X
Forum

Forum

Pokryti domu WiFi s...
 
Notifications
Clear all

Pokryti domu WiFi signalema

17 Posts
5 Users
1 Likes
5,175 Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

Tak jsem dneska vyzvedl a nainstaloval Unifi AP AC LR a naprosta spokojenost.

Signal je po celem baraku, rychlost neuveritelna (80Mb/s), konfigurace paradni (az na problem s firewallem na mem pc, ale za to nemohl unifi).

https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lr/


   
ReplyQuote
 dmnc
(@dmnc)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 7
 

také přihodím něco k tématu:

Mikrotik (RouterOS)

Mám zkušenosti s Mikrotik RB751, RB951, atd. a co se týče firewallu, ROS je super, vyžaduje ale trošku znalosti. Na VPN taky zajímavé, hlavně site2site pomocí EoIP, OVPN pro site2site na prd kvůli absenci UDP (jak jsem zmiňoval na srazu). WiFi je tam ale slabá, takže i v bytě mám další AP. Lze to vyhnat anténou, ale to je špatná cesta. A v neposlední řadě to nebude hezké. Ale Mikrotik už taky konečně dělá stropní/nástěnné AP, takže tu máme:

  • indoor cAP, cAP Lite (super cena)
  • outdoor wAP, wAP ac

 

 Offtopic: našel jsem MQTT bridge pro ROS, dalo by se použít např. na detekci uživatelova telefonu - přítomnost v domě. Home Assistant na to dokonce má nativní komponentu.

 

UBNT UniFi

Používám obyč. UAP, s UAP‑AC‑LR nemám zkušenosti. Mám to rád skrze ten talíř. Nenávidím to skrze Controller, který používá MongoDB (pokud vám instalace narůstá v řádech GB, zkontrolujte konfiguraci, Controller by měl Mongu předávat direktivu smallfiles). Ale lze to vyřešit takto:

  • Unifi Cloud Key (UC‑CK) - malý kus HW s Controllerem, zapojený přímo do PoE switche
  • Controller běhat ve VM na serveru, třeba i QNAP nebo Synology nebo i jako neoficiální nativní app té NAS.
  • Controller mít na laptopu/workstation, nemusí to běžet, stačí to občas zapnout, zazálohovat a upgradovat firmware (já s nízkou periodicitou zapínání v podstatě pokaždé aktulizuji na nový Controller - doporučuji udělat zálohu, už jednou jsem musel konfigurovat from scratch)
  • Android UniFi aplikace umí spravovat UAC bez Controlleru, iOS UniFi aplikace snad také...

Co se mi však líbí a hodlám to jednou zkombinovat s UAP jsou UniFi AP In-Wall (UAP-IW) - slouží to jako AP a zároveň 2x RJ45.

Offtopic, mimo řadu UniFi používám/experimentuji s EdgeRouter-X (ER-X), nemá WiFi a řeším na něm OpenVPN s podporou UDP (OVPN však není v GUI, ale jen CLI). 

 

Další řešení podobné UniFi

Nic z tohoto jsem zatím netestoval, ale pohledově i cenově je to přijatelné, o managementu nevím nic:

  • TP-LINK EAP110 a EAP220
  • "InWall" WiFi AP od Legrand v řadě Mosaic, která se mi dlouhodobě líbí (takže např. 779 14 a 779 13)

 

Extendery

Na Extendery do zásuvek bych se vykašlal (pokud není pozdě), pač je to škaredé (a nemám zkušenost s větším množstvím) a smysl to má u 2-rádiových systémů, kde např. na 5 GHz transportujete mezi AP a 2.4 GHz je pro klienty, jinak si zasíráte pásmo jako u hybridního WDS (WDS s mnoha AP je děs, UTFG). Už se nabízejí 11ac extendery, bál bych se však dosahu a 11ac stejně jako 11n potřebuje antény (pokud to má za něco stát).

 

Velcí hráči

  • Veškeré Zisko (Cisco), HP (dnes už Aruba), Meru (dnes už FortiAP) jsou drahé, tj. €300+ za 1 AP, jsou to robustní systémy a 1 AP snese řádově více uživatelů (kapacita) než zde zmíněné low-endy a middle-endy, ale předpokládám, že nikdo doma nebude pořádat majáles nebo celosvětovou Loxone konferenci a tudíž cílí na propustnost a pokrytí.
  • Jediný systém, kde neřešíte kanály (tzv. blanket) je Extricom, mám s ním letité zkušenosti, ale je to opět Enterprise řešení cenově nedostupné pro domácnost a SOHO. Jejich patentovaný systém funguje tak, že všechny rádiové jednotky, které jsou řízeny centrálním prvkem, vysílají na stejné frekvenci a komunikují se stejnou MAC. Klient je trošku zmaten, když mu chodí různě silné beacony, vypadá to jako kdyby brutálně kolísal signál, ale při kvalitním překryvu rádií dosáhnete 100% blanketu s nulovým hand-off při roamingu.
  • Jakákoliv technologie jiná než channel/AP blanket funguje tak, že klient se re-asociuje z jednoho AP na druhé, musí dojít k re-transmisi a UDP s tím má samozř. problém.

 

802.11ac

  • 802.11n vs 802.11ac? Třeba zde nebo UTFG.
  • Dejte pozor na prvotní návrh sítě a proveďte vizionářský pohled do budoucnosti.
  • Obecně můžeme říci, že ac vyžaduje hustější síť AP, tedy při současném trendu 1-2 AP/barák bude pokrytí znatelně horší a pouze v blízkosti AP bude poskytovat mnoha klientům velké rychlosti.
  • 802.11ac bude jako technologie využitelná, až se v klientech (telefonech/tabletech/laptopech/mmediích) objeví ac síťovky (např. pro beamforming - směrování rádiových vln)
  • I u WiFi funguje oblbování marketingem, už od pradávna (54Mbps je rychlost bez režijních dat na jedn. síťových vrstvách a tato modulace/rate je použitelný do 4m a proto se hodí zakázat, možná dokonce i 48Mbps), nic lepšího než QAM256 tu není a nějakou dobu ani nebude, vše se v podstatě honí šířkou kanálu a multiplexováním (proto ten počet antén - pokud to opravdu umí adekvátní počet streamů). Co chci říci? Technologický pokrok je to velký, ale buďme si vědomi toho, že za dob 11g/a se bězně používaly 22MHz kanály, u 11n už spíše 40MHz. Nyní 11ac umožnuje i 160MHz, což je ono "tajemství dobré chuti".
  • V případě, že budete plánovat hustou síť 11ac AP, slevte na požadavcích na rychlost, pač moc 160MHz kanálů vedle sebe neposkládáte, viz opět ten samý článek, zde jak "vařila myšička kašičku, tomu dala, tomu, ..." a ten poslední dostal 20 MHz

 

Vše se tu nedá popsat, byl by to román, vždy se musí vidět místo, otestovat útlumy v prostorech a třeba chvilku měřit spektrum. Chce to i nějaké zkušenosti a držet krok s technologií (popravdě už nějaký rok bezdráty nedělám aktivně v enterprise sféře a to se pak člověk nestačí divit).

 


   
L reacted
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: