Postupně se blížíme
Tak máme hotový Loxone, teda zatím jen ve verzi 1.0, ale přesto. Včera jsme s p. Hrubanem dorazili vše, co jsme naplánovali na část jedna. Takže nám už svítí světla, fungují zásuvky (a to jak vnitřní tak venkovní), fungují i vnitřní senzory (takže víme, kolik máme teplo a vlhko v které místnosti) a rozběhali i pár atypických funkcí.
Například jsme spolu propojili a naprogramovali ovládání rekuperace (tři stupně, 100m3/h, 200m3/h, 300m3/h), rozchodili jsme ovládání dvou servo-ventilů na přepínání okruhů rekuparace (horní, dolní, obě patra najednou) a do třetice pak napojili venkovní dveře na Loxone, takže už jde odemykat dům pomocí mobilu.
Bylo to fajn. Já studoval dokumentace a připravoval/programoval technologie na jednom konci, p. Hruban pak tahal kabely a programoval vše na Loxone konci.
Ve volných chvílích jsem se pak večer pustil i já do procházení celého Loxone Config prostředí (to je vývojové prostředí pro Loxone) a začal zjišťovat, jak co funguje. A zatím jsem stále nadšen. Hromadu věcí mají udělané jako předpřipravené funční bloky, kdy člověk jen propojuje vstupy, komponenty a výstupy.
Zároveň jsem ale v Loxone configu našel i více sofistikované moduly, kdy jde vytahovat stavy z různých Http služeb, používat WebSockets a další technologie, které mi umožní propojit hromadu jiných externích služeb s domem a všelijak si s tím hrát.
Co mne na druhou stranu nepotěšilo, bylo co mi p. Hruban provedl s rozvadčem ;-). Vzhledem k tomu, že jsme teď na 14dní s p. Hrubanem ukončili spolupráci (má dovču, zřejmě si po tom maratonu u nás potřebuje odpočinout ;-)), tak celý rozvaděč zakrytoval tak, aby byla dodržena veškerá bezpečnost práce a všeho možného.
Jenže to má za následek to, že z krásného uspořádaného rozvaděče se stala jen šedivá krabice s malými průzory, takže tam teď nemohu chodit relaxovat. Ale chápu to, než se to předá a udělá revize, je za to zodpovědný. Ale pak….. ;-). Na utěšenou jsem dostal na rozvaděč alespoň nálepku Loxone, tak aspoň něco 😉
Další dokončená věc je naše fasáda. Včera chlapi začali natahovat do barvy špalety u oken a menší plochy domu a dneska se pak pustili (spolu s posilama, aby jim to odsýpalo) do velkých ploch zbytku domu.
Valili fakt pěkně. Až do chvíle, kdy za mnou došli s obligátním “pane domácí, máte chvilku?”. No, tak to už jsem čekal nějakou jobovku, jako že barva nedrží, že polystyrén odpadl nebo rovnou půl domu spadlo. Naštěstí to nebylo až tak hrozné, jen jim došla barva.
Jako je to zvláštní. Barva byla napočítaná přesně na celý dům (počítala to přímo firma Profi), chlapi také říkali, že má být cca 1 kýbl na 10m2, ale prostě to nevyšlo. A to rovnou o 6 kýblů (kýble jsme raději přepočítali a objednávku překontrolovali, vše sedělo). Zkrátka místo 10m2 z kýblu to vycházelo na cca 8m2. Kdo ví kde udělali soudruzi z NDR chybu.
Naštěstí se to povedlo relativně snadno/rychle vyřešit. Použil jsem horkou linku na oblíbeného dodavatele p. Čiháka, ten mi to pourgoval v Profi a domluvil okamžité domíchání s možností to rovnou vyzvednout. Za cca 2h jsem tak už byl v sídle Profi a vyzvedával pro jistotu 7 kýblů s barvou.
Díky tomu to chlapi po obědě dorazili a my tak máme nataženou fasádu na celém domě. Další zhruba 4 hodiny pak čistili okna, parapety, dodělávali rožky a přechody barev a tak podobně.
Zítra pak ještě dorazí jeden od nich, který nainstaluje okapy, svody a další klempířské drobnosti. V pondělí pak dorazí firma na sundání lešení, kdy během sundavání bude u toho bude ještě jeden člověk od fasádníků, který zadělá díry ve fasádě po kotvách (na uchycení lešení) a doopraví případné věci, které najdeme.
Já jsem se pak dneska ve volném čase realizoval v poslední místnosti, kde je ještě potřeba položit plovoucí podlaha. A protože tam jsou francouzská okna a HS portál, instaloval jsem i hliníkové zakončovací lišty. Je to sice dost pakárna, ale vypadá to pěkně.
Zítra máme v plánu odvoz dalších věcí z bytu na barák, dopoložení podlahy a zakrytování zbylých ABB zásuvek v domě.
Zdravím,
čidla teplota/vlhkost jste používali originál Loxone (krabička na zeď) nebo jiné (SEDtronic – Unica – do tlačítka)? Resp. jaké další alternativy jste si s p.Hrubanem domluvili? Zapojení mi bude provádět na začátku září a tak bych rád zjistil, čím ho překvapím a čím už ne 🙂
Zatím jsme se totiž bavili pouze o nahrazení Loxone video IP Interkomu za 2N Helios. Na SEDtronic jsem narazil (díky těmto stránkám) až nyní. Bylo by to výrazné ušetření i co se týče vstupů (použití RAILDUINO).
Teplota/vhkost/osvit je od Sedtronicu+Unica. Pak mame 3 teplotni 1-wire cidla na venek (sever/jih) a jedno zabudovane v horni koupelne v betonu na mereni teploty podlahy kvuli prihrivani dlazby.
Se Sedtronicem ma bohate zkusenosti, takze verim, ze Vam je take navrhne. Do railduina se naopak uplne nehrnul kvuli stabilite. Ale na teplotni cidla vstupy nepotrebujete, vse jede po sbernici 1-wire, tzn jeden vstup na vse.
Muzete postnout link na kameru? Take ji do buoducna zazujeme na branu a loxone reseni je strasne predrazene.
https://www.stasanet.cz/2N-Systemy/
IP Vario nebo IP Verso. Ono to není až o tolik levnější, ale je možnost různého dovybavení (čtečky karet etc.) Nicméně si chci tuto oblast nejprve dobře nastudovat, než něco objednám, takže v první fázi po stěhování se bez toho také obejdeme.
Naprosto rozumim ;-). Tak kdyztak davejte prubezne vedet, protoze to by mne zajimalo.
Jinak co jsem ted k Loxone jeste zaridil., tak je toto (o tom jeste p. Hruban ani nevi 😉 ) – http://www.papouch.com/cz/shop/product/quido-rs-100-3-vstupy-a-rele-rs232-rs485/
Maji hromadu variant vstupu/vystupu, tato ma 100 vstupu a 3 vystupy za cenu ~10.000 takze to vychaiz jeste lepe nez Railduino.
Dneska jsem jim volal na podporu, lidi hodne prijemni a schopni (resil jsem modbus protokol, propojeni s loxone, UDP pakety atd. ) a dokonce mi nabidli, ze mi ho zdarma zapujci na vyzkouseni a pokud budu spokojen, tak zaplatim, kdyz ne, tak vratim.
Opravdu super pristup, navic maji primo tech.linku kam se da volat i s dalsima dotazama.
Pouziju to hlavne ted na okenni kontakty, protoze mame 14 oken, tzn 14kontaktu otevreno/zavreno, 14 kontaktu temperu. K tomu pak PIR cidla a dalsi blbinky a jsem na 50ti kontaktech a to uz by bylo 2x Railduino. Navic maji problemy s rychlosti pres TCP, sice je ten firmware na UDP, ale zase to znamena hackovani.
Ten Papouch ma i vice protokolu, dobre UX na konfiguraci. Tak jsem zvedav. Kdyztak pak postnu nejaky clanek s fotkama a zkusenostma az to rozchodim.
Papoucha stale zvazujem aj ja, pretoze tych 100 vstupov je lakavych. Kazdopadne neviem, ako je na tom ich firmware, pretoze Railduino je len obycajne Arduino, kde si to naprogramujem sam, ale s Quidom nemam absolutne ziadne skusenosti.
Kazdopadne co viem je, ze:
1. nechcem kupovat modbus extension, vystacim si s ethernetom
2. nechcem ziadne lagy (ktore na railduino+modbus su bohuzial z architektonickeho hladiska neodstranitelne a obavam sa, ze s quidom to nebude ine)
Na Railduine som to vyriesil za 2 dni naprogramovanim alternativneho firmware, ktory namiesto neustaleho dotazovania sa cez modbus len posiela plain udp pakety az v momente, ked sa nieco udialo (zopol sa kontakt).
Zkuste si nechat papoucha – quida pujcit a uvidite. Ten muj uz by mel byt na ceste ;-).
Co se tyka lagu, technici mi tvrdili, ze u nich je to max 300ms od kliku po notifikaci pres modbus. Navic papouch umi i UDP notifikace, ktere by mohli byt rychlejsi, ale ty nejsou uplne dokumentovane, takze to chce vyzkouset a pak bombardovat jejich podporu.
Co jsem se s nima bavil, tak rikali, ze prave narozdil od Arduina, ktere je cely system, je to jejich jen hloupy PLC, takze by mel byt i diky tomu rychlejsi. Ale je to otazka.
Kdyby tam nejake zpozdeni bylo, tak zvauzju jeste variantu pouzit quida na kontakty oken+temper kontakty oken, PIR cidla a ruzne dalsi binarni stavy/meraky. A to co bude potrebovat rychlou odezvu nechat na Loxone.
Jinak co jsem koukal, tak s tou primou notifikaci je to problem, vetsna to neumi. A kdyz umi, tak zase nejsou na 24V, ale jen 5V, takze by to znamenalo tahat dvoji napeti po dome.
Jinak kdyz uz to resime, tak tu rovnou postnu i svoje poznamky a linky na dalsi zarizeni, co jsem nasel (ale ten papouch mi z toho vysel nejlepe).
Pokud mate jeste nejake nalezy, tak to sem klidne nahazejte, aspon to budeme mit vsechno pohromade.
————————————————–
Papouch – Quido ETH 100/3, az 24V
100 vstupu 7-28V za 10285kc (102kc/vstup, $3,7/vstup)
http://www.papouch.com/cz/shop/product/quido-eth-100-3-vstupy-a-rele-na-ethernet/12v/
Eloxel Ether IO72 TCP asi 5V
72 inputs za $178 ($2,5/vstup nebo 2,6eur /vstup)
http://elexol.com/cgi-bin/cp-app.cgi?usr=51F2694541&rnd=5163431&rrc=N&affl=&cip=31.7.243.59&act=&aff=&pg=prod&ref=Ether+IO72+TCP&cat=I%2FO+Boards&catstr=HOME:I%2FO+Boards
http://www.boecker-systemelektronik.de/epages/63381271.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/63381271/Products/13-30-1016
Railduino – az 24V
24 dig vstupu, 3an vstupy, 12 vystupu za 154kc/vstup ($6/vsutp)
http://www.sedtronic.cz/10013,cz_railduino-v1.3-sroub.-svorkovnice.html
PoKeys57E – jen periodical push, nikoli on event, nevim interval
55 inputs za 52eur (0,9eur/input)
5V tolerant only
https://www.poscope.com/shop/product/pokeys57e/
DENKOVI – smartDEN (asi umi periodical push)
32 inputs za $129 ( $4/input)
http://denkovi.com/smartden-lan-ethernet-32-inputs-module-din-rail-box
http://denkovi.com/Products/smartDEN-IP-32IN/Overview.png
Ostatni
KM tronic http://kmtronic.com/products.html
Info
http://www.nikolaus-lueneburg.de/2015/01/loxone-udp-kommunikation/
fotum
https://www.loxforum.com/forum/hardware-miniserver-extensions/5691-additional-rj45-relay-board-for-loxone
https://groups.google.com/forum/#!topic/loxone-english/fBz1w4Jexdo
Ostatni – Rele
16x rele za 300eur
http://www.smartbusinesstools.be/shop/product/switch-actuator-16-fold-8su-mdrc-16a-230vac-317?category=53#scrollTop=119
Dotaz k vlhkosti od sedtronicu – uz to mate zapojene? Aka je prosim spolahlivost merania vlhkosti z vypinaca? Mne to totiz takto teoreticky pripada, ze v nom nemoze byt dostatocne airflow na to, aby sa do neho vobec nejaka vlhkost dostala …
Diky
Mam to zapojene a shodou nahod mi dokonce visi loxobe co2 cidlo (tzn i vlhkost a teplota) hned vedle vypinace kde je sedtronic. Rozdil teplot je max 0.5c a vlhkost sedi vetsinu casu uplne. Akorat bylo pro loxone cidlo upravit rozsah hodnot dle webu (tusim jen anglickeho) protoze v defaultu jsou špatně nastavene rozsahy a loxone cidlo vraci o 4c vic
Pokeys je take iste arduino mega ako railduino. Mozno by som ako vyhodu bral maximalne to, ze to ma vsetko na 1 doske, kdezto railduino a tie jeho shieldy s 4cm extendermi je urcity zdroj rizika. Ale imo je to zanedbatelne riziko, keby to malo studeny kontakt tak sa s tym zatrasie a je na par rokov zase pokoj. U railduina sice vychadza vstup o 50kc viac ako u quida, ale odratal ste tych 12 rele? Ked ich totiz clovek zapocita, tak za 10k mam bud 100 vstupov, alebo 48 vstupov a 24 vystupov. Zavisi kto to na co chce pouzit. Ten actuator za 300 e moc nedava zmysel ked relay extension stoji podobne. KM TRONIC som osobne neskusal ale nevidim dovod preco by to nemalo fungovat. Otazkou je zas cena a zatazitelnost rele, neviem ci 485 alebo eth verzia mala len 5A.
Ja idem do railduina, pretoze ked mi nieco nebude vyhovovat, tak si to dokazem naprogramovat sam (stalo sa 🙂 ), narozdiel od ostatnych modulov. Ked mi chcipne, opravim si to sam, bud vymenou arduina, ethernet shieldu, pripadne s pajkovackou v ruke ak chcipne rele alebo optoizolator na vstupe. Nie je to fakt nic zlozite. Dajte vediet ako ste dopadol s tym papouchom, mne sa do zapozicky zatial nechce, ale tiez mi to pred rokom ponukli. Pokial bude mat udp push, na vstupy ho mozno este zvazim…
Dneska jsem si s Papuchem hral. Prvotni rozbehani bylo snadne. Pak jsem trochu bojoval s Modbusem over TCP.
Problem je, ze ackoli u Modbus-scanu jde nastavit vzorkovani po 0.05s, tak Loxone umi jen 0.1s. A to bohuzel na rychly klik vypinacem nestaci. Bez Loxonu to ale beha krasne rychle. Takze verim, ze UDP/TCP push by to mel vyresit.
Na zitra mam naplanovane vyzkouset prave toho UDP/TCP pushe, tak dam pak vedet. Mam i par fotek, tak pak sesmolim nejaky clanek 😉
Zdravím,
servo ventily na rekuperaci jste instalovali z jakého důvodu? Myslíte, že je důležité rozdělit větrání domu na zóny a ty otevírat/zavírat. většina dodavatelů rekuperace mi totiž řekla, že rekuperace provětrává pořád celý dům a tečka. Kde přesně jsou v domě máte servo ventily umístěny? Díky moc za odpověď.
Nektere drazsi rekuperace dve zony nabizeji primo v sobe. My, abychom je mohli ridit pres Loxone, mame udelane takto. Ventily jsou v technicke mistnosti hned za robocujicim kolenem. Vyhoda je, ze vetrate jen tam kde jste, v noci nahore, pres den dole. takze rekuperace zere mene a pritom vyvetra 2x tolik vzduchu v danem patre. Ackoli je samozrejme vzduch spolecny v celem dome, stejne je rozdil, kdyz vam vecer fouka chladnyu vzduch jen do loznice a nebo do celeho domu (jiz vyzkouseno)
Zdravím,
Váš blog si budu muset vytisknout, svázat a používat jako návod. Aktuálně hlavně jako návod na komunikaci s dodavateli, kteří se motají kolem stavby.
Můžu se zeptat jak jste vybírali výrobce/model rekuperace a topení? Rád bych, aby vše spolupracovalo s LOXONE, ale dneska se každý výrobce snaží prosadit svoje “inteligentní ovládání” a tak mám obavy, aby se dotyčné zařízení vůbec ovládat nechalo (a nemyslím pouze on/off).
Díky za tipy.
Honza
Rekuperaci jsme vybrali na zaklade doporuceni naseho projektanta. Ten nam primo doporucil hledat jednotku s co nejmensi spotrebou a hlavne nejmensim hlukem. A takovy nam tenkrat vysel nas StiebelEltron co mame.
Co se tyka topeni, delali jsme opet klasicke vyberove a poptavkove kolecko a ozvali se nam lide z Acondu s tim, ze maji nova tepelna cerpadla za dobre ceny. Jak je pak popsano dale, chvili jsme vahali a vybirali a nakonec zvolili prave je. A zatim nelitujeme. Cerpadlo topi nadherne (600W-700W maximalni spotreba), ohrev 300l boileru za cca 2.5h. Takze cca 2KW na 300l boiler, takze cca 4kc. Stejne tak kdyz jsme zkouseli topit jak se ted ochladilo, tak sice to topi pomalu, ale za 600W, coz neni spotreba ani klasickeho horkovzdusneho fukaru ;-).
Co se tyka chytreho ovladani, je potreba se vzdy poptat. Jednotky Stiebel maji kontakty na prepinani rezimu (coz staci), u tepelneho cerpadla ted ladim s Acondem primo pristup do jejich jednotky a pisu SW, ktery budu zrejme take nabizet ke stazeni za drobnou uplatu ;-). Ale s tim cerpadlem je to tezke. Oni maji nejake krivky aby bezelo optimalne, zaroven dum z VPC+pasiv ma setrvacnost jak blazen, takze to bude chtit nejak poladit a pohrat si s tim.
My2Cents:
Rekuperacky Stiebel su myslim 1:1 k Brink-u, co mam vybrany ja. Bral som jednotku s oznacenim “plus”, ktora okrem klasickych kontaktov na zmenu rezimu ma este vstup 0-10V, takze aspon jeden z tych na miniserveri mam kam zapojit :D. Prakticky skoro kazda jednotka ma nejaky kontakt minimalne na zvysenie odtahu, takze ide riadit aspon malo vzduchu/vela vzduchu. K Brink-u (a mozno aj tomu Stiebelu) existuje konvertor I2C->Modbus, kde je mozne ziskavat nejake dalsie (pre mna nepodstatne) informacie typu tlak, teplota atd… Mne to prislo ako zbytocne, vystacim si s 0-10V (dokonca by som si mozno vystacil s malo/vela, ale cenovo je to par tisic naviac).
U TC to bude u mna este zaujimave. Cca 2 roky zhanam nieco za rozumnu cenu (TZ mam 4.6kW/-15) a prakticky nic som nezohnal. TC mi usetri cca 10k/rok, takze jednotky za 150-200 tisic su totalne kraviny (a je ich 99%).
Jedine, co som zohnal, bol monoblok od LG za 60, ktory ale na zaciatku roka zdrazel na 120 (aj Korea pochopila, ze v CR je trh totalne dokurveny zelenymi dotaciami, tak preco sa poriadne nenabalit), aby ho nasledne jeden predajca s ktorym komunikujem utlacil na cca 75 (takze komplet s TUV a montazou cca 110-120).
A tu trosku vaham, pretoze kym som stal pred ponukami za 170+, zvazoval som modifikovat klimatizaciu do vody ( http://levnetopeni.info/, http://topimklimatizaci.cz/, http://divamse.cz/therm/diskuze/, COP cca 2.5-3, co mi staci). Tam som ale riesil moznost ohrevu TUV (musel by som obalamutit elektroniku klimatizacie – nie je zasadny problem) a celkovo to, akym sposobom budem riadit rezim kurim/ohrievam tuv/chladim (to uz oriesok je).
V medzicase pribudla moznost kupit kondenzacnu jednotku od Sinclair-u s riadiacim PLC (vyzera ze priamo od nich), ktore by slo nadherne spojit s Loxone (ma binarne vstupy na zmenu rezimu kurit/chladit a 0-10V na riadenie vykonu). Musel by som si to TC ale riadit sam z Loxone – co je na jednu stranu vyhoda (vsetko v jednom) a na druhu nevyhoda (musel by som to naprogramovat).
Po vcerajsich pokusoch s Loxone Configom to ale nepovazujem za nejak obzvlast zlozite, pretoze kurenie so zalohou elektrokotlom uz mam funkcne (mal som to asi za 15 minut – verzia sledovania priemernej teploty v dome, s ekvitermom za dalsich 10 minut), momentalne ladim ohrev TUV, hlavne inteligentnu detekciu ze TC uz nestiha ohrievat a je potrebne prejst na patronu – a nasledne previazat s logikou kurenia/chladenia, aby sa to nepobilo a neboli tam deadtlocky – toto vidim ako najzlozitejsiu cast vyvoja.
Cenovo to u mna s klimou vychadza tak, ze 6kW set je za cca 30+dph, k tomu este zalozny elektrokotol (7), trojcestak a nejaka bizuteria (hlavne prietokove cidlo – aby neroztrhlo vymennik pri defroste pokial by necirkulovala voda), celkovo aj s TUV a zapojenim pocitam do 70. Svoj cas venovany programovaniu riadenia nepocitam, to berem ako hobby.
No, bude to zaujimave rozhodovanie v najblizsich tyzdnoch …
Mam pocit, ze mi to take nekdo rikal ze Brink=Stiebel. Tech 0-10V je pak na presnou regulaci vykonu? Vypada to pekne, ale z praxe muzu rict, ze stejne se prepinam jen mezi “aby to nezralo a nervalo” do “at to udela co nejvetsi ficak” 😉
Ten modbus to tam tusim take nejak podporuje, nevim jeslti rovnou nebo se musi dokoupit. Je tam cca 12 svorek, momentalne pouzivam jen 2 na ty 3 rezimy.
Ohledne TC, napiste Acondu (klidne rovnou p.Hanusovi [email protected]). My mame teda jen 3.6kw TC, zeme voda, COP 4.5 tusim a je za cenu 80.000kc. A tam uz se to prave v pohode vyplati, i kdyby na to nebyla dotace. Kdyz topi, zere 600W.
Co se tyka Loxone Configu, tak toto jsem jeste stale nezkousel. Ten Ekviterm tam oni nejak maji v ty komponente vytapeni, nebo jste to nejak vic resil sam?
Jinak co se tyka pak toho slozitejsi zapojeni chlazeni/topeni, tam uz se ztracim, tam uz tomu az tak nerozunim ;-). Proto jsem z meho pohledu volil snadnejsi variantu TC, co dela TUV/podlahove topeni, chlazeni zatim vubec neresim, protoze po zastineni je v dome krasny chladek. A z Loxone budu jen rikat cerpadlu co ma delat, kdy topit kdy netopit.
3.6 kW za 80 klackov je na hranici rentabilnosti, spocital ste si to?
Od Acond-u som pozeral nejake ich monobloky, ale boli drahe (cenu si uz nepamatam). A hlavne som si ich skrtol po nejakom ich debilnom reklamnom videu na ytb, kde trepali totalne kraviny a vymyslali si argumenty ad-absurdum aby si obhajili preco su ich TC on/off lepsie ako invertory.
Ja pozadujem navratnost do 6 rokov, pretoze chcem, aby mi to za dalsich 6 (nez to chcipne) daco aj usetrilo, takze ma to nesmie stat viac ako 60 tisic (neratam bojler a bizuteriu okolo, ta by bola aj u elektrokotla).
Co sa tyka loxone, na ekviterm tam je rovno blok, narvu sa do toho akurat teplotne cidla, nastavi sa krivka a par dalsich parametrov a vystupom je pozadovana teplota vody. Za to je este potrebne dat nieco, co to prepocita na vykon cerpadla, vo vysledku je to jedno odcitanie (ziskat rozdiel pozadovanej a aktualnej teploty vody), nasobenie (aby povedzme pri rozdieli 2stC slo cerpadlo na 100% a so stupajucou teplotou vykon klesal az k 0) a limiter, aby ked bude rozdiel povedzme 10st bol vykon cerpadla 100 a nie 2000%.
Fakt nic zlozite – jasne, problematiku sledujem a studujem ako teoretik uz 2 roky, takze trosku uz cosi tusim, ale s trochou logickeho myslenia sa to da zvladnut v pohode aj laikovi.
Obrovskou vyhodou loxone configu je, ze sa tam da pustit live simulacia a program takto ladit, takze si clovek hybe s teplomermi a hned vidi, co sa v systeme deje.
Na realne otestovanie mojho aktualneho programu, ktory je predsa len trosku zlozitejsi, budem ale potrebovat program deploynut realne do servera a k tomu z vonku pripojit nejaky dalsi kus sw, ktory bude realne simulovat dom, stupanie a klesanie teplot a tak, pretoze ako ma clovek v plane nejake oneskorenia zopnutia elektrokotla radovo v minutach az desiatkach minut, musel by pri tom simulatore sediet snad 2 dni v kuse. Takto si napisem simulator domu, ktory len bude reagovat na podnety z loxone (zmena vonkajsej teploty v case, ubytok vody v bojleri atd…), prepojim to z miniserverom a necham to tyzden bezat. No a potom si len pozrem z grafov ci vsetko robi to co ma a ci sa to niekde nahodou neseka na nejakych deadlockoch (co by bol v realnom dome pruser).
Uvidime, ak to realne fakt takto nasadim, dam vediet.
U nas je ta rentabilnost dana jeste dalsima faktorama. Jednak mame prvni instalaci cerpadla, takze na nej byla jeste sleva (cena co jsem daval je to, za co to prodavaji) a pak jeste jedeme na zelenou (tu vyssi) a tim padem potrebujeme TC aby nam to vyslo. Kombinace tehle dvou faktoru delala z tohoto TC jasneho favorita (navic s moznosti zaplatit az za rok, jelikz slo prave o tu prvni instalaci) 😉
TC uz invertorove je, takze netusim. Az tak se v tom zase neorientuju, ale podle slibovanych parametru i podle konzultace naseho projektaka (co nam dela i zelenou) a p. Hanuse jsme dosli k zaveru, ze tomu rozum ( a i podle soucasne komunikace myslim ze jo 😉 ).
Ad Loxone/Ekviterm, tak to je uplne super. Protoze jestli z toho leze teplota vody, tak to jsou presne ty hodnoty, ktree uz umim pres modbus do TC nastavit ;-). Ale jinak ten vzorec by se taky dal. Tim padem asi vypnu ten ekviterm na cerpadlu, prepnu ho do rezimu manual a budu ho ovladat tak jak pisete. Presne tak nejak jsem si to predstavoval, jen jsem to nemel jeste overene.
Ta simnulace domu zni hodne dobre (a predpokladam, ze vychazi ze zkusenosti vyvoje SW, ala test-first agilu ;-). Takhle nejak bych si to predstavoval kdyby to umel uz ten config 😉
Ten config je ale fakt to najmenej, ak vam zostane cas, schvalne si to nainstalujte a vyskusajte. Mozem niekde vystavit aj tie moje pokusy, ekviterm som uz asi zmazal, ale myslim ze do 2 minut ho mam zas hotovy. Potom uz len staci ho otvorit, spustit simulaciu a hybat s hybatkom teploty a sledovat co to robi.
Fakt najlepsi SW co som videl tohoto stylu …
Ja config samozrejme mam ;-). Jen jsem jeste nezkousel ten prvek vytapeni. ale uz na nej prichazi cas, prootze ted cerpadlo poustim rucne uz me to nebavi 😉
Klidne to nahrajte do nejake ulozny a hodte sem link, urcite se mrkne vic lidi.
Na tu praci je Loxone Config dobry, jen je skoda, ze nektere veci nejsou uplne dotazene, pak by to bylo naprosto genialni.
https://drive.google.com/open?id=0B_7bCz1jc_1eSmNiVUx1VGV0ZnM
Stiahnut, pustit simulaciu a hybat mysou s vonkajsou teplotou.
Strmost krivky je na podlahovku, viz:
http://www.loxone.com/cscz/sluzby-podpora/dokumentace/loxone-config/funkcni-bloky/topna-krivka.html
Vyroba 1 minuta, nastavenie zdielania 3 minuty 😀
Este ma napadlo, ze sa bavime o 2 roznych moduloch, toto je len ukazka ekvitermu. Modul “ovladani vytapeni” ci ako sa to vola je podstatne zlozitejsi, skusal som ho, ale zatial len na riadenie on/off serva podlahoveho rozvadzaca, nenavazoval som ho na TC (aj na to pride cas).
A uz je tam aj funkcne TC.
Ma to 2 stranky – kurenie a TUV.
Kurenie funguje tak, ze s klesajucou teplotou (oznacena modrymi sipkami, zapnut simulaciu a hrat sa) stupa vykon TC.
Pokial teplota dalej klesa a TC uz nestiha, spustaju sa postupne s oneskorenim 1. a 2. stupen elektrokotla (planujem 3+3kW). Namiesto teploty to riesim pozadovanym vykonom TC, pri 130% spustam 1. stupen, pri 150% druhy. De facto je to len linearna zavislost na teplote, ale takto je to univerzalnejsie a nemusi sa prenastavit 5 konstant pri zmene pozadovanej teploty.
Ked teplota zacne stupat, odpadava najprv s oneskorenim (ochrana rele) elektrokotol (2. a 1. stupen) a nasledne zacne klesat vykon TC.
Na druhej stranke je TUV. Pokial spadne teplota v bojleri (zase oznacene modrou) pod stanovenu hranicu, vysle sa signal na aktivaciu TC na 100% a prehodenie trojcestneho ventilu (zatial nemam v loxplane). TC ma zatial natvrdo nastaveny cas behu (kym voda nepresiahne hornu hranicu, alebo 30s, co pride skor). Pokial sa do 30 s voda nedohreje, odpoji sa TC a prepina sa na patronu v bojleri.
Pocas ohrevu TUV pomocou TC su blokovane oba stupne elektrokotla (pretoze voda ide do bojleru, nie do podlahy, takze ak je v baraku zima a nahrieva sa TUV, elektrokotol tomu nepomoze).
Vsetky casove konstanty su v sekundach od oka, aby sa s tym slo hrat. Realne sa bavime o hodinach.
Tot vsjo, ak budu nejake dotazy, no problem.
Diky!
Mrknu odpoledne. Diky
Jo a pokial idete na zelenu, tak to samozrejme veci meni. Ja mam nizkoenergetak, takze si to komplet cele musim zatiahnut z vlastnej kapsy. Pred 2 rokmi by som este dosiahol na reku a tc, tak som trochu nasrany a preto sa snazim drzat tie ceny dost dole, pokial to ide.
A to mate pri 4KW nizkoenergetak? Skoda, ze se Vam zelena nepovedla. My jsme puvodne taky chtel jen nizkoe., ale projektant nas nastesti presdvedcil a fakt nelitujem.
4.6kW, 200m2 bungalow. Do pasivu by som to asi nedostal, mam 40 v strope, 15 v podlahe a 20 na obalke a ked som si kedysi pocital prinos a navratnost dalsieho navysovania (niekde na tzb ci v nejakom softe – len amatersky vypocet), slo to dolu uz len po stovkach watt, nehovoriac o tom ze s TC to vsetko delim cca 3, takze vrazit do izolacie dalsich min. 20-30 tisic Kc a usetrit 1-2k rocne mi neprislo ako rozumna investicia. Nehovoriac o byrokracii v zelenej, ked budem mat mantinely kto to moze robit, ake papiere k tomu treba – proste som sa na to uz vykaslal.
S tema vypoctama, co jsem pochopil, tak ten zjednoduseny vypocet co nezohlednuje presne rozpocitani detailu je dost “sikanujici”.
Co mi rikal nas projektant, tak klasicti projektanti spocitaji dum tou jednoduchou metodou a na zalenou to pak vyjde treba 30cm sedeho na fasade, 40 podlaha, atd.
A kdyz se to udela tak, ze se rozpocita kazdy detail zvlast (a nepouziji se konstanty), tak jste na 28cm bileho na fasade, 25cm v podlaze a tak.
Jo, mimochodom, pokial sa chcete trosku nastvat – 4 kW cerpadlo voda-voda som videl na nejakom SK fore chlapa doma zlozit za asi tusim 1000e, alebo mozno menej :D.
On/off voda-voda takto maleho vykonu (s domom s relativne vysokou zotrvacnostou, takze staci primitivne riadenie) su vo vysledku 2 swep vymenniky (10kczk), kompresor (7kczk) a nejaka bizuteria okolo (presostaty, trubky, istenie, chladivo) + riadenie (mate loxone, takze priemer teplot v miestnostiach vs pozadovana teplota = zapnut/vypnut :D). Na nejaky ekviterm a vacsiu inteligenciu sere pes, ked ten barak vychladne o 1st za 24h …
Ma to jednu nevyhodu – chce to mat znameho chladiara, co to zvari dohromady a naplni chladivom, ale ked ho clovek ma, ma to za hubicku …
Uz to mam:
https://www.modrastrecha.sk/blog/supiiik/album/home-made-tepelne-cerpadlo-pre-pasivny-b-odbomq/22023533/
600e + praca chladiara.
Vykon 3.2, COP 4.
Skoda ze tam nema vice fotek
Huste ;-). Jak jsem psal, jedeme na zelenou, kde by jim to urcite nestacilo. Ale pokud cerpadlo za nejaky cas odejde, mozna bych to i zkusil ;-). Na druhou stranu p. Hanus slibuje, ze odejde max kompresor, co se da vymenit a pofrci to dalsich hafo let. Tak jsem zvedav
Na voda-voda sa asi fakt nema co posrat okrem kompresora. Je tada otazka, pokial je to invertor (co by bola zase uplna blbost, pretoze invertor dava zmysel primarne u vzduchu), tak ten ma zlozitejsiu elektroniku a ta moze byt nachylnejsia na smrt.
Ja som nechcel po zahrade tahat kolektor, ani som na to nemal prachy, tak spekulujem ako tu cenu stlacit u vzduchu. S odstupom casu dumam, ci to bola dobra volba, aj z pohladu zivotnosti, aj hluku, ale proste ten kolektor bud samodomo s lopatou, alebo za tazke prachy na kluc. A vzhladom na to, ze v tom sete robi kondenzacna jednotka klimatizacie len nejakych 20 tisic, ma narok chcipnut kazde 4 roky a stale som vo vyraznom pluse. Co cca rok sledujem forum na divamse.cz, prvemu modifikatorovi chcipol sinclair po 5 rokoch, ale pisal, ze ho prevadzkoval v znacne nefektivnom rezime (bol poddimenzovany). U ostatnych modifikacii sa smrtou kompresora zatial nikto nepochvalil, takze to berem ako dobre znamenie.
Nevim presne proc tam je invertor, ale predpokladam proto, aby nemuselo jet cerpadlo jen 0 neb 100%, ale i treba 20% kdyz se jen lehce dohriva teplota. A je to fajn i kvuli hluku, protoze v tech nizsich otackach nejde skoro slyset.
Co se tyka zemniho registr, jeho cena je casty mytus ;-). My jsme si natahali sami “slinky” kolektor a i s bagrem nas to stalo cca 12.000kc a pul dne prace.
Vyhoda slinky je, ze si neznicite celou zahradu, mame to jen kolem pozemku u plotu, cca 40metru tusim, vykopali jsme 2m hlubokou a 1m sirokou diru (bagrem), do toho se ve smyckach vlozilo mam pocit 400m hadice a zase zahazelo. Cena 10.000 trubky a 2000kc prace bagr.
Cely clanek je tady https://www.vodnici.net/2016/04/zemni-registr-a-dira-pro-retencku/
Pozeral som narychlo na http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/10178-zakladni-zasady-navrhu-plosneho-zemniho-kolektoru-pro-tepelne-cerpadlo-zeme-voda, velmi nahrubo som odhadol, ze by to u mna robilo 200-300m2 kolektoru, pozemok je 30×30, takze meter po obvode pozemku by mi podla tohoto nestacil ani nahodou a vacsiu plochu by sa mi tomu davat nechcelo.
Do uvahy este kedysi prichadzali geotermalne kose, ale tam ma odradila zase cena. Takze skoncim asi na tom vzduchu z modifikovanej klimatizacie.
Tak toto nedokazu posoudit ale podle mne staci mene (doufam), protoze my tolik nemame a to to pocital jak projektant tak acond.
Tak tu mam prvu vizualizaciu mojho simulovaneho domu, riadeneho pomocou Loxone.
Rozsiril som ten program, co som sem linkoval, o riadenie bojleru, zalozneho elektrokotla atd plus som si k tomu komplet naprogramoval simulator domu a jeho vizualizaciu, aby som videl, ako by sa to mohlo v reali chovat.
Simulator podla pozadovaneho vykonu TC a vonkajsej teploty a informacii z loxone simuluje a vypocita priblizny vykon TC, TZ domu pri aktualnej teplote, prepocitava a zvysuje/znizuje teplotu v dome podla toho ake su straty/zisky, nahrieva vodu v bojleri, mina ju v nahodnych intervaloch a objeme, meni vonkajsiu teplotu podla dennej doby a rocneho obdobia a tak podobne. Loxone z toho berie vstupy (teplota domu, vonku, vody v bojleri) a dava domu pokyny co ma robit (tc naplno, trojcestak do bojleru, zalozny elektrokotol atd atd …) a dom zase na to reaguje zvysovanim/znizovanim teplot.
Zabralo mi to cely vikend a je to relativne sofistikovane, az som na seba neuveritelne hrdy 😀
Som ukrutne zvedavy, nakolko sa budu simulovane grafy lisit od tych realnych, ktore dufam uz coskoro nameriam nazivo.
Zatial screenshot, ked to bude odladene, dam to na github.
http://divamse.cz/uploaded/0f7f025e-71ee4wsw-6vvs-o.png
Zdravim. Paradni prace ;-). Ten simulator zni hodne dobre, jsem opravdu zvedav, jestli takto jde nasimulovat realny dum, nebo se to pak diky nejakym drobnostem chova uplne jinak 😉
Podla mna sa to bude dost blizit realite, v com budu odchylky su primarne veci ako “o kolko st sa ohreje dom, ked ma prikon 1kWh”, “aky vykon dodava TC pri prikone 50% a vonkajsej teplote -8.45” a hlavne na linearite hodnot (vykon tc mi skace len v nejakych 10 krokoch).
Vo vysledku ale myslim, ze som tie konstanty nastrielal relativne presne, ten prvy nabeh domu je z 0 na 23 pri vonkajsich -7->+7, trval 1.5 dna s prikonom ~10kW (TC naplno, elektrokotol 6kW).
Zo screenshotu to zatial neni dobre vidiet, ten graf je ale interaktivny, takze sa daju presne zistit parametre v danom case.
A jak tam funguje urychleni casu? Nebo je to real-time simulace? Protoze v Loxonu asi nejaka zrychlena verze nastavit nejde ze?
Loxone planu je cas (takmer) ukradnuty, cas si riesi len ten simulator domu. Loxone len reaguje na zmeny teplot a posiela “domu” prikazy, co ma robit (zapnut TC, zapnut elektrokotol atd…). V plane su nejake konstanty (typicky oneskorenia elektrokotla, doby behu TC v rezime ohrevu TUV atd…), tie som adekvatne prepocital (z desiatok minut na sekundy)
Skacem 10 min/sec, takze ten tyzdnovy graf som navzorkoval za par desiatok minut, viac to uz skratit asi nepojde, lebo jednu z konstant mam uz tusim len okolo 7 sekund (7 vzoriek, realne viac ako hodina)
Simulator mi pri spusteni prepocita a vypise podla dlzky jedneho ‘kroku’, ake hodnoty konstant mam nastavit, aby to odpovedalo realite.
Hral som sa s tym cely vikend, najviac casu mi ale zozrali tie blbe grafy, takze som este nestihol navzorkovat dlhsie obdobie. Co si pamatam, tak mi teplota domu padala niekam k 13st v momente, ked bolo vonku -30, ale to bolo dane tym, ze som mal “zapojene” len 2 stupne elektrokotla (2+2kW), TC pri tej teplote uz nic nedava a TZ su 5kW/-15, takze dom uz krvavo nestihal.
Este ma napadlo, ze musim upravit ten loxplan, aby sa nespinal ohrev TUV cerpadlom pokym je v dome zima (zatial sa pusta vzdy ked TUV klesne a bezi max.2h, potom dohrieva patrona (na grafe je to vidiet, cierna a potom sediva).
To s tou zimou+TUV jsem si v grafu take vziml, ale myslel jsem, ze je to umysl. Nam TC funguje presne jak pisete. Primarni je teplo v dome a az pak TUV
Tak ten loxplan je zatial len nastrel, prave preto som pisal ten simulator, aby som videl realnejsie hodnoty v dlhsom casovom obdobi, lebo simulovat to vsetko v loxconfigu podla reality je neprakticke a vlastne casovo nezrealizovatelne.
Postupne to budem ladit podla toho co uvidim v tych grafoch …
Simulator hotovy, “dom” statocne drzal okolo 22st bez ohladu na vonkajsiu teplotu (+14 -> -30) a zaroven sa bolo cim osprchovat.
Ked bude chvila, hodim to na github aj s mojimi vzorovymi datami.
Som ukrutne zvedavy, ake to bude v reali, potom tie grafy porovnam (len neviem, ci stihnem este aspon cast tohtorocnej vykurovacej sezony, skor asi nie 🙁 )
Na to porovnani s realnymi daty jsem hodne zvedav 😉
Mozem dotaz k tym krone paskam? Ako to mate zapojene? Kazde utp-cko od vypinaca ma zasekanych vsetkych 8 zil, alebo len tie, co sa realne pouzivaju? Pride mi totiz, ze tych krone pasok je tam nejak na prvy pohlad malo …
Diky
kazda krone svorka ma 20 pozic a vsechny CAT kabely jsou nejprve privedeny na svorky, bez ohledu na to, jeslti jsou vyuzity nebo ne. Aby v tom byl poradek
Na krone se privani jen 6 zil z 8mi. Oranzove jsou vsechny svedene a propojene na cervene krone svorce a je pres oranzovou posilano 24V po celem dome. Diky tomu je v tom poradek, ze oranzova je vzdy +24V. Sice je tam urcita “ztrata” zil, ale v pripade nejvyssim jde odpojit a pouzit na neco jineho. Vyhoda je, ze uz se pak neni potreba starat o rozvod napajeni.
Takze 3 koncove body na 1 svorkovnici, to potom chapem. Diky.
Presne tak. Diky tomu, ze jich je 6, tak se tam vejdou 3ks a 2 svorky zustanou jako rezerva. A jsou pak vsechny porad ve stejnem poradi, takze je to krasne prehledne