X
Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
85.1 K Views
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Nešlo by jen softwarově v loxconfigu jen sbírat počet impulsů (pokud na miniserveru není možné senzor větru zaškrtnout) a ty nějak přepočítávat na rychlost větru?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
Topic starter  

@kudykam: Tohle je imho uz presne ta logika, ktera se bude mnohem lepe delat v nejakem NodeRedu nebo cimkoli jinym a do Loxonu pak uz jen krmit aktualni hodnotu.

Pocitat to v LoxConfigu urcite pujde, ale bude to milion loxone prvku propojenych naprosto neprehledne mezi sebou, takze se to bude spatne udrzovat a bude to neprehledne.

A nebo to udelat pomoci PicoC, ale pak si zas clovek vypotrebuje jeden program


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@kudykam otázku prečo sa senzor vetra nedá pripojiť k miniserveru som kedysi položil p.Kralovy.

Vysvetlenie je jednoduché nechcú preťažovať miniserver a zabíjať ho prerušeniami na vstupoch. Senzor má fungovať do 120km/h čo je max 120Hz. Preto čítač nechávajú na extesion. 

Ja som zvažoval spraviť jednoduchý prevodník frekvencia napätie a šupnúť to na analógový vstup.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Podla mna budes mat brutalny problem s presnostou pri nizsich frekvenciach. Mozno budem za hnidopicha, ale co tak arduino/wemos?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Moznosti je 1000001 a mozno viac. Alebo ME13?
Mne sa paci na Loxone vetrosenzore robusnost/spracovanie.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ještě mě zaujalo že výrobce udává provozní teplotu senzoru větru do -5. Zajímalo by mě jak bude nebude fungovat při -20 stupních...


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Toho bych se nebal, je mozne ze mazivo v mrazu trosku zatuhne a bude to davat pri slabem vetru zkreslene vysledky. Ale ze by se to prestalo zcela tocit?


   
ReplyQuote
(@poklutom)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 12
 

Prosím o vaš návrhy alternativních IN/OUT extensions na základě vašich zkušeností.

Stavíme 2 patrový dům, každé patro ma svůj rozvaděč. 1NP: cca 100 vstupů a 55 výstupů, 2NP: 35 vstupů a 20 výstupů. Každý výstup by byl napojen přes externí relé na DIN liště.

Možné řešení:

A: Railduino moduly přes Ethernet

B: Papouch IN a OUT (relátkové)  Quido I/O moduly

C: Papouch IN a OUT (bez-relátkové - údajně dostupné od 11/2017)  Quido I/O moduly

D: Loxone extensions

E: Pro vstupy 2x Papouch quido (1 modul v každém rozvaděči), pro výstupy "bez relátkový" self-made modul od @MSK (tady se mi líbí absence relátek, tedy vyhnutí zdvojování relátek pro každý výstup)

F: nějaké jiné řešení (ideálně napájení 24V a bez relátek se schopností ovládat externí relé)

Doplňující otázka:

add (B,C) - pokud použiji např 2 IN Quido moduly (100 a 60 vstupů) + několik  OUT Quido modulů, znamená to využití pouze 2 Loxone programů - tedy 1. pro dva IN moduly a 2. pro několik OUT modulů? (nebo je nutné každý modul obsluhovat vlastním Loxone programem?)  


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
Topic starter  

ad muste - kazdy modul a kazdy smer musi mit vlastni program

ad ostatni dotazy, na to neni jednoznacna odpoved. vse ma sve pro a proti. zalezi na osobnich preferencich, statecnosti, financich,... viz ostatni diskuze tady na foru.


   
ReplyQuote
(@poklutom)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 12
 

"ad muste - kazdy modul a kazdy smer musi mit vlastni program"

to znamená varianta B a C nepoužitelná (Loxone ma limit 8 programů jestli se nepletu)

 


   
ReplyQuote
(@poklutom)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 12
 

Add zbytek: hledám funkční řešení za rozumnou cenu. Mé preference jsou:

1. o ceně to tak úplně není, samozrějmě rád bych se vyhnul  100 000,- nákladům za Loxone extensions, u ostatních řešení bych tak rozdíl ceny neřešil, tam jde spíš o ostatní priority, hlavně o spolehlivost

2. rychlá odezva na stisk tlačítka - ideál s možností využití double-click (sice zatím neplánuji, ale rád bych, aby to dané řešení umožňovalo)

3. spolehlivost - nerad bych chodil do rozvadečů každý den

4. né zbytečně vysoká spotřeba elektřiny

5. řekl bych statečnost a odhodlanost k alternativním řešení je velká

6. rád bych se vyhnul 2relátkám na každém výstupu (spotřeba energie + hlučnost)

Byl bych rád i za zkušeností lidí, co nakoupili Loxone extensions + zkusili alternativní moduly a ze zkušeností by řekli, že by dnes Loxone extensions nahradili jiným řešením.

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
Topic starter  

Loxone ma pry limit 10, ale jeste jsem to nezkousel. Nekdo v Loxone mi rikal, ze tech 10 je doporuceni a ne hard-limit. Tak nevim.

Jinak B+C mozne je ne? Quido ma 100/3 modul, potrebujes max 2 (jedno patro dole, jedno nahore) a pak modul 2/32, takze dva dole, jeden nahore. Tzn celkem 5 programu.

Jinak bezrelatkove reseni ma msk, ten to navic ted zene naprimo pres tcp/udp prikazy z Loxone, takze neni potreba ani Loxone program.

K ostatnim dotazum

2) splnuje quido i msk-modul, imho asi i railduino, ale to vyzkousene nemam.

3) splnuje quido-mustek urcite, u mne bezi uz inho cca rok v kuse, u ostatnich rovnez a bez jakychkoli chyb

4) tam to bude u vsech externich plc asi stejne, nebo zanedbatelne

5) krom vlastni statecnosti to chce jeste vysoky WaF (wife-acceptance-factor 😉 )

6) v tom pripade na vystupy msk nebo loxone, na vstupy pak treba quido


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Len doplnim, ze mam aj vstupne moduly, nie len relatkove. Limitacie loxone sa ma zatial netykaju, chce to 1 tcp socket na 128 rele. Vstupy nie su limitovane vobec. U mna to bezi v rozvadzaci uz mesiac, povedal by som "bez jedineho problemu", ale nebolo by to uplne fer *1. V dohladnej dobe budem tie dosky nacenovat, kompletaciu zabezpecenu mam (kolega), takze ked o to bude zaujem, mozem to v nejakych batchoch (povedzme max.2-3x za rok) dat vyrobit. Zalozim na to separatny sticky thread ked sa k tomu dostanem. Ceny nahrubo su niekde v threade, nacisto to este raz musim prepocitat (nie je absolutne cas, trpezlivost). Takisto software chce este jemne poladit, caka sa proste nez si sadne barak po stahovani a zostane trocha casu. Orientacne sa bavime o nejakych ~8-12 tisic za 128 i/o.

*1 - 2x sa mi stalo, ze mi masterboard prestal komunikovat. Na svoju obranu uvediem, ze som sa v tom hrabal a niekolko krat som odpojil switch. Nijak som neskumal co sa posralo a proste to resetol. Mam v plane to resetovat automatizovane - zatial nerealizovane, netlaci nepali.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

A chces to vyrabet pouze sam, nebo verejne vydas i nejaky navod / schema a firmware tak, aby si popr. pajeni mohl kazdy zaridit sam?

Na pivu jsi rikal, ze desky se daji nechat vyrobit v cine, coz by slo resit hromadnou objednavkou, stejne tak s kompletovanim by slo pomoci.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Je to cele na githube, ale moc cas je obmedzeny, takze nie som schopny davat support kazdemu jednotlivcovi, ktory si to ozivuje sam (ze Pavle :D). Dosky dam samozrejme vyrobit v cine, ale predstavoval by som si to tak, ze sa mi 2x za rok zide pocet dosiek kto kolko coho chce, ja objednam dosky a zrno, dam kolegovi, ten to zapajkuje, vyplatim ho a rozoslem. Kto si to chce robit sam, https://github.com/dusanmsk/relayduino.


   
ReplyQuote
Page 12 / 31
Share: