Browsed by
Tag: dum

Bydlíme, hotovo, finíto.

Bydlíme, hotovo, finíto.

To by bylo fajn se nastěhovat, dát nohy nahoru a říct “bydlíme, hotovo”. Ale ani prd. Intenzita prací je stále stejně vysoká, ne-li ještě vyší díky bydlení na místě.

2016-08-28 10.07.03

Bohužel to jinak ani nejde. Většina místností je zaplněná věcma a krabicema k prasnutí, takže to člověka dost motivuje s tím pohnout.

2016-08-28 10.07.12

Momentálně náš den probíhá následovně. V sedm vstanem (ačkoli teda dneska jsem si “zalenošil” až do osmi 😉 ), pak celý den spousta drobných dodělávek, kolem deváté-desáté večeře, trochu vydechnout, jít spát a další den znovu.

2016-08-29 16.35.33

Ale je to fajn, už nemusíme trávit čas cestou a nemusíme pospíchat domů za psem.

2016-08-30 18.38.02

A díky tomu si můžeme pracovat delší dobu, paráda ;-).

2016-08-30 21.25.32

Dneska jsme ráno dali konečně dohromady skříně v šatně a začali je plnit oblečením z krabic. Takže pokud se zadaří, zítra ráno nebudu běhat nahý po domě, který nemá žaluzie a jde do něj vidět, a zmateně hledat spodní prádlo. Myslím že kromě mě to ocení hlavně sousedé a kolemjdoucí.

2016-08-30 11.42.19

Další na řadě pak byly police ve špajzu. Ze starého bytu nám ještě zbývaly dvě policové skřínky a tak jsme vymýšleli jak je nacpat do špajzu a zvětšit tak ještě víc jeho kapacitu. Nakonec zvítězil nápad “kde nepomůže síla, pomůže flexa, respektive mafl”.

2016-08-30 11.46.06

A tak jsem se dal do přeměřování, kreslení a řezání skřínky tak, aby její výška odpovídala výšce prostoru pod schodama. Dopadlo to myslím na výbornou. Celá řada skřínek se tak rozrostla o dalších 80cm a o další tak potřebné místo.

2016-08-30 12.38.39

K tomu jsem pak ještě ubytoval druhou, dřevěnou policovou skřínku vedle bojleru a protože se viklala, nasadil jsem na ni těžší kalibr několik turbo šroubů. Několik proto, že občas člověk v cihle trefí dutinu a pak ani to turbo pořádně nedrží.

2016-08-30 13.25.57

Taky jsem dneska propojil první dvě čidla oken s kabelama vedoucíma do rozvaděče. Po náležitém proměřování bylo potřeba všechno propojit a protože jsou kablíky docela titěrné, použil jsem fintu od p. Hrubana, který to takto řeší při propojování Loxone v rozvaděči.

2016-08-30 08.46.43

Kablíky se místo pájení strčí do dutinek, ty se pomocí kleští na dutinky slisují a pak se to celé navleče do smršťujících bužírek a zatáhne pomocí tepla ohně.

2016-08-30 08.46.54

Výsledkem jsou krásně propojení a zaizolované spoje. Paráda. K tomu si ještě přidejme fakt, že namísto drahých dutinek, trubiček i kleští jsem všechno sehnal téměř za dolar na AliExpresu a pocit z dokonale provedené práce je na světě :-).

2016-08-29 18.53.11

Kromě toho jsem včera večer ještě zapojoval noční osvětlení na chodbách. Sice jebačka, ale opět díky dutinkám, kleštím na dutinky a wago svorkám jde všechno mnohem líp. Postupně jsem tak rozchodil všechny okruhy a k mé radosti vše fungovalo hned napoprvé.
2016-08-29 20.24.04

A když to tak pěkně svítilo, rovnou jsem v Loxonu začal přeprogramovávat logiku na noční osvětlení. Sousedi si o nás asi museli myslet, že jsme vadní, ale když člověk debuguje a testuje, tak holt několik pokojů prostě pořád bliká ;-). Nakonec to zatím to máme tak, že klik tlačítka je běžné světlo, dvojklik noční. Do budoucna pak budou ještě pohybové senzory, takže se asi nebude klikat vůbec a bude se vše večer rozsvěcet samo.

2016-08-29 20.24.38

Ale zpět k dnešku. Po tom, co jsem si pohrál s elektronikou, byl čas se vrátit k manuální práci. Protože se naše stavební bouda hodila našemu sousedovi, tak jsme mu ji rovnou střelili. Jenže ji potřebuje do 1. září, a tak jsme museli pohnout s jejím vyklizením.

2016-08-30 16.26.53

A to je teda děs. Zatím jsme na tom strávili tak 5 hodin práce a jsme tak ve 3/4 práce. Hromadu jsme toho vyházeli, hromadu vyčlenili k prodeji a sto hromad pak postupně nanosili a ubytovali doma v regálech.

Je neuvěřitelné, kolik se tam toho za celou dobu nastřádalo. A ačkoli jsme byli opravdu silní a vyhazovali/vyřazovali i věci, které bychom si rádi nechali, stejně toho do domu bylo potřeba nanést strašně moc.

 

Zítra dáme během dne seznam věcí k prodeji dohromady a hodíme to sem na blog, pokud byste měl někdo zájem o něco z toho. Je to taková všehochuť ze stavby včetně našeho stavebního rádia, které posloužilo dobře, ale teď už by nemělo využití.

Tak jsme tu

Tak jsme tu

Tak se naše stavba, později barák, dneska stala naším domovem. Zajímavá změna. Ačkoli jsem tu trávil hromadu času (konkrétně jeden rok, jeden měsíc a 14dnů), najednou je to nějaké jiné, takové nové ;-).

2016-08-27 08.51.18

Dneska od rána jsme balili zbytek všech našich věcí do krabic a poslední otočkou za pomoci našeho známého B. odvezli vše třema autama na barák. A tak zůstal byt i kancl prázdý, jediné co zbývalo, byl nábytek.

2016-08-27 08.51.58

Původně byl plán, že i ty za pomoci našich známých odvezem. Když jsem ale viděl, kolik toho je, raději jsem zkusil sehnat stěhováky. Po pár telefonátech jsem našel firmu, co měla čas i v sobotu a že se to zvládne.

Kolem jedenácté volali, že ve dvanáct mohou dorazit a můžeme se do toho pustit. Ok. Byli jsme připraveni.

2016-08-27 12.35.31

Ve dvanáct dorazili. Čtyři chlapi a jedno obrovské nákladní auto (objem 43m3, což bylo největší, co jsem kde našel). Chvilku jsem přemýšlel, jestli jsem to trochu nepřestřelil, ale nakonec to vyšlo tak tak.

2016-08-27 13.29.12

Stěhováci byli docela šikovní a už po pár skříních jsem byl opravdu rád, že jsem je pozval. Když jsem viděl, jak z nich ze všech lilo a to to pro ně je denním chlebem (a většina z nich pak ještě dost intenzivne posiluje), tak sem věděl, že to bylo správné rozhodnutí.

2016-08-27 13.58.58

Po dvou hodinách bylo vymalováno. Nábytek z kanclu i bytu v jednom autě narvaném k prasknutí. Pak už jsme se vydali hodně opatrným tempem směr barák.

2016-08-27 14.27.38

Na baráku pak následoval reverzní postup vykládání auta, kdy jsme stěhováky navigovali co kam má přijít. Celé vyskladnění se nakonec obešlo téměř bez problému, až na jednu dírku ve zdi a jedny ťuknutá futra.

Když jsem viděl, jak s tím vším bojovali, tak si myslím, že je to ještě hodně dobrý výsledek. Tu dírku ve zdi vem čert, ta půjde spravit lehko, ty futra jsou horší, ale je to v horní části a velikost tak 2mm, takže se to voskem nebo něčím taky zapraví.

2016-08-27 19.32.35

Po vystěhování přišlo na řadu zúčtování. Měl jsem cenu zjištěnou z jiných firem, ale ty neměly čas a tihle na stránkách cenu neměli. Nějak jsem se  v tom shonu už nestihl zeptat a tak jsem je prostě vzal. Měli čas, měli velké auto. Byl jsem nadšen.

No když to spočítali, trochu mne to zaskočilo, ale né zas tak moc. Ostatní firmy většinou účtují 150kč/hodina/chlap a cca 200kč/hod/auto. Takže by to za ty čtyři hodiny mělo vyjít na cca 2400+800=3200. No, stálo to 7500kč. Ale je otázka, jestli ti levnější pak zase nedělají schválně pomaleji.

Protože tihle opravdu valili. Za celou dobu měli jen 2x kuřpauzu a jinak nosili a nosili a nosili. Ačkoli to bylo dražší, za ty prachy to stálo. Dělat to sám s pár známýma, tak to děláme celý týden a ještě měsíc se z toho léčíme. A místo 2 oděrků by jich na baráku i nábytku byla stovka. Takže ve finále spokojenost.

2016-08-27 20.59.45

Po vystěhování jsme pak už jen vyskládali věci z aut, sedli si na naši sedačku a seděli. Nic jsme nedělali. Jen jsme koukali. Zvláštní pocit. Na místě, kde před rokem a půl byla ještě tráva, před rokem betonova deska a před půl rokem hrubá, do které stále pršelo, najednou stojí naše pohovka a my na ní sedíme. A tak jsme si k tomu slavnostně otevřeli prémiový rum, který jsme schovávali na nějakou zvláštní příležitost.

Tím nám začíná další část našeho dobrodružství. Musíme dát dohromady všechny skříně a začít likvidovat všechny ty všudepřítomné krabice. Až se vyhrabeme z krabic, pustíme se do dodělání vypínačů, nočních světel a miliónu dalších drobností. Zároveň ještě rozjíždíme byrokratické kolečko zvané kolaudace. Máme už několik revizí rozjetých a něco začneme domlouvat v pondělí.

Pack now, sort later

Pack now, sort later

Tak je to tu. Zítra už zítra se stěhujeme.

2016-08-26 07.52.30

Takže jsme dneska celý den připravovali všechno možné. Nejprve jsme rozebrali a dovyklidili celý kancl. Rozebrali stoly, vyházeli bordel a sbalili monitory a kompy.

Zatímco doteď jsme všecho balili organizovaně, třídili potřebné a nepotřebné, všechno rozdělovali podle oblastí využití atd, dneska už ne. Dneska jsme už jen hrnuli zbývající věci do nejbližší krabice a jakmile byla jedna plná, pokračovalo se s další. Žádné třídění, téměř žádné vyhazování. Není čas. Teď už berem vše a roztřídíme to až při vybalování na domě.

2016-08-26 09.18.15

Pak následovala čistka doma. Tam nám stále ještě pár věcí zbývá, ale většina už je také připravena na cestu. Co není, dořešíme zítra ráno.

Stěhováci jsou domluvení na odpoledne. Čas zatím neznámý, budou volat po obědě a upřesní to podle situace s předchozí zakázkou. Není problém, dává nám to prostor pro vyladění všeho potřebného.

Pak jsme vyrazili na barák. Cestou jsme se stavili ještě v Mallu pro mrazák, abychom mohli finálně rozhodnout rozložení nábytku ve špajzu a začít tam přenášet bordel.

2016-08-26 11.45.07

Cesta to byla zajímavá. Mrazák metr a půl vysoký a nutnost převážet ho ve stoje. Ještě jsem měl v živé paměti, jak nám vypadl jen blbý sušák na silnici, a to o nic nešlo. Takže jsme ho pořádně přikurtnovali a celou cestu jeli pomalu jak smrad (což znamenalo celou cestu 50km/h, což je vlastně korektní rychlost, že? 🙂 ).

2016-08-26 17.43.53

Transport se naštěstí obešel bez problémů, takže jsme pak na baráku jen vyzkoušeli několik poloh a když to bylo ťip-ťop, přirazili jsme skříně a začali plnit věcma.

2016-08-26 17.43.47

Nakonec jsme celý barák uklízeli do sedmi do večera. Sice je tam pořád brajgl, ale prostory, kde zítra přistane nábytek, jsou čisté, zametené a vytřené (zásluha především I.).

2016-08-26 17.44.22

Já jsem spíš transportoval věci, hlavně pak dlažby a jiné těžké předměty. Do toho jsem sešroubovával skříně, sem-tam pomáhal obkladačovi a tak podobně.

Tak nám zítra držte palce, akce kulový blesk může začít.

Je to robota

Je to robota

Tak se postupně blížíme k finálové rovince, možná už dokonce i finálové pásce. Za poslední dva dny jsme zase zfoukli hromadu práce a navozili hromadu věcí.

2016-08-24 15.17.28

Ačkoli máme na víkend domluvené pomocníky jak z řad kamarádů, tak profesionální stěhováky, v baráku to zatím vypadá spíš jak po invazi skřítků bordelářů.

Všechny typy věcí jsou kvalitně rozprostřeny naprosto všude, takže přestává být pomalu jasné, co jsou věci řemeslníků, co je zbývající materiál, co jsou navežené věci z domova a z kanclu a co je bordel. Občas mám pocit, že vyhodit všechno bude jediné řešení ;-).

2016-08-24 16.27.32

Aby těch starostí nebylo málo, odešel nám ještě k tomu všemu pracovní server. A protože už konečně dorazil potřebný náhradní díl a protože všechno nářadí je na baráku, holt i server je momentálně operován uprostřed všeho dění. Zatím to vypadá, že pacient přežije. Ačkoli tam nějaká ta lobotomie a amputace budou 😉

2016-08-24 16.32.12

Ale není vše jen negativní. Spoustu věcí se daří postupně dotahovat do konce. Tak třeba ve špajzu už máme nastěhované regály, připravené a natěšené na invazi všehobordelu. Zítra ještě musíme vyřešit mrazák a jakmile i jemu určíme definitivní umístění, mužeme začít likvidovat (rozuměj umisťovat) krabice s věcmi.

2016-08-25 12.01.38

Kromě polic ve špajzu jsem dneska rozběhal i police v technické místnosti, takže i tam to začíná být ready na bordel. Tak snad bude vše kam narvat před stěhováním, ať gauč a další nábytek nemusí čekat před domem.

2016-08-24 16.32.50

Dalším úspěchem je dlažba. Náš obkladač se pomalým tempem blíží k závěru. Ačkoli mu některé práce trvají trochu déle, výsledek je opravdu nádherný. Momentálně mu už zbývá jen dosilikonování soklů a pár drobností a i toto máme komplet.

2016-08-25 18.36.34

K dalším úspěchům patří opravení naší digestoře. Po tom, co jsme digestoř odevzdali stolařům a co dorazila zpět nefunkční, konečně přijel servisák a dal ji zase do pucu. Problém byl, že vyskočil přední panel na čištění filtrů v zavřené poloze a tak ochranný kontakt nedovolil digestoři vyjet nahoru.

Servisák tvrdí, že s tím museli stolaři vyvádět psí kusy, viděl by to tak na obracení vzůru nohama, házení a skákání po ní. Na druhou stranu stolaři s ní údajně jednali v rukavičkách a chyba je způsobena špatnou konstrukcí výrobku. Kde je pravda nevím, jen vím, že za 600kč už dělá hů-nahoru a pak hů-dolů a všichni jsou spokojeni ;-).

2016-08-25 18.39.38

Dalším úspěchem dne je zasypání KG trubek pískem a zaházení všech výkopů připravenou hlínou. S částí mi včera pomáhal brigoš, zbytek jsem se pak realizoval dneska já.

2016-08-25 18.43.13

Když už byl výkop připraven, rovnou jsem i obnažil trubky zemního registru do nezámrzné hloubky a vše jsme spolu s vodákem zaizolovali. Když bylo hotovo, přišla zase hromada písku a pak spousty hlíny. Výsledkem je opět krásně rovný terém kolem celého domu.

Zítra má dorazit obkladač a dodělat všechnu práci. K tomu pak musíme dovyklidit a dorozebrat skříně doma a v kanclu a připravit se na sobotní akci kulový blesk. Jsem na to zvědav. Pokud se vše zadaří, další reporty už budeme psát z postele v novém domě.

Tak už zase kopu

Tak už zase kopu

Tak jsem se poslední dny vrátil ke stavebním kořenům a trochu jsem si zakopal ;-). Když jsme kdysi připravovali KG trubky k napojeni na svody z okapů, tak nějak jsme je dali o fous výš, než měly být. Teda ony byly nakonec asi dokonce i dobře, kdyby náš klempíř nekoupil gajgry s odtahem dolů místo do boku, což nám jaksi zamlčel a přímo tvrdil, že se nic takového nedělá. No nic.

2016-08-16 18.56.21

Takže rýč a lopatu a hurá kopat. Postupně jsem odkopal KG trubky na východní straně domu. Naštěstí to nebyla žádná hrůza, protože hlína nad trubkama byla jednak v tenké vrstvě a pak nebyla ani nějak extra udusaná.

2016-08-23 16.33.45

Když už bylo vykopaná východní strana, rovnou jsem na dnešek vzal brigoše, aby pro jistotu odkryl i jižní stranu a i tu jsme shora zasypali pískem tak, jak to má být a nenechali na tom ležet nahrnutou jílovici s občasným kamenem tak, jak to bylo po navážce tater.

2016-08-23 16.33.18

Zároveň jsem na dnešek od místního bagristy-dopravce-všezařizovače domluvil i písek a dokonce tak, že přistavil kontejner s pískem s tím, že si mám odebrat kolik potřebuju, a pak se “nějak” domluvíme. No tak to jsem zvědav :).

Kromě výkopových prací jsem dneska řešil i hromadu věcí uvnitř. Hned z kraje z rána jsme spolu s vodákem tahali dodatečné dvě trubky mezi tepelným čerpadlem a bojlerem, protože tak nějak zapomněl natáhnout okruh pro ohřev vody. Údajně počítal s tím, že TČ je jen na podlahu a bojler bude mít svou vlastní elektropatronu.

2016-08-23 08.04.25

Naštěstí žádná tragédie, z technické jsme použili stávající díry, kde už teď vede voda (zatím nezaizolovaná) a ve špajzu v podhledu jsme to pak protáhli až k bojleru. Ve špajz pod schodama bude bojler proto, abychom trochu zvětšili prostor v TM, kde je už teď dost narváno.

2016-08-23 08.22.57

Další na řadu přišel záplavový senzor. Protože na dnešek byla naplánována i instalace pračky a sušičky, musel jsem připravit senzor, co bude za nima. Bohužel mi zatím z aliexpresu nedorazily dutinky ani kleště, musel jsem to řešit ještě postaru pájkou.

2016-08-23 16.30.50

Mezitím dorazil vodák s naším novým bojlerem. Trochu boje s transportem dovnitř ale po chvíli už fešák stál v rohu ve špajzu. Trubky na bojler se budou napojovat zítra.

A protože takováhle parádní věc nemůže zůstat hloupá, rovnou jsem natahal dva CAT kabely z technické k bojleru :). Jeden je pro teplotní čidlo pro tepelné čerpadlo, druhý pak pro tepelné čidlo pro Loxone, abych měl online statistiku, kolik je v nádrži teplé vody.

2016-08-23 16.31.13

K těm čidlům se pak váže ještě jedna zajímavá historka, kdy řeším, proč má bojler na tepelná čidla připravené dvě jímky, jednu nahoře a jednu dole. Takže silně uvažuju o tom, že do bojleru dám čidla pro Loxone rovnou dvě, jedno nahoru a jedno dolů, abych zjistil co to bude dělat :).

2016-08-23 16.31.31

Mezitím, co já jsem bojoval s technologiema, náš obkladač už také postupně finišuje svou část prací na domě. Dneska silikonoval sokly v technické a špajzu, dopokládal chybějící kachličky na chodbě a položil dlažbu v místě budoucích kamen.

Původně to měla být mnohem menší oblast, ale díky nesmyslným normám platícím pro všechny typy krbů stejně, jak otevřeným tak hermeticky uzavřeným, musíme dodržet 80cm odstup od kamen. Možná budeme mít výjimku na 60cm, ale raději jsme to udělali větší, ať s tím nejsou problémy.

2016-08-23 16.31.42

V baráku se nám pak začínají pomalu hromadit krabice se vším možným, které zatím není možné nikam uklidit. Skladovací prostory v technické i špajzu zatím nelze nainstlaovat, protože v každé místnosti furt něco chybí. Ve špajzu dospárovat sokly a doinstalovat bojler, v technické pak dodělat tepelné čerpadlo, přidělat změkčovač vody a nainstalovat vnitřní vodoměry s napojením na Loxone ;-).

Uvidíme další dva dny, jak si vodák s obkladačem povedou. Obkladač chtěl mít už v pondělí vše hotovo, ale stále to nějak vázne a na na něčem se zasekává, vodák pak zase lítá všude možně, snaží se vyhovět všem a tak práce nepřibývá také úplně rychle. Ale oba dělají práci dobře, takže jim to je člověk zatím schopný odpustit :-).

 

Tak už stěhujeme ve velkém

Tak už stěhujeme ve velkém

Tak jsme se dneska přehoupli z vození krabic do velkého stěhování. Protože dneska v Brně dopoledne pršelo, pustil jsem se do rozebírání regálů v kanceláři.

2016-08-21 15.08.15Po týdnech vyklízení a vození krabic to tak byla první demoliční akce značící konec starých časů :). Šlo to docela pěkně, za doprovodu ohromného kraválu z rozebírání skládaných regál; postupně mizelo celé vybavení v našem kumbálu v kanclu.

2016-08-21 15.04.16

Z regálů se postupně stala hromada železa a poliček. A protože se odpoledne počasí zase uklidnilo, pustil jsem se do nakládání vleku (fakt jsem rád, že ho máme. A to nám ho na začátku pár lidí rozmlouvalo, že ho pořádně neupotřebíme)2016-08-21 16.08.09Když byl naložený vlek, přišla postupně řada i na pracovní vybavení. A tak se na zadních sedačkách směr barák svezl i náš server (bohužel touto dobou nemocný, protože mu základová deska odešla do křemíkového nebe).

2016-08-21 16.07.50

S vykládkou mi pak pomáhala i naše budovatelská posila S. a protože nám to šlo pěkně od ruky, otočili jsme se do Brna ještě jednou, tentokrát pro úložné skřínky (pracovně jim říkáme kurníky ;).

2016-08-21 17.39.24

Mezi skřínky jsme pak naložili ještě připravené sušáky na prádlo a vyrazili opět směr dům. Bohužel cestou měl jeden ze sušáku drobnou nehodu, když v kopci vypadl z vleku (ačkoli původně držel jak čert). Naštěstí vše ok, jen sušák teď může machrovat, že má válečné zranění.

2016-08-21 18.08.58

Hlíno, hlíno, dej nám teplo

Hlíno, hlíno, dej nám teplo

Dnes byl ten velký den, kdy k nám byl zaveden….. tepelné čerpadlo :).

2016-08-17 09.40.48

V týdnu dorazilo přes spediční firmu naše tepelné čerpadlo. Původně jsem myslel, že ho jen připojím a bude to. Ale podle manuálu se ukázalo, že bude lepší povolat někoho zkušenějšího (a počkat na něj).

2016-08-17 09.48.43

Takže jsem se domluvil s Acondem, že pošlou jejich elektro-technika, který celé čerpadlo oživí. Zároveň s tím jsme se s vodákem mezitím domluvili, co vše bude potřeba.

2016-08-20 11.21.55

Trochu oříšek pro nás byl ethylenglykol. Zní to jak zaklínadlo, ale je to cokoli na bázi fridexu (tzn. nemrznoucí kapalina). Pro jistotu jsem volal zase do Acondu a ukázalo se, že to obyč fridex být nemůže, dokonce ani kapalina do solárů to být nemůže, ale je to cosi, co se jmenuje Agrimex termofrost L.

2016-08-20 11.32.51

Ale postupně jsme se během týdne s vodákem zkoordinovali a protože jsme my ani vodák v týdnu úplně nestíhali, zůstal nákup všeho materiálu na zapojení až na dnešek.

V Acondu nám nakonec domluvili technika na sobotu. Trochu netypický termín, ale my za něj byli rádi, protože jsme zapojení aspoň vyřešili co nejrychleji (je otázka, jestli z toho měl radost technik 🙂 ). Možná aby se nám trochu pomstil, domluvil začátek instalace rovnou na sedmou ráno, takže v sobotu žádná zahálka a vstávat pěkně z rána.

2016-08-20 12.10.43

Na sedmou jsme se tak potkali všichni tři na pozemku (vodák, aconďák a my). Rozdělili jsme úkoly a zkoordinovali další postup. Vodák s I. jeli nakoupit všechen potřebný materiál a já s technikem jsme se pustili do zapojování čerpadla.

Zatímco on řešil silovou část, já jsem připravoval síťové kabely na ovládání čerpadla a ještě trochu reorganizoval rozvaděč. Za cca hoďku dorazila zpět posádka s vodákem a my finišovali na čerpadle.

2016-08-20 10.13.27

Pak vodák s technikem pořešil nějaké technické detaily a pustil se do připojení zemního registru a okruhu podlahovky na čerpadlo, aby se dalo vše vyzkoušet. Když měl vše připraveno, ještě jsme napustili zemní okruh ethylenglykolem říznutým vodou a to už se pustil do díla zase technik z acondu.

2016-08-20 11.22.32

Nakonec bylo dobře, že technik dorazil, protože v čerpadle údajně chyběla nějaká propojka na teplotních čidlech a to bych asi těžko odhalil :). Ale žádná velká příležitost (čti problém), práce na cca minutu když člověk ví, co dělá, a to on věděl.

2016-08-20 09.19.29

Pak už čerpadlo jen nahodil, nakonfiguroval, otestoval všechny možné režimy a vydal se zpět na Milevsko. My pak s vodákem ještě domluvili další postup na příští týden a vodák se vydal směr další zákazník.

Já jsem si pak ještě trochu pohrál s nastavením tepelného čerpadla, kdy momentálně topí na 35C do podlahy, především v koupelně, kde se nám vylila voda ze sprcháče a potřebujem, aby vše uschlo před zaspárováním.

Na čerpadlo jsem pak ještě nasměroval mou webkameru, abych ho prvních pár dnů provozu mohl pozorovat, takže pokud chcete, mrkněte jaký frajer to je :).

chrome_2016-08-20_16-59-16

A protože už máme rozchozený i Loxone a měření spotřeby (a protože v technické teď nic jiného neběží), tak mám i detailní statistiku spotřeby čerpadla online 🙂

Pak už byla na domě klasika. Poklidit hromadu bordelu, naložit vozík, převázat plachtou a vyrazit do Brna. Tohle už je takový evergreen, směr na Brno odvážíme stále další a další bordel, zatímco směr dům navážíme další a další věci. Už máme převezenou například i pračku, se kterou na vozíku byla docela legrace 🙂

Kuchyň, koupelny a okapy

Kuchyň, koupelny a okapy

Tak máme za sebou zase nabitý den. Spoustu změn, nějaké ty problémy, něco vyřešeno, něco odsunuto :-).

Dneska dorazili chlapi s druhou částí kuchyně (ostrůvkem) a koupelnovým nábytkem. Hned po příjezdu se pustili do kuchyně.

2016-08-16 09.44.51

Jako první instalovali zabudovanou ledničku. A hned první problém. Podle schémat výrobce to vypadalo na jeden typ uchycení dveří, ale přitom to byl nějaký jiný (jedno je, že dveře drží na skříni a druhé že drží na lednici). Naštěstí si s tím poradili a akorát máme nahoře ve skřínce jednu záslepku navíc.

Pak se pustili do ostrůvku. Všechno pěkně odsejpalo až do chvíle, kdy přišla I. zvaná H. a spustila své oblíbené “je to moc pěkně, ale…”. A tentokrát “ale” padlo na varnou desku, která měla být zasoustružená do masivní desky, a ona místo toho na desce jen ležela.

2016-08-16 17.52.38

Prý to není až takový problém, při příští návštěve to přímo na míste zapustí do desky. Na dotaz, proč to neudělají rovnou dneska byla odpověď, že toho už tak mají až nad hlavu. A opravdu měli, končili v sedm večer a to přijeli něco po osmé ráno.

2016-08-16 17.54.01

Zbytek ostrůvku prošel důslednou kontrolou a tak byla kuchyň uzavřena. Teda téměř uzavřena. Ještě I./H. našla jeden škrábanec na úchytce jednoho šuplíku a na jedněch dvířkách byla úchytka vertikálně místo horizontálně. Ale to našla I. už minule a dneska si to chlapi jen odvezli na předělání.

2016-08-16 17.55.05

Po kuchyni se pustili do koupelen. Už ráno ve dveřích, když truhláři dorazili, je náš obkladač varoval, že vrtání do naši dlažby není žádná pr*el. To jim rovnou z kraje dost zlepšilo náladu, ale když na koupelny přišlo, aspoň věděli, co je čeká.

2016-08-16 17.52.16

Ačkoli byli vybaveni diamantovými vrtáky, naše dlažba jim sežrala úplně všechny a poslední díru vrtali nějakou nouzovkou. Naštěstí se všechny díry povedly a žádná dlažba nepraskla. Toho se náš obkladač dost děsil a na vrtání se radši ani nekoukal ;-).

2016-08-16 19.01.25

Pak už chlapi jen zavěsili skřínky na zeď a přichytili stojící skřínky na zemi, všechno vyleštili a zametli a předali nám. Výsledek je opravdu pěkný, takže to člověku alespoň trochu vynahradí všechny ty platby, co za ten nábytek dal.

2016-08-16 19.04.08

Abych nezapoměl, ještě nám vlastně stolaři dovezli náš jídelní stůl. Je celý z masivu, je fakt pěkný a je to takový sdílený originál :-). Kdysi ho stolařství vyrobilo pro jednu restauraci ve Velkých Bílovicích, tam ho okoukala naše designerka a nechala si ho dát domu. A pak když si vodí klienty domu, všichni jsou ze stolu nadšeni a nechávají si ho dělat také :-).

2016-08-16 18.56.21

No a abych se na stavbě dneska nenudil ani já, pustil jsem se do opravy svodu okapů kolem domu do retenční nádrže. Problémy tam byly hned dva. Jednak jsem na konci domu vyjel s KG trubkou příliš vysoko, takže se na ni uz nevešel gajgr (takové to udělátko, do kterého je svedený okap do země a zachytává větší nečistoty) a jednak v jednom míste bylo potřeba udělat odbočku na jiný gajgr ze střechy.

Inu vzal jsem rýč a lopatu a pustil se do díla. Naštěstí byla zem ještě pořád docela nakypřená po předchozím zásahu brigádníka, který to také odkopával kvůli nopce, a naštestí nestihla zatvrdnout ani půda ve větší hloubce po navážce hlíny.

Udělal jsem si servisní koridor kolem KG trubek, pěkně to začistil a za asistence našeho dalždičkáře jsem předělal svody do požadované podoby (on fakt rozumí a umí všechno, navíc si občas chce od kachlí odpočinout, tak mi chodí vypomáhat).

2016-08-16 09.05.00

A do poslednice všeho nového, když byly i svody hotové, povolal jsem dva místní brigádníky a udělali jsme velký úklid kolem domu. Ačkoli několik posledních dnů intenzivně odvážím bordel, pořád to kolem domu vypadalo dost nechutně. Všude kousky polystyrenů, zatvrdlé pěny, zbytky lepidla atd.

2016-08-16 18.58.24

A tak jsme se do toho dneska pustili opravdu z ostra. Nejprve ráno jen já, pak se přidala I. a nakonec jsme povolali i ty dva místní. Postupně jsme shrabali, zametli a vybrali bordel, kde to jen šlo, spálili všechno, co bylo ekologické spálit, a co nešlo, jsme narvali na vozejk a odvezli. Takže hurá, už to u nás zase vypadá jak u lidí.

2016-08-16 18.56.49

Postupně se blížíme

Postupně se blížíme

Tak máme hotový Loxone, teda zatím jen ve verzi 1.0, ale přesto. Včera jsme s p. Hrubanem dorazili vše, co jsme naplánovali na část jedna. Takže nám už svítí světla, fungují zásuvky (a to jak vnitřní tak venkovní), fungují i vnitřní senzory (takže víme, kolik máme teplo a vlhko v které místnosti) a rozběhali i pár atypických funkcí.

2016-08-11 12.52.27

Například jsme spolu propojili a naprogramovali ovládání rekuperace (tři stupně, 100m3/h, 200m3/h, 300m3/h), rozchodili jsme ovládání dvou servo-ventilů na přepínání okruhů rekuparace (horní, dolní, obě patra najednou) a do třetice pak napojili venkovní dveře na Loxone, takže už jde odemykat dům pomocí mobilu.

chrome_2016-08-12_20-20-23

Bylo to fajn. Já studoval dokumentace a připravoval/programoval technologie na jednom konci, p. Hruban pak tahal kabely a programoval vše na Loxone konci.

dllhost_2016-08-12_20-21-52

Ve volných chvílích jsem se pak večer pustil i já do procházení celého Loxone Config prostředí (to je vývojové prostředí pro Loxone) a začal zjišťovat, jak co funguje. A zatím jsem stále nadšen. Hromadu věcí mají udělané jako předpřipravené funční bloky, kdy člověk jen propojuje vstupy, komponenty a výstupy.

LoxoneConfig_2016-08-10_23-08-41

Zároveň jsem ale v Loxone configu našel i více sofistikované moduly, kdy jde vytahovat stavy z různých Http služeb, používat WebSockets a další technologie, které mi umožní propojit hromadu jiných externích služeb s domem a všelijak si s tím hrát.

Co mne na druhou stranu nepotěšilo, bylo co mi p. Hruban provedl s rozvadčem ;-). Vzhledem k tomu, že jsme teď na 14dní s p. Hrubanem ukončili spolupráci (má dovču, zřejmě si po tom maratonu u nás potřebuje odpočinout ;-)), tak celý rozvaděč zakrytoval tak, aby byla dodržena veškerá bezpečnost práce a všeho možného.

2016-08-12 08.24.29

Jenže to má za následek to, že z krásného uspořádaného rozvaděče se stala jen šedivá krabice s malými průzory, takže tam teď nemohu chodit relaxovat. Ale chápu to, než se to předá a udělá revize, je za to zodpovědný. Ale pak…..  ;-). Na utěšenou jsem dostal na rozvaděč alespoň nálepku Loxone, tak aspoň něco 😉

2016-08-12 08.07.16

Další dokončená věc je naše fasáda. Včera chlapi začali natahovat do barvy špalety u oken a menší plochy domu a dneska se pak pustili (spolu s posilama, aby jim to odsýpalo) do velkých ploch zbytku domu.

Valili fakt pěkně. Až do chvíle, kdy za mnou došli s obligátním “pane domácí, máte chvilku?”. No, tak to už jsem čekal nějakou jobovku, jako že barva nedrží, že polystyrén odpadl nebo rovnou půl domu spadlo. Naštěstí to nebylo až tak hrozné, jen jim došla barva.

2016-08-12 16.05.38

Jako je to zvláštní. Barva byla napočítaná přesně na celý dům (počítala to přímo firma Profi), chlapi také říkali, že má být cca 1 kýbl na 10m2, ale prostě to nevyšlo. A to rovnou o 6 kýblů (kýble jsme raději přepočítali a objednávku překontrolovali, vše sedělo). Zkrátka místo 10m2 z kýblu to vycházelo na cca 8m2. Kdo ví kde udělali soudruzi z NDR chybu.

Naštěstí se to povedlo relativně snadno/rychle vyřešit. Použil jsem horkou linku na oblíbeného dodavatele p. Čiháka, ten mi to pourgoval v Profi a domluvil okamžité domíchání s možností to rovnou vyzvednout. Za cca 2h jsem tak už byl v sídle Profi a vyzvedával pro jistotu 7 kýblů s barvou.

2016-08-12 16.06.10

Díky tomu to chlapi po obědě dorazili a my tak máme nataženou fasádu na celém domě. Další zhruba 4 hodiny pak čistili okna, parapety, dodělávali rožky a přechody barev a tak podobně.

Zítra pak ještě dorazí jeden od nich, který nainstaluje okapy, svody a další klempířské drobnosti. V pondělí pak dorazí firma na sundání lešení, kdy během sundavání bude u toho bude ještě jeden člověk od fasádníků, který zadělá díry ve fasádě po kotvách (na uchycení lešení) a doopraví případné věci, které najdeme.

2016-08-12 16.10.12

Já jsem se pak dneska ve volném čase realizoval v poslední místnosti, kde je ještě potřeba položit plovoucí podlaha. A protože tam jsou francouzská okna a HS portál, instaloval jsem i hliníkové zakončovací lišty. Je to sice dost pakárna, ale vypadá to pěkně.

Zítra máme v plánu odvoz dalších věcí z bytu na barák, dopoložení podlahy a zakrytování zbylých ABB zásuvek v domě.

Kuchyně a dveře

Kuchyně a dveře

Tak jsme se dočkali dalšího milníku. Dneska dorazily dveře a první část kuchyně.

2016-08-10 10.22.54

Většina montáže byla úplně bezproblémová a dveře se nakonec povedly na výbornou. Montáž šla chlapům pěkně od ruky a po celém dni montáže bylo hotovo.

2016-08-10 13.40.41

Druhá dodávka s kuchyní pak dorazila o cca dvě hoďky později. Z kuchyně dorazila jen první část, kterou začali chlapi hned skládat.

2016-08-10 13.31.30

Bohužel po uložení skříněk a pokusu uložit i pracovní desku začalo být jasné, že se něco někde nepovedlo. Při zaměření kuchyně nějak vypadl údaj o tom, že roh naší kuchyně není tak úplně pravý úhel a tak kuchyň nesedí přesně u zdi.

2016-08-10 12.53.30

Naštěstí to není žádná katastrofa, jen se musí upravit menší část pracovní desky a rozšíří se bočnice tak, aby nebyla vidět mezera za skřínkou. Má to ale i výhodu, že za skříní bude cca 5cm mezera, díky které bude moct trouba i mikrovlnka lépe větrat.

2016-08-10 15.52.58

Celkově ale kuchyň vypadá velmi dobře a až na výše zmíněnou chybu je všechno naprosto perfektní. Další část kuchyně a tentokrát i s koupelnovým nábytkem dovezou v pondělí přístí týden.

2016-08-10 10.23.04

Původně chtěli dorazit už tento týden, ale náš dlažičkář je trochu ve skluzu, takže jsme to ještě odsunuli. Navíc zbývá v domě stejně stále dodělat ještě podlaha v pracovně a nějaké další drobnosti, takže posunutí o pár dnů není žádná katastrofa.

2016-08-10 12.53.43

A na závěr vtipná fotka naší pěti-zásuvky v kuchyni, která původně měla být jen trojzásuvka a my ji proaktivně nakonec rozšířili na pětizásuvku. Akorát že se tam nakonec tak trochu nevejde, takže jsem stejně musel dvě zásuvky zleva odstranit.

Díru pro teď zalepíme záslepkou a časem stejně budeme na zeď dávat nějaké sklo/obklad.