Browsed by
Tag: dum

Zrychlujeme, jedem, jedem, není čas

Zrychlujeme, jedem, jedem, není čas

Tak se nám celá naše stavební akce začíná rozjíždět do obludných rozměrů ;-). Jestli jsme ještě nedávno řešili pěkně postupně jednu věc za druhou, najednou řešíme tisíc věcí a nějak se to snažíme celé ukočírovat.

Začalo to plotem, který jsme potřebovali kvůli registru. Plot máme a tak se nám blíží kopání. A když se už bude kopat, dala by se vykopat i retenční nádrž, takže bylo potřeba ji sehnat.

2016-04-21 13.41.52

Od plastové jsme postupně přešli k betonové. Plastová má spoustu výhod do chvíle, než se člověk začte do instalace a všech možných omezení. Většina plastových potřebuje betonovou desku pod sebou, a pokud má jímka apoň něco vydržet, tak i betonovou desku nad sebou. Po všech těch beton-párty se mi už opravdu nechce nic dalšího betonovat a tak jsme to zavrhli.

190-jimky-na-destovou_vodu-podzemni-nadrze

Postupně jsme se dostali k jímkám betonovým. Přijedou již hotové, jen se usadí a zasypou. Žádné riziko proražení kamenem, žádné betonování, nic. Takže jen nějakou sehnat a dovézt, většinou je to prý problém, protože jsou těžké a tak se jich vozí více najednou, proto se tak dlouho čeká na naplnění kamionu.

No, opět jsme měli z prd..e kliku, včera jsem zavolal do jedné z firem – http://www.zumpabetonova.cz/ (kde se prý obecně objednávky táhnou, ale zkusil jsem) a odpověd byla, že jestli tu jímku jako fakt chci, tak že ji mám zítra na pozemku ;-). Zrovna jeli do Brna a zrovna jim někdo odřekl, takže mi jímku prodali se slevou a ještě s dopravou zdarma.

2016-04-21 15.10.19

Jímka je polská, být na jiné použití než na dešťovku, byl bych asi opatrnější. Ale stejně budeme dešťovku vsakovat do půdy, takže by ani prosak neměl vadit. Jímku jsem při převzetí kontroloval a vypadá opravdu dobře, hladký celistvý beton, žádné prasklinky. Tak snad bude ok. Navíc za cenu 13.000kč oproti běžným 30.000+ si klidně nějakou tu prasklinu opravím ;-).

dllhost_2016-04-21_21-12-17

Jako další nám dneska dorazilo potrubí na zemní registr. Tady musím opět vyzdvihnout průběh spolupráce s firmou Acond. Na čerpadle a dalších detailech jsme již domluveni, hodně nám pomohl projektant a spolu s Acondem vše domluvil. Acond nechal spočítat tlakové ztráty potrubí a navrhl dvě varianty registru.

Jedna byla delší a širší trubka, druhý způsob pak dva okruhy slabšího potrubí spojené v domě. Varianta dvě má výhodu v nižších tlakových ztrátách a tím pádem v dalším prodloužení životnosti čerpadla. Vybrali jsme variantu dvě a nechali potrubí přes Acond objednat. Kopat a pokládat budeme nakonec nejspíš příští čtvrtek.

2016-04-21 16.20.58

Dále jsme dneska s projektantem na pozemku řešili umístení zemního registru, spádování drenážního potrubí kolem domu a kolem zdi, svedení svodů okapů do retenční nádrže a vsaky retenční nádrže.

Aby toho nebylo málo, s brigádníkem jsme odpoledne vyskládali ztracené bednění na plot tam, kde budou sloupky, dočistili pasy kolem domu, kde budeme dělat perimetr, s projektantem změřili odchylky základové desky od zdí a večer pak objednali perimetr.

2016-04-21 13.41.26

Do toho nám celý den instalovali okna, tam se vše také pomalu blíží k úspěšnému závěru.

2016-04-21 17.23.56

Zítra domontují HS portály a akorát se musí počkat na pondělí, kdy dorazí vyreklamovaná tabule skla jednoho z portálů, kde byla nějaká vada od sklenáře.

2016-04-21 09.28.42

A jako zlatý hřeb tohoto dne se mi dnes povedlo vyšmelit 50 tater hlíny zdarma, s dopravou zdarma a vypadá to že i s bagrem na rozhrnování zdarma. S motem “s drzostí nejdál dojdeš” jsem zavolal do sídla firmy, která realizuje satelit kousek od nás. Přes spojovatelku vysomroval telefon na stavbyvedoucího, od něj pak na druhého, co má na starosti aktuální etapu. S ním jsem se pak pobavil, jestli nemají nějakou hlínu navíc a že pokud by se potřebovali zbavit 50ti tater, tak že mi ji mohou navozit na pozemek, že vím kolik tím ušetří a že si tak dost pomůžeme oba. K tomu jsem přihodil, že by bylo fajn, kdyby mi to tam rovnou i rozhrnovali a vypadá to, že vše klapne. Dneska mi to potvrzoval a za necelé dva týdny se začne navážet.

maxresdefault

A aby se mohlo navážet, musíme udělat perimetr kolem domu v místech, kde se to bude nejvíce zvedat. A také musíme udělat elektriku, protože 2.května nastupují omítkáři, k tomu se musí připravit všechny drenáže a jímka, aby se vše dalo srovnávat.

No, takže hukot. Máme to tak nějak časově poskládané, ale stačí, aby se nepovedla jedna věc a celá akce kulový blesk se rozpadne 😉 Tak nám držte palce, snad to všechno dobře dopadne.

Neuvěřitelné se stalo skutečným, začíná montáž oken

Neuvěřitelné se stalo skutečným, začíná montáž oken

Jak říká nadpis, dočkali jsme se. Po sedmi měsících od vybrání si dodavatele (stolařství Vašíček), po pěti měsících od poslání zálohy půl miliónu, po dvou měsících od prvního možného termínu dodání a po čtyřech odložených termínech se dnes země zatřásla a k nám po dvou hodinách zpoždění dorazili dva montážníci s první várkou našich dřevohliníkových oken.

2016-04-19 15.49.39

Byla to cesta trnitá, ale stále věříme, že volba byla správná. Problém je, že okna jsou stále vyráběna v malé soukromé firmě ručně bez větší automatizace, což považujeme za výhodu z pohledu kvality/ceny, ovšem nevýhodu z pohledu náporu zakázek a dodržování termínů.

2016-04-19 14.53.03

Na stavbu nám dneska dorazili dva montéři, s sebou měli prvních šest rámů oken a jedněch francouzských dveří. Úplně si nejsem jist, jak chtějí dodržet slíbený páteční termín dokončení, ale i úterý bude dobré. Hlavně, že se to už hýbe a my se budeme moct pustit do dalších věcí v domě (elektrika-omítky-zateplení podlahy-voda-odpady-podlaha-….-nastěhování 😉 ).

2016-04-19 13.57.09

Okna jsou montována na kompozitové kotvy a v předsazené montáži kvůli tepelným mostům, takže teď, než se udělá zateplení, na baráku vypadají dost srandovně. Zase bude spousta lidí chodit kolem a ťukat si na čelo, že to děláme úplně blbě, ale na to už jsme zvykli 🙂

Běhěm toho, co oknaři instalovali okna jsem musel upravit drážky na čidla otevření oken, protože jsme si úplně nerozuměli s p. Vašíčkem a já připravil vývody trochu jinde.

2016-04-19 13.56.12

Druhou část dne jsem pak spolu s brigádníkem začisťovali pasy kolem domu, abychom ve čtvrtek mohli naměřit a spočítat zateplení perimetrem a pustit se i do toho.

2016-04-19 14.58.22

Poslední věc, co jsme ještě dnes vyřešili, bylo zaměření rozdílů podlahy kvůli zateplení polystyrenem. Opět se nám výtečně osvědčil laser, co máme z Aliexpressu.

2016-04-18 17.08.45

Pomocí latě s nakreslenou stupnicí jsme postupně po metru udělali síť rozdílů. Naštěstí jsou rozdíly max 3cm v rámci patra, takže snad nebude potřeba dělat žádné speciální opatření a podlaha se srovná několika vrstvami polystyrenu sama.

2016-04-18 17.08.18

Zítra máme v plánu navštívit brněnský stavební veletrh a pokusit se vyšmelit za lepší ceny věci, které ještě nemáme finálně objednané, především betonovou retenční nádrž a předokenní žaluzie. Uvidíme, nakolik budeme úspěšní.

Vylití plotu betonem

Vylití plotu betonem

Tak nám dneska nastal den B. Nastal čas velké betonové párty. Po finalizaci víkendových příprav na betonování jsme měli na dnešek na osmou ráno objednanou pumpu a 12.5m3 betonu.

2016-04-18 08.08.31

Sice nám přes noc trochu pršelo a ráno ještě pár kapek spadlo, ale naštěstí to nebylo až tak hrozné a holinky a bunda to vyřešila.

Kousek po osmé dorazila pumpa. Tentokrát jsme si “vytočili” opravdu ochotného a nápomocného pumpaře, takže celá akce byla oproti očekávání opravdu klidná a pohodová.

2016-04-18 08.32.21

Nejprve jsme se domluvili, kam pumpu dát tak, aby se pokryla co největší část plotu. Bohužel se to stejně neobešlo bez jednoho přeparkování, což znamená cca 30min než vše složí, přejede a zase vyloží.

2016-04-18 08.39.30

Ale pumpař se opravdu snažil. Ačkoli jsme vylívali jen 20cm široké bednění, beton tentokrát skoro vůbec necákal ven. Kupodivu když se chce, tak jde nastavit i pomalejší tok pumpou a ačkoli to pak déle trvá, člověk se u toho úplně neztrhá a všechen beton teče kam má.

Celé pumpování nakonec trvalo 2.5h, ale kolem zdi ani na zdi nebyl téměř žádný beton. Takže sice jsme zaplatili o něco víc za pumpu (celkem 11.000kč), ale zase úplně přesně vyšel beton, takže jsme nemuseli dokupovat.

2016-04-18 17.07.33

Ačkoli jsme se přece jen trochu báli pumpování rovnou 8 řad bednění najednou, proběhlo vše úplně ok, žádné bednění pod tlakem betonu neprasklo ani se neposunulo.

Určitě na tom má velký podíl i lepení ZB na pěnu. Ona ta pěna je fakt dobrá. Všechno dřevěné bednění jsem k ZB přilepil taky pěnou a i to drželo jak čert. 

Po vylití betonu jsme ještě do Zb napíchali připravené roxory do míst, kde budou sloupky a pak vyrazili domů. Celá betonová akce nás vyšla na 35.200kč. Sice ranec, ale máme zeď z betonu s pevností 16/20, frakcí 4-8, prostředí XC1, tzn beton, co jsme jinak dávali třeba do základové desky. Takže ten by pak tu navezenou hlínu mohl udržet.

Finalizace bednění plotu a příprava na betonování

Finalizace bednění plotu a příprava na betonování

O víkendu jsme dořešili všechny detaily plotu a jsme připraveni na pondělní betonování.

2016-04-16 16.28.36

Ale celkově to už není to co bývalo, nejspíš stárneme nebo co ;-). Ta tam jsou doby, kdy jsme betonovali ze dne na den, všechno dělali na poslední chvílí a každou kapku betonu prožívali ve stresu i eufórii najednou.

Tentokrát jsme měli plot vystavěný v pátek a namísto stresu jsme mix s pumpou objednali až na pondělí. No prostě žádný vzrůšo.

2016-04-15 13.17.41

Díky tomu jsem v sobotu stihl dodělat všechny detaily a vybudoval jednu konstrukci navíc, abych to nemusel celé obedňovat jen prknama.

2016-04-15 13.56.12

Pak už zbývalo dodělat bednění v místech, kde ZB nevycházely nebo měly nešikovný úhel a zapěnit všechny otvory v ZB.

2016-04-16 16.29.11

Na závěr jsem si pak připravil schůdky tam, kde je zeď vysoko nad terénem a blbě by se operovalo s hadicí od pumpy.

2016-04-16 16.28.58

Ale co víc, díky tak velké časové rezervě jsme si (jmenovitě I., když v noci nemohla spát) stihli dokonce uvědomit, že jsme tak nějak zapoměli na rozvaděčovou skříň a že by bylo dobré ji tam ještě připravit.

2016-04-17 14.11.28

A tak jsme dneska, pořád ještě v klidu, stihli udělat otvor v plotu, kam pak skříň usadíme, připravili jsme dvě chráničky do rozvaděčové skříně a jednu chráničku na budoucí zvonek/intercom. No prostě nuda, žádné vzrušení.

2016-04-17 14.12.33

Zítra v osm nám začíná betonování, doufám, že u té nudy v době betonování zůstaneme, nic nám nikde nepovolí nebo žádná tvárnice nepraskne. Ale vše je lepené na pěnu, když jsem dneska vyndával 2 tvárnice pro rozvaděč, musel jsem použít flexu, takže držet by to mělo fest.

2016-04-16 16.29.18

Takže asi největší stres měla dneska na pozemku I., když po delší době opět vyleštila a vysála naše stavební auto a já jí pak po chvíli kousek vedle vytáhl flexu a řezal ZB. Trocha toho jemného prachu přece nemůže uškodit 😉

Velká čínská zeď

Velká čínská zeď

Tak jsme zase “trochu” postoupili s naším plotem. I když momentálně to spíš vypadá jak čínská zeď než plot.

I když se to nezdá, náš pozemek není úplná rovina. Když jsme ho kupovali, vypadalo to jako rovina, tvářilo se to jako rovina a proto to rovina byla. Když jsme pak dělali projekt, sice jsme už viděli, že tam trošku sklon je, ale nic velkého.

2016-04-13 12.38.08

Pak nám náš projektant vymyslel umístění domu, tak aby bylo nad silnicí a my to opět vzali jako fakt, že přece ten dům dáme kousek nad tu naši rovinu a je to.

Ale kompletní rozsah toho našeho “krpálu” jsem si uvědomil až ve chvíli, kdy jsem dozdil naši “zídku” na srovnání terénu. V nejnižším bodě pozemku si člověk momentálně připadá jak ve vypuštěném plaveckém bazénu, zatímco v nejvyšším bodě zase jak na prohlídce čínské zdi.

2016-04-13 14.45.06

Ačkoli je pozemek opravdu docela rovný, mírný svah tam je. Ale na těch 35metrech délky to udělá více než metr a půl. Když tam byla louka, nebylo vidět nic. Když se tam pak uprostřed objevil náš dům, pořád to moc nešlo vidět. Ale na té zdi, tam to jde vidět fakt hodně 😉

Ale co, hlavně že je hotovo a teď jen vymyslet, kde seženeme cca 60 tatrovek hlíny, kterou ten náš bazén naplníme.

Co se týká budování, tak to byla docela legrace. Na založené první řadě jsme začali na pěnu skládat řady další. Na pěnu proto, abychom mohli vyskládat všech osm šárů najednou a všechny je vylít betonem/pumpou, aniž by tlak třeba nějakou tvárnicí pohl.

2016-04-14 17.30.33

Co se týká montážní pěny, tak ta tvárnice drží jak naspeedovaný ďas. Když sem náhodou potřeboval něco srovnat po déle než 10-15min, už to šlo dost stěží. A když jsem pak dneska odlepoval jeden šár kvůli vchodové brance, tvárnice se raději rozlítla na 10kusů než aby se pustila pěny.

2016-04-13 12.38.41

Další veselá příhoda byla s vertikálníma roxorama. Protože je zeď 2m vysoká, je potřeba tam mít na celou výšku roxor a ten mít ještě zapuštěný do základového pasu. Protože bychom se ze zvedaní a navlíkání ZB na roxory asi zbláznili, vymyslel jsem to tak, že jsem po vyzdění prvního šáru vyvrtal díru 14ku na roxor 6ku s tím, že se někde kolem čtvrtého šáru trefím. Začal jsem to testovat od pátého šáru, ale na drsňáka jsem vyzdil až sedmý šár, než jsem začal pruty zapichovat.

2016-04-13 12.39.18Aby to šlo, obnášelo to strčit baterku (z Metabo aku-vrtačky) do díry v ZB a roxorem 2m dlouhým lovit na dně vyvrtanou díru. Docela sranda, hlavně když mě pak viděla sousedka s baterkou v ruce, jak čučim do cihel a pronesla, že inspekce stavby musí být 😉

2016-04-14 17.32.59

 

Skládání samotné pak bylo taky docela veselé, protože moje představa, že na pekně rovně založenou první řadu zbytek jen vyskládám tak, že bude vše lícovat, vzala rychle za své. Tvárnice jsou všechno, jen né kalibrované, takže bylo potřeba každou řadu skládat pomocí provázku a ještě rovnat váhou, aby byl výsledek alespoň jakš-takš. Ale povedlo se, je to docela rovné i na to, jak dlouhá ta stěna je.

2016-04-13 14.52.27

 

Zítra mne pak čeká dořešení detailů, konkrétně rohový elektro sloupek, okolo kterého udělám šalování a zaleju betonem, rozpočítání kde budou sloupky na plot a nějaké další drobnosti. A pokud to půjde, tak v pondělí bych to chtěl celé vylít.

 

Založení plotu a prvních pár šárů

Založení plotu a prvních pár šárů

Tak tu máme další plotový update. Mám za sebou další dva dny strávené nad naším plotem alias zdí nářku.

Po tom, co jsme v neděli roznosili tvárnice podél pasů, začalo zakládání prvního šáru. Pozitivní je, že jsem už veděl co a jak, takže v tom nebyl problém. Horší to už bylo s konkrétní realizací.

První zádrhel bylo zakládání zdi v metr a půl hlubokém a 40cm širokém pasu. Jestli se první cihla dělala blbě (viz předchozí článek), tak všechny další se dělaly blbě taky.

2016-04-11 18.26.24

Pasy bohužel bagrista tentokrát nevykopal až tak pěkně, jak v domě (a nebo je to tim, že jsou příliš dlouhé, těžko říct). Každopádně cihly se na pase “vrtí” ze strany na stranu, občas bylo potřeba trochu zaseknout hlínu, aby mohl cihelný vláček jet pěkně rovně ;-).

2016-04-12 14.51.22

Druhý zádrhel byla nerovnost pasů. Rozdíl byl nakonec tak 7cm, bohužel založil jsem to na 5cm, takže nejen že občas bylo potřeba více podkládat, ale pro zpříjemnění bylo potřeba občas ZBčka taky flexou seřezávat (max o 2cm), protože gumovou palicí člověk ZB do betonu nezatluče.

2016-04-12 14.51.30

Ale dalo se, první den jsem dojel celou jižní stranu (cca 31m) až k rozvaděči, kde jsem strávil tak půl hodiny vymýšlením, jak to obezdít tak, aby se nemuselo příliš řezat, zároveň cihly pak udržely tlak betonu. Vyhrálo šalamounské řešení. Cihly dám jen v prvním šáru pro jednodušší přenesení výšek z jižní na východní stranu plotu a zbytek se vyšaluje a vylije komplet betonem. A je to 😉

2016-04-12 14.51.34

Dneska jsem pak dozaložil východní stranu (cca 16m). Začátek šel dobře, sem tam jsme tvárnice dořízli, sem tam jsme dali trochu víc malty, ale pohoda.

Třetí zádrhel nastal v horní části samotného pasu, o kterém I. prohlásila, že je rovný a já ho nezkontroloval. Rovný byl asi jako sjezdovka na olympijský Super G. Rozdíl mezi začátkem a koncem byl 17cm a to už je fakt dost. Tady už nějaké zvýšené množštví malty nepomohlo, leda bychom chtěli celý pas dolít komplet.

2016-04-12 14.52.00

Vymyslel jsem to tak, že jsem nejprve cihly podkládal odřezkama 1-2cm co nám zbyly ze zkracování cíhel, ale ke konci jsme už dořezávali celé ZB, kterýma jsem podkládal zakládanou řadu. Ta poslední už měla 12.5cm, takže takový půltý šár. První šár jsem pak k podkladu lepil na expanzní pěnu, aby to drželo (jako čert).

Ale i to jsme zvládli a kolem čtvrté začali vymýšlet, jestli jít domů, nebo ještě něco dělat. No a protože ve čtyři člověku zbývá ještě mnoho sil, vyhrála samozřejmě další práce. Další na řadě bylo navrtání děr na vertiální roxory. Opět pakárna, karpální tunel zajásal. Navrtal sem zatím “jen” 60 děr na jižní straně, ty na východní udělám až zítra po zatuhnutí.

2016-04-12 19.13.20

Jako poslední jsme pak ještě další 3 hodiny skládali další šáry ZB na jižní straně. Shodou okolností se zastavili další dva blbouni z vesnice a tak jsem je rovnou zapřáhnul taky. Šlo to docela dobře, ZB dáváme na pěnu, aby se dalo vylít všech osm šárů najendou. Budeme na to brát pumpu, tak ať se to nedělá na víckrát.

Mezi každým šárem jsme dávali taky roxory, takže by to mělo být proarmované až až. Ty vertikální pak zapícháme až po pár šárech, abychom nemuseli hned od začátku navlíkat ZB na 2m dlouhé pruty.

2016-04-12 19.13.31

Zítra nás pak s brigošem čekají další 4 šáry na jižní straně a 8 šárů na východní. Uvidím, jestli to stihneme, ale spíš se to ještě protáhne.

A ještě timelapse videa. Jako první video se zakládáním prvních dvou šárů:

Jako druhé pak video, kde jsme skládali první čtyři řady ja jižní straně pozemku.

Akce plot – pokračování

Akce plot – pokračování

Nějak se nám ta stavba plotu táhne. Je neděle a plot pořád nestojí 😉

Ve středu vylité pasy dopadly jakš-takš. Přece jen s pumpou by byly víc v rovině, ale zase by stály o 6000kč víc, takže to tam radši dám víc malty při zakládání.

2016-04-08 10.35.20

V pátek nám dorazilo ztracené bednění. Přivezl ho řidič, kterému asi patří celý Ferobet, protože jinak nechápu, jak někdo může být tak arogantní. Začalo to tím, že zavolal, že za 5minut je na pozemku. Na moji odpověď, že měli volat předem, mi odvětil, že přece volá. Když říkám, že jsem v práci a potřeboval bych to vědět víc dopředu, tak mi on na to, že nejsou žádná autobusová doprava aby jezdili na čas.

No vyrazil sem na pozemek, kde mne už čekal. Týpek vyfiknutý v botách s proklatě dlouhou špičkou, brýlema velkýma jak moucha tse-tse, temnýma jak noc a kšiltovkou Marlboro. A že prý kam to má složit.

2016-04-08 10.56.50

Tak říkám, že kupodivu k nám na pozemek, že stačí podél pasů, co jsou podél silnice. Tak to prej děsný problém, protože je tam lampa. No tak mu říkám, že lampa je tam jedna, délka pozemku je 26m, tak že si s tím snad nějak poradí a maximálně jednou couvne. No tak to něco zaprskal, kysele cosi odpověděl a začal auto štelovat. Nakonec to dal stejně tak, že lampu ramenem obcházel a jednou ji dokonce ramenem trefil, ale to je jeho boj.

Než byla první paleta dole, vyslechl jsem si tisíc dalších problémů, že hlína je moc mokrá, silnice moc dolů, palety moc težké, atd. No ale aspoň začal palety skládat. Jenže jsem ho musel pořád kontrolovat, kam palety dává, protože mu přišlo jako dobrý nápad skládat je nad pasy, což by výkopy nejen nevydržely, ale ještě by palety překážely při zakládání. Za hodinu měl hotovo a předpokládám, že jsme si oba oddechli, že to máme za sebou.

IMG_0000046

Po vykládce jsem se s brigošem pustil do měření nerovnosti pasů a provázkování. Přichytit provázek k hladkému rozvaděči, když hranice pozemku je někde uprostřed je taky radost. Nakonec jsem to vyřešil dřevěnou konstrukcí z různých zbytků.

2016-04-08 13.07.16

Pak následovalo zakládání rohových cihel. No, díky nerovnostem to byl trochu boj. Nejvetší rozdíl je 5cm, protože jsme to na těch 60m pasů prostě úplně ideálně nerozpádlovali. Samozřejme tam, kde jsem se zakládáním začínal, byl ten největší propad, takže jsem zakládal první cihlu na 5cm vysoké maltě, což nejen že nedrželo, ale ještě se to v 1.5m hlubokém a 40 cm širokém výkopu dělalo pekelně blbě.

2016-04-08 13.06.24

“Naštěstí” po cca 3h zakládání začalo pršet, takže sem se na to radši vykašlal a jel jsem se domů uklidnit 😉

IMG_6735

V sobotu pak bylo naplánované roznošení ZB podél pasů. Samozřejmě, že když jednou člověk potřebuje dobré počasí, po dvou měsících sucha musí přijít monzunové období, takže v sobotu z toho nebylo nic a raději jsem programoval. Díky dešťům máme teď v pasech takový malý bazén, ve kterém se koupe tisíce mrtvých žížal. Ještě že mám toho brigoše, co to zítra celé vymete 😉

2016-04-10 13.21.09

Dneska kolem jedenácté se počasí konečně začalo trošku umoudřovat, takže jsem si dal ve dvě spicha s celou vesnickou partou hic a začali jsme nosit. 1000ks tvárnic, které bylo potřeba roznosit podél 56 metrů výkopů. Nakonec nás to nosilo 6 lidí a měli jsme hotovo za 3hodiny.

2016-04-10 17.15.31

Ale byla to pekelná práce. Velikost i váha bot se díky bahnu tak zdesetinásobila, všechno klouzalo a lepilo se. Ale museli jsme to zvládnout dneska, protože v týdnu jsou místní brigádníci ve škole a v jednom/ve dvou bychom to nosili dva dny.

2016-04-10 17.22.03

Důležité je, že jsme připraveni na založení a poskládání opěrné zdi. Pokud se zítra už počasí nepokazí, chtěl bych založit první šár, v úterý poskládat další šáry spolu s proložení železem a ve středu to vylít. Zároveň by snad tento týden už měli přijet oknaři a začít montovat. Tak uvidíme.

Plot

Plot

Tak jsme se dneska pustili naplno do plotu. Plot je fajn. Je to takové stavební de-ja-vu. Člověk delá něco, co už dřív dělal, takže najednou má pocit, že je to všechno děsně jednoduché a snadné.

Najednou neřeší jak se kopou základové pasy, ale prostě bagristovi oznámí, že má vzít 40cm lopatu a kopat.

2016-04-06 09.10.16

Najednou neřeší, jak a čím vyznačit, ale vezme provázek schovaný ze stavby základů, ještě posprejovaný původní barvou, a natáhne ho mezi roxory, co už byly třikrát ohnuté při vytyčování kdoví čeho.

2016-04-06 09.00.43

Najednou není ani potřeba kupovat nějaký sprej nebo vápno, protože ve stavební boudě někde v zadu v rohu vyčkávají značkovací spreje na svoji další šanci.

2016-04-06 09.01.11

A když dorazí bagrista, už z toho přece jen nejste tak moc vykuleni, jen ho zaúkolujete, za nivelákem stojí I., já s připravenou latí s čárkama na měření hloubek a všechno jde jak po másle.

2016-04-06 09.03.41

Během hoďky a půl bagrista udělá všech 56m výkopů v terénu a ještě u toho stihne 3 cigára, my už z něj ani tak moc nemáme strach a v klidu mu říkáme co má dělat, protože to přece neděláme poprvé, a on je taky spokojený, protože fušku neřeší s žádnýma stavebníma lamama a vše šlape jak na drátkách.

2016-04-06 12.25.36

Po vykopání a rozloučení se s bagristou se rovnou pouštíme do přípravy prostupek. Žádný stres, jak na to, prostě bereme zbytky KG trubek ze základů, izolujeme je zbytkem parotěsné fólie, aby do nich nezatekl beton a o oblepujeme zbytky lepících pásek, co se nám nahromadily během všech našich prací.

2016-04-06 12.24.56

Za půl hoďky jsou hotové prostupky, obalený EON rozvaděč a my pokukujem, co dál. No coby, voláme do Zapy (místní betonárka), že jsme ready a že ještě dneska zvládneme rovnou i vylít pasy.

2016-04-06 14.04.05

Po tom co nám beton slíbili, pak zrušili z důvodu poruchy a pak zase slíbili, k nám doráží s lentilkovým mixem řidič, co nám pomáhal lít už základy, zdraví nás už na dálku a rovnou říká, jak to celé za půl hodiny zfoukneme, ať se moc nenadřeme. Ani z toho mixu už nemáme tak moc respekt, prostě větší míchačka, žádný stres 😉

2016-04-06 14.05.13

Během betonování si ještě den zpestříme dobrým skutkem, a to když zachráníme chuděru ještěrku, co zdrhá ve vykopeném pasu před betonovým tsunami. Naštěstí i to mělo dobrý konec – ještěrka byla teleportována pod naši jabloň.

2016-04-06 14.21.25

Řidič Zapy nám postupně vysype beton do celého pasu, takže namísto velkého pádlování nám beton vcelku rozumně rozprostře po celé ploše. Sice to nebylo úplně přesné, ale po necelé hodince urovnávání, přemisťování a pádlování máme pas vylitý vcelku rovnoměrně, maximálni odchylka 5cm. ;-).

2016-04-06 14.12.27

Než jsme všechno poklidili, pasy trochu zaschly, tak je I. už taky trochu ze zvyku postříkala hadicí (ačkoli oproti létu byly pořád dost mokrý) a vydali jsme se domů.

2016-04-06 14.27.42

Během zítřka a pozítří nám dorazí železo a ztracené bednění, takže v pátek začínáme skládat 8 šárů ZBček, v pondělí/úterý pumpa a základ plotu je hotov. Tím s ním pro teď skončíme a až bude v budoucnu čas, tak doděláme sloupky, dřevo a natáhneme do omítky.  Zatím to ale stačí tak, jak to bude – abychom mohli začít rovnat pozemek.

Dva dny “to se pak dodělá”

Dva dny “to se pak dodělá”

Zatímco včera mi na stavbě pomáhala I., dneska jsem byl na stavbě sám a celý den jsem jen dodělával snad už všechny zbývající “to se pak dodělá”, které se tam nahromadily jak od našeho ex-zedníka, tak i postupně naše resty.

Protože to bylo tisíc a jedna různorodých prací, dále bude seznam všeho, co jsme za dva dny vyřešili. Předem upozorňuji, že je seznam docela dlouhý, holt jsme pracovití 😉

Krabičky na napojení husích krků

Poslední co zbývalo na přípravu elektriky byly krabičky, přes které se pak půjde dostat k husím krkům. Nakonec jsem koupil v Bauhausu krabičku 10x10cm, hloubka 4cm za 31kč. Cena rozumná, rozměry dobré, hloubka pro VPC 17cm přívětivá 😉

2016-04-02 13.53.04

Příprava bezdrátových technologíí

To víte, že i pro bezdrátové technologie je potřeba připravit husí krk? 😉

2016-04-04 19.14.43

No, je to blbost co ;-). Pravda je taková, že jsme pořád vymýšleli, jak připravit (zabudovat) husí krky do zdi a zároveň to udělat tak, aby to pak omítkářum nepřekáželo a krky nepoškodili. Nakonec mne napadl brilantní nápad (jak jinak když byl můj), že připravíme jen vývod z krabičky a kousek po zdi a pak to napojíme spojkama. Elegantní, jednoduché, prosté a funknční ;-).

Prostupka v ložnici od stolu do podhledu

Je to trošku snobárna, ale vymysleli jsme, že si do ložnice na strop zavěsíme projektor, abychom si mohli pouštět filmy v posteli ;-). A abychom dostali nějak kabel od stolu s počítačem/notebookem do podhledu, udělali jsme další drážku.

2016-04-02 14.14.56

Do téhle jsme zabudovali husí krk, který jsem na konci seřízl tak, aby měl sklon správným směrem a zároveň neměl poloměr ohybu tak moc velký, jako kolena pro tento průměr chráničky. Celý krk jsme opět zatlačili do lepidla a celý přetáhli a zahladili hladítkem:

2016-04-02 14.32.28

Vyklidit bordel na jižní straně pozemku

Aby toho nebylo málo, stavíme nakonec ještě plot ;-). Důvody, proč, budou v dalším článku, takže teď jen v rychlosti. Nejprve bylo potřeba odklidit všechno, co jsme tak pracně celý rok u plotu hromadili. Na pomoc nám dorazila i jedna posila, děkujem.

Sundat pletivo ze starého plotu a vyndat kůly ze země

Abychom mohli vyznačit kudy budem nový plot kopat, bylo potřeba dát pryč ten starý. Sundat pletivo bylo easy, vyndat pracně zabetonované kůly už tak ne.

  • První jsem zkoušel kůly jen vyvrátit – nešlo,
  • pak rýčem vydlabat – nešlo,
  • pak uříznout flexou s kotoučem na dřevo – nešlo (je to tvrdej akát),
  • pak rozbít beton kangem – nešlo (je to beton, co zbyl po základové desce),
  • pak páčit pajcrem – nešlo (mám jen takovej malej)
  • nakonec to vyřešil krumpáč. Pořádně podkopnout, páčit, znovu podkopnout, páčit…. až postupně kůl vyleze a je to 😉

2016-04-04 19.13.09

Pro představu, takhle jsou ty kůly dlouhý (a upozorňuju, že mám 2m 😉 )

2016-04-03 16.39.38

Odpočinout si a Opalovat se

Tak tohle za nás naštěstí zvládl náš labužník pes, takže my mohli v klidu pracovat. Aspoň něco nám odpadlo 😉

2016-04-02 15.19.48

husí krk za televizí

Tohle byl můj rest. Většinu krabiček a průchodek jsem v domě měl vcelku jasně vymyšlenou, ale s průchodkou za televizí jsme si furt nějak nevěděl rady. Tak jsem ji odkládal do doby, než to prostě odložit nepůjde ;-).

2016-04-02 16.45.00

Nakonec jsem to vymyslel tak, že jsem do zdi zabudovat lištu 10x4cm, takže prostoru na kabely habakuk. Jen bylo potřeba ještě “trochu” zvětšit tu drážku, ale to si necháme jako tajemství a radši to nebudeme říkat projektantovi 😉

2016-04-02 12.52.29

Širší dveře, než kolik měly být
  • Tady to byl “dárek” od našeho ex-zedníka. širší dveře do ložnice a do dětského pokoje. V ložnici se mu tenkrát nechtěla řezat cihla, v ložnici pak ani napodruhé nezaložil správně cihlu a roh mu nevyšel. U obojího prohlásil, že to nevadí, že se to pak “dolepí”.
  • Dál pak ještě do technické místnosti, ale v tom už nejede zedník, ale I. Že prý dveře o 10cm posunem doleva, aby se tam vešla skříň. Takže nejdřív řezat, pak lepit. Zabít málo 🙂

2016-04-05 12.49.47

Blbě udělaný roh na schodech
  • Další pozdrav od zedníka. Když zdil roh v obyváku, který definuje roh schodů, horní cihly byly o fous delší než ty pod tím. Z jeho pohledu to nevadilo, protože je to přece jen špajz. Hmm. Problém byl, že na to se pak uložil nosník a kolem toho vedou schody. Takže bylo potřeba flexou seříznout kus nosníku (tzn. bet + železo), pak seříznout cihly, očistit, připravit šalování a zítra vylít betonem co zbyde z pasů plotu.

2016-04-05 10.33.01

Naprosto špatně založené dveře do koupelny
  • Další veselé překvapení jsem odhalil dneska při kontrole dveří. Ačkoli v domě zakládal asi tak 12 dveří, které mají mít všechny šířku 90cm (80cm šířka + obložka), jsou kousky, co se mu nepovedly. Krom těch, co byly širší jsem zjistil, že dolní dveře založil jen 78cm. Co na tom, že v projektu je všechno okótováno a popsáno. Takže flexu a šup s tim pryč (výhoda byla, že uříznuté kusy jsem použil na opravu dveří do ložnice, kde stejná šířka naopak chyběla).
posuneme odtah rekuperace nad kamna
  • Tak toto vylepšení jsme dali dohromady spolu s našim projektantem. Ačkoli jsem měl už prostupy pro rekuperaci v přízemí hotové, vymysleli jsme, že dáme odtah přímo nad horkovzdušná kamna, aby se dal teplý vzduch rozhánět po domě (původně byly s vodním výměníkem, ale to jsme změnili). Takže nezbývalo než vybourat díru novou a tu původní zadělat pomocí zbytků z bourání díry vedle a trochu lepidla 😉

2016-04-05 14.50.51

Vypěnění prostoru mezi příčkou a stropem
  • Dalším restem, tentokrát jen mým, bylo dodělání příček v horním patře. Ačkoli byly dozděny relativně vysoko, ještě se musely díry nad cihlou vypěnit tak, aby se zeď “vzepřela” o strop a tím získala ještě o něco vyšší stabilitu. Tohle byla práce relativně pohodová, padlo dvě a půl tuby pěny a za necelou hoďku bylo hotovo.

2016-04-06 08.31.48

vysekání prostupů rekuperace v horním patře
  • Jako poslední činnost dne pak bylo dodělání prostupů pro rekuperaci i v horním patře. Jelikož jsem příčky dozdíval z červeného keramiko-střepu, dělaly se díry skrz jedna radost. Vlastně stačilo kango cihle jen ukázat a ta se radši rovnou rozestoupila ;-). Jediný zádrhel byl, že jsem si nebyl jist výškou co mi projektant posílal. Ale protože nezvedal telefon, vyboural sem to tam kde psal, přece ví co dělá ;-). Večer jsem s ním pak mluvil a bylo to správně, uff 😉

2016-04-06 08.31.02

tády dády dá, A to je vše přátelé. Pro dnešek. 🙂
Tepelné čerpadlo, dějství čtvrté

Tepelné čerpadlo, dějství čtvrté

normal-470

Tak mám za sebou další schůzku s ACONDem. A všechno je jinak.

První velkou změnou je komplet změna kotelny. Původní plán byl, že budeme mít tepelné čerpadlo, napojené do akumulační nádrže, do které budou napojeny také naše peletové kamna přes teplovodní výměník.

Ačkoli funkčně je to řešení fakt husté, je to celé strašně překombinované. Je potřeba několik ventilů, oběhových čerpadel, složitá akumulačka s několika šneky. K tomu problémy v létě, kdy stačí ohřívat jen teplou vodu a ne vytápět.

I když jsem napojení kamen do akumulačky opravdu chtěl, pod náporem argumentů jsem povolil. Opravdu to celý systém dost komplikovalo a vzhledem k nízkým tepelným ztrátám domu to celé ani nevycházelo moc ekonomicky.

Po domluvě projektanta a pana H. z ACONDu je nakonec nové schéma mnohem jednodušší. Žádné napojení kamen na akumulačku, žádná akumulačka. Tím odpadá spoustu nákladů a složitostí v kotelně.

Celé zapojení tak bude následné. Tepelné čerpadlo bude napojené přímo na podlahové vytápění a přes ventil do boileru na ohřev teplé vody. Primárně se bude nahřívat boiler, když se nahřeje, přepne se vytápění do podlahovky. Když se i ta nahřeje, tepelné čerpadlo se vypne. Když teplota boileru nebo podlahovky klesne pod stanovenou mez, čerpadlo se zapne a začne znovu nahřívat.

Původní rozpočet na kotelnu (krom čerpadla) byl kolem 80.000 kč, nyní, po zjednodušení, to vypadá tak 30.000 kč. Zároveň se zlevňují i peletková kamna, protože už nemusejí mít teplovodní výměník.

Tohle všechno jsme měli ujasněno ještě před samotnou schůzkou, na schůzce jsme pak už dolaďovali hlavně umístění jednotlivých technologických prvků. Protože máme relativně velkou špajz (protože je spojená s prostorem pod schody), rozhodli jsme se boiler umístit tam. Přece jen naše technická není zas tak velká a tenhle tah rozhodně ocení.

PIC00002965-00

Na zdi jsem rozkreslil kde bude čerpadlo, kde bude boiler i rekuperace (ta bude nejspíš od firmy Stiebel-eltron, model LWS 370, ale o tom zas příště). Krom toho jsme s řešili i možnost napojení jejich tepelného čerpadla na inteligentní dům Loxone.

Běžně totiž napojují čerpadlo na jeden centrální termostat, který řídí celou teplotu domu. Jelikož ale máme Loxone a díky SEDTRONICu také měření teploty/vlhkosti v každé místnosti, chceme ovládat čerpadlo z Loxonu a trochu “po svém”.

miniserver

Ani to však není problém, namísto termostatu půjde na vstup čerpadla napojit Loxone, takže budeme moci čerpadlo ovládat na základě dat z celého domu. Ještě dolaďujeme, jestli uděláme i všechny ventily na podlahovku ovládané jednotlivě přes loxone, nebo budeme mít jednu teplotu na celý dům. Uvidíme, kam se příště doberem 🙂