Filtry do rekuperace, značka levně

Filtry do rekuperace, značka levně

Máme po zimě, takže byl zase čas vyměnit filtry v rekuperaci. Přes zimu dostávají vždy nejvíc zabrat, díky všem ohleduplným občanům ve vesnici, co pálí v kamnech naprosto vše. Počínaje Petflaškama a konče zřejmě jejich domácíma mazlíčkama.

A jelikož se na fóru občas dotaz na filtry objeví, říkal sem si, že by nebylo špatné to sepsat takhle viditelně. Je totiž opravdu nesmysl kupovat předražené originální filtry, když se dají vyrobit za pár korun (TL;DR: 20Kč namísto 1000Kč).

Takže, pro představu, takto vypadají filtry, co tam byly cca 4 měsíce (filtry si už nějakou dobu skládám sám, proto je tam těch tkanin více).

A takto vypadají nové filtry. Dost rozdíl co :). Jde z toho i pěkně vidět, že jeden filtr prostě nestačí. Každý zachytí jinou nečistotu, která by se jinak do domu dostala.

Jak skládám své filtry

Moje rekuperace (Stiebel eltron) má železné rámečky, do kterých se filtry vkládají.

Bohužel, všechny tři se do něj nevejdou, takže uhlíkový vkládám přímo do štěrbiny na filtr a G4+F5 jsou pak v rámečku, který poté také zasunu do rekuperace.

Filtry pak po zasunutí do rekuperace ještě přelepuju stříbrnou izolepou, aby šel vzduch skutečně jen přes filtry a ne do místnosti skrz otvory. Rekuperace tam sice má jakési těsnění, ale bylo kolem něj slyšet profukování.

Typy filtrů

Zkoušel jsem různé filtry i kombinace, ale nejvíce se mi osvědčila tato skladba:

Jako první na vstupu mám ten černý, to je uhlíkový filtr – dokáže eliminovat zápachy z venku. Ten dávám jako úplně první na vstupu.

Druhý, tlustý bílý je filtrační tkanina G4 – pyl, mlha, drobné nečistoty.

A třetí, ten bíly tenký (7-9mm) je označení F5 (M5) – jemná filtrace pro částice procházející plícemi.

Na výstupu pak mám jen tu G4, kde není už potřeba nic moc filtrovat.

Krom těchto jsem zkoušel ještě filtrační tkaninu F7, ta už je ale hodně hustá a dost bránila průchodu vzduchu. Takže tu mám zatím bokem a nepoužívám ji.

A teď k cenám

Už si přesně nepamatuju, kolik za filtry chce přímo výrobce, ale mám pocit, že to bylo kolem tisícovky za jeden. V případě, kdy si ale koupíte filtrační tkaninu a do filtru ji sami vložíte, dostanete se na cenu řádově jinde, navíc za mnohem lepší filtr (výrobce doporučuje jen G4 na vstupu i výstupu)

  • Tkanina F7 stojí 1m2 186Kč (zdraženo o cca 40Kč za m2 od roku 2017)
  • Tkanina F5 pak stojí 406Kč za 2m2 (ta se od roku 2017 zdražila o 26Kč za celé balení)
  • Tkanina G4 stojí rovněž 406Kč za 2m2 (a rovněž zdažena o 26Kč za celé balení)
  • Uhlíkový filtr stojí 503Kč za ~1.125 m2 (původní cenu jsem bohužel nenašel)

Pokud to přepočítáme na velikost filtru, který v mém případě je 19cm x 52cm = 0.1m2 (přesně  0.098m2).

Tzn. pokud bych použil doporučené G4 filtry, cena za filtr je 20Kč! Pokud si filtr složím z uhlíkového, F5 a G4, tak mám cenu 20+20+44Kč = 84Kč a jsem kvalitou filtrování nesrovnatelně jinde.

Jediná “nevýhoda” je, že si musíte tkaninu sami nastříhat či nařezat. To si ale myslím, vzhledem k ušetřeným penězům, zas tak nevadí :)).

Kde kupovat filtrační tkaniny

Osobně mám vyzkoušené první dva eshopy, další jsou přidány od čtenářů. Pokud máte někdo další tipy, určitě napište

Závěrem

Věřím, že výše uvedené ceny budou pro mnohé dost překvapením. Cena, kterou si za originální filtry účtují výrobci dost hraničí s lichvou :). Snad Vám uvedené linky pomohou a příště už budete kupovat filtry také levně.

Pokud máte někdo další vyzkoušené dodavatele filtračních tkanin, určitě je prosím pod článek postněte. Udělám zde seznam firem, kde se dají tkaniny kupovat za rozumné peníze.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
5 4 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

43 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
martins
Guest
martins
3 years ago

Zdravím bral jsem filtrační rouno G4 zde https://shop.filter-technics.cz/ a výhodou je i nařezání na požadovaný rozměr. Cena 115Kč/m2

l.adamek
3 years ago

Ja budu mit pred vstupem do reku tento filtracni box: https://www.vzduchotechnika.cz/detail/10108-filtr-box-160mm
Slibuju si od nej jeste jednodussi a levnejsi manipulaci s filtry nez mas ty primo v Reku. Otestovani zatim nemam, ale treba to nekoho taky inspiruje.

salwator
Guest
salwator
3 years ago
Reply to  L

tiez mam tento box pred vstupom do zemneho registra. Je tam ocelova mriezka- kvoli hlodavcom asi a na nu mozes dat filter aky chces. ten menim dost casto, hlavne ked neprsi a je sucho mi tam nafuka dost bordelu. tie v rekuperacnej jednotke su neni potom take zasr….pinene

salwator
3 years ago
Reply to  L

tak som menil filter na vstupe do ZR, ukazka stareho a noveho:
https://ibb.co/42fqjt2
teraz u nas dlho neprsalo a ked som rozrabal zahradu sa tam dost prasilo…

Jan Kernal
Guest
Jan Kernal
3 years ago

Jen bych podotknul, ze nekdy ten cerny prvni filtr neni jen z aktivniho uhli, ale jen filtr co zachycuje hrube necistoty rika se mu PPI 10/6 nebo PPI10/10 je na hrube necistoty, ma nizkou tlakovou ztratu pri vysoke nabehove rychlosti.

Cubalibre
Guest
Cubalibre
3 years ago
Reply to  L

Jak dlouho ten uhlíkový filtr účinkuje. V Atrea mi říkali, že funguje cca 2 týdny a pak se musí vyměnit, tak jsem se na něj vykašlal.

Jinak já jsem před pár lety koupil v Atrea obří F7 filtry do nějakého průmyslového zařízení. Z jednoho filtru nastříhám 4 ks do mojí rekuperace a cena vyšla výrazně nižší. Příště asi zkusím taky metráž.

pepop
Guest
pepop
3 years ago

Ahoj. Dávám odkaz i na výrobce. Kupoval jsem zde metráž. http://eshop.tovarna-plsti.cz/filtrace/
Petr

msk
msk
3 years ago

Navasovanie clanku uplne dokonale, uz mesiac riesim kde kupim filtre. Mam brink renovent, filtre G4. Metraz G4 som kupoval pred rokom, bolo to totalne nepouzitelne, absolutne to nevetralo, myslel som ze ma vyjebe. Takze som skoncil zase na origo. Vid fotky https://imgur.com/a/XW5tvTk . Ten tenky je metraz, hruby je origo. Uz neviem kde som to kupoval, ale nemam moc odvahu znovu kupovat dalsiu nepouzitelnu metraz, takze asi objednam origo brink.
btw absolutne nechapem, ako ti moze rekuperacka prefuknut ten stack filtrov co mas na sebe.

Semba
Guest
Semba
3 years ago

Já do Své Atrey stříhám mtr. od tohoto výrobce.

https://www.ekofiltr.cz/

MartinR
Guest
MartinR
3 years ago

Máte někdo přehled, kolik Vám rekuperace s těmito filtračními tkaninami spotřebuje proudu a jaký je aktuální elektrický výkon? Např. při objemu vzduchu 100 m3/hod, 200 m3/hod, 300 m3/hod..?

Kepi
Guest
Kepi
3 years ago

Díky moc za info a i ostatním z komentářů za odkazy.

Já se do toho poprvé teď před cca měsícem pouštěl na své Atrea. Moje jediná zkušenost s měněním filtrů je tak možná z vysavače, takže jsem se už dopředu potil hrůzou o kolik mě asi za filtry stáhnou. Zvlášť když budou potřeba nové každé 2 až 3 měsíce.

Nakonec, pro mě naprosto překvapivě, 130 Kč za balík G4 filtrů přímo z ofiko e-shopu Atrea. Nastříháno přímo na mou rekuperaci. Filtrů je tam 10, na výměnu potřebuju 2 ks, tzn. 26,- Kč každé dva až tři měsíce. Za tu cenu už jsem pak nepřemýšlel, jestli vlastně hledat nějakou náhradu.

honzas
Guest
honzas
3 years ago

Zdravim, muzete napsat dosavadni zkusenosti s vasi rekuperaci Stiebel eltron? Sli byste do stejne znacky znovu, montovali jste si ji sami podle projektu (zvladne to BFU nebo je treba vetsi zrucnost a erudice?), vysledna cena? Firma mi nacenila Pichler LG 350 s rozvody (podkrovni dum, celkem 160 m2 uzitna plocha) a projektem za cca 250 000 vc. dane, prijde mi to zbytecne moc. 🙂
Take ted stavime z VPC, vas blog se moc hodi, diky.
Honza

Pavel
Guest
Pavel
3 years ago
Reply to  honzas

Předloni montáž rekuperace Daphne 300 za 100tis. Komplet firmou.
Bungalov 150m2 .Zlinsky kraj
Jsem s ní max. spokojený
Edit: filtry řeším podobně jen bez uhlikoveho.Jsme bez sousedů.

Last edited 3 years ago by Pavel
Martin
Guest
Martin
2 years ago

Zdravím uživatele rekuperací a přikládám odkaz na eshop s filtry a filtračními tkaninami, včetně uhlíkových. Možno nakoupit v metráži, nebo nařezané na míru za mnohem nižší ceny než je obvyklé. [adresa vymazana]

Martin
Guest
Martin
2 years ago
Reply to  L

Dobrý den i administrátorovi. Reklamu na vlastní firmu si zde vážně nedělám. Jsem prostý zaměstnanec, který má na starost zboží v daném eshopu… a odtud byl vložen obecný odkaz, protože i už existujících možností je spousta a můžu zadat do eshopu a následně do výroby jakýkoli rozměr jakéhokoli materiálu tak, aby je uživatelé rekuperací nemuseli stříhat. Za úkol jsme to od zaměstnavatele nedostal a provize z toho skutečně nemám. Jednalo se o moji aktivitu, protože už jsme s několika lidmi komunikoval a vím, že zkoušeli při nákupech filtrů nebo textilií do rekuperací kdeco. Takže pokud administrátor ponechá nějaký ten odkaz na pár konkrétních věcí pro příklad a někdo by měl někdo zájem….
https://www.topfiltr.cz/filtra%C4%8Dn%C3%AD-tkanina-ew-180
https://www.topfiltr.cz/ft-390-ecv4-1
https://www.topfiltr.cz/ftu-180-ec4,-ftu-190-ec4

Že je třeba se zeptat jsem nevěděl a za svou neznalost se upřímně omlouvám.

johny_mnemonic
2 years ago
Reply to  Martin

Bohužel stejně jako níže mám v rekuperaci skládané filtry, ne placaté, takže svépomocí si je nevyrobím. Mám Paul Focus 200.

Poradíš jaké jsou rozdíly mezi MP (micro pleat ?) a ZL (z-line) a které bys spíš doporučil?

Přijde mi, že vaše firma je v Čechách asi jediná, která dělá neoriginální filtry právě i ve skládaném provedení, takže díky za odkazy.

Martin
Guest
Martin
2 years ago
Reply to  johny_mnemonic

Zdravím, rozdíl spočívá ve způsobu zpracování a tím také v použitém materiálu. Panelové, nebo také plošné, filtry se vyrábí strojním skládáním filtračního materiálu, jeho vyřezáním na potřebný rozměr, vložením do rámu a zalitím lepidlem, tedy upevněním tohoto materiálu v rámu. Provedení Z-line má méně skladů a tím také menší filtrační plochu oproti provedení Minipleat. Od toho se odvíjí nižší cena pro méně materiálu a snazší výrobu. Provedení Minipleat má také krom větší filtrační plochy už při zpracování strojově nanášené vrstvy lepidla zajišťující, aby se jednotlivé sklady, vzhledem k jejich blízkosti, nedotýkaly.

Dbejte prosím, mimo provedení, také na filtrační třídy používané v zařízení. Čím vyšší účinnost filtru, tím, vzhledem k hustotě filtračního materiálu narůstá tlaková ztráta na filtru… Výrobci jednotek proto doporučují, jakou třídu filtrace lze použít. Základní protiprachovou, podle staré normy G4, podle nové ISO Coarse 60%, by měla zvládnout všechna zařízení.

Filtry pro Paul Focus 200 definovány máme, ale odkaz vkládat nebudu, abych nezlobil administrátora.

Snad jsem pomohl, a snad jen dovětek. To že filtry nabízíme jako náhrady, leckdy neznamená, že jsou neoriginální. 🙂

johny_mnemonic
2 years ago
Reply to  Martin

Dík moc za rychlou odpověď!
Já mám v manuálu uvedeno F7 pro vstup do místností a F7/G4 na odtah z místností, ale cenový rozdíl není tak velký abych řešil dva typy filtrů a tak dávám jen F7. Většinou čerstvý na vstup do místností a jednou vyčištěný na odtah, takže každý použiju 2x než ho vyhodím.
Originál G4 (ePM10 50%) je totiž taky Minipleat namísto Z-line a proto není cenový rozdíl moc zajímavý.

Tak já to s vámi zkusím;-)
Dokonce máte lepší parametry než originály. Originál F7 má ePM2,5 65%, váš dokonce ePM2,5 80%. Doufám, že tam nebude nějaký větší rozdíl v prostupnosti a motory si s tím poradí…

Měním filtry cca po třech měsících.
Mám na vstupu před reku ještě ISO 125 předehřev, kde je taky filtr.
Čekal bych, že se filtry v rekuperaci ani nebudou tolik zanášet, když největší bordel zvenku chytí už ten filtr v předehřevu, ale když koukám jak čisté filtry má po půl roce, tak o tom si můžu nechat akorát zdát.
I když hodně záleží na ročním období. V létě je to výrazně lepší než teď v zimě, páč teď je hodně kouře jak se topí. Ale v létě to zase někteří sousedi dohání častým grilováním, takže čisté to není nikdy 🙂

johny_mnemonic
2 years ago
Reply to  johny_mnemonic

Hmm, tak filtry dorazili 14 dnů od objednávky a je to velké zklamání co se týče kvality. Určitě je nemůžu doporučit.

Nevím jak samotná filtrační tkanina v případě Z-line nebo ten Minipleat filtr. Obzvlášť ten samotný Minipleat filtr vypadá kvalitně. Ale výroba filtrů na míru je očividně ruční, ne strojová, a její kvalita je mizerná.

Obzvlášť ten Z-line filtr, kde tam tkaninu někdo vkládá ručně je tristní (foto 1), kde je tam tuna lepidla a skládané je to nepravidelně, jak to zrovna přijde pod ruku, viz srovnání s origo Z-line filtrem (foto 2).

Další věc je, že ten karton co je na obrázcích na webu není jen transportní obal, ale je to součást filtru, takže to dost výrazně snižuje plochu filtru. To znamená samozřejmě také dopad na výkon/spotřebu rekuperace. Nakonec jsem se ale rozhodl, že než to rovnou reklamovat, tak karton zoptimalizuju aby nepřekážel a zkusím to použít. Bez toho to fakt nejde, protože u toho menšího filtru to odhadem zakrývalo 20% plochy filtru .

Jo a jako třešnička na dortu je ještě další problém vkládání a hlavně vyjímání filtrů. Díky tomu ručně sešívačkou zbastlenému kartonovému obalu s vystouplými hranami je to problém i dostat dovnitř. Dostat to ven v podstatě nelze bez rozebrání rekuperační jednotky, protože tomu úplně schází látkové pásky sloužící u origo filtrů právě k vytáhnutí filtru ven! ‍♂️ Naštěstí jsem si toho všimnul včas a ty látkové pásky z origo filtrů vykuchal a přilepil na tyto…

Takže včerejší výměna filtrů mě stála tak hodinu a půl času abych tyto filtry upravil do nějakého alespoň trochu použitelného stavu…

Možná tedy filtrují lépe nebo srovnatelně s originály a jsou levnější, ale “dizajn” a hlavně kvalita odvedené práce to naprosto zabíjí a z mého pohledu se rozhodně takhle ušetřit nevyplatí.

johny_mnemonic
2 years ago
Reply to  johny_mnemonic

Ještě přikládám fotky srovnání s origo filtry a jak moc plochy je zakryto kartonem.

filtry_reku_topfiltr_web1.jpg
MartinR
2 years ago
Reply to  johny_mnemonic

Zdravím,

pokud byste v budoucnu potřeboval opět filtry do Vaší rekuperace, které budou kvalitou zpracování dosahovat originálních filtrů, dokázal bych je nabídnout přesně v takové podobě jako originál – MiniPleat, syntetický rám, plná filtrační plocha, strojní výroba, viz foto – cena do 500 kč. Více info v soukromé zprávě, nechci si zde dělat reklamu.

Filter_MiniPleat_Synthetic.JPG
Richard
2 years ago

Ludku, diky za clanek. Zajimave filtry. Budu to muset zacit taky resit. Zacal jsem pozorovat snizenou ucinnost rekuperace, az jsem plasil co se deje. Klesala k 75% a to se venku otepluje 🙂
Mam Thermwet, kde jsou filtry skladane (harmonika vlepena do ramecku). Takove jsou napriklad v autech pro vstup vzduchu do kabiny. Reseni jako mas ty jsem nevidel a vlastne ani necekal. Pokud budu brat plochu, tak vychazi relativne mala v porovnani se skladanymi. Mas tuseni proc to nekdo tak zvolil?
Rozhodne reseni jak to mas Ty nahrava na samodomo vymenu. Jednoznacne.

Richard
2 years ago
Reply to  L

ja myslel ty tvoje, protoze ucinna plocha je relativne mala. Ale je to levnejsi na vyrobu. Ty co tam mam ja bez nejakeho pripravku nejdou vyrobit, nebo vzit uz nejaky existujici a ten vyriznout, ale to nebude vyhodnejsi nez original.

Po pul roce filtry vypadaji takto:

Richard
2 years ago
Reply to  Richard

Oba

20210504_181121_compress87.jpg
Richard
2 years ago
Reply to  Richard

Vstupni filtr

20210504_181130_compress92.jpg
johny_mnemonic
2 years ago
Reply to  Richard

Nemáš už nějaké zkušenosti s alternativními filtry jako např. od topfiltr.cz? Také potřebuji skládané jako ty.
Ještě jsem našel filter-caps.de, kteří sem posílají z Německa, ale zatím vybírám co zkusit…

Last edited 2 years ago by johny_mnemonic
johny_mnemonic
2 years ago
Reply to  Richard

Prosím tě jak měříš tu účinnost rekuperace? To ti nějak ukazuje přímo tvoje jednotka?
Chtěl bych přijít na nějakou spolehlivou metriku podle které poznat, že už začínají být filtry zanešené a je potřeba výměna, než je měnit po pevném intervalu (tak to má moje jednotka).
Já koukám na otáčky motorů a když se začnou zvyšovat usuzuji z toho, že už se musí víc snažit aby filtrem procpali nastavený objem vzduchu, tak mě zajímá, co/jak ta účinnost měří a jestli třeba nemůže taky být indikací pro výměnu filtrů.

Richard
Guest
Richard
2 years ago
Reply to  johny_mnemonic

Tusim ze jsem psal v diskusi vic. Co jsem zkousel, tak nejake experimentovani nedopadlo. Prestal jsem to resit a az bude potreba, koupim zase originalni filtry. Pozor na nejake zjednodusovani, hraje tam roli vlhkost vzduchu…

MartinR
2 years ago
Reply to  johny_mnemonic

Většina jednotek bohužel nemá indikaci tlakové ztráty, kdy je snímám tlak vzduchu před a za filtrem a na základě toho je indikováno, jak moc je filtr již zanesený.
Doporučuju koupit si měřák do zásuvky a jednotku zapojit do sítě přes něho. Na displeji pak bude možné vidět aktuální spotřebu jednotky.
Po nasazeních nových filtrů pak změřit a zapsat aktuální spotřebu jednotky. Obecně se dá očekávat spotřeba jednotky při 170 m3/ hod mezi 35-45 W při nasazení nových filtrů. Pokud ale spotřeba s časem dosahuje při stejném větracím stupni o ca 40-50 % více, t.j. např. 60-70 W, filtry už jsou zralé na výměnu.
V mé jednotce Pichler měním filtry co 4 měsíce, spotřeba na začátku je ca 40 W při 170 m3/hod, po 4 měsících 45-48 W. V přibývajícím časem už ale spotřeba roste exponenciálně a proto dodržuji tento interval. Takto se dá jednoduše indikovat, kdy už filtry měnit. S otáčkami motoru přímo souvisí spotřeba a dá se určitě orientovat i podle toho, ale přijde mi pohodlnější občas mrknout na měřák v zásuvce a mám jasno.

johny_mnemonic
2 years ago
Reply to  MartinR

Já už jednotku i mám připojenou přes chytrou zásuvku s měřením spotřeby, ale zatím jsem jen párkrát do roka mrknul kolik kWh to spotřebuje.
Trochu se bojím, že jednotky Wattů rozdílu nebudou moc vidět, páč ty zásuvky nejsou extra přesná měřidla, ale určitě díky za tip.
Přidám logování aktuální spotřeby do DB a uvidíme.

Tomáš Novotný
Guest
Tomáš Novotný
1 year ago

Taky zdravím, dotaz zní:mám rekuperaci EHR 280 Akor, EHR 325 Akor a t am je tkanina jen asi 4mm silná a bohužel to jsem nikde nenašel.
Děkuji za každou radu.

43
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x