Stáním ke zdraví
Jak asi víte, pracujeme s I. oba z domu. Máme útulnou kancelář, v ní každý svůj útulný kout s útulným stolem a útulným křeslem. A takhle spolu pracujeme už nějakou tu dekádu, předtím každý zvlášť, ale stylem práce dost podobně.
Ráno vstaneme, v sedě se nasnídáme, přesuneme se do pracovny, v sedě pracujeme až do oběda. Pak se přesuneme na oběd, ať už doma nebo do restaurace. A pak zase v sedě pracujeme až do odpoledne či večera. Sem tam nějaká procházka, volleybal, výlet, kdysi ještě posilka. Ale, v poměru s tím, kolik toho nasedíme to není žádný zázrak.
Kdysi dávno, ještě na VŠ, jsme měli doplňkový předmět o zdraví a ergonomii. Když nás zkoušeli, dostali jsme otázku, “Co dělat jako prevenci proti karpálnímu tunelu”. Shodně jsme s kamarádem tenkrát odpověděli “prostě si ruku protřepeme, ne?”. Kolokvium nám to zajistilo a my z toho měli hlavně legraci.
Jenže jak tak člověk celý život sedí u počítače, ruce má stále ve stejné poloze, přišel karpál opět na scénu, a sním i další problémy. Tentokrát ovšem ne jako bubák z učebnic, ale jako reálná bolest součanosti.
V průběhu času jsme samozřejmě zkoušeli různé gymnastické míče, lepší křesla, různé polohy, podložky pod ruce, … Jenže, nic z toho extra nepomohlo, jediné co pomohlo byly 2 roky stavby domu. To se zlepšila jak kondice, tak zmizely všechny syndromy ze sedavé práce. Jeneže, dům je hotov, já opět sedím za stolem a je to tu opět.
A tak jsem se to rozhodl znovu řešit. Začal načítat spoustu materiálů, co dalšího se s tím dá dělat, až jsem narazil na práci ve stoje. Nejdřív jsem byl dost skeptický. Pracovat ve stoje? To bude opruz. Navíc, co to jako pomůže. Přeci to musí jít řešit nějak jinak. Lepší křeslo, lepší stůl,…
Jenže, čím víc jsem o tom četl, tím víc to vypadalo jako to, co hledám. Všichni, kdo to kdy zkusili, už nechtějí jinak. Všichni se shodují, že je po čase přestalo trápit vše, co se dnes přisuzuje sedavému zaměstnání. Od bolesti zad, hlavy, karpálu, špatnému držení těla, problémům s trávením a obezitou, problémům se zrakem, hemeroidům a určitě mnoho dalšího. Zní to až neuvěřitelně, že? Jenže, těch blogů, kde se to takto popisuje, není málo. A tak jsme se i my rozhodli to zkusit. Pracovat jak v sedě, tak i ve stoje.
Zkusit si to totiž může doma každý. Stačí pár krabic. Nevypadá to moc pěkně, ale hodně rychle si uděláte představu, do čeho jdete. A toto doporučuju opravdu všem.
Testoval jsem to jeden den a věděl jsem, že je to to, co chci. Jenže, krabice nejsou řešení. Potřebujete stůl, který se bude dát velmi rychle přepnout z polohy v sedě do polohy ve stoje.
Určitě nechcete točit kličkou, nechcete ani pokaždé hledat tu správnou polohu. Chcete stůl, kam si uložíte polohy a pak se jedním klikem přepnete z jedné polohy do druhé.
Celé to totiž není o tom, že jen stojíte. To také není dobře. Je to o tom, že chvíli stojíte, chvíli sedíte. Ze začátku stojíte méně než sedíte a jak si tělo zvyká, postupně poměr upravujete. Není to o tom stát povině x hodin denně, ale polohy střídat.
Naše tělo údajně po cca půl až hodině sezení upadne do (zjednodušeně řečeno) hybernačního režimu, kdy přestane spalovat a vlastně spí. Stačí si ale na 20minut stoupnout, procesy restartovat a pak zase sednout. Díky tomu je tělo stále v pozoru.
Další výhodou práce ve stoje je, že jsou zatěžovány úplně jiné svaly než při sezení, takže vlastně i trochu posilujete. Navíc, při správném stolu vás ještě práce ve stoje nutí stát správně rovně, takže namísto klasického IT hrbení budete stát vzpřímeně.
Zkrátka, jak vidítě, výhod je mraky. A tak jsem se pustil do hledání dostupných výrobků a začal řešit, co si pořídíme. A o tom je další článek.
Poznámka: Jelikož je článek už docela dlouhý, nechám popis samotného výběru a porovnání jednotlivých dodavatelů na příště. Pokud by ale někoho už teď zajímalo, koho jsme nakonec vybrali, můžete mrknout sem – http://www.nastavstul.cz/kancelarske-stoly-vyskove-stavitelne/ . Budeme mít jeden rohový a jeden klasický rovný s ergo výřezem.
Me pomohla výměna mysi za trackball od logitechu, dela to jen on. Problem jsou mikropohyby ruky u myši. U trackballu rukou nehejbete, jen palcem. Trosku je tezsi začátek se naučit palcem pohybovat kurzorem 🙂 ale problém karpalu zmizel , používám již 5let… a zatim dobrý.
zajimave. Poohlidnu se po nem, ale vymena asi bude slozita. Mam od Logitecu tu jejich 8mi tlačítkovou ergo myš a ta je naprosto dokonalá. Spoustu věcí i z Visual Studia mám namapováno na myš a efektivita práce je úžasná.
Podle fotky by mohl být další krok sladit intenzitu okolního osvětlení a záře monitoru ;-).
Ale k tématu: V práci mám také výškově nastavitelný stůl a také bych už neměnil. Ze začátku jsem si přesně říkal: stoupnu si tak jednou denně na dvacet minut. Dopadlo to tak, že stojím téměř celou dobu u PC, protože sezení si užiju přes den i tak dost: ráno u snídaně, na cestě do práce, u dopolední pauzy, na obědě, na cestě z práce, u večeře atd.
Paměť poloh pro mě není rozhodující: nemám ji a ani mi momentálně nechybí: dolní polohu bez problémů trefím podle opěrky židle nebo vedlejší skříňky a horní podle ruky (loket do pravého úhlu). Naopak s elektrickým pohonem souhlasím, ten je velice praktický.
„Hybernační režim“ můžu z vlastní zkušenosti potvrdit. Když jsem trochu unavený, opravdu pomůže stát. Dokud stojím, je všechno v pohodě, jakmile si sednu, začnu usínat :-).
Diky za potvrzeni naseho rozhodnuti !
Opravdu se na stul tesim. Je fakt, ze ta vyska by se asi nejak trefit dala. Ale kdyz jsem si to zkousel, prislo mi, ze by to proste melo umet 🙂
Ad zare monitoru, ta fotka je naprosto mizerna, focena vecer v kolem osme tusim za spatneho svetla a na mobilu.
Bohuzel sem si to pak uz nevyfotil pres den a pak jsem to musel rozebrat, protoze jsem potreboval vice monitoru.
No, stůl za 20 litrů sice super, napadlo mě mít rovnou napevno levný stůl “na stojáka” a mít k němu rovnou “barovou-kancelářskou” židli adekvátní výše. Výchozí pozice by byla na stojáka a když by si člověk chtěl ulevit a chvilku posedět, tak hup na pohodlnou barovou židli 🙂 Já už začínám mít taky problémy ze sedavého zaměstnání, ale se zády, proto jsem se pustila do těch sem tam masáží. Hýbu se a dostanu za to nějaké drobné a nezapomenu praxi z USA. Záda už mě nebolí, ale stejně se mi, snad ještě reverzibilně, začíná křivit hrudní část páteře. A k těm myším – existuje i nějaká vertikální podoba myši, kde má člověk palec nahoru a celá ruka je otočena přirozeněji. A po změně času na zimní já osobně jsem schopna hibernovat i ve stoje 🙂 V práci místo sezení občas klečím u stolu… Luďku, máš nějaké univerzální cvičící nářadí doma? Sháněla jsem příležitostně posilovací lavici, tak to můžeš nastudovat k tématu a hodit do “Newsletteru”, rozšíříš si pole čtěnářů 🙂
Napevno stul by bylo reseni, ale myslim, ze budes potebovat i ten nizkej. Nonstop stat urcite nepujde a nedokazu si predstavit barovou zidli, ktera by dosahla do vysky, abych u toho mohl zaroven pohodlne stat.
Co jsem testoval na tech krabicich i v showroomu VNS, tak poterbuju stul ve vysce 127cm. To uz pak neni barova zidle, ale spis posed pro myslivce ;-). Pro mensi postavy by to mozna barovou zidli slo, ale i tak si myslim, ze ji nedostanes tak vysoko.
Ten stul nakonec bude za 14.000 rovny a 24.000 rohovy. Neni to malo, ale je to pracovni nastroj, ktery budu pouzivat kazdy den dalsich minimalne deset let, spis vic.
Ohledne mysi, ono tech “vynalezu” je hromada, jde ale o to, jak se s tim bude dobre, rychle a presne pracovat. Ja mam treba klavesnici Microsoft Ergonomic 4000. Neni uplne levna a kdyz sem si ji kdysi koupil, trvalo mi cca mesic, nez sem dosahl nejake produktivity. Pise se na ni upne jinak nez na obycejne klavesinci a clovek si musi osvojit uplne nove rozlozeni. Dneska bych ji ale ani za nic nemenil (https://www.google.cz/search?q=microsoft+natural+ergonomic+keyboard+4000&oq=miscrosoft+natural+&aqs=chrome.1.69i57j0l5.3061j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8)
A je mozne, ze i s tou mysi to bude stejne. Jenze, venovat mesic necemu, co mozna nakonec nepomuze, to se mi ted uplne nechce. Navic jak jsem psal, mam mys s 8mi programovatelnymi tlacitky, pomoci kterych delam radu veci. A toho uz se uplne vzdat taky nechci.
A cviceni, to je kapitola sama pro sebe. Mam lavici, mam cinky, mam takovy ty vzpery na kliky, aby nebolelo zapesti. Mam Xbox Kinnect se vsema cvicicima programama. U vseho jsem vzdy nejakou dobu vydrzel, ale pak prislo neco, co to zhatilo.
Co muzu ale doporucit, je toto https://darebee.com/workouts.html Jsou to pripravene serie cviku, takze clovek nemusi furt vymyslet co by cvicil. Podle toho obcas cvicime.
Taky si myslím, že stůl napevno ve výšce nebude ideální řešení. Barové židle potřebnou výšku nemají a navíc nejsou obecně vhodné na delší sezení: jednak chybí opěrka zad (případně je příliš nízka/tvrdá/nevhodně tvarovaná), takže se člověk po chvíli začne krčit, hrbit nebo nějak kroutit; jednak chybí rovná plochá zem, aby byla chodidla položená a kolena do pravého úhlu – nohy by neměly viset ve vzduchu nebo být skrčené na nějaké stupačce.
Já třeba při práci u PC vydržím vestoje tak 2–3 hodiny, pak už se mi chce si alespoň na 20–30 minut sednout. Ale na pořádnou židli, ne na barovou stoličku :-). Ty 2–3 hodiny zahrnují samozřejmě nějaké procházky (pro pití, na WC, atd.) a krátké protažení, stát na místě bych tak dlouho asi nevydržel.
Mě pomohlo podložení ruky zhruba o 12-15 mm, takže není v zápěstí tolik prohnutá.
Tím se zmenší tlak na nerv, který problémy způsobuje. Funguje mi to už asi 10 let.
takhle mam podlozene ruce asi taky. pod obouma mam slozeny meky rucnik, aby jednak ruka nelezela na hrane stolu a zaroven aby lezela na mekem a ne tvrdem povrchu.
ale posledni dobou mi to prestalo fungovat ;-).
Cim mas podlozeno?
Podloženo mám žkaženýma A4kama z tiskárny. 🙂 No, jako moc pěkně to nevypadá.
Nikdy mě po tom nenapadlo pátrat, ale teď koukám, že se dělají i profi podložky pod ruku:
http://www.kancelarske-sluzby.cz/ergonomicke-loketni-operky-ergorest
Ty polastarky jsou pekny. To presne simuluju tim slozenym rucnikem.
Ty si asi zkusim koupit. Diky za link
Známá doporučovala prsní implantáty 😉
Tech se mi tu bezne vali hromada 😉
Já mám Luďku speciální posed u PC, všeci se mi tlemí ale zatím mi to funguje, předvedu na stabě 😀
Jinak práci ve stoje podporuji a už se moc těším na hotovej barák až to budu moci zavést.
Co se týče myši, tak vertikální je super, už ji používám, ale jak říkáš, zatím jsem nenašel žádnou programovatelnou s více než dvěma tlačítkama navíc, Ani Logitec tu svou novou nemá vícetlačítkovou. Je to slabota.
Na posed se rad podivam, vitam cokoli cim zmenim polohu ;-).
Ty dve tlacitka jsou malo. Sem zvykli prepinat mezi dokumenty, next-prev vysledky hledani/chyb, specialni multi-hmaty jednim klikem, atd. Toho se uz tezko vzdava 😉