X
Forum

Forum

Funkční blok pro ce...
 
Notifications
Clear all

Funkční blok pro centrální ovládání rekuperace?

15 Posts
8 Users
3 Likes
832 Views
 rpav
(@rpav)
Eminent Member
Joined: 1 year ago
Posts: 17
Topic starter  

Nemůžu najít funkční blok pro ovládání rekuperace a nemůžu uvěřit tomu, že v knihovně není.

Mám pět místností s přívodem čerstvého vzduchu. V každé místnosti je klapka se servomotorem, která otevírá/zavírá přívod čerstvého vzduchu. V každé místnosti je senzor CO2.

Moje předtava byla asi tato:
V místnosti měřím CO2 a vlhkost. Pokud překročím hraniční hodnoty, otevřu klapku a řeknu že chci čerstvý vzduch. Pokud se situace za nějakou dobu delta-T nezlepší, řeknu, že chci ještě víc čerstvého vzduchu.

Centrální blok:
Pokud zjistím, že některá z místností chce čerstvý vzduch, tak zkontroluji, zda je alespoň jedna klapka otevřená a pokud jo, pustím rekuperaci na 10%. Pokud mi dojde požadavek na víc čerstvého vzduchu, zvýším výkon větráků o dalších 10% a tak dále až do hraniční hodnoty. Pokud i pak má požadavek na více čerstvého vzduchu, vygeneruji alarm.

Měl jsem  za to, že tohle je triviální zadání. Ale jak se zdá, asi ne.

V knihovně jsem našel blok "Ovládání větrání". Tím by snad bylo možné řešit ten kus pro každou místnost. Jenže to neumí stupňovat požadavky po uplynutí času delta-T.

A úplně chybí to "centrální" vyhodnocování.

Než se do toho pustím, nemáte to někdo vyřešené? Fakt se mi nechce věřit, že tohle není nějak standardně hotovo.

S rekuperační jednotkou se budu bavit před TCPModbus - budu jí říkat, ať zvyšuje/snižuje výkon obou větráků. To je vše.
Samozřejmě nejvyšší efektivitu rekuperace má jednotka při nejmenším proudění vzduchu, proto chci začít s těmi 10% a postupně to zvedat.

Poradí mi někdo prosím? Díky!

 


   
Quote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 

To by mě taky zajímalo, zda někdo implementoval nějaké řízení proudění vzduchu u rekuperace, něco jak popisuješ..

Co jsem dosud navnímal z diskuzí zde, tak většina jede konstantní proudění, které mění v závislosti na den/noc a možná zvyšuje na požadavek v koupelnách, při návštěvě apod..

Sám jsem zastáncem spíše jednoduchého řešení, které bych chtěl také implementovat. Pohrát si maximálně s tím, že vhodně nastavím konstantní otáčky..

 


   
ReplyQuote
 rpav
(@rpav)
Eminent Member
Joined: 1 year ago
Posts: 17
Topic starter  

@georgio Přijde mi zbytečný, aby rekuperátor jel, když podle čidel CO2 a vlhkosti není potřeba. Viděl jsem, že lidi používají konstantní výkon větráků rekuperace v případě, že nemají ve všech obytných místnostech čidla CO-čka. Což se nedivím, vzhledem k ceně. Já mohu jednak CO2 v každé obytné místnosti měřit a jednak díky těm klapkám zavřít ty místnosti, kde nepotřebuji měnit vzduch. To by mělo snížit využití rekuperátoru při zachování uživatelského komfortu.

Jen je třeba k tomu udělat to řízení, že 🙂 Fakt to borci nikdo nemáte??


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

@rpav Asi si to dokážu představit, pokud bych měl do místnosti přivedený jak přívod čerstvého vzduchu, tak vývod odpadního vzduchu a oba tyto vývody dokázal řídit. Já mám doma nasávání odpadního vzduchu centrálně na jednom místě - tak technicky nedokážu zajistit výměnu jen v jednom pokoji. Z pokojů se odpadní vzduch dostává pode dveřmi.


   
ReplyQuote
(@sigituning)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

To co popisujes bude fungovat pouze teoreticky a z praktickeho hlediska nema vubec vyznam.Nechapu proc lidi utraceji tisice za CO2 sensory,ktere budou 99% casu ukazovat stale stejne hodnoty.Pokud mas serva na vystupech vzduchu,tak ok ,ale stejne musis vetrat celou dobu pokud tam nejaci lide jsou bez ohledu kde se nachazeji.Nevim jak ostatni,ale u me se pohybujeme po dome neustale,takze ridit jen podle CO2 v kazdem pokoji je zbytecnost.Pokud to ovsem tak slozite chces,musis si udelat vlastni logiku sam.


   
ReplyQuote
 rpav
(@rpav)
Eminent Member
Joined: 1 year ago
Posts: 17
Topic starter  

@sigituning To bych sii dovolil nesouhlasit. Protože:

a) dům je postaven v pasivním standardu a je vzduchotěsný. A to jako fakt, měřil jsem to. Z toho plyne co jsi napsal, když jsou v domě lidi, musí se větrat. Ale smysl má větrat právě jen ty místnosti, kde jsou. Rozhodně nejsou v ložnicích a pokojích, což je řekněme 50% podlahové plochy. Senzory CO2 mi právě pomohou říct, kde Ti lidi jsou.

b) když dva lidi zavřu do ložnice na noc, tak produkce CO2 v tomto pokoji dramaticky naroste. Potřebuji dodat čerstvý vzduch do jedné místnosti a ne do celého baráku. Když zavřu ostatní klapky, tak to zvládne rekuperátor na 10% výkonu a bude mít výrazně lepší účinnost, než když pojede na 50% a bude pumpovat vzduch do celého baráku.

c) prohlášení, že senzory budou 99% času ukazovat stejnou hodnotu beru jako dost velkou nadsázku. I kdybych měl jednu cimru a v ní tři lidi, tak ti lidi nejspíš v pracovní době z té cimry vypadnou a zcela zbytečně tam poběží rekuperátor, což krom spotřeby elektriky bude mít negativní vliv na vlhkost (bude tam moc sucho). A i když budou doma, tak hladina CO2 bude kolísat v závislosti na tom, co v té cimře dělají. Tedy alespoň podle mého pozorování a měření.

d) cena je vysoká proto, že je na tom napsáno LOXON. Před cca 10 lety jsem nabastlil automatizaci na Raspberry-PI a používal senzory CO2 z ali, měli dokonce RS232 rozhraní a jeden vyšel něco kolem čtyř set (už si to nepamatuji přesně). Chodí dodnes v pohodě.

Souhlasím s tím, že dělat klapky a řízení pro 2+1, kde bydlí čtyřčlenná rodina je nesmysl. Tam se to dá ošetřit nějakým režimem odchod z domu (bod c výše), ale pro RD, kde je těch místností víc, to podle mě smysl má.

A ano, zkusím to řízení napsat a budu rád, když mi to tady zkritizujete 🙂


   
Georgio reacted
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Větrám centrálně celý dům (14 místnosti) a klapku mám jen pro přepnutí z odtahu na digestoř a zpět. Nepočítám tu co mám na bypassu na reku jednotce. 

Průběžně se pohybujeme po celém domě (bungalov) takže jsem to řešil jednodušší cestou.

Větrám timto stylem:

Při nepřítomnosti delší než 2 dny 10%

Normální větrání 28%

Více větrání při překročení Co2 56%

Intenzivní větrání 84%

Někdo sedí na WC 100%.

100% = 375m3/hod.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
 rpav
(@rpav)
Eminent Member
Joined: 1 year ago
Posts: 17
Topic starter  

@kobra23 Máš na tom odtahu z digestoře nějaký filtr? Já jsem se bál něco takového udělat, aby mi mastnota nezasrala potrubí a násl. filtr v rekuperaci.....

A děkuji za hodnoty nastavení výkonu rekuperačky. Kolik tam máš lidí? Tři dospělé? A proč točíš 10%, když tam nikdo není? Měl jsem v plánu na tu dobu rekuperaci úplně vypnout....


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Filtr zatim jen tukový. Plánuji ještě udělat aktivní uhlí. Jen nebyl čas. Digestoř mám ve stropě a je to samovýroba,

2 dospělí a 2 čivavy.

Máme tam hodně kytek, tak kvůli nim. Každopádně když odjedeme na týden pryč, tak ty kytky truchlí a dávají to na sobě znát - vypadají jako kdyby je někdo oškubal.


   
ReplyQuote
(@smyky100)
Active Member
Joined: 5 months ago
Posts: 5
 

@rpav Ahoj, při výběru rekuperace jsem řešil to samé co ty.

Nakonec jsem skončil u Futury od Jablotronu s řizením klapek.

Co2 beru v místnostech z Touch Pure CO2.

Podle grafu jde krásně vyčíst jak se osoby pohybujou po domě.

Večer se pak místnosti kde nejsme přestanou odvětrávat a výkon jde do ložnice a dětských pokojů kde se spí.

Ráno když odejdeme z domu tak cca do 1hod se dům dostane na 550bbm a rekuperace se vypne.


   
ReplyQuote
(@smyky100)
Active Member
Joined: 5 months ago
Posts: 5
 
CO2 ložnice

   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

Rekuperáciu cez Loxone riadim úspešne uz 12 rokov. Vyskusal som vela tu popisovanych metod, ale skoncil som na prevadzke 24h denne, s riadenim od kupelni a kuchyne. Plus ako bonus vypnutie odtahu pri otvoreni krbovych dvierok. Takto je vsade pohoda a nie je dôvod to riesit. Zatvaranie klapiek v vzduchotechnike nie je ako zatvaranie ventilu pri vode. Manipulácia s klapkou na jednom vývode výrazne mení pomery prietoku na zvyšných - čo nie je dobre.  Samozrejme, mám v celom dome správne nastavené vypočítané prietoky a vždy po čistení to znovu premeriam a vyladím nazad.


   
ReplyQuote
(@majciak1)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 14
 

Popises prosim viac ako, a s cim to premeriavas a ladis? 


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@majciak1 

ak sa nebudeš smiať, tak áno 🙂

1) kúpil som UT361 - anemometer, ktorý vie merať nie len rýchlosť, ale aj prietok vzduchu

2) Vytlačil som na 3D tlačiarni držiak, ktorý sondu cez statívový závit uchytí na HT trubku 50mm

3) Kupil som HT redukciu 110/50 a 160/110. Spojil ich do hromady. Na koniec 50 mm strany som dal držiak zo sondou, koniec priemeru 160 mm som ošetril rozrezanou bužirkou

toto "hajzlové udelátko" priložím na strop cez výustku a meriam. Iste to nie je kalibrované meranie, ale na tieto účely je presné až až. Celé to stálo cca 100€, takže ťažká pohoda 


   
ReplyQuote
 rpav
(@rpav)
Eminent Member
Joined: 1 year ago
Posts: 17
Topic starter  

Posted by: @rpav

A ano, zkusím to řízení napsat a budu rád, když mi to tady zkritizujete 🙂

 

Takže se zpoždění, ale je to tu. Trochu jsem bojoval s ModBus registry rekuperace NIBE, zveřejněná dokumentace je mizerná. Ale nakonec jsem to uchodil. Takže první verze řízení je  v příloze.

Jen bych to celé rád strčil do nějakého custom-funkčního bloku (něco jako uživatelské funkce), nevíte prosím někdo, zda to jde?

Princip je jednoduchý:
- tři konstanty definují hranice pro tři rychlosti rekuperace
- v místnosti čtu stav CO2 z čidla a kontroluji, zda je otevřeno okno. Pokud ne a překročím hranici pošlu na výstup jedničku. Ty pak sečtu a výsledek mi dá rychlost, kterou pošlu do rekuperace.
- při překročení první hranice otevírám klapku. Musím ale počkat, až se otevře, abych nepustil rekuperaci pro ještě neotevřenou klapku. To mám vyřešeno tím blokem zpoždění po dost nešikovných dvou AND blocích. Nedá se to udělat nějak jinak? Jakože nějaký IF 1 THEN <něco> ELSE <něco jiného>?

Ale spíš bych to celé chtěl zabalit do funkce (custom bloku), aby to nebylo tak velké a nepřehledné... Tohle v Lox nějak jde?

rekup

 

 


   
ReplyQuote
Share: