X
Forum

Forum

Pokryti domu WiFi s...
 
Notifications
Clear all

Pokryti domu WiFi signalema

17 Posts
5 Users
1 Likes
5,164 Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Jak pokryt dum wifi signalem, idealne aby byla jen jedna spolecna sit pro cely dum.

tak Nechci pouzit klasicke wifi-repeatery, ktere jen prijimaji signal a opakuji, protoze se tim akorat zhorsuje. Idealni ethernet zarizeni s vice pristupovymi body ale jednim SSID/heslem.

Pa.v.el: S pokrytím Wifi řeším problémy stále častěji, je problém koupit za rozumný peníz zařízení která opravdu umí roaming. Většinou to řešíme Mikrotikem na jednom si rozjedu CAPsMANa a pak jen přidáme další Wifi až docílíme požadovaného pokrytí. Výhoda je řízení všech vysílačů z jednoho místa. 

Unifi má nevýhodu že musí někde běžet jejich SW na serveru, myslim teda, že dělaj nově nějakou krabku co ten server nahrazuje, ale nikdy jsem s tim nepřišel do kontaktu. Mám zkušenost jen s Mikrotikem.

Mikrotik není profi, ale je to podle mě to nejlepší co lze dostat za rozumný peníz, použít jde de fakto jakákoliv krabka, CAPsMAN se nechá do-nahrát. Třeba tento. Všechny Mikrotiky umí PoE napájení, takže netřeba řešit trafíčka po zásuvkách.

Profi je třeba Cisco s jejich Wifi Controlerem, ale to jsme v úplně jiných cenových relacích.

Hvezdic: my používáme ve firmě unifi.

https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-long-range/195449/produkt?gclid=Cj0KEQiA-MPCBRCZ0q23tPGm6_8BEiQAgw_bArUPjgMZwqMlER91OgsMTQwsa6d4ijvc0IgEJP-ZotEaApMe8P8HAQ&dclid=CLPJ7cTQ89ACFZUR0woddN0A8w

Nekonfiguroval jsem já, ale každopádně máme roaming vyřešen pomocí těchto zařízení. Jo a odkaz berte informativní, netuším jestli je to tenhle model. KDyby byl zájem, stoupnu na židli a ofotím štítek ?

 mskNie je pravda, nasadzoval som ubiquity v jednom velkom areali a servrova cast musi bezat len pokial clovek potrebuje load-balancing. Roaming funguje autonomne, raz sa nastavilo a viac sa na to nesahalo.


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

A ten Ubiquiti, ten by mel fungovat teda autonomne, nebo jak? Klidne mi nevadi nakonfigurovat kazdy zvlast pres ethernet, jen jestli pak maji jednu spolecnou sit nejak


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Mělo by to opravdu být, tak že ten jejich soft je nutný jen na nastavení a jednotky si pak konfiguraci pamatují.

Přesněji:

Ano, jednotky lze provozovat bez systému UniFi Controller. Pro základní nastavení 
je samozřejmně potřeba software naistalovat. Po provedení požadovaného nastavení a 
uložení ale již obslužný software není potřeba.

Jsou v tomto případě nějaká omezení?
Ano, určitá omezení zde jsou. Tím prvním je změna konfigurace. Bez UniFi kontroléru nelze
provést žádnou změnu konfigurace. Lze to vyřešit např. propojením s Mikrotikem viz. otázka:
"Líbí se mi jednotky UniFi, ale chtěl bych je použít ze systémem Mikrotik"
Dalším omezením jsou statistiky, které se neukládájí. Neuvidíte tedy historii o jiných AP a jejich 
vysílacích kanálech v okolí. V neposlední řadě v případě hotspotu nefunguje ověřování klientů.
Všechny další funkce vč. např. roamingu (předávání klientů) jsou plně funkční.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja prave s uspechom pouzivam ako routery mikrotik a ako ap-cka unify a som nadmieru spokojny. Znova opakujem - ziadne ich serverove riesenie mi nebezi, len som nim nastavil ap-cka na akych vlan su a ake maju hesla - praca na par minut. Sajta s 20+ kusmi unifi mi bezi 2 roky bez zasahu, raz som menil chciple unify (asi prepatie) a kedze som nemal zalohu nastavenia, konfiguroval som celu site rucne znovu (3 minuty).


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@L - konfiguruje sa to takto:

  • kupim unify ap-cka. Jedno, dve, dvesto ...
  • zapojim, osadim, prepojim so switchom.
  • na notebook nainstalujem ten ich soft a nastavim wifi, hesla a ktora wifi je na ktorej vlan *1
  • zapojim notebook do siete, v ich softe pockam nez sa mi najdu vsetky ap-cka a dam "deploy", alebo "upload" alebo co to tam maju.
  • podla potreby soft odzalohujem pre strycka prihodu (a kedze to funguje rok a pol bez zasahu, aj tak tam pri zasahu idem ako debil s inym notebookom - tu ma zmysel nainstalovat to na nejaky stroj co tam zostane)
  • do 2 minut mam funkcnu wifi v celom areali

Na load-balancing a statistiky seriem, takze ten soft dalej nebezi.

Uplne primitivne. Kup si jeden, pripadne dva longrange, to musi na RD stacit (pokial to nie je atomovy kryt).

 

*1 - pokial chces len 1 wifi siet, ziadne vlan nenastavujes. Ja mam vo zvyku delit "privatnu", "verejnu" a "infrastrukturalnu" siet, takze si ich na mikrotiku poslem ako tagovane vlany, unify si ich odtaguje a poskytuje ako (az 4) samostatne siete.

Jak prejdes na kombinaciu mikrotik+unify a pride Ti to pod kozu, vyhodis vsetky tie soho sracky z okna (alebo na ne das aspon openwrt).


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

To zni dobre. Na VLAN mam Turrris Omnia, ten mi momentalne dela 3 site, jednu pro Loxone a tepelne cerpadlo, jedno pro pracovni komp a server a jedno pro wifi pro ostatni zarizeni.

Takze k tomu jen pripojim UniFI  a bude to. To je presne to, co jsem chtel.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Až po přečtení nového článku na blogu jsem si všiml že si nakonec zvolil Unifi, tak snad budeš spokojen 🙂 Mít větší RD tak to taky zvolím 🙂 Zatím tak nějak počítám že mi to pokryje 1 ks, ale taky ho tam šoupnu. Nebo jsem přemýšlel nad nějakou stvůrou se 4 anténama. Tak doufám že to bude stačit 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Stvura se 4ma antenama imho nepomuze. mam trojantenu a je to k prdu. Jeste mi dneska z Aliexpresu prisel zesilovac signalu, tak to zkusim, ale jinak budu objednavat tu Unifi, protoze me ta wifi uz fakt toci 😉

https://www.aliexpress.com/item/2-4G-Wireless-WiFi-802-11-b-g-Router-2W-web-Signal-Booster-Amplifier-router-free/1996280771.html?scm=1007.13441.37946.0&pvid=625a73d8-4df2-48ac-aa3b-c22ae98c4f26&tpp=1


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Nechci být posel špatných zpráv u toho zesilovače píšou pouze normy 802.11 b/g. Doma nejspíš vysíláš v 802.11n nebo máš přepnuto na g?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Ja vedel, ze mam mrknout co posilam za odkaz ;-). Postnul jsem prvni co jsem narychlo nasel 😉

Ve skutecnosti mam objednanu tento. Bral sem to spis jako ilustracni 😉

https://www.aliexpress.com/item/SUNHANS-SH-2000-WiFi-Repeater-Indoor-Signal-Booster-2000mW-2-4G-33dBm-IEEE-802-11b-g/32315828402.html


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

To už je lepší 😀

Napiš pak prosím jak to funguje.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Jj, zkusim to otestovat jeste tento tyden, tak pak napisu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Měl bych dotaz k té unify, ale defakto vlastně obecně k routování provozu. 

Momentálně mám horní patro udělané na starším routeru, který si sám řeší DHCP. Do teď to bylo jedno, ale protože se na něj občas napojí Roomba, tak pak nedokáže komunikovat se serverem, co je v "nad-síti".

Dá se nějak nadřazenému routeru nastavit, aby dokázal posílat požadavky do podsítě, ačkoli jsou pod nějakým pod routrem a tudíž do nad-sítě vystupují jako jedna IP?

Nějaký static-routing, kdy se nastaví, že celá maska sítě 192.168.6.xxx se má posílat přes nějaký interface/IP ?

A pak otázka k unify, ona buduje svou podsít přes DHCP, nebo dokáže jen poslat přes wifi sít, ke které bude přes ethernet připojená?

----

Edit: Zkusil jsem nastavit přímo static-routing (pokud je to teda ono) takto  , ale nejede mi ot.

Pokud z nad-sítě pingnu do 192.168.6.cokoli, tak to vypadá, že to leze na 192.168.0.1, pak správně na 192.168.0.239, ale dál to už neprojde, takže to končí na tom wifi routeru (starý linksys)

dev@home-server:~/dorita980$ ping 192.168.6.1
PING 192.168.6.1 (192.168.6.1) 56(84) bytes of data.
From 192.168.0.1: icmp_seq=2 Redirect Host(New nexthop: 192.168.0.239)

 --------------

Edit2: HOHO, mam to 😉 Bylo akorat jeste potreba zakazat na sub-routeru rezim NAT (tzn Gateway) a udelat z nej jen Router bez NAT

Predpokladam teda, ze ani s unify problem pak nebude


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Unify určitě umí fungovat čistě jako AP="prodlouží" ti síť kterou do ní pustíš kabelem. Takže pokud ti Turris dělá DHCP, tak zařízení která se připojí na Wifi od Unify dostanou IP od Turrisu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Tak to je uplne idealni. Diky za info


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: