Výběr výškově nastavitelného stolu

Výběr výškově nastavitelného stolu

Dnešní článek je pokračováním toho ze soboty o tom, jak jsme se rozhodli pracovat ve stoje. Důvody tohoto rozhodnutí jsem zeširoka popisoval v minulém článku, takže jen ve zkratce. Bolest zad, bolest karpálu a ochabování svalů :).

Dneska se rovnou z kraje pustím do popisu toho, čím jsme prošli během výběru vhodného stolu. Jako asi všichni neznalí jsme nejprve googlili “polohovací stůl”, pak “elektrický stůl”, pak “výškově nastavitelný stůl”.

A našli jsme toho spoustu, ale, nic, co by úplně vyhovovalo našim představám. Buď byla cena hodně vysoko, nebo byla cena rozumná, ale kvalita dost pokulhávala.

Vybrat polohovatelný stůl totiž není úplně přímočaré. Jak jsme průběžně zjišťovali, stoly se liší několika atributama:

  • počet segmentů u nohy: Noha stolu je složena buď ze dvou, nebo ze tří částí. Ty levnější, složené jen ze dvou, mají dvě nevýhody. Nižší výška výsuvu a horší stabilita. Takže, chtěli jsme třísegmentovou.¨
  • motorizace: dělají se i výškově nastavitelné stoly s kličkou. Takže při každé změně to máte ještě s fitnessem. Jenže, vyruší Vás to od rozdělané práce a to fakt nechceme. Takže s motorem.
  • počet motorů: Nejlevnší varianty stolů mívají jen jeden motor, který je šílenou hřídeli rozvedený do obou nohou. To rozhodně ne, chceme, aby každá noha měla vlastní motor.
  • ovládání: základní modely stolu mají jen tlačítko nahoru a dolů, takže pokaždé musíte štelovat správnou pozici. To není něco, čím bych se chtěl zdržovat. Proto volíme variantu s paměťmi, kam lze uložit 2 a více poloh.
  • výrobce motorů: Motory do stolů dělá několik firem, jak českých, tak evropských a čínských. Do stolu hledáme kvalitní motor, který bude dlouho dobře sloužit, bude tichý a nebude nijak nepříjemně vrzat.
  • rozměr: Pro I. chceme 180cm široký stůl s ergonomickým vykrojením, pro sebe pak chci rohový 180x180cm stůl se zaoblením ve středu stolu.
  • servis: Jelikož se jedná o pracovní nástroj, musí být dostupný servis. Není možné, aby v případě, kdy by se stůl zasekl, já musel čekat měsíc a více na nový díl. U stolu denně pracuji a musí být stále funkční
  • záruka: Stůl kupuji na dalších deset a více let. Proto krom záruky samotné potřebuji i pozáruční servis. Nechci koupit stůl jako spotřební zboží s tím, že ho za čas vyhodím a koupim znovu další.
  • cena: A samozřejmě je důležitá i cena. Rozhodně nechci nejlevnější krám, ale chci stůl s dobrým poměrem cena výkon.

Tak to máme, co hledáme. A teď, co jsme postupně našli.

Kategorie Ikea

Úplně nejlevnější stůl je zřejmě ten z Ikei. Nutno říct, že cena odpovída kvalitě i designu. Stůl vypadá jak z hororového prostředí psychiatrických léčeben 50 let minulého století a jeho stabilita je stejná jako stabilita chovanců těchto léčeben. A to vše za bratru 12.000 Kč s DPH.

Stůl navíc nemá paměť na uložení poloh, musíte si ho po Ikeovsku složit sami a v případě potřeby jakéhokoli servisu nebo náhradních dílů máte smůlu.

Kategorie Spotřebák

Další kategorie jsou stoly ze všech OfficeDepotů, AJProduktů, B2B partnerů a dalších společností zásobujících firmy vším od toaletního papíru po ponky, odpadkové koše a bezpečnostní gumáky.

Ceny bez daně jsou podobné cenám s daní u Ikey. Takže se pohybujeme cca 10-14.000 bez DPH. Designově (dle katalogu) vypadají lépe, jenže nemáte možnost se na stůl nikde podívat. K tomu Vás opět čeká instalace samo-domo, opět chybějící servis a nulová informace o výrobku.

Zkoušel jsem s B2B komunikovat a chtěl jsem vyzjistit, kdo je jejich dodavatelem stolu a jak řeší pozáruční servis. Dodavatele mi nesdělili, prý neví, ale někdo mimo ČR. Na dotaz ohledně náhradních dílů mi bylo sděleno, že na stůl je záruka 5 let. Po záruce hotovo, firma pak již nic nenabízí.

Tak tudy také ne, abych po pár letech stůl za 15.000 kč vyhodil, to fakt ne.

Navíc, stoly jsou opět jen v hodně základním vybavení, občas jen dvousegmentové nohy, bez paměti výškového nastavení.

Kategorie Velkovýroba

Do další kategorie patří firmy, co stoly vyrábí ve velkém měřítku. Tady je to už s kvalitou i designem lepší, ale zase je horší cena (jak ukážu v dalších odstavcích). Do této kategorie bezesporu patří firma Hobis a jejich stoly MotionErgo.

Na první pohled vypadají ceny dobře, bohužel jen do chvíle, než rozkódujete jejich značení. MSE 2 znamená, že se jedná o stůl jen s dvouma segmentama. To znamena nižší výsuv (max 120cm) a horší stabilita.

Takže potřebujete MSE 3, aby byl stůl 3 segmentový. Dále je důležité písmeno M, to značí, jestli má stůl jen základní ovládání, nebo ovládání s pamětí (Memory).

Poslední číslo 1800 značí šírku stolu. Pro I. tedy potřebujeme MSE 3M 1800. A tím se najednou dostáváme z jejich “od 12.000 kč bez dph” na 17.500 Kč bez DPH,  jelikož ten nejlevnější je jen 1.2m široký stoleček bez paměti a s dovusegmentovou nohou.

Spolu s Hobisem by se dali zmínit i další prodejci či výrobci, jako ErgoProdukt (cena 18.000 bez DPH), Exner (divize Hobisu, cena 19.000 bez DPH) a pravděpodobně i další.

Kategorie OneManShow (ne, není to Kazma)

Další kategorií je trochu specifická kategorie výrobce stolů p. Kříže a jeho firmy sit2stand. Stoly vyrábí sám a je pravděpodobně průkopníkem těchto stolů v ČR. Bohužel, jeho web nemá žádné kontaktní údaje a nemá žádný showroom, kde by se na stoly dalo podívat.

Jeho stoly jsou třísegmentové, s kvalitními motory a dobrým ovládáním. Bohužel, jeho cena 25.000 Kč bez DPH je vysoko nad konkurencí, která nabízí srovnatelně kvalitní stoly a kterou jsme nakonec zvolili i my.

Kategorie Designovka a Nesmyslná cena

Ještě před tím, než se dostaneme k našemu vítězi, zastavím se na chvilku v jedné trochu atypické kategorii. Tím jsou designové stoly, ale občas jen obyčejné stoly od designových dodavatelů. Stoly jsou technologicky leckdy dost zaostalé, ale díky fancy prezentaci a navoněnému jménu prodejce předražené až hrůza. Nebudu zde uvádět žádné konkrétní případy, ale stačí chvilku hledat, abyste nalezli. Většinou je poznáte tak, že cenovka ukazuje daleko za 30.000, občas i 50.000, ale přitom jsou obyčejné dvousegmentové, bez lepšího ovládání a s noname motory.

Kategorie samostatná podnož

Úplně poslední variantou vhodnou ke zmínění byl nápad pořídit samostatné nohy s motory a nějak to vymyslet. Bohužel, samostatné nohy nejsou vše, jelikož je potřeba ještě konstrukce, co je pak drží u stolu.

A když jsme pak obepsali výrobce nohou či konstrucí, zjistili jsme, že nic neušetříme, spíš naopak. Buď výrobci vůbec koncovým odběratelům nedodávají, nebo za ceny, co se naprosto nevyplatí (například samostatná podnož od firmy ALUPRESS za 12.500 Kč bez DPH). K tomu nutné připočíst cenu za ovládání, cenu za materiál nutný k přichycení stolu, cenu za pracovní desku, olaminování,…

Kategorie Kvalita za dobré peníze

A tím se dostáváme k závěru tam, kde jsme stoly nakonec koupili my. Jedná se o firmu dvou českých nadšenců, kteří mají vlastní showroom, vlastní portfolio stolů jak do kanceláří, tak do výroby, nebo taky pro děti. Stoly skládají z kvalitních motorů a za rozumné peníze – VNS aneb nastavstul.cz

Nabízí dva modely stolů, my jsme zvolili ten levnější, pojmenovaný SimpleLine. Za cena 14.800 Kč bez DPH dostanete kompletní 180cm široký stůl s třísegmentovýma nohama, dvěmi kvalitními německými motory a pamětí na polohy.

Navíc, oproti ostatním nám stůl dovezou již složený, takže nebudem muset bojovat se složením (a obvzlášť u toho rohového 180×180 by to byla asi lahůdka). K tomu nabízí záruční i pozáruční servis, kdy jsou ochotni přijet a promazat či seštelovat stůl, kdykoli bude nějak zlobit.

Jak vidíte, rozhodování zase nebylo tak složité :). Podpořit dva začínající podnikatele, kteří milují co dělají, navíc nabízí víc než ostatní a za super peníze, to bylo celkem lehké rozhodnutí 🙂

Kategorie rohový stůl

Závěrem ještě zmínka o rohovém stolu. Hned z kraje říkám, že jestli nemusíte, nechtějte ho. Je to celkově o dost dražší, protože potřebuje 3 nohy. Bohužel, pokud máte 1.95m jako já, nic moc jiného Vám asi nezbude. U klasického rovného stolu totiž nemám kam dát nohy pod stolem a ruce na stole :). Takže bych musel mít buď hloubku stolu 1m+, a nebo holt ten rohový.

K tomu fakt, že mám na stole tři monitory a hlavně, jsem na rohový stůl zvyklý, tak sem ho chtěl i teď. Ale, něco to stojí.

Jestli jsou ceny u klasických stolů mezi výrobci rozdílné, u rohových to platí obzvlášť. Výběr je ještě menší a ceny ještě více šílené. Naštěstí, i v případě rohového stolu jsme se domluvili s lidma z nastavstul.cz.

Co mne zaujalo, tak nastavstul.cz dělá i výškově nastavitelné ponky. Tak, třeba jednou do dílny… 🙂

Říkali, že mají rádi výzvy a jsou zvyklí i na atypické úpravy stolů. Tak jsem jim dal výzvu :). 180×180 cm v kuse, se zaobleným rohem k sezení. A i toho se zhostili pěkně.

Stůl bude za 25.400 Kč bez DPH, zatímco když jsem se ptal v Hobisu, stůl byl za 32.000 bez DPH. Takže, cena super, a ještě ho dovezou už složený a pomůžou mi ho donést až na místo.

Anebo prckovi jeho vlastní výškově nastavitelný stůl. I tam mi to dává dost smysl. Uvidíme….

Závěrem

A to bude pro dnes vše. Nezbývá, než počkat na dodání. Mají toho prý teď před Vánocema víc, ale do Svátků by to ještě měli zvládnout. Další článek tak bude zřejmě s fotkou se stromečkem a velkou mašlí přes stoly :).

 

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

24 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kobra23
5 years ago

25.000 je šílené. Jsem zvědavý.na výsledek

M
Guest
M
5 years ago

Asi obecně neplatí, že třísegmentový je výrazně stabilnější než dvousegmentový. Máme v práci oba druhy u jinak totožného stolu a pocitově nepoznám rozdíl ve stabilitě. Záleží asi hlavně na jeho rozsahu a zda ho potřebujete vytahovat až do extrémní pozice. O stabilitě dost rozhoduje také umístění nohou – uprostřed vs. vzadu. Pokud vám nohy uprostřed nijak nepřekáží, volil bych tuto variantu, nebude se vepředu tolik prohýbat.

Se stabilitou souvisí ještě jedna věc, kterou by bylo dobré zmínit, a tou je nosnost. Je dobré si ji pohlídat. U těch levnějších stolů nebývá moc velká, dokonce jsem viděl i stůl, kam by už bylo na hraně umístit např. all-in-one PC / iMac + jeden externí monitor. Ale i když nosnost papírově postačuje, pořád může být problém, zejména když máte ve zvyku se o stůl opírat – třeba při zvedání ze židle :-). To totiž znamená zátěž i několika desítek kg, navíc na tom nejhorším místě (na kraji).

Co se týče ceny, člověk si moc nevybere. Existují i jiná řešení, např. v podobě držáku na monitor+klávesnici+myš na teleskopické ruce (s ručním nastavením), která se montuje na existující pevný stůl, ale stejně u toho byla cenovka řádově 800 €. A tři monitory tam nedáte… Nicméně investovat do vlastního zdraví, zvláště pokud „nemáte na výběr“ a u PC „musíte“ strávit velkou dobu, se v dlouhodobém měřítku může vyplatit. Pokud by člověk měl po dvaceti letech velké problémy se zády, vyjde ho to na mnohem víc (náklady na léčbu, ušlý zisk apod.). To si samozřejmě musí zvážit každý sám. Zjednodušeně, 8 hodin denně × 200 pracovních dní v roce × předpokládaná životnost 10 let znamená 16.000 hodin, s pořizovací cenou 25.000 Kč tedy cca korunu a půl na hodinu (nebo jinak dvě stovky měsíčně).

M
Guest
M
5 years ago

Ještě by mě zajímalo: Kde bude u rohového stolu ta třetí noha? Uprostřed, nebo nějak asymetricky vlevo/vpravo/vzadu? Viděl jsem na internetu obě varianty, ale u spousty mi přišlo, že při sezení musí stejně překážet, zvlášť když má někdo dlouhé nohy ;-). Díky za odpověď.

M
Guest
M
5 years ago
Reply to  M

Ups, pardon, byl jsem moc pomalý, odpověděl jsi ještě předtím, než jsem stihl otázku dopsat 🙂

Baros
5 years ago

Narazil jsem na stůl bez desky od Alzy za 8990 Kč: https://www.alza.cz/eternico-ergotable-et1-black-d5323564.htm#popis

Podle obrázků jde o STELL SOS 3000, který se prodává normálně za cenu kolem 15 tis. Kč.

Výbava vypadá dobře, ale otázka je, jak na tom je s pevností konstrukce.

Baros
5 years ago
Reply to  L

Podle mě to ten Stell je.

Na ilustracích s rozměry je vidět stejný design a pohled na ovládání je totožný obrázek jako na stránkách výrobce.

Marcel Vysudil
Guest
Marcel Vysudil
5 years ago

Zdravim,

pokud by mel nekdo chut zainvestovat opravdu silene penize ale za opravdu spickovou, kvalitni a jeste k tomu hezkou vec zkuste si vygooglit USM Kitos. USM je Svycarska firma, vybavuje bezne nabytkem banky a podobne instituce po celem svete.

Taky jsem si kupoval stul kvuli bolesti zad a kriteria byla:
– dostatecne velky na 2 monitory, vsechny cajky a moje lokty 🙂
– super stabilni
– elektrika, pameti, etc
– nemam samostatnou pracovnu takze musi v obyvaku nejak vypadat

Nakonec jsem koupil nejvetsi verzi 180×90, stabilitu ma jak 2-tunova krychle betonu, neda se s tim vubec hnout. Zaruka nevim uz jestli 5 nebo snad i 7 let ale myslim ze vydrzi aspon 25. Nebo spis doufam 🙂 Na vyber je asi milion druhu povrchu.

Jo, a ja jsem mel presne opacny problem. Merim 170 cm takze bezna minimalni vyska stolu 72-74 cm byla na me moc vysoko. Tenhle ma minimum na 70 cm, max 120.

Zdravi mam jenom jedno, v home officu travim bezne i 12 hodin denne takze investici nelituju i kdyz to hodne zabolelo.

ciao
Marcel

Marcel Vysudil
Guest
Marcel Vysudil
5 years ago
Reply to  L

V dane nejvetsi verzi kolem 70k,- CZK.
Ale za dalsich 100k ti tam klidne daj misto linolea nebo laminatu velkou mramorovou desku 🙂

V Praze to prodava Designpropaganda. Nevim jestli maj na webu ceny ale maj na to takovy konfigurator / kalkulator primo od USM v notasu primo na prodejne. Pak jeste celkem dlouhy dodaci lhuty cca 8 tydnu.

Marcel

Marcel Vysudil
Guest
Marcel Vysudil
5 years ago

E3 je rozsirene polohovani, noha se sklada ze 3 hrideli v sobe, vyska 64-130cm. E2 je noha slozena ze dvou hrideli, polohovani od 70-120cm. E1 to je takovej trik, neni to na elektriku ale manualni plynovy mechanismus, takova pumpicka 🙂

Pokud meris 2 metry tak bys urcite potreboval E3 verzi a tam byl dost velky cenovy rozdil oproti E2 takze by si se asi fakt mozna dostal na tech 100k.

Deska je v cene, platis jenom pokud ches nadstandartni povrchovou upravu. A ze jich maji na vyber. Ja sem vzal linoleum, je to mnohem prijemnejsi nez zakladni laminat a rozdil byl snad 2k.

Marcel
5 years ago
Reply to  L

Taky jsem se bal toho linolea puvodne ale meli tam vzorky na osahani a je to super. Pusobi to takovym teplym, mekkym dojmem, matny, jako by to bylo pogumovany. Je to urcite o neco malo mekci nez laminat ale minimalne. Proste ten feeling toho povrchu je super. Idealni i na psani, klavesnici, mys. Urcite to neco vydrzi. Taky jsem se ptal jestli se to da vymenit/repasovat kdyz to za 10 let odejde a pry to nejaky firmy delaj. Ale zatim to nevypada ze by to melo odejit. Je to super material, prirodni, spis jsem mel predsudky protoze posledni lino ktere jsem videl bylo pred 20 lety u baby v kuchyni ale tohle je trochu advanced liga 🙂

SiebenCZ
Guest
SiebenCZ
5 years ago

My v práci používáme toto:
http://www.linak.cz/deskline/?id2=5043

A zrovna včera sem si to montoval na svůj stůl (vymění se jen nohy, deska zůstane původní)
Jen nevím kolik nás to stojí.

Jakub Šmíd
Guest
5 years ago
Reply to  L

Dobrý den,
systém LINAK používáme taktéž, a tyto sloupky můžete vidět na našem výškově nastavitelném stolu řady PROFESSIONAL LINE, rám a “botičky” máme své.
Bohužel z tohoto systému by rohový stůl vyšel na strašnou dardu peněz a práce. Proto volíme jiného, stejně kvalitního, dodavatele pro rohové stoly.

V případě dotazů, cen a dalších informací, jsme tu pro Vás.

Jakub Šmíd

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x