Browsed by
Tag: dum

Krabičko, krabičko….

Krabičko, krabičko….

Tak si můžeme odškrtnout další věc z budovatelského seznamu. V týdnu jsme dokončili sádrování (ačkoli pak už lepidlování) krabiček na elektriku. Krabiček jsme nakonec opravdu zpracovali 270ks, což byl opravdu záhul.

2016-03-30 11.27.25

Oproti běžným domům, kde se neřeší neprůvzdušnost, jsme museli krabičky zasádrovat tak, aby přes ně neprofukovalo. Protože jich nebylo úplně málo a nechtěli jsme rozdělávat sádru pro každou krabičku zvlášť, zvolili jsme strategii více řídké sádry, komplet vycpat vykrouženou díru sadrou a krabičku zatlačit.

Sádra byla sice více řídká, takže jsme ji museli nechat vždycky chvilku zaschnout, ale docela se to dalo. Během prvního dne, kdy jsme byli na stavbě jen krátce, jsme udělali jen nějakých 30ks krabiček a s pocitem dobře odvedené práce jsme vyrazili domů.

Bohužel druhý den nás čekalo nemilé překvapení. Jak sádra vyschla, kompletně popraskala. Zřejmě tomu napomohl i fakt, že byla více ředěná, takže neprůvzdušnost krabiček byla ta tam.

2016-03-29 11.52.29

Problém jsme diskutovali s naším projektantem, který nás trochu uklidnil tím, že stejně chceme dům ještě zvenku zatahovat lepidlem, tak by to vlastně tak moc nevadilo. Ale protože jsem přijal challenge na co nejnižší hodnotu blower-door testu v rámci svépomocných domů, rozhodl jsem se to raději vylepšit ;-).

2016-03-29 14.01.59

Místo sádry jsme nakonec začali používat hustěji namíchané lepidlo (zbyla nám spousta pytlů) a světe div se, pracovalo se s tím mnohem lépe a po zatvrdnutí je to naprosto neprodyšné. Jediná nevýhoda, je to potřeba udělat správně napoprvé a pečlivě vše očistit, protože jakmile to vytvrdne, je to napořád (a nebo kango 😉 ).

2016-03-29 14.07.36

Díky větší tuhosti i přilnavosti lepidla jsme druhý den zvládli předělat všechny původně hotové krabičky na obvodových zdech a ještě dalších nejméně 150ks. Třetí den jsme pak za necelý půlden měli hotovo zbývajících 120ks.

2016-03-29 14.59.34

Nyní už zbývají jen krabičky, kde jsou nějaké husí krky (cca 10ks) a půjde spíš o správné uchycení a naštelování krků tak, aby měly co nejmenší počet zatáček a co nejmenší úhly.

Zatím jsme elektriku dělali dohromady 5 dnů čistého času, cca 2.5 dne vrtání a 2.5 sádrování.

2016-03-30 11.27.02

Před pár dny jsem si vyměnoval pár emailů s jedním ze čtenářů našeho blogu a nakonec jsme si i vyměnili cenové nabídky na vyhotovení Loxone instalací. Co nás opravdu překvapilo, tak byla cena, za kterou firmy takovou práci dělají.

V jeho nabídce měl “jen” 140ks krabiček a stejně za elektroinstalační práce měli cenu 58.000 bez dph. Předpokládám, že cena zahrnovala krabičky+natahání kabelů+zasádrování, ale stejně je to palba. Za zapojení zásuvek a vypínačů pak dalších 30.000 bez dph.

2016-03-29 16.03.23

Skoro se děsím, kolik by to stálo v našem případě. Naštěstí na tom opravdu nic není a je to možné zvládnout sám. Co se týká pak zapojení rozvaděče, to už nechávám na firmě (i když asi i to by se dalo, ale tam už si netroufám).

A na závěr zase timelapse. Tentokrát bohužel video končí trochu nečekaně v půlce prací. Bohužel měl náš foťák tak trochu “drobnou” nehodu.

2016-04-01 18.54.17

Při přenášení nářadí byl kabel tak trochu zamotaný do kabelu od foťáku, což způsobilo, že se foťák překlopil objektivem na beton, což mělo za následek ne-úplně-drobnou deformaci celého objektivu. Od té doby foťák už reportoval jen “lens error…”.

Nedalo se nic dělat, musel jsem na aukru vyšmelit další.  Za 450kč i s poštovným, zatímco ten původní jsme pohřbili a už na naši stavbu kouká jen z křemíkového nebe.

Parotěsná fólie – hotovo

Parotěsná fólie – hotovo

Tak jsme konečně dodělali parotěsnou folii, všechno dotmelili a zalepili páskou.

2016-03-28 16.31.57

Pásky od Isocellu i jejich penetrace funguje naprosto parádně. Když už na něčem páska nedrží (hlavně natažené lepidlo), stačilo na lepidlo natřít jejich penetraci, která vytvořila takovou lepkavou hmotu a páska na tom držela jak přibitá.

2016-03-28 16.31.19

Kolem obvodu zdí jsem nakonec dával pásky dvě. Tady bych příště místo 50mm a 60mm koupil na obvod minimálně 75mm širokou. Přeci jen přechod OSB-zeď nebyl všude úplně rovný a aby se to pořádně chytlo, chtělo to na každé straně min 2-3cm + přechod, který byl tak 1cm. Takže jsem to vyřešil tak, že jsem to dělal dvěma.

2016-03-28 16.32.13

Trochu drbačka byla s jakýmkoli netypickým prvkem, tzn. prostupy, komín i vikýře. Jestli budu stavět příště, dům bude absolutní kvádr s rovnou střechou ;-).

2016-03-26 12.14.17

 

Tím máme tuto etapu snad úspěšně za sebou (jestli opravdu se uvidí až při blowerdooru) a pouštíme se do příprav na elektriku. Teď nás čeká sádrování. máme napočítáno 270ks elektro krabiček, to bude radost ;-).

Tady máme ještě timelapse z olepování všeho, co jen trochu připomínalo škvíru 😉

Dozdění příček

Dozdění příček

On už je to takový evergreen. Vždycky, když se pouštíme do něčeho dalšího, mám pocit, že na tom nemá co trvat a bude to za den hotovo. Samozřejmě u dozdění příček to nebylo jinak.

Dva šáry celých a pak jeden řezaných cihel, to musim spolu s brigošem zfouknout za den, ne…. No samozřejmě se to protáhlo na tři dny.

2016-03-22 14.31.10

První den jsem celý strávil tím, že jsem zakládal celou řadu. Příčky si přes zimu mírně sedly, takže nebyly úplně v rovině a navíc tam byly dobetonovávané věnce, které taky nebyly úplně rovně.

Problém byl, že červený cihly jsou zespodu děravý, takže nejde jen tak jednoduše namáznout lepidlo a srovnat nerovnosti. Veškeré lepidlo vždycky zajelo dovnitř a bylo po vyrovnání.

2016-03-22 14.31.13

Takže jediná možnost byla založit to klasicky na zakládací maltu a pěkně to srovnávat. Jenže to chtělo čas, takže první den v čoudu.

Druhý den jsem chtěl druhý šár lepit na montážní pěnu. Nedokázal jsem si totiž úplně představit, jak bych tam dával lepidlo, když všechno propadne dovnitř do cihel a co nepropadne do cihly dole, zajede do cihly nahoře, takže tam ve finále zbyde nula-nula-prd lepidla, které by mělo cihly držet.

Bohužel po otestování montážní pěny bylo jasné, že tudy cesta nevede. Ačkoli má podle obalu použitelnost od +5C, tak v 5C rozhodně fungovat nechtěla a místo expanze předváděla impanzi a vypadalo to spíš jak tekuté lepidlo než pěna.

2016-03-23 10.27.41

Nezbývalo než použít původně zavrhnuté lepidlo, což se nakonec ukázalo jako naprosto bezproblémová varianta. Jen bylo potřeba namíchat lepidlo úplně přesně tak, aby neteklo ale zároveň něbylo moc tvrdé a dalo se ještě roztírat.

2016-03-23 10.27.54

Pak se dalo rozumě nanášet na cihlu a drželo, takže jsme nakonec druhý a pak i třetí šár dělali klasicky lepidlem. Takhle zpětně by mne zajímalo, kolik tub s montážní pěnou by bylo potřeba, ale vzhledem k ceně 190kč/tuba bych se asi nedoplatil.

2016-03-23 10.28.11

Druhý šár ubíhal docela pěkně a až na dořezy v rozích zdí to šlo velmi rychle. Zhruba za půl dne bylo hotovo a my se pustili do třetího šáru, tzn řezaných cihel.

Jelikož byly výšky všude naprosto rozdílné, bylo potřeba každou cihlu měřit a kreslit zvlášť. No, docela pakárna.

2016-03-23 16.25.27

Druhý problém byl, že bylo potřeba cihlu udělat co nejvýš ke stropu, kde je ale zároveň parotěsná fólie. A té stačilo se na cihlu jen podívat a už měla na sobě škrábanec nebo protrženou dírku.

2016-03-23 13.45.08

Nakonec jsem to vyřešil tak že jsem cihlu vždycky zeshora a zezadu obalil kartónovým papírem, cihlu opatrně usadil a papír pak vytáhl. U většiny cihel se mi tak povedlo mít mezi stropem a cihlou mezeru do 0.5-1cm, kterou až se oteplí vyfoukám expanzní pěnou.

2016-03-23 13.43.51

Když jsme skončili i s toutou pakárnou, zbývala ta poslední a největší. Tím bylo dořezávání šikmin.

2016-03-23 17.21.57

Tady už to občas bylo spíš kreativní cvičení než zdění, ale nakonec se to povedlo. Každou mezeru jsem postupně překresloval na cihlu a  brigádník to venku flexou vyřezával.

2016-03-24 10.53.55

Výhoda červené cihly je, že když něco někde přečnívalo, stačilo cihle jen pohrozit kladívkem a ta se sama odlupovala. Takže drobné kalibrace jsem prováděl už na místě dle potřeby.

2016-03-24 12.37.37

Nakonec i to bylo hotovo a po cca 2.5 dne práce bylo dokonáno. Pak následoval ještě velký úklid všeho bordelu a tím byla další etapa ukončená.

Na závěr ještě timelapse se včech tří dnů. Dneska je video trochu delší (cca 5min), takže jsem k němu přidal i veselou písničku, aby vám rychleji utíkalo 😉

Telepné čerpadlo, dějství třetí

Telepné čerpadlo, dějství třetí

normal-488

Tak jsme zase o něco moudřejší a rozhodnutější. Jak jsme psali minule, hledáme tepelné čerpadlo pro náš pasivní dům. Jednoduše znějící úkol se složitým řešením.

Kromě schůzky s ACONDem se událo i několik jiných, zmíňěníhodných událostí. Krom firem, které poslaly naprosto nekontextové nabídky jsem samozřejmě odpovídal i všem ostatním, které měli nabídky buď moc drahé, nebo z nějakého důvody nevyhovující.

Co mne fakt překvapilo, je potřeba některých firem schazovat konkurenci. Nevím, jestli to funguje na masy, ale na nás fakt ne. Několik firem se po mé odpovědi ptalo na vybranou firmu/technologii. Nemám problém s komunikací a tak jsem jim psal, že zatím favoritem je firma ACOND s jejich novým tepelným čerpadlem pro pasivy.

Některé firmy odpověděli, že chápou, že trumfnout takto nízkou cenu (80.000kč) a možnost platby až po roce je těžké. Ovšem našli se i firmy, co začali rovnou házet špínu, že je to určitě čína, že je to šunt, že dělám životní chybu s výběrem.

Korunu tomu nasadila firma IVT, které po oznámení o tom, že nevyhrála, měla potřebu zaslat tabulku vzduch-voda čerpadel (ano vzduch-voda, ačkoli jsme poptávali země-voda), kde ukazovali, jak jejich jednotky jsou nejlepší.

Ovšem co pak opravdu pobavilo byla další firma, která na moji odpověď o tom, že nevyhráli, tak poděkovali za odpověd a jen dodali, že je to ok, ale že snad nevyhrála firma IVT :). Asi to o nich něco vypovídá.

Po tomto kolečku emailů jsem se opravdu trochu děsil schůzky s ACONDem. Jestlit totiž ani oni nedopadnou, fakt nevím od koho to čerpadlo vemem. Asi od Číňanů 🙂 I ty někdo doporučoval na modrastrecha.cz, ale představa řešení vlastního konteineru mě fakt nebere, to už jsme si zkusili kdysi z Pákistánu.

Schůzka naštěstí proběhla velmi dobře. Na baráku jsme se potkali ve složení já, projektant a pan Hanuš z Acondu. Po úvodním seznámení jsme začali řešit technologie, možnosti atd. Následoval určitý časový úsek, kdy si projektant a člověk z ACONDu začali vyměňovat pojmy a dojmy a já si tam připadal jak Alenka v říši divů (asi tak, jako si zřejmě připadá I. když řeším IT věci se známýma 🙂 ).

Když skončili se slovní diskuzí, přešli k notebooku, kde měli jakýsi SW na výpočty čerpadel a rovnou se domluvili, jaké komponenty by se u nás použily. Očividně u ACONDu nedělají unifikované čerpadla, ale uzpůsobujují je dle požadavků zákazníka. Další bod k dobru 🙂

Ze stavby jsme se rozešli o cca dvě hodiny později. Všechno zatím vypadá velmi dobře. S projektantem jsme po odchodu p. Hanuše ještě pořešili i jeho dojem z firmy ACOND a i on je “schválil”. Nyní mají za úkol si mezi sebou vyměnit návrh kotelny a dořešit technické parametry. Pak se potkáme na stavbě znovu.

Snad se to na ničem nezadrhne, ale zatím z toho máme dobrý pocit. Tepelné čerpadlo za 80.000 Kč s odloženou splátkou rok v případě spokojenosti, no neber to. Teď ještě dořešit ty ten zemní registr (geotermální koše asi kvůli ceně nebudou) a bude to.

Další den parotěsnosti

Další den parotěsnosti

Tak máme za sebou další den bojů s parotěstností (a vzduchotěsností). Celé dnešní dopoledne jsem budoval prostupy z horní malé technické místnosti na půdu.

2016-03-21 11.25.46

Celé se to strašně táhlo, protože jsem vymýšlel nejprve jaké průměry trubek použít tak, abych na to měl vykružovák a zároveň existovaly i trubky o stejném průměru a pak jsem je musel do ProDomy koupit.

Pak jsem rozebíral půdu a tři vrstvy izolace tak, abych správně změřil, vyvrtal a připravil tři prostupy spolu s jejich držákem, aby to celé bylo stabilní.

2016-03-21 11.30.30

Pak byla obědová technologická přestávka, aby trochu vytvrdnul mamut (lepidlo), které HT trubky v prostupech drží.

2016-03-21 11.48.32

Dál jsem pak musel spoje ještě přetmelit Illbruck tmelem, pak zaizolovat Isocell bitumelovou páskou (parádní věc) a ve finále ještě přelepit Isocell páskama (raději pro jistotu, bitumelová páska, ač držela pevně, měla tendenci na rovné ploše se trochu rolovat).

Když byly konečně trubky takto zaizolované a chycené z obou stran, byly dvě hodiny a I. dorazila na pomoc s instalací zbytků parotěsných fólií. Dneska nám to šlo naštěstí docela dobře, tentokrát brigádník nebyl až tak levý jako včera a už jsme taky měli určitý systém, takže jsme za cca 2h měli nataženou druhou půlku stropu.

IMG_0000327

Zbytek dne jsme pak s I. finalizovali jednotlivé detaily fólií, spojů a dalších drobností. To nás čeka ještě nejméně jeden-dva dny. Zítra jsem pak domluvený s brigádníkem na dozdění příček. Tím se pomalu blížíme do stavu připravenosti na montáž oken.

Parotěsný boj, level druhý

Parotěsný boj, level druhý

Tak dneska jsme pokračovali v našem parotěsnícím boji. Nejprve ve zkratce, proč vlastně vůbec level 2, proč by nestačil level 1. Za ideálních podmínek by totiž level 1 měl bohatě stačit. OSB desky jsou Egger, měli by mít vyšší hustotu a tím pádem fungovat jako parobrzda. Všechny spoje jsme přelepili a u zdí vše zatáhli do lepidla. Bohužel to má háček.

2016-03-20 15.02.58

Tím jsou blížící se mokré procesy v domě. Jen co budou okna, pouštíme se do omítek a následně hned do anhydritových podlah. Oba procesy zvednou vlhkost v domě na maximum. Vlhkosti je pak potřeba se zbavit topením, větráním, zase topením, zase větráním. Problém je, že během topení se bude veškerá vlhkost vypařovat a všechno by šlo do OSB desek a pásek a je otázka, co by to udělalo.

2016-03-20 15.02.25

Původně jsme s projektantem řešili možnost natažení jen pomocné fólie, která by vlhkost zachytávala a pak by se dala pryč. Jenže pracnost je podobná, také by se to muselo nějak uchytit a utěsnit a jen by to byla zbytečná práce.

Takže jsme plán rozšířili, že když už se to bude dělat, udělá se to pořádné (finančně to je 1500kč na fólii a cca 1500kč na pásky). Díky tomu bude fólie fungovat jako druhá rezervní vrstva a pokud bychom někde něco v první vrstvě pokazili nebo se časem odlouplo, druhá vrstva to ještě pojistí.

IMG_0000050

A tak jsme dneska instalovali fólii na OSB desky. A byla to slušná pakárna. Správně nasměrovat 5m dlouhé pásy fólií není žádná sranda. Na začátku jsme bojovali s jedním pásem tak hodinu, pak už jsme na to jakž takž přišli a šlo to o fous líp. Ono by to možná šlo i o něco líp, kdyby náš brigoš dneska neměl i na jeho poměry tak zabržděné myšlení.

IMG_0001578

Stokrát jsme se ho vždycky ptali, jestli má srovnanou fólii s podkladovou fólii, on klidně řekne jo a přitom to drží naprosto šikmo. No nazabití. Takže jsme museli uzpůsobit práci tak, aby páchal co nejmenší škody. Bohužel bez něj to nejde, ve dvou s I. bychom to nedali. Takže já jsem koordinoval a sponkoval, I. směrovala fólie a brigoš chystal kozy a fošny, držel fólii nad hlavou a neustále hekal, asi aby se před I. předvedl jakej je borec a jak tvrdě maká.

2016-03-20 15.02.33

Po cca čtyř hodinách práce jsme měli natahanou půlku patra a fyzicky i psychicky sme byli fakt hotoví. Druhou půlku jsme tak nechali na zítra a zbytek dne jsme se pustili do lepení fólií k sobě, finalizaci detailů, přilepení fólie k Illbruck páskám atd.

Tady jen poznámka ke zkušenostem s páskama. Ona už to psala včera I., ale fakt to stojí za to zopakovat. Isocell pásky jsou naprosto parádní, jakmile se to přichytí na podklad, drží to jak přibité. Zároveň jsou pásky příjemně elastické (Airstop FLEX), takže se dají i rozumně korigovat nerovnosti nebo drobné odchylky spojů fólií.

2016-03-20 16.51.48

Na druhou stranu páska od Illbrucku rozhodně není tak extra jak jsem podle ceny i image firmy čekal. Dneska jsem přilepoval fólie k Illbruck páskám OSB-Zeď a ačkoli tam fólie drží, tak rozhodně ne tak bytelně jako v případě Isocellu. Rozhodli jsme se proto pak raději ještě celý obvod domu přetáhnout jednou vrstvou Isocell páskou a tím přichytit fólii i přímo na lepidlo, jen pro jistotu, kdyby lepidlo na Illbruck pásce časem povolilo.

A na závěr opět timelapse. Dneska je to taková všehochuť všech procesů co jsme celý den dělali a záleželo, kde zrovna jsme kameru  postavili 🙂

Nákup materiálu na parozábranu

Nákup materiálu na parozábranu

Než nám nainstalují okna (snad 4.dubna, i když se to možná ještě protáhne), musíme ještě stihnout poslední dvě věci. Dodělat parozábranu a dozdít horní příčky.

2016-03-18 19.48.50

A tak jsme se pustili do zjišťování a poptávání materiálu na onu parozábranu. Od projektanta jsme měli poslané, jaké asi pásky použít, takže jsme výchozí bod měli. Abychom si udělali obrázek, chtěli jsme se na pásky nejdřív někde podívat a případně se pozeptat i prodejců/výrobců na jejich doporučení.

Jako první jsme se omylem dostali k firmě OKENTĚS. Ze zážitku, co následoval, jsme kroutili hlavou ještě dva dny potom. Přišli jsme do jejich firemní prodejny, kde nás nejprve nepozdravila skvadra tří jejich obchodníků, kteří seděli za svými stoly a nudili se u Solitare.

Když jsem jednoho poprosil, že se chceme poradit ohledně Illbruck pásek, následovalo ultra-arogantní jednání, kdy z nás pán dělal naprosté idioty, načež nám pak ještě vynadal, když jsem se zeptal, jestli náhodou by neměli mít i pásku s perlinkou. Otočili jsme se na podpatku a vypadli pryč, u někoho takového rozhodně nechci nic kupovat a Vám to také nedoporučuju.

2016-03-14 16.44.24

Jako další jsme našli na internetu druhého zástupce firmy Illbruck, konkrétně Tremco Illbruc v Brně. Jednání naprosto odlišné, profesionální a ochotné. Krom řady užitečných rad jsem dostal i katalog a ukázkové vzorky, abysme se mohli pořádně rozhodnout. Tuto pobočku naopak velmi doporučuji. Jen škoda, že je Illbruck tak drahý, jinak bych tam vzal klidně vše.

Jako třetí jsem si pak dal dostaveníčko s obchodním zástupcem firmy ISOCELL. Původně jsem si s pánem jen volal, ale nabídl se, že se můžeme potkat a vše pořešit. Opět velmi zajímavé setkání, další hromada zajímavých info spolu s doporučením různých výrobků na náš dům.

Díky tomu jsme měli přesnou představu co koupit a začalo shánění na internetu. Nakonec jsme se rozhodli pro pásky s perlinkou od firmy Illbruck, kterou se vyřeší přechody OSB-ZEĎ a a elastickými páskami od firmy ISOCELL AirStopFlex na přelepy OSB-OSB a přelepy fólií.

2016-03-12 15.31.06

K tomu jsme vzali ještě jeden Illbruck tmel, penetrák a butymelovou roztažnou pásku na izolaci průchodů. Illbruck pásku jsme nakonec sehnali za 1500kč místo 2500kč doporučené ceny a pásky stály 320kč za 25m místo nějakých 700kč, co by stály od Illbrucku.

Isocell i Illbruck jsme nakonec brali od dvou internetových projeců (Winstall a Estaf, viz linky), s oběma jsem před nákupem ještě mluvil a rovněž rozumí tomu co prodávají, takže jsme s nimi ještě jednotlivé výrobky konzultovali.

Jedno ze zjištění bylo, že páska AirStop FLEX stojí stejné peníze co Airstop normal, a přitom se s ní lépe pracuje. Druhé zjištění pak bylo, že než lepit oboustraně parofólii, je lepší ji přisponkovat ji do OSB a sponky pak jen přelepit 5x5cm pásky. Vyjde to levněji a je to trvanlivější.

Na stavbu jsme nakonec i tak napočítali 400m pásky, 50m perlinkové pásky, 1kg penetráku a jeden tmel na opravu/doladění rohů a komplikovanějších spojů. Suma sumárum, 8300Kč v čoudu ;-).

Pokud by to někdo řešil, tak tady je několik linků, které jsem si v souvislosti s řešením parotěsky uložil:

Výrobci

  • Illbruck – nádherné, ale fakt drahé věci na parotěsku.
  • IsoCell – pásky
  • Hasoft – ještě levnější varianta pásek, ale ne o tolik, aby se to vyplatilo. Raději jsme volili ISOCELL

Další linky

Tepelné čerpadlo, dějství druhé

Tepelné čerpadlo, dějství druhé

xkolaz-acond-01.png.pagespeed.ic.1G5fHS1zZf

No, tak tu máme druhý díl našeho miniseriálu o tepelných čerpadlech :). Jak jsem psal minule, rozeslal jsem poptávky na tepelné čerpadlo o výkonu 3.4kW pro náš dům.

Vrátilo se mi hodně nabídek, některé byly seriózní, některé naprosto ignorovaly, co jsem chtěl, některé za rozumné peníze, některé předražené až hrůza.

Je zajímavé, jak se různí obchodníci k takové poptávce postaví. Dostal jsem přímo osobní odpovědi, kde byl nástin spolupráce, nějaké doplňující dotazy a tak. Zároveň jsou obchodníci, co spamují veškeré nabídky, které se na internetu objeví jejich debilní nabídkou.

Omlouvám se za ten pojem, ale to se fakt nedá. Poptáte teleplné čerpadlo země-voda, oni Vám pošlou univerzální PDF nabídku psanou žlutým písmem na bílem pozadí, kde Vám vnucují jakýsi jejich systém SEN, který, co jsem pochopil, je solární ohřev vody a spoustu jiných věcí, co jsem nechtěl. Je tam spousta tabulek a výpočtů na tepelné ztráty ekvivalentní hliněné chýši. O pasivu asi ještě neslyšeli.

Fakt mi to nedalo a odpověděl jsem jim, že jako co to je, že chci země-voda a 3.4kW, ne solar a 100kW ztráty. Na to jsem dostal fundovanou odpověd (podle mě zase předpřipravenou), že je jim vlastně jedno, co sem jim psal, ale že si myslí, že jejich systém je lepší než to moje a že mám změnit názor tak jako spousta jejich jiných (samozřejmě spokojených) zákazníků.

Tak jsem poslal další odpověd, že fakt nemám zájem. Očividně takový email neměli v automatické šabloně, což iniciovalo nové kolečko, protože mi další obchodník opět nabídl jejich úžasný systém SEN, opět stejné PDF, opět žluté písmo. No to bych se na to mohl….

Další nabídky pak byly seriózní, ale drahé. Osobně mi například volali z tepelných čerpadel Mach, co jsem pochopil, je to hi-tech technologie srovnatelná s NASA, ale včetně cen. Navíc mi férově rovnou řekli, že na tak malé ztráty se něco tak složitého nevyplatí.

Další odpověď dorazila od firmy IVT. Jedná se o docela rozšířenou firmu, ale jejich cena teda nic moc.  Cena 235.000 Kč nebyla zas tak daleko firmy Mach a rozhodně neměli tak milé jednání. Navíc cena je pořád hodně daleko za hranicí našeho vkusu, takže ani tudy jsme se nerozhodli jít.

Jako poslední se nám ozvala firma ACOND (http://www.acond.cz/). Nikdy jsme o ní neslyšeli, tak jsme trochu googlili. Menší česká rodinná firma, čerpadla si dělá sama, podle odpovědi vypadali fajn.

Má to však ALE. Dělají tepelná čerpadla už nějaký ten pátek, ale hlavně pro průmyslové haly, paneláky a velké domy s klasickými (velkými) ztrátami. S pasivními domy zatím nemají zkušenosti. Čerpadlo pro pasivní dům již mají, certifikace pro zelenou úsporám dokončují, ale byli bychom první instalace. Za to výměnou nabízejí velmi zajímavou cenu (80.000 kč) na referenční instalaci.

Zaujala mne férovost, s jakou přiznali, že je to nová technologie. Spousta jiných by tvrdila, jak mají miliardy prodaných kusů. Stejně tak i cena je velmi zajímavá. Zároveň ale hledáme ověřenou technologii, takže jsem jim odepsal, že ačkoli si Vážím jejich odpovědi, nemám bohužel zájem vzhledem k nové a nevyzkoušené technologii. Přeci jen, nechceme úplně riskovat.

Tím jsem předpokládal, že je to uzavřené. Co se ale stalo mne dost překvapilo. Opět slušně odpověděli a nabídku na čerpadlo dále vylepšili. Čerpadlo dodají na jeden rok zcela zdarma (jako chápeš to, zadarmo 🙂 ) a pokud budeme po roce používání spokojeni, tak ho zaplatíme. Když ne, odpojíme ho a zcela zdarma si ho odvezou (a my ho nahradníme jiným).

Tady se začaly lámat ledy. Pokud někdo nabídne svou technologii na rok zdarma, abychom ji podrobili testům a až pak se rozhodli, to už něco znamená. Zbývalo to jen probrat s projektantem, pořád jsem potřeboval, aby to i on posoudil z pohledu technologie.

Z toho, co jsem s ním teď řešil, tak čerpadlo vypadá dobře. Žádná přehnaná hi-tech technologie, obyčejné čerpadlo, obyčejný kompresor, obyčejné komponenty. Jednoduché na údržbu, levné na výměnu, nic co by se mělo extra kazit. Parametry vypadají reálně.

Pokud všechno klapne, máme čerpadlo. Uvidíme, jak proběhne osobní schůzka u nás na baráku.

Elektrické suma sumárum

Elektrické suma sumárum

Po několika večerech počítání, úpravách tabulky a Loxone projektu, měření, zase úpravách, sumarizacích a zaokrouhlování jsme dospěli k finální odpovědi na zásadní otázku lidstva.

thumbnailImage

Kupodivu to není 42, ale 4. Teda úplně přesně je to 3.72485 kilometru, ale po zaokrouhlení na celá balení jsme na 3980m, tzn 4 kilometry kabelů ;-).

Plins_jpg_475x310_q85

Krom kabelů jsme rovnou počítali i zásuvky, tlačítka, žaluzie, rámečky, krabičky a záslepky.chrome_2016-03-16_16-10-35

Původní tabulka co jsem měl vyrobenou se dost rozrostla v takový malý samostatný informační systém pro řízení a výrobu pasivně-výpočetních rodinných domů.

chrome_2016-03-16_16-13-27

V tabulce se nadefinují všechny typy vedení po domě a jaký vodič je použit. Dál se pak po domě nadefinují body, ke kterým se vztahují jednotlivé zařízení/zásuvky, aby se nemuselo měřit vždy vše znovu a znovu.

chrome_2016-03-16_16-14-53

To se pak zkombinuje s hlavní tabulkou a výsledkem je tabulka s rozpisem všech vedení a vodičů na to použitých. Zatím vše bez zaokrouhlování s přesností na milimetr.

chrome_2016-03-16_16-17-04

A z toho se pak sesumírují už jednotlivé typy vodičů, zaokrouhlí a sečte. Krom toho to ještě vygeneruje tabulku všech zásuvek, vypínačů atd (bohužel tady nemám vyplněné ceny).

chrome_2016-03-16_16-18-49

Kdyby někdo chtěl a měl odvahu si to zkusit, tady je naše celá tabulka i s reálnými daty k dispozici. Pokud budete chtít editovat a využít pro sebe, udělejte si kopii a směle do toho ;-).

Získaná data jsme už stihli rozeslat na všechny strany. Šlo to jak na aaapoptavku, tak epoptavku a individuálně do různých elektro obchodů (ELKOV, E-centrum,…). Už se pár nabídek i vrátilo a je to dost zajímavé počtení, ale o tom zas příště.

 

Nová hračka z AliExpresu – šuplera

Nová hračka z AliExpresu – šuplera

Už ani nevím proč, ale něco jsme potřebovali tenkrát asi změřit a tak sme dostali nápad na další nákup na AliExpresu ;-).

2016-03-14 16.59.52

A tak jsme si za úžasných $11.50 pořídili další hračku, digitální šupleru. Protože jsme ji chtěli opravdu na měření, tak jsme nebrali úplně ty nejlevnější. Ty levnější kusy měly plastova “klepeta” a chyběl digitální display.

2016-03-14 17.00.23

Další výhoda téhle dražší bylo, že už ji dodávají i s krabičkou. To mám vždycky radši, než když se to pak někde jen tak válí. Ta co dorazila vypadá hodně dobře a dokonce i měří přesně ;-). Kdyby někdo chtěl, link na tu co máme my je tady.

chrome_2016-03-14_17-07-48

Co se číňanům musí nechat,tak umí vyrobit fakt kde co za ceny od $1. Například i takovou šuplera, sice celou z plastu, ale jen za $0.80 ;-). Případně pak seznam všech možný variant i cen tady zde.