Měsíc s výškově nastavitelnými stoly

Měsíc s výškově nastavitelnými stoly

Dnešní článek bude taková rekapitulace našich zkušeností s novými polohovatelnými stoly. Je to cca měsíc, co máme oba s I. výškově nastavitelný stůl a tak bude fajn zrekapitulovat první zkušenosti.

Pro nedočkavé krátká odpověď je, že je to stále super. Delší odpověd pak bude na pár dalších odstavců 🙂

Jak jsem psal, na stůl si zvykáme cca měsíc. Snažíme se každý den alespoň 2x denně stát. Původně jsem chtěl stát hned z rána a pak po obědě, ale ráno se mi to většinou nepodaří.

Buď jsem rozlámaný z volejbalu, který mám 2x týdně, nebo jsme vyřízeni z nočního vstávání s prckem či psem. Takže ráno jsme to vzdali, ačkoli tam stále vidím prostor pro zlepšení do budoucna.

První stání tak je vetšinou někdy kolem desáté hodiny, minimálně 15 minut, občas až hodinu do oběda. Druhé stání pak někdy kolem jedné, zase v rozmezí 15minut až jedné hodiny.

Stojíme tak dlouho, dokud to jde. I. většinou končí, protože ji bolí “ťapky” na nohou, mě pak většinou spíš svaly na celé noze. V případě I. by se to mělo dát vyřešit nějakou podložkou, jelikož stojíme na tvrdé plovoučce. U mně je to pak spíš o zvyku a posílení svalů na nohou.

K samotnému stání máme pak ještě jeden poznatek. Zatímco mně chvíli trvalo, než jsem se naučil stát a řešit složitější úkoly, tak I. to měla úplně intuitivně. Přičítám to tomu, že ženské prostě umí dělat víc věcí najednou, zatímco my chlapi děláme jen tu jendu. A tak, když se soustředíme na stání, už nám nejde ta práce u toho :). Naštěstí je to ale stále lepší a lepší a dnes už na stání skoro nemyslím. Ale nějaký čas to chtělo.

Stůl, který má I. je obdélníkového tvaru s výřezem. I když například pro mojí výšku by to už nebylo, tak I. je s ním moc spokojená. Díky výřezu je při práci více “zastrčená” do stolu, takže má celé ruce až po lokty opřené o stůl. Tuto polohu si nemůže vynachválit.

Díky zastrčení je ale potřeba mít stůl minimáně 90cm hluboký, jelikož výřez dost prostoru ubere. A jak jsem psal, když máte ruce ještě delší, musel by být stůl alespoň 100-110cm :). Takže pokud máte 2m jako já, doporučuju raději stůl rohový. Krásně se k němu vejdete jak nahoře na stole, tak nohama pod stolem 🙂

Další benefit stolů je zdravější poloha při sezení. Jednak je to díky možnosti si stůl naštelovat do přesné výšky. I když máte stůl s ručně štelovacíma nohama, nikdy nenajdete tu správnou polohu tak snadno. Takto si výšku stolu přesně upravíte vůči židli tak, abyste  měli ruce ve správném úhlu.

 

Druhé zlepšení polohy sezení přišlo s nápadem na poličky na stůl. Už jsem to zmiňoval v předešlém článku. I když jsou stoly rozměrné, spoustu místa zabírají monitory a například pokud potřebujem něco napsat, překáží nám na stole klávesnice.

Inspiroval jsem se řadou cizích nástavců a polic a vymyslel vlastní police na můj i I. stůl. Police budou přes celou šířku stolu, ve výšce 11cm (můj) a 8cm (I.) a šířce cca 30cm. V této polici jednak schovám všechny kabely, ale taky díky nim zvednu monitory a zvětším prostor na uložení papírů či zasunutí klávesnice.

A spolu s policemi přichází to druhé zlepšení správného sezení. Trochu jsem hledal, jak vlastně správně sedět a z toho co jsem načetl, tak by měla být hlava rovně a při přímém pohledu před sebe by měl být cca střed monitoru. To ale znamená významné zvednutí oproti zažitým polohám, o noteboocích nemluvě.

Takže jsem monitor zvednul. Pod nohu monitoru jsem dal dva balíky papírů a ještě monitor trochu zvedl na jeho podstavci. Ze začátku to bylo opravdu nezvyklé, protože z neandrtálského předklonu ze mne najednou byl člověk vzpřímený. A byl to opravdu velký rozdíl.

Když dorazil druhý stůl I., naordinoval jsem jí to stejné. Taky se ze začátku bránila, ale nyní si to rovněž chválí. Stojí to opravdu za vyzkoušení. Méně pak bolí za krkem a celkově se o dost spraví sezení na židli. Tím, že člověk musí koukat před sebe v napřímené poloze, tak mu to brání v postupném “sesouvání” v židli.

K tomu jsme si oba vypnuli houpání na křeslech a zasekli je v téměř rovné poloze. I to hodně pomohlo. Ze začátku tělo i svaly trochu protestovaly, ale teď už děkují :).

Další super věcí jsou paměti u stolů. Tuším, že už jsem je chválil i minule, ale musím to zopakovat. Ta rychlost a přesnost přesunu mezi polohami je úžasná a člověka ve změne polohy nijak nedemotivuje. Vím, že když se pak vrátím do sedící polohy, budu mít stůl na milimetr přesně jako předtím.

A jako poslední věc bych určitě zmínil i vizuální vjem. Je to stoprocentně dáno i tím, že jsme předím měli už docela staré stoly ještě z předchozích kanceláří, ale prostě se to nedá nezmínit. Díky tomu, že jsou nyní oba stoly ve světlé barvě v imitaci dřeva, tak pracovna opravdu hodně prokoukla. Jako další pak v podobné barvě uděláme i nějaké další police a zřejmě i skříně na šanony, takže bude pracovna hezky světlá.

A to je z těch zkušeností asi tak vše. Jak vidíte, je toho spoustu a všechno vesměs pozitivní :). Krom samotného stolu to ale rozhodně chce i ty podstavce. Díky tomu je celkový posez zase o něco lepší. Až budou hotové, tak postnu nějaký článek. Zatím je stále ve hře jak samo-domo sestavení, tak dodávka od stolaře. Uvidíme.

PS: Stoly máme od nastavstul.cz. Pokud byste o ně měli také zájem, zmiňte se, že přicházíte od nás a dostanete drobnou slevu :).

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

14 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kobra23
5 years ago

Při změně výšky se musí držet tlačítko paměti? Nebo stačí zmáčknout a představí se to samo?

K
Guest
K
4 years ago
Reply to  L

Mám polohovatelný stůl už pár let a už se mi mnohokrát stalo, že jsem něco málem utrhl, rozdrtil a spol, takže to, že se musí tlačítko držet je opravdu výhoda 🙂

Nejčastěji se mi stane, že mám stůl vyjetý pár dní, protože lítám mimo kancl a něco si položím na skříňku pod stolem, ale stejná klasika je káblík co vede na zem a nějakou náhodou se posunul přes roh atd. Určitě by to šlo řešit nějakým senzorem odporu, ale jak píše L, je to tak rychlé, že to nemá smysl řešit.

Až se osvědčí výška u monitoru, dá se to místo papíru vyřešit jednoduše dřevěným odstavcem jen dvě bočnice a přes to deska, od truhláře stálo pakatel, určitě by šlo i udělat.

Moje zkušenost – po pár letech jsou občas dny, kdy nestojím vůbec a pak zas většina těch, kdy stojím častěji než dvakrát denně. Doma mi polohovací stůl hrozně chybí (mám jen v práci).

K
Guest
K
4 years ago
Reply to  L

Ten široký podstavec musí být paráda. Několikrát jsem to zvažoval taky, ale bohužel pravidelně měním rozložení věcí na stole. A protože monitory nemám rovně sebe, ale spíš nakloněné do úhlu kvůli ergonomii, tak mi to trošku sabotuje. Počítám ale, že to u vás částečně vyřešil ten rohový stůl.

M
Guest
M
5 years ago

Dobrá zpráva, že vám stoly vyhovují. Zatím tedy můžu říct, že jsem neslyšel o nikom, komu by stůl na stání nevyhovoval. To už o něčem svědčí :-).

Pro mě je zajímavý postřeh, že by člověk měl mít střed monitoru ve výšce očí. Já jsem vždycky četl spíš poučku, že by člověk měl mít cca vrchní hranu monitoru ve výšce očí a že by naopak neměl být nucen koukat „nahoru“.

Jinak si myslím, že časem si zvyknete a poměr stání/sezení se bude zvyšovat, třeba až na 50:50. Ale samozřejmě to záleží na tom, co člověk dělá mimo pracovní dobu.

K teorii, že ženy se dokáží lépe soustředit na práci ve stoje, jen dodám, že jsem chlap a mně se naopak lépe pracuje ve stoje, a to právě při těch složitějších úkonech (vymýšlení algoritmů, hledání chyb, obecně programování). Když si sednu, tak se mi pocitově výrazně sníží soustředěnost a IQ :-). Je to opravdu znát, když předchozí noc spím méně, než obvykle. Dokud stojím, jsem čilý, jakmile si sednu, přestanu se soustředit a nejraději bych usnul :-).

To, že se musí držet tlačítko po celou dobu zvedání, je snad u všech výrobců. Vždy argumentují bezpečností a já to popravdě chápu. Taky mi to v podstatě nevadí, těch ~10 sekund 2× až 4× denně mě nezabije. Po dobu zvedání se stejně nedá na stole nic dělat :-).

Olda
Guest
5 years ago

Čekal jsem, že budeš mít logované polohy stolu, sběr dat přes nějaké raspberryPi a v článku bude graf a tendence 🙂

Také plánuji polohovatelný stolu, ale až nového kanclu, u současného mi stačí občas dát krabici pod notebook a tím se mi zvedne pracovní deska – bohužel se všema nevýhodama – stabilita, chybí externí monitor apod.

IamDanielDinner
3 years ago
Reply to  L

ESP32, laser senzor na vzdálenost od země a modbus to vyřeší ne ?:D

Zbynek Š.
Guest
Zbynek Š.
4 years ago

Dobrý den,
jak to vypadá se stabilitou toho menšího stolu (se dvěma nohami) – nekýve se v nějaké poloze? Díky.

Ivo
Guest
Ivo
3 years ago

Dobrý den, dal by se změřit ten výřez uprostřed toho 2 nohého stolu? Zvažuji, že bych si nechal takovou desku také vyrobit, protože samostatně asi nelze nikde zakoupit. Děkuji za ochotu.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x