Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
160.9 K Views
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

Tak to vyzerá že sa limit zvýši až na 50kWp
(len škoda že mne sa zmestí max 9kWp).

Vláda o tom rozhodla při svém pondělním nočním jednání, když schválila novelu energetického a stavebního zákona z pera ministerstva průmyslu a obchodu. Ta teď míří do parlamentu.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

To nic neznamená. Distributor nemusí tak velkou FVE připojit. Anebo se může stát, že ji bude často vypínat. Jak jsem psal již dříve, jsou obce, kde 4 FVE cca 10kWp jsou důvodem již nepřipojit nikoho dalšího. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Samozřejmě ještě nesmíme zapomenout, že teď to půjde do parlamentu teprve na projednání a tam to ještě lobisté "vylepší" ve prospěch ČEZu a jiných společností. 

Takže bych se radoval až to vyjde ve sbírce zákonů a bude to tak, jak bylo původně uvažováno. 

A nám co neprodáváme je to jedno, pro nás se nic nemění a ten ostrov si postavíme tak velký, jak ho potřebujeme.


   
msk and Pavel reacted
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

rad bych se podelil o dojmy z prvniho mesice souziti s FVE.

image

 

vyrobeno 653kWh

z distribucni site jsem spotreboval necelych 7kWh (a kdybych se snazil, mohla to byt i nula)

 

Zatim FVE neni spojena s Loxone a ani nevim co, kdyz to bude komunikovat, budu schopen ovladat a ovlivnit s mymi chabymi schopnostmi programovat (chybi mi IF)

Nejslabsi misto zda se neni uplne nejslabsi. To vypada v pohode, ale asi je to tim, ze jsme oba dva porad doma a zapnout pracku, mycku delame stejne pres den. Bojler uz ovladam pres Loxone na dalku. Automatizace by byla fajn, jeste musim vymyslet 🙂

Zvyseny komfort, ktery jsem ocekaval se castecne dostavil, ale kdybych dovedl co mam v hlave dostat do Loxone, bylo by to jeste lepsi. Tady jako samouk mam obrovske rezervy.

 

JESTE DOPLNIM: JE TO DOBRA HRACKA! 🙂

This post was modified 2 years ago by Richard

   
msk reacted
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

To zapínání bojleru se dá zautomatizovat pomocí relé ve Studer XTM, kde se mu řekne např. Když je SoC 80% sepni relé a drž ho sepnuté dokud nebude SoC 79% a méně po dobu 10 minut. A máš jednoduchý vytěžovač.


   
msk reacted
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@kobra23 diky 🙂 .

Az to bude komunikovat s Loxone, tak uvidim co z toho leze a podle toho vymyslim nejakou logiku. Jak pises, kdyz bude treba nad 80%, kdyz bude >12hodin odpoledne, kdyz soubezne nepobezi tepelne cerpadlo atd  🙂

image

Neni to krasa? 😀 Ted kdyz se zapne cerpadlo, bojler se vypne

 

Nechci uz tahat ve zlabech zadne dodatecne kabely, i tak nejdou zavrit. Cim bych to vic komplikoval s XTM, tim by to byl vetsi pruser asi.  

This post was modified 2 years ago by Richard

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@richard ta info ze je SOC nad urcite precenta je dobra informacia pre vytazenie .

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@smotek7 🙂 neboj ze Te nebudu bombardovat s dotazy 😀 

@kobra23 jsi rikal ze mesim mam jen sledovat a byt v klidu, tak ted muzu uz? 🙂


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

@richard pozeral som ako najlepšie využiť energiu keď jej je nadbytok a nevyžadovalo by to extra zložitú logiku a našiel som napr. že blok ovladani-klimatu má vstup Eh (Excess heating).

Ak som to dobre pochopil tak v prípade, že tam pošleš 1 tak:
- ak miestnosť nie je v comfort-nom okne tak by sa malo zapnúť vykurovanie
- ak je v comfort-nom okne tak by sa mala teplota navýšiť ešte o polovicu rozdielu (comfort chladenie - comfort vykurovanie)

Jedniné čomu nerozumiem je ako nastaviť tie teploty, predpokladal som že eco je ked človek nie je v miestnosti a comfort ak sa v nej nachádza, ale chýba mi tam ešte niečo ako nočná comfort-ná teplota, ktorá by bola znížená o dáky stupeň.

Škoda že loxone nedopisuje do knowladge base "motiváciu", ktorá ich k danému nastaveniu bloku viedla 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Krasne cisla, ja zatial bohuzial stale z DS, pretoze som okrem hakov na streche a priprave kombinerboxu nepohol vobec s nicim :(. Pocitam ze v zime zakablujem FVE v baraku, osadim menice, regly, istenie, kombinerbox na povalu a celkovo to pripravim na jar, ked uz budu prachy na panely a baterky. A s prvymi slnecnymi lucami to snad konecne ozivim, takze by som uz snad marec-april mohol byt odpojeny od DS.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@juraj ahoj, mám to doma dnes nastavené a vyzkoušené a minimálně na úrovni Loxone to funguje je otázka jak se taková akumulace projeví v praxi to budu muset chvíli počkat. Lépe by bylo samozřejmě dávat přebytky pro vodníka do bačky aspoň 0,5 m2 ale ... vítězím v soutěži TM nacpanou až ke stropu.

Vysvětlení fce posílám v dopovědi z ČB Loxone:

V případě aktivního Eh se na regulátorech, které topí nastaví požadovaná teplota ϑt na průměr mezi ϑch a ϑcc, tedy komfort topení a komfort chlazení. 
Pokud regulátory ještě nebudou v komfortním režimu, na základě časovače, regulátory do komfortního režimu přejdou aby využili levnou/přebytečnou energii.  
 
Pokud můžete kotli nebo TČ zasílat požadovanou teplotu, lze tento vstup využít v případě, že je přebytek z FVE. 
Energetický manager nebude přímo aktivovat TČ, ale aktivuje vstup Eh, tím se zvedne požadovaná teplota jednotlivých místností, na což zareaguje Inteligentní ovládání teploty a zvedne teplotu na výstupu AQf.

 

image
image

Jelikož jedu v ostrov režimu tak neumím použít na vytěžování Energetický manager. Vyrobil jsem jakýsi paskvil který počítá podle čidla osvitu možný výkon panelů, od toho odečtu spotřebu domu a to co zbyde je teoretická hodnota přetoku, baterka musí být aspoň na 70%. 

Uvítám nápady jak pro ostrovní FVE vyřešit kalkulaci přetoků a vytěžování do podlahovky.

P.S. zatím se mi úspěšně podařilo přetopit zadarmo obyvák o 87 m2 z 23  C nastaveného komfortu na na 24,2 ze slunce zdarma 🙂

 

P.S.2 návaznost je ve vláknu "tepelné čerpadlo"

 .


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

@dalibor zažádej si o paralelní připojení k síti, aby tě netrápili přetoky, ke kterým stejně lehce dochází a povol maximální výrobu FVE. Já to nyní zachytávám jen přes pulzní elektroměr s brzdou, který počítá impulzy, jen když něco leze z baráku ven. Podle toho spínám zátěž, zatím ani ne přes PWM. V krabici mám wattrouter, ale zatím nejsou lidi. Chápu že šetříš opotřebení měniče atd,když nejede naplno, ale je potřeba šetřit i peníze využitím levného zdroje.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@dalibor pockaj na v13.1 hadam nas potesia.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

S montazou FVE pocitam s prepisom komplet logiky riadenia kurenia, ohrevu bojleru, ohrevu bazenu a podobne. Kazdopadne tu si uz s loxone nevystacim, kedze som programator, postavim to cele vedla neho a budem to postupne doladovat. Mam v plane pouzit predikciu osvitu, predikciu spotreby, v prechodnych obdobiach akumulaciu podlahy (v obdobi ako je teraz do nej narvem co sa da 2-3 hodiny pred zapadom slnka a v noci necham TC odstavene).

Druha varianta je, ze ten cas, co by som tomu venoval, prepocitam svojou sadzbou na peniaze a nasledne zdvoj/trojnasobim planovanu kapacitu bateriek 🙂 🙂 🙂

U mna je trosku nakokot bojler, nahrejem ho pomocou TC na max 55 st a potom konecna. Patronu to ma len ako zalohu v hornej tretine objemu, takze nejake dalsie vytazovanie do spiraly nehrozi (coz je skoda, keby som mohol tych 300l dalej dohriat z 55 na 70, bolo by to super).

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

jaku mas ~dennu spotrebu ze to chces takto riesit?

Pripadne baterky + baterky na kolesach kupit 🙂 a mas po starostiach s vypoctami...zistis ze vyrobis tak akurat mozno aj malo


   
ReplyQuote
Page 86 / 106
Share: