Vylití plotu betonem

Vylití plotu betonem

Tak nám dneska nastal den B. Nastal čas velké betonové párty. Po finalizaci víkendových příprav na betonování jsme měli na dnešek na osmou ráno objednanou pumpu a 12.5m3 betonu.

2016-04-18 08.08.31

Sice nám přes noc trochu pršelo a ráno ještě pár kapek spadlo, ale naštěstí to nebylo až tak hrozné a holinky a bunda to vyřešila.

Kousek po osmé dorazila pumpa. Tentokrát jsme si “vytočili” opravdu ochotného a nápomocného pumpaře, takže celá akce byla oproti očekávání opravdu klidná a pohodová.

2016-04-18 08.32.21

Nejprve jsme se domluvili, kam pumpu dát tak, aby se pokryla co největší část plotu. Bohužel se to stejně neobešlo bez jednoho přeparkování, což znamená cca 30min než vše složí, přejede a zase vyloží.

2016-04-18 08.39.30

Ale pumpař se opravdu snažil. Ačkoli jsme vylívali jen 20cm široké bednění, beton tentokrát skoro vůbec necákal ven. Kupodivu když se chce, tak jde nastavit i pomalejší tok pumpou a ačkoli to pak déle trvá, člověk se u toho úplně neztrhá a všechen beton teče kam má.

Celé pumpování nakonec trvalo 2.5h, ale kolem zdi ani na zdi nebyl téměř žádný beton. Takže sice jsme zaplatili o něco víc za pumpu (celkem 11.000kč), ale zase úplně přesně vyšel beton, takže jsme nemuseli dokupovat.

2016-04-18 17.07.33

Ačkoli jsme se přece jen trochu báli pumpování rovnou 8 řad bednění najednou, proběhlo vše úplně ok, žádné bednění pod tlakem betonu neprasklo ani se neposunulo.

Určitě na tom má velký podíl i lepení ZB na pěnu. Ona ta pěna je fakt dobrá. Všechno dřevěné bednění jsem k ZB přilepil taky pěnou a i to drželo jak čert. 

Po vylití betonu jsme ještě do Zb napíchali připravené roxory do míst, kde budou sloupky a pak vyrazili domů. Celá betonová akce nás vyšla na 35.200kč. Sice ranec, ale máme zeď z betonu s pevností 16/20, frakcí 4-8, prostředí XC1, tzn beton, co jsme jinak dávali třeba do základové desky. Takže ten by pak tu navezenou hlínu mohl udržet.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

5 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tom B
Guest
Tom B
7 years ago

Dovolil bych si upozornit, že prostředí XC1 je buďto permanentně suché nebo permanentně mokré (t.j. pod vodou). Na základy jsou betonářskou normou EN 206 předepsány prostředí XC2 a výše. XC1 nebude dostatečně z dlohodobého hlediska chránit výztuž před korozí karbonací – není jednoduše dost kvalitní na základy. XC1 je běžné ok tak na vnitřky (strop, překlady), pokud nejde o nějaké vlhké prostředí jako jsou bazény apod.

Trochu začínám pochybovat o všestranosti vašeho projektanta…pokud je této zdi výhradním autorem.

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago
Reply to  L

Trochu bych upřesnil. XC je pouze jeden z několika popisů prostředí do kterého se má beton posléze naspecifikovat – pojmem XC1 prakticky říkáte, že chcete beton takový, aby obstál podmínky v interiéru. Proto jsem upozornil, že jde o kontradikci toho, co betonujete, protože o interiér evidentně nejde.

Podle XC a dalších požadavků (max. přípustné množství chloridu, konzistence směsi, maximální a minimální velkosti kameniva – aby se dostal do každé skulinky, pevnost v tlaku) se pak určují složky pro recepturu, aby v betonárce věděli, co vám mají namixovat (druh cementu popř. jiného pojiva, poměr složek voda:cement, kamenivo, popřípadě další příměsi – plastifikátory, urychlovače/zpomalovače, barva atd.). Mix nemusí projektant určit, ale musí určit právě ty prostředí a podmínky (a že jde o specifikaci dle EN 206) – receptur na různá prostředí a podmínky je totiž celá řada – záleží na betonárce a co mají k dispozici (projektant prakticky neví odkud totiž budete beton brát – takže určí jen podmínky) – výsledný mix pak může samozřejmě zkontrolovat, ale jeho zodpovědnost může končit právě těma podmínkama.

Co se týče podomácky vyrobených betonů, tak buď si koupíte hotové směsi a přidáte vodu (na pytli by měly být vlastnosti) a nebo si umícháte “kaši” podle nějaké dobré rady z hospody. To první je OK ale u toho druhého pochybuji, že by se nějaký projektant pod to podepsal, či by vůbec šlo o něco, co prošlo nějakým odborným návrhem a stavebním řízením – možná tak leda nějaké černé, či podřadné stavby a nebo by šlo o ignoraci či nevědomost stavebníka….který tak riskuje …přinejmenším záruku na dílo. Můj názor o české mentalitě už jsem tady jednou psal v sekci Budování tobogánu – platí i zde 🙂

Nemám u sebe českou verzi EN 206, ale v té mojí (pro UK) pro třídu XC1 je předepsáno minimálně pevnost C20/25 a XC2 minimálně C25/30. Další podmínky (které neznám) můžou určit i vyšší požadavky.

Pro váš malý plot jistě dost nášup informací (a dalo by se u něj možná přimhouřit oko – ve vašem případě jde přece jen o trochu podřadnější konstrukci s malým rizikem)……dodal jsem to spíš pro pořádek a ať to dává smysl dalším čtenářům, kdyby se dočetli až sem a měli nějakou představu o specifikaci betonu.

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago

Navíc se musí určit celá řada dalších parametrů dle kterých se určí vhodná specifikace betonu….jinak je to sázka do loterie.

Snad za tu kritiku neskončím na black listu 🙂

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x