proti dočasným přepětím. Proto je např. FLP B+C maxi dražší než jiné.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

Vrtá mi hlavou, kolika pólovou přepěťovku pořídit, dají se koupit jak 3P tak 4P, ale v případě 3P mi může do baráku přijít přepětí i po žlutozeleným drátu? A v případě 4P mi zase není jasné kam se teda to přepětí svede? Jedině by se svádělo do drátu co mám (budu mít..) vyvedený v rozvaděči od zemnícího pásku... Díky za osvětu.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Pokud mas do baraku 4 draty (a bod rozdeleni PEN mas v hl. rozvadeci), potom dej 3P prepetovku na vstupu hl. rozvaděče.

Pokud PEN rozdelis uz za elektromerem (a do baraku vedes 5 dratu) potom pouzij 4P prepetovku.

Obecne prepetovka ti zajisti, ze v pripade vyskytu prepeti na nejakem vodici varistory tento vodic spoji se zemi a tim padem nebezpecne prepeti svedou do uzemneni.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

@radek díky, už je mi to jasné, do domu budu mít 4 dráty, takže vlastně i něco ušetřím na 3P přepěťovce 🙂


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

Jak máte rešeno připojení kabelů od světel na jednopolove svorky, když nyní světlo napájite 230v a v budoucnu chcete na 24/12v. Mate už  vyveden i modrý  N vodič na samostatnou svorku, nebo na společnou N svorkovnici a řešite to až  pak napojením na 24v. Dík. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ja mam svorky PDL (Weidmuller) ktere maji 3 patra L, N a dole PE (ktera je spojena s DIN listou).


   
ReplyQuote
Page 8 / 95
Share: