X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164.4 K Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
 

@kobra23 uz se tesim 🙂

To bylo spis pro zajimavost


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

Ahoj, nevíte někdo podrobnosti o velikosti FVE bez licence? Prý se to má tento podzim změnit a licence bude potřeba až od 40kWp? Já se mám teď připojovat a kdyby to měli zvýšit, tak bych to zkusil o chvíli odložit a zbytečně nedělal licenci. Děkuji


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@petrp všechno jsou to jen spekulace. Nic se oficiálního není. Nepočítal bych s tím. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

OT - vyhlasme sutaz - v kolkych TM si kobra spravi selfie za 1 tyzden. A mozno by si mohol upravit profilovku, realne na tych fotkach vyzera tak o 20 rokov starsi 😀


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 170
 

Pls jak rozšířit 10 let starou FVE (3-fázový měnič Kostal Pico) o akku úložiště (např. 20 kWh)? 

Chápu, že pokud nechci vyhazovat stávající střídače, tak přes AC coupling, ovšem např. Victron (Multiplus II) zmiňuje pouze spolupráci se střídači Fronius. Je to jen doporučení nebo přes to vlak nejede? Případně co jiného zvolit?

Díky za tipy.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Cau, mame tu niekoho na victron? Znamy chce na skoro celorocne obyvanu chalupu 1f 5kW fve, k dispozicii miesto na 6 panelov na vychod a 10 na zapad. O victrone neviem nic, neviem ci ma regl na 2x mptt (3s2p + 3s3p), alebo by museli byt dva regly. Chce to ako hybrid s baterkou okolo 5kwh.

Alternativne by som si u neho dokazal predstavit axperta s dvomi vysokonapatovymi vstupmi, ale nie su na ne dobre referencie a 6s na neho bude asi malo...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Jak jsem.ti psal na FB. Pokud chce jeden regl s 2 mppt vstupy, tak Victron RS450/100 nebo je i verze RS450/200 s 4 vstupy. Ta je ale pro větší instalace.

Výhoda těch RS450 je modernější konstrukce (je to reakce na VS-120 od Studeru) a hlavně aktivní chlazení proti ostatním Victrom Mppt regulátorům.

Bohužel zvládají jen 450V steingy, což je škoda. U Studer je to 600V a lépe se stringuje. Takhle se k té 450 hodí panely nižších výkonů.

This post was modified 2 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

@kubrt_cz 

AC coupling střídače dělá i Goodwe, ale jak je na tom se spoluprací s jinými značkami nevím.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: @kubrt_cz

Pls jak rozšířit 10 let starou FVE (3-fázový měnič Kostal Pico) o akku úložiště (např. 20 kWh)? 

Chápu, že pokud nechci vyhazovat stávající střídače, tak přes AC coupling, ovšem např. Victron (Multiplus II) zmiňuje pouze spolupráci se střídači Fronius. Je to jen doporučení nebo přes to vlak nejede? Případně co jiného zvolit?

Díky za tipy.

Jedině vyměnit střídač. 

Victron zmiňuje Fronius, protože na tom spolu spolupracovali a udělali software, který umožňuje staré ongrid FVE s Fronius střídačem předělat na systému hybridní s bateriemi s technologií Victron. 


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 170
 

Díky za info, konečně se dostávám do obrazu...

Takže pro 80 panelů 220Wp s V-OC (naprázdno) 36,42V musím mít 2ks MPPT RS 450/200, do každého zapojím stringy po 10-ti panelech (tedy s max. napětím 364V), celkem 8 stringů (tzn. plně využiju kapacitu stringů daných MPPT). Proudově jsem OK, kolem 8A na string, výkon FVEpřipojené na 1ks MPPT je 8,8kWp, on umí 11,5kWP, takže vše v pohodě.

K tomu pro 3-f provoz 3 ks Multiplus II / 5000 + 1ks Cerbo GX (Loxone má v templatech pouze starší Venus GX - máte někdo vyzkoušeno, že to jde použít i na Cerbo?)

Plus Pylontech US3000C, minimum asi 9ks, když trvalý výkon jedné je 1,8kW, abych využil ty 5kW Multiplusy (resp. ony jsou 5000VA / 4000W) ale i tak... Dostanu tak reálně 3-fázově symetricky max 4kW na fázi.

Mám to technicky dobře nebo se v něčem pletu?

Ekonomicky: Cenově jsem v přechodu ze stávajících, funkčních střídačů na výše uvedené řešení (bez panelů, jen střídače a úložiště) za něco nad půl mega, abych dostal využitelných 30kWh v "baterkách". Není lepší pokračovat ve stávajícím režimu, jen se přepnu z "přímý prodej" za 15,50 na "zelený bonus" za 14,50 (podmínky pro FVE uvedené do provozu v 2010) a holt co si spotřebuju, když elektrárna vyrábí, to si spotřebuju (a kWh mě stojí korunu), přebytky prodám, nedostatky dokoupím? Priorita spotřeby např. TČ (resp. od určité teploty topných spirál) bude "když svítí tak nabouchej do 2-kubíkové akumulačky co jde, klidně 80°C) a zbytek neřeším, prostě normální provoz domácnosti, nebudu čekat s vařením až bude svítit slunce a ono to nějak vyjde.

Jediný bonus "baterek" je jakási soběstačnost a nezávislost, ale ekonomicky to smysl moc nedává, aspoň na první pohled ne, zejména při současném zastropování cen.

Uvítám jakýkoli názor na problematiku, ať již k technickému řešení (pořád realizaci nevylučuji) nebo k ekonomice. Díky!

PS: Dotace se mě asi netýká, když bych neřešil celou novou FVE.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Nevrtej do toho co funguje.

Hybridní systém bych realizoval samostatně a velikostně dle tvých potřeb, které budou jiné než většiny nás, kteří nemají ještě druhou ongrid FVE -  takže bude koncipován hlavně na období tmy(noci).


   
ReplyQuote
Emzee
(@emzee)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 14
 

Ahoj,

Taky pomalu začínám skládat fve a chtěl jsem se zeptat, zda byste k Victronu dali US3000 nebo US5000?

Předem díky za rady 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Pokud není cena za US5000 výrazně výhodnější a pokud člověk nepřesáhne celkem v instalaci 16 kusů, tak bych šel do US3000. 


   
ReplyQuote
Emzee
(@emzee)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 14
 

I když mají možnost hlubšího vybití a o 5 let delší "konstrukční životnost"? V čem bude mít US3000 výhodu?

This post was modified 2 years ago by Emzee

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

To hlubší vybití už mají i US3000C. Konstrukční životnost je údaj o ničem. Třeba v tom, že když se "posere", tak člověk přijde jen o 3,55 kWh. Je to určeno hlavně na velké instalace.


   
ReplyQuote
Page 85 / 106
Share: