X
Forum

Forum

EnOcean technologie
 
Notifications
Clear all

EnOcean technologie

2 Posts
2 Users
0 Likes
1,426 Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
Topic starter  
Posted by: ondra

 

Ahoj,

v pohodě. Rád se také o svojí trošku podělím vzhledem ke skvělým informacím na celém tomto blogu i fóru, i když tím třeba někoho odradím od koupi 🙂

Berte to bez záruky, jsou to jen mé závěry a domněnky.

EnOcean jsem chtěl vyzkoušet kvůli rekonstrukcím ještě předtím, než si Loxone udělalo vlastní Air prvky. Proti Air má EnOcean tři výhody, na které jsem narazil:

  1. Nemusí se měnit baterky, protože celý EnOcean je založený na velmi malé spotřebě energie. Detektor pohybu mi leží v pracovně skoro rok, a pořád "bliká" když vejdu do místnosti i přesto, že to není na přímém světle od okna.
  2. Je to jakýsi standard nezávislý na Loxone, takže kdyby se někdy stalo, že bude třeba změnit "miniserver", tak je to teoreticky možné s příslušným převodníkem
  3. EnOcean je to standard chráněný patentem, takže prvky může vyrábět kdokoli, kdo má licenci - dají se tedy teoreticky sehnat levnější kousky v Číně (ale neměl jsem k nim příliš důvěru a nechtělo se mi čekat měsíc, než přijdou, proto jsem nakoupil tady)

Ale i nevýhody:

  1. Při nákupu v Loxone jsou prvky trochu dražší proti Air
  2. Celkem špatně se prvky v ČR shání - našel jsem jen dva shopy, které mají větší výběr, takže nic moc konkurence
  3. Nemohl jsem najít žádné rozumné české návody, jak to zprovoznit. Byl návod jen v němčině, francouzštině a vlámštině (vyrábějí je Švýcaři) - takže byla celkem výzva to přeložit 😀 Některé technické výrazy z němčiny jsem totiž nemohl dohledat, co tím chtěl autor říci, tak na řadu přišla francouzština a slovník. No byla to legrace 🙂 Dnes už jsem viděl české návody, takže by to mělo být o dost jednodušší.
  4. Výrobky od firmy Omnio (stmívač, žaluzie) jsou multifunkční - umí fungovat i bez nadřazeného serveru (Loxone), takže mají spoustu režimů a možností jak se spárovat přímo s koncovými prvky. Takže opět - najít to správné nastavení, co je potřeba, bylo na půl odpoledne. Jakmile to člověk ale pochopí a jednou si zkusí si s tím pohrát, tak už nebude mít problém.
  5. Technologie Air se vyvíjí, kdežto EnOcean asi ne, takže Air bude postupně mít více a více navrch v možnostech, co se tím dá dělat.

A konkrétně k jednotlivým prvkům - všechno bylo v pořádku, jen tři zádrhely:

  1. relé - asi 3x za cca půl roku testování se mi stalo, že se "zrušilo spárování" - relé přestalo reagovat na příkazy. Ale samo se to spravilo do druhého dne. Předpokládám, že v reálu tento problém nenastává, jinak by to bylo poměrně nepoužitelné, ale v mojí testovací instalaci mohlo dělat bordel cokoli ...
  2. detektor pohybu - posílá informaci o změně stavu "někdo přišel" okamžitě - to je OK. Ale pokud v místnosti už nikdo není, tak (asi v rámci šetření baterky) se pošle až po 10 minutách že "už tu nikdo není". A do té doby neposílá žádnou informaci o příchodech/odchodech. Což je problém, pokud chci mít např. na schodišti světlo rozsvícené jen na pár minut. Informaci, že už tam nikdo není totiž nezjistím dříve, než po 10 minutách. A co mě překvapilo - stejně se asi chovají všechny bezdrátové detektory pohybu (nebo aspoň ty, které jsem zkoumal z pohledu EnOcean). Pro obytné místnosti to zas tak nevadí, prostě světlo zhasne o trochu později, na schodiště a chodby to je trochu omezující.
  3. spínač pod tlačítko - nejde použít pod libovolné tlačítko. Je potřeba použít "kompatibilní" tlačítka, kterých není mnoho a v ČR jich z toho ještě méně k sehnání, příp. za rozumnou cenu. 

 

 Dal jsem to ze sekce bazar sem. V bazaru by to asi nikdo nečekal 🙂


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Super recenze i pocteni.


   
ReplyQuote
Share: