Browsed by
Tag: dum

Tepelné čerpadlo, dějství první

Tepelné čerpadlo, dějství první

Tak se nám to blíží, z hrubé stavby se pomalu ale jistě přehoupáváme do finalizace a s tím souvisí i finální rozhodnutí, jaké technologie zvolit.

chrome_2016-03-13_19-24-10

Úplně na začátku jsme plánovali obyčejný nízkoeregetický dům s elektrokotlem. To nám naštěstí hned na začátku vymluvil náš projektant a tak jsme se přepnuli do pasivního domu s tepelným čerpadlem a interiérovými kamny na peletky.

_vyr_471Ketty-pergamena

Původně to mělo být tepelné čerpadlo vzduch voda, mluví se o něm všude, instalace snadná a parametry zajímavé. Bohužel, má i několik větších či menších nevýhod.

chrome_2016-03-13_19-28-35

První nevýhodou je nižší výkon v zimě (horší COP poměr, tzn. koeficient energie dodané a získané z čerpadla), když jsou venkovní teploty nízké, ale dům přitom naopak potřebuje výkon nejvíce.

Druhou nevýhodou, o které se moc nemluví, je vyšší hlučnost a díky tomu zákonná povinnost udělat hlukovou studii. Jelikož jsme plánovali dát čerpadlo nad technickou místnost na střechu, která je však jen cca 3m od sousedova pozemku, nemuselo by to také vyjít.

Třetí nevýhodou je vyšší opotřebovávání komponent čerpadla oproti zemnímu čerpadlu. Čerpadla vzduch-voda jsou mnohem komplikovanější a po dobu svého provozu díky velkým rozdílum teplot i ve větší zátěži. Díky tomu budou mít nejspíš i kratší životnost a dražší provoz než čerpadlo země-voda.

014

Zhruba touto myšlenkovou cestou jsme se nakonec dostali k čerpadlu země-voda. Podle toho, co jsme si zatím načetli a prodiskutovali, tak to vypadá, že země-voda čerpadlo bude finální rozhodnutí.

Pozitiva, která nás zatím pro země-voda utvrzují:

  • Země-voda čerpadla jsou mnohem jednodušší. Defakto jen obyčejné čerpadlo, kompresor a pár drobností, takže na dlouhodobý servis ideální,
  • jsou naprosto tichá, žádná velká turbína, co neustále hučí, jen cirkulace vody,
  • mají vyšší výkon (COP 4.5) díky konstantnější teplotě v zemi, takže ještě efektivnější provoz,
  • v létě půjde čerpadlem přichlazovat dům (pasivní chlazení, snížení teploty o cca 1-3C) s téměř nulovými náklady (jen za cenu oběhového čerpadla).

Menší nevýhodou zemního čerpadla je určitě nutnost zemního registru nebo vrtu. Je tu ale ještě alternativa, kterou momentálně řešíme. Existují ještě geotermální koše (www.gerotop.cz/cs/sluzby/tepelna-cerpadla-primarni-okruhy/nase-produkty/geotermalni-energeticky-kos). Nezaberou tolik místa a výkon mají stejný.

GEK - Energetické Geotermální Koše

A pak poslední “maličkost”, dodavatel čerpadla. To je zatím také oříšek, jelikož výrobců i výrobků je spousty. Protože náš dům je pasivní, stačí nám čerpadlo jen s malým výkonem (tepelné ztráty máme 3.4kW včetně rekuperace, která dělá cca 700W).

Jako vždy jsem obepsal řadu výrobců a poslal poptávky na epoptavka.cz a aaapoptavka.cz. Uvidíme, co nám dorazí.

TMEL

TMEL

Tak mám za sebou další dva dny stavby. Tentokrát ve znamení tmelu. Teda znamení, ono nakonec bylo všechno hlavně od tmelu. Taková velká tmelová párty.

Ale od začátku. Jelikož jedeme na pasivní dům, který musí projít testem neprůvzdušnosti, je potřeba na to připravit i naši parozábranu z OSB desek. To znamená zatmelit všechny spoje, kde desky nejsou spojeny přes pero-drážku, případně kde se desky potkávají se zdí.

2016-03-11 10.55.49

Po konzultaci s projektantem jsme na tmelení vybrali stavbařský butylenový od DenBravenu.

stavbarsky-butylenovy-tmel-01-kartuse

Koupili jsme na test jednu kartuši (honosně řečeno plastová tuba) a jedno salámové balení (místo drahé kartuše je to jen v alobalu a je na to potřeba speciální pistole).

stavbarsky-butylenovy-tmel-02-salam

S I. jsme pak vyzkoušeli aplikaci tmelu na jedné spáře, vzali jsme to odborně a tak jsme krom aplikace i zjišťovali, kolik taková spára spotřebuje tmelu a kolik ho nakonec musíme objednat.

2016-03-11 10.55.44

Zní to logicky že? Vyšlo nám, že na jeden salám vychází cca 3m, takže to vycházelo na 24ks salámů. V pátek jsem tmel objednal, vyzvednul přímo ve skladu DenBravenu a šlo se tmelit. Teď trochu předběhnu, ale poučení je, že ne každá spára je stejná a není dobré to měřit na spáře, co je atypicky široká, když ostatní jsou mnohem menší….. zbylo nám 14 salámů ;-).

2016-03-11 10.55.05

Vybaven zásobou tmelu jsem se do toho v pátek pustil. Výhoda salámového balení je, že stojí o 1/3 méně a je tam tmelu přitom 600ml místo 310ml. Nevýhoda je, že se to musí do pistole vždy vymáčknout, což zdržuje a dost zasírá.

2016-03-12 09.55.48

No a tady další ponaučení. Ono se to totiž vymačkávat nemusí ;-). Problém je, že mi to náš ex-zedník tvrdil a že pistole byla kratší než délku salámu, tak mě ani nenapadlo o tom pochybovat. Dneska ráno mne napadlo, že by to vlastně mohlo jít i napřímo a taky že jo. Jen sem musel salám vždy rozpůlit, ale pak aspoň odpadlo vymačkávání.

2016-03-12 09.55.29

Nic to bohužel neměnilo na tom, že krom tmelu ve spárách sem měl od tmelu rukavice, bundu, kalhoty, z pistole na tmel se po čase stala tmelová koule a u špachtlí místy nešlo poznat, kde začínají a kde končí.

dllhost_2016-03-12_17-39-23

Ale po dvou dnech tmelových lázní je hotovo. Po cca 15 hodinách vymačkávání tmelu z tub a špachtlování a zamačkávání tmelu jsou všechny spáry ucpány, všechny spoje zahlazeny a vše tak připraveno do další fáze.

2016-03-12 12.34.41

Dalším krokem po zatmelení je přelepení všech spojů (včetně pero-drážek) páskama a spojení zdí a OSB desek pomocí speciálních pásek, co se na zdi zatahují do lepidla.

PS: A veselá historka na závěr. Na podzim jsme prodali náš stavební vrátek, dostali za něj peníze a dotyčný si jej měl do 14dnů vyzvednout. Nestalo se tak 5 měsíců. Předevčírem mi pak dotyčný volal, strašnou radost, že našel moje číslo (prý už na čtvrtý pokus) a že by si ho vyzvedl.

2016-03-12 10.57.34

Dneska dorazil i s dvěma pomocníky. Drobný zádrhel byl, že jeho vlek byl menší než výtah vrátku. Ale to ho nezastavilo a po hodině kurtnování si ho spokojeně odváželi.

2016-03-12 11.01.14

IPA hotovo? Nenene, předtím ne, až teď

IPA hotovo? Nenene, předtím ne, až teď

Jak jsme si v sobotu mysleli, že máme IPU hotovu, tak ne. Večer před spaním (je to fakt zajímavé) jsme si najednou uvědomili, že vlastně nemáme ještě IPU z boků domu.

2016-03-07 08.38.15

No a jestli IPA v horizontální poloze byla občas drbačka, tak IPA ve vertikální poloze je peklo (doporučuje 10 z 10ti sadomasochistů).

2016-03-07 08.37.47

Jako první jsem musel natřít celý dům kolem dokola asfaltovou penetrací. Po konzultaci s projektantem jsme natírali izolační YTONG a jeden šár nad.

2016-03-07 12.01.01

IPU jsme pak spolu s brigádníkem lepili od půlky prvního šáru po spodní IPU tak, aby byla spojena minimálně 10ti centimetry. Pokud se spodní (přehnutá) IPA od ztraceného bednění odlepila, vše jsme znovu přilepili a občas i přetáhli novou IPOU.

2016-03-07 12.01.15

Lepení byla opravdu radost, spolu s brigádníkem máme několik popálenin z odkapávajícího asfaltu nebo z hořáku, kterému jsme byli občas proklatě blízko. Naštěstí tu horší práci dělal hlavně brigádník, který razí heslo “horko nevadí, aspoň se ohřeju”, takže to šlo ;-).

2016-03-07 12.01.10

Jako vylepšovák jsme zavedli kýbl s ledovou vodou, do které jsme si průběžně namáčeli naše rukavice, takže vydrželi o fous déle v horku.

Naštěstí kolem ceého domu to vyšlo na cca 8hodin práce. Šlo jen o to, přijít na to, jak IPU natavovat, jak si chytit vždycky začátek, jak natavit zbytek, jak vyřešit schodek způsobený trochu jinou polohou základové desky a YTONGem, ale pak už to šlo. Tím je snad pro teď hotovo 🙂

Natavení koberečků aneb IPA hotovo

Natavení koberečků aneb IPA hotovo

Od pondělka nám pěkně zaschla asfaltová penetrace a tak jsme se mohli v pátek pustit do tavení.

2016-03-04 12.23.56

Samozřejmě jsme měl zase optimistický odhad jak to za jeden den zfouknu, protože to bude šup šup a hotovo.

No to víš že jo. První problém byl, že IPA už netekla tak pěkně sama jako v létě v 35C. Jelikož bylo 5C (minimální teplota na její instalaci), byla dost ztuhlá a země ledová, takže to chtělo mnohem víc tepla.

2016-03-05 10.19.01

Druhý problém byla prázdnější propan-butan láhev, takže to hřálo ještě míň. Bohužel to, že je láhev prázdná, mne napadlo až pak. Takhle zpětně to vypadá, že tak od půlky až třetiny láhve sice hořáky hoří, ale teplota je o dost nižší a všechno se dost zpomaluje.

Než jsem se vydal pro novou láhev, trval nám jeden pás tak 30-40minut, s novou lahví 5minut. Dost rozdíl. Sice se to pak zase postupně zpomalovalo, ale stačilo ještě pořádně kvrdlat a do devíti večer jsme měli téměř celý dům.

2016-03-05 11.20.19

Pak už láhev zase docházela, takže jsme nechali zbytek na dnešek. Ráno jsme opět doplnili a dokončili natavování pasů. Pak bylo však ještě pořádně zapatlat všechny spoje, což jsme dělali s I. spolu.

2016-03-05 11.21.54

Takhle z fotek to asi nevypadá, ale takové patlání izolace, to je opravdu zábavná a rychle utíkající činnost. Když se zadaří, tak to jde rychlostí až metr za 10 minut ;-).

Kolem čtvrté hodiny jsme měli komplet hotovo. Tím máme z krku další věc. Teď musíme počkat až bude tepleji, abychom mohli zatmelit a přelepit spoje v OSB deskách a dozdít poslední dva šáry příček v horním patře.

2016-03-05 15.21.51

Velký úklid a asfaltová penetrace

Velký úklid a asfaltová penetrace

V neděli jsme spolu s brigádníkem dokonali, co jsme v pátek a sobotu začali.

2016-02-28 13.18.50

Máme drážky. I když to bylo s vypětím sil. Ačkoli to v sobotu vypadalo, že je vlastně hotovo, opak byl pravdou. Dodělání všech atypických drážek (husí krky, odvětrávání odpadu,..) trvalo půl dne.

2016-02-28 13.19.16

Druhou půlku jsme pak všechny drážky začisťovali, flexovali drážky, do kterých se nedalo dostat drážkovačkou a na závěr pak to nejlepší.

2016-02-28 16.28.35

Úklid. Po tom co jsme všechno dosekali to v baráku vypadalo jak po náletu.

2016-02-28 14.54.06

Chtělo to ještě zabrat, ale kolem sedmé jsme měli hotovo.

2016-02-28 17.41.15

Na dnešek sem si pak ještě půjčil vysavač i s vysávací trubicí, v celém domě komplet vysál (takže držím vysávací prim v našem domu 🙂 ).

2016-02-29 12.50.23

A pak po celém, tak krásně uklizeném, domu rozlil asfaltovou penetraci 😉

2016-02-29 12.34.17

Ale když se toho vylilo víc a trochu rozšmudlalo, nevypadá to zas tak hrozně 😉

2016-02-29 14.09.09

Teď tomu dáme pár dnů na zaschnutí a o víkendu se pustíme do položení hydroizolace.

Prostupy na rekuperaci a drážky

Prostupy na rekuperaci a drážky

Během týdne jsme zvládli v domě nakreslit všechny drážky a krabičky. Během toho jsme také úspěšně změnili totálně vše, co jsme měli odladěno v původním elektro projektu. Jenže ono když to člověk plánuje u stolu a pak to vidí ve skutečnosti, tak je to něco jiného.

A protože bojový plán byl vymyšlen, zbývalo se do toho už jen pustit. V pátek ráno jsem zajel půjčit kango na zbývající krabičky (to naše se stále z krabiček vzpomatovává na reklamaci) a drážkovací frézu na drážky pro elektriku a datové kabely.


2016-02-26 13.27.20

Na baráku jsem pak rozkreslil ještě všechny prostupy pro rekuperaci podle aktualizovaných podkladů od našeho projektanta. Na posilu jsem si opět vzal našeho oblíbeného brigádníka z vesnice, který začal hned namalované otvory bourat.

 

Protože se jednalo o díry 15-22cm, zvolili jsme taktiku tisíce a jedné díry vrtané šestkovým vrtákem a pak vykangování/vyražení vnitřku díry. Šlo to jakž takž a po celodenním bourání měl brigádník hotovo.

2016-02-26 13.26.53

 

Já jsem mezitím dodělal všechny krabičky v baráku. Při poslední krabiččce to vzdalo i kango z půjčovny. Našteští ne kango samotné, ale jen redukce z SDS-Max na SDS-plus. Tohle se musí VPC cihlám nechat, jsou fakt pevné ;-).

2016-02-26 13.26.23

V půjčovně naštěstí měli pro “poruchu” pochopení a ačkoli jsem jim donesl redukci ve formě skládačky, nic jsem neplatil a jen pracovník konstatoval, že to chce pořádnou redukci od Makity a né “to bláto” za 500kč.

2016-02-27 14.30.15

Zbytek pátku jsem pak testoval drážkovačku. Jelikož jsem neměl vůbec představu jak široké/hluboké drážky dělat, nakoupil jsem si v Bauhausu po metru od kažého typu kabelu, nastříhal několik síťových a pak už jen testoval co se kam vejde a nevejde (a prodavač v Bauhausu pro to moc pochopení neměl 😉 ).

2016-02-26 15.42.59

Po hodince seznamování se s drážkovačkou a několika totálně křivých drážkách jsme se docela skámošili, zjistil jsem, že jediný možný směr je směrem dolů a pustil jsem se do pracovny.

2016-02-27 14.30.47

Když se drážkuje dolů, je to sranda. Člověk drží frézu, ta sama díky gravitaci jede dolů a vše je růžové. Když je potřeba horizontální čára, je to pakárna protože člověk musí tlačit, ale jakž takž to jde. Ale když je potřeba vytlačit drážkovačku do kopce (aby se dofrézovala cesta pod strop), je to totálně naprd. Nejede to, práší to a fakt to bolí.

2016-02-27 14.30.31

V pátek jsem stihl vydrážkovat pracovnu a vyrazil domů. Dneska jsem drážkoval celý den (od půl desáté do šesti večer). Ruce  mám jak opice, ale mám téměř hotovo. Chybí tuším jen čtyři speciálně široké drážky, možná nějaké dolaďování a bude to.

2016-02-27 17.32.08

Na zítra je tak naplánována finalizace drážkování a velký úklid. Po dnešní akci to tam vypadá spíš jak na demolici než na stavbě. Pozitivní je, že drážky jsou jen 3.5cm hluboké, takže dům by to zbořit němělo.

2016-02-27 14.32.13

A ještě nová sekce “Vyzkoušeno za vás” ;-):

  • Půjčte si drážkovačku, ale kupte si vlastní kotouče. Podle ceníku chtějí za 1mm opotřebení až 300kč na kotouč. Je to lichva, přesně kotouč, co Vám tam dají, stojí maximálně 800kč a má 5mm nejméně.
  • Místo kotouče za 800kč kupte obyčejný Festa diamantový kotouč 150mm za 200kč, funguje úplně stejně (porovnáno s orig půjčeným).
  • Zároveň i obyčejný kotouč Festa vydržel na celý dům z VPC, takže řečem o číně nevěřte.
  • Určitě si půjčtě i vysavač, bez něj je v místnosti do 10sekund tma, s ním je to dost v pohodě krom počátečního zaříznutí, to prostě práší víc
  • Určitě si pořiďte sluchátka proti hluku, krom toho že to tlumí, v případě 1 stupně venku i hřejou 🙂
  • Naopak brýle jsou v 1 stupni k ničemu, mlží se a ačkoli v místnosti není tma z prachu, je tam mlha, která by se dala krájet. Stačí brýle sundat a je vše ok 😉
  • Pokud kotouč přestane řezat, je to tím, že se na něm usadila vrstva jemného písko-bahna z VPC, stačí říznout do Ytongu nebo Pískovce, bahno se odlepí a kotouč řeže jako nový.
  • Tady je výhodou mít zakládací šár z Ytongu, vždy po dojetí dolů se kotouč sám očistil ;-).
  • Dělejte všechny drážky vertikálně směrem dolů, vyplatí se jet 3 cihly dolů než jedna doleva 😉
  • A poslední rada, vemte si k sobě nějakého podrž-tašku (v tomto případě podrž-hadici, pohni-vysavač). Neustálé slézání a rozmotávání hadice a kabelů dost zdržuje.

 

A počítali a počítali…

A počítali a počítali…

Včera jsme začali s finálním měřením všech kabelů v domě a dneska jsme to po celém dni dorazili. Zatímco já jsem kreslil, vrtal a měřil, I. sepisovala jak divá.

2016-02-23 20.44.13

Máme osm A4 papírů komplet popsaných veškerou kabeláží, kterou náš dům bude mít. A teď musíme dát vše dohromady a spočítat, kolik kterých kabelů bude potřeba a nějak je super-výhodně poptat, protože v tomhle množství už každá koruna hraje roli.

Momentálně dáváme dohromady takovouhle tabulku, kam I. nyní přepisuje všechny svoje poznámky a já dál rozšiřuji její funkce, aby to spočítalo pokud možno úplně všechno.

chrome_2016-02-23_20-33-30

Zatím to umí ze zadaných kontrolních bodů v domě sečíst délky vše tras, pak pro každý kabel nasměrovaný na kontrolní bod říct jeho kompletní délku, říct kolik daných kabelů je v domě, kolik kusů, kolik délky, připočíst rezervní množství a pak říct, kolik kterého kabelu máme objednat.

I. má zatím vyplněnou jen pracovnu, koupelnu a chodbu a už jsme na 600m kabelu, začínám se toho trochu bát ;). Na druhou stranu výsledek bude rozhodně supr.

PS: Než jsem dopsal tenhle článek, už nám to vyskákalo na 1085metrů 😉

PS2: Další update naší tabulky. Už to umí i zadávat a počítat seznam všech krabiček, zásuvek, vypínačů a podobně a zároveň upozornit na okruhy, kde toto není zadáno 😉

chrome_2016-02-23_21-28-52

Dvě nové hračky, šalování překladů a elektřina

Dvě nové hračky, šalování překladů a elektřina

Dneska jsme měli plodný den. Nejprve jsme museli na osmou na SUSku, kde jsme rozjeli kolaudační kolečko na naši vodovodní přípojku. Jelikož je to už více než půl roku co ji máme, bylo by dobré ji i zkoulaudovat a tím neporušit podmínky stavby.

2016-02-22 10.02.57

Po vyzvednutí několika formulářů a získání spousty užitečných rad jsme se vydali do Hornbachu pro míchadlo. Tady nás Hornbach dneska mile překvapil, protože namísto klasické cenové strategie “vše naraženo až do prd..@#!” měli opravdu dobré míchadlo za 1800kč.

2016-02-03 09.05.22

Původně jsem myslel, že budeme na míchání používat naši druhou novou hračku, vrtačku-minikango Makitu, ale úplně se jí s tím lepdilem nechtělo a nerad bych ji hned odrovnal (jako předchozí kango při sekání krabiček).

2016-02-22 11.47.16

Na baráku jsme pak míchadlo rovnou utilizovali při výrobě betonu na vylití překladů v horním patře. Opět pozdrav z minulosti od našeho zedníka “to se pak vyřeší”, kdy překlady od VAPISu jsou jen 12.5cm místo 25cm klasické výšky, takže je buď potřeba řezat cihly nebo vyšalovat a vybetonovat.

2016-02-22 11.48.56

Rozhodli jsme se pro druhou variantu, aby se příčky komplet spojily (ačkoli i toto radil náš řemeslník, takže je otázka, jestli to vlastně bylo potřeba). Docela nám to s I. šlo, já jsem míchal, nosil, šaloval a ona plnila a podávala šufánky, takže jsem nemusel pořád lézt po štaflích.

2016-02-22 12.02.59

Když bylo vyšalováno (3 překlady), pustili jsme se do finálního plánování a počítání elektriky. Tady jsme se dost zasekli a například jen roh s televizí jsme dělali tak 2h. Nakonec jsme za dnešek zvládli obyvák+kuchyň+špajz, máme rozkreslené drážky, připravené prostupy ven a spočítanou kabeláž. Zítra budeme pokračovat s dalšíma místnostma.

2016-02-22 12.03.23

Špalety a ostění

Špalety a ostění

Další z věcí, kterou jsme mohli (a toto i museli) realizovat teď během zimy než budou okna, byla příprava ostění / špalet.

2016-02-19 08.36.53

Popravdě ani po tom, co to máme hotové vlastně nevím, jak se tomu správně říká. Někdo tomu říká špaleta a někdo ostění. Když sme se mrkli do wikipedie, tak obě definice říkají to samé a zároveň dodávají, že to druhé je součástí toho prvního.

2016-02-19 08.38.24

Ale ať už je to, co je to, máme to hotové. I když to zní děsně vědecky, vlastně na tom nic není. Vezme se lepidlo, hladítko a vodováha a zarovná se levá/pravá/dolní část tak, aby se na ni pak dala dodělat omítka a namontovat okna.

2016-02-13 16.42.45

I když jsme si nebyli postupem úplně jistí (a na internetu to dělá každý jinak), tak to náš projektant při poslední návštěvě zkouknul a prošlo to, takže je to ok 🙂

Druhá věc na seznamu pak byla doladění vnitřních otvorů na dveře. Jelikož si náš zedník/řemeslník v některých věcech dost usnadňoval práci (a byl u toho chytrý jak rádio), vymyslel, že cihly místo řezání bude stačit na půl jen přelomit pomocí zednického kladiva. Pro mě jako pro laika to vypadalo jako ok nápad, protože sem byl utvrzen tím, že nerovnosti skryjí případné obložky.

2015-12-19 15.55.35

No, nápad zajímavý, jenže to bylo křivé a nerovné tak, že by to žádná obložka nespravila. Navíc, za jeho řešení situace “to se pak vyřeší” bych ho teď zpětně nakopal do prd… Takže nezbývalo než vzít flexu, vodováhu a pěkně dveře zaříznout/srovnat.

2016-02-19 08.37.34

A když už jsem byl v tom zarovnávání, tak jsem posunul i dolní dveře do technické místnosti o cca 10cm. Původní plán, že dveře budou uprostřed vzalo za své ve chvíli, kdy I. došla k závěru, že na jednu stranu se musí vejít šatní skřín. A protože už byla zeď postavená, holt jsme to vyřešili flexou 😉

Otvíračka v OBI = 50.tisíc utraceno

Otvíračka v OBI = 50.tisíc utraceno

Na dnešek byla v Brně naplánována otvíračka nového OBI na Komárově. A protože na stavbu je pořád co nakupovat, rezervovali jsme si dnešek na nákupy. Úplně původně jsme chtěli v OBI nakoupit menší kango-vrtačku a míchadlo na barvu/lepidlo. Nakonec toto byly jediné dvě věci, které jsme v OBI nekoupili :).

Včera se nám do rukou dostal konečně i jejich otvírací leták, takže jsme měli 24h času na plánování co všechno jim z těch akčního zboží vykoupíme.

2016-02-01 15.07.35

I když to původně začalo jako legrace, nakonec to byla téměř pravda. Tím prvním, pro co jsme jeli, byla plovoucí podlaha, kterou měli za super cenu a v dekoru, který jsme do domu chtěli (dub natural). Od úmyslu nechat si do domu dát vinyl jsme upustili kvůli ceně. Vinylová podlaha od firmy = 1000kč/m2, zatímco lamino z akce v OBI s vlastní pokládkou = 119 kč/m2. Při 180m2 plochy to už dělá docela roztomilou sumičku.

Rozhodli jsme se proto položit si levnější variantu podlahy sami a třeba za 5-8 let ji vyměnit, což pořád vyjde levněji než koupit vinyl nyní, kdy je ještě dost předražený, jen proto, že je to pořád ještě novinka.

Když jsme ráno dorazili do OBI a podlahu našli, zjistili jsme, že tam mají jen jednu paletu. Zavolali jsme si obsluhu, že chceme víc. A on na to, že ta akce z letáku je jen na tuhle jednu paletu. No nic, vykoupili jsme jim tedy hned z kraje jedno akční zboží (cena 119 kč/m2, neberte to) :).

První otočka byla na barák, kde jsem jel vyzvednout vozík, pak do OBI naložit podlahu, pak do garáže ke kanclu s podlahama, to vyskládat a hurá zpět do OBI na další nákup.

2016-02-01 15.07.51

Druhé kolo bylo o dlažbě. Protože místo 180m2 jsme v OBI ukořistili jen 168m2 podlahy, bylo potřeba vymyslet co s tím. Plán byl jednoduchý, stejně jsme váhali jestli plovoučku dát i do vstupu, technické a špajzu a takto se to aspon vyřešilo. Další vykoupený artikl byla dlažba. I. našla dlažbu v imitaci dřeva s velmi podobným odstínem i vzorem jako je plovoučka, navíc všechny měřené dlaždice o naprosto totožných rozměrech, také v akci a také omezený počet kusů. Následovala konzultace s naší designerkou, zda to takto může být, a když bylo vše schváleno, hurá je vykoupit (tentokrát cena 420kč/m2).

Opět jsme zurgovali půl zaměstnanců OBI, aby nám to celé dovezli až k vozíku. Tentokrát však nastal drobný problém, dlažba měla víc než tunu a vozík je ready tak akorát na půl. Takže jsme jim to ještě trochu zkomplikovali, domluvili si odebrání jen půlky a zbytek vzali až na další otočku.

Opět následovalo kolečko z OBI ke kanclu, vynosit další půl tuny do garáže a zpět do OBI. Třetí otočka v OBI byla rychlá, jen jsme naložili zbytek dlažby a hurá ke garáži. Tam sem si dal dalších 500kg, šup do auta a hurá zase do OBI.

2016-02-01 15.08.31

Čtvrtá otočka byla o něco zajímavější. Personál OBI nás už důvěrně zná a zdraví, ptá se co jdeme vykoupit tentokrát. Tentokrát se ptáme po nejlevnější dlažbě, co v akci mají, dovedli nás k dlažbě za 120kč/m2, velký výběr. Vybíráme docela pěknou v barvě šedého písku, bereme 16 krabic do TM a spíže.

U pokladny nás zdraví naše známá prodavačka a ptá se, co že tentokrát bereme jen za 2800kč když předtím to bylo vždy přes 20.000 :). Stejně je ale dlažby docela dost, takže naložit na vlek a hurá do garáže. Tentokrát už vykládám jen cca 250kg, odvážím vlek zpátky na barák a pro velký úspěch hurá do OBI.

2016-02-01 15.22.36

Pátá otočka je o elektronářadí. Na konci roku nám odešla flexa. V Bauhasu se docela předvedli a protože to nestihli vyreklamovat/opravit včas, vrátili nám celou částku zpět. Jenže nějakou tu flexu ještě trochu potřebovat budem, tak jsme se rozhodli počkat na OBI výprodej a zkusit něco sehnat.

OBI má svou interní řadu nástrojů a protože od flexy už žádné velké zázraky neočekáváme, bereme tu jejich nejlevnější, co tam mají, tzn 1690kč za 230mm flexu. Malou 125mm bereme od bosche, protože na ni mají akci, a přece jen je větší pravděpodobnost, že ji ještě budem potřebovat.

Jako poslední nákup dne pak je pokosová pila (věděli jste, že se to správně jmenuje Kapovací pila?). Tím, že si budeme dělat podlahu sami, tak ji určitě upotřebíme. Zároveň jsem nechtěl nic extra drahého a v OBI jsme našli přesně to, co jsme chtěli. Měli zlevňenou pokosku z jejich vlastní vyšší řady, s laserem, pěkný plynulý chod, materiálově také ok. Sleva z 2990 na 1990, neber to :).

2016-02-01 15.07.39

A to je všechno co jsme si v OBI dneska nakoupili. Suma sumárum necelých 50.000kč, ale máme podlahu na celý dům a velkou část dlažby do koupelen. Kromě toho všeho však máme i něco navíc – OBI kbelík. Teda spíš kbelíky.

Ke každému nákupu nad 300kč dávali jeden. No a když jsme brali nákupy po 20.000, tak jsme si vždycky řekli o víc kbelíků. Celkem jich máme 16ks. Ty se na stavbě neztratí 🙂