Dva roky v chytrém domě

Dva roky v chytrém domě

Jsou to dva rouky a fous, co jsme se nastěhovali do našeho domu. Chytrého a pasivního. A protože mám teď díky nemoci trochu času, rozhodl jsem se udělat sumarizaci a popsat naše zkušeností s chytrým domem, zhodnotit, co smysl mělo, co ne, co využíváme a co nikoli.

Hned z kraje řeknu, že chytrý dům je supr. Myslím, že každý, kdo to zkusí, už nebude chtít jinak. Na druhou stranu, je spousta věcí, které člověk musí při stavbě rozhodnout, aniž by věděl, jaké to vlastně bude. Do toho jsou jeho rozhodnutí ovlivňována mnoha směry, jak už cenou, zužujícími se financemi, nebo na druhé straně třeba Loxone partnerem, který Vás bude tlačit někam, kde je to výhodnější víc pro něj, než pro Vás.

Zároveň bych chtěl hned úvodem upozorňit, že zde prezentuju svůj vlastní názor, nikoli názor všech uživatelů chytrých domů. Určitě jsme v mnoha ohledech atypičtí, takže si z toho vemte jen to, co sedí na Vaše podmínky :). Takže, pojdmě na to.

Světla

Obrázek převzat ze stránek Loxone a jejich prezentace světel v domě

Začnu světly, protože to je takové dnešní synonymum chytrých domů. Bohužel. Namísto, aby se upřednostňovaly důležité věci, se na reklamní letáky cpou cool osvícené místnosti v různých barvách, intenzitách světla, světelných scénách atd.

My jsme zjistili, že je to pro nás zbytečné. Měl jsem v domě spoustu dimmerů, které umožňovaly nastavovat různé úrovně osvětlení. Ty jsem pak vyměnil za triaky, které to umí mnohem levněji než Loxone dimmer. A víte co, stejně to vůbec nevyužíváme. Když máme hlavní osvětlení, je tam proto, aby svítilo. Za celou dobu jsme nenašli moc případů, kdy jsme chtěli v obýváku nebo kuchyni ztlumit hlavní světlo.

Jasně, trochu se to hodilo chvíli v pokoji prcka, když jsme tam potřebovali mít jen trochu rozsvíceno, aby ho to nebudilo. Jenže, stejnou službu (a spíše lepší službu) udělá rozsvícené světlo na chodbě, které mu nesvítí přímo v pokoji.

A pak v koupelně. Když jdeme večer do koupelny, nechceme, aby svítilo světlo moc a nevzbudilo malého. Jenže, i to jsme nakonec vyřešili dočasnou slabou žárovkou, než dvěma úrovněma světel.

O barevných scénách nemluvě. Na letáku a v designovém domě to vypadá pěkně. Ale v domě s dětma, kdy potřebujete buď světla spousta, nebo tmu, je to k ničemu. Nemít děti a psa, pořádat párty jako na kolejích, asi bych světelné scény užil. Ale takto, vůbec. A tak moje DMX v rozvaděči zeje prázdnotou.

Je to asi dané i tím, že netrávíme žádný čas večer u televize a obyváku, že po večerech neholdujeme večírkům a návštěvám. Pak by se to asi využilo.

Každopádně, za mne doporučení. Nenechte si vnutit tunu DMX led pásků, ztlumovačů světel a dalších blbostí, co stojí hromadu peněz. Dodělat se to dá vždy a na začátku dost ušetříte, když si uděláte jen přípravu a technologii nenakoupíte. (navíc díky Zigbee technologii to půjde ještě snadněji, ale o tom níže).

Zásuvky

OSRAM Smart+ PLUG

Další oblíbený reklamní tah Loxone a jejich partnerů jsou chytré zásuvky. Udělat vše vypínací. Je to cool, je to super bezpečné, stoprocentně to využijete. Leda prd.

Naštěstí jsme odolali a zásuvek s přímým vypínáním udělali jen pár. Máme je na pračku a sušičku a venkovní zásuvky. Původně nám bylo doporučeno i vše v kuchyni, ideálně i ostatní technologie, v každém pokoji vypínatelný okruh, …

Blbost. Vymyslet systém, kdy se vám bude při odchodu z domu něco vypínat a něco ne je šíleně komplikované. Budete muset rozlišovat zásuvky, řešit jestli můžete zamknout, když zrovna perete, sušíte nebo vaříte.

Pračka se sušičkou nakonec zůstává neustále zapnutá. Stejně většinou nepereme když tu nejsme a když jo, má to nějaký důvod. A tak jsme ze začátku používali dálkové vypínání jen v případech, kdy sušičká pípala a my chtěli v klidu dokoukat film :).

Jak prcek vyrostl, využili jsme to ještě k jedné věci. Prcek s oblibou mačká tlačítka, jelikož ví, že se sušička i pračka rozsvítí. A tak jsme naprogramovali jedno z tlačítek v koupelně, aby oba spotřebiče klikem vyplo či zaplo. Na toto je to supr.

Jenže, toto se dá opět vyřešit jinak. Pomocí Zigbee protokolu se již dělají chytré zásuvky, které za cenu 400kč můžete píchnout do kterékoli jiné zásuvky a udělat ji chytrou. Namísto pracného tahání samostatných kabelů ke každému spotřebiči, samostatných relé v rozvaděči.

Jasně, někde to relé dává smysl (ta pračka je asi lepší na relé v rozvaděči), ale i to se dá připravit chytře. Namísto CYKY 3X2.5 natahejte CYKY 4×2.5. Tím budete mít do každého zásuvkuvého okruhu natažený o drát víc a když bude potřeba, použijete ho v budoucnu na spínání. A není potřeba to na začátek zbytečně hrotit (tenhle nápad není původem můj, ale od jednoho uživatele z diskuzního fóra).

Tlačítka a vypínače

Tady se jedná zase o opačný extrém. Loxone partneři i Loxone samotný se Vás bude snažit přesvědčit, že v domě stačí jen pár tlačítek, protože je přece inteligentní. A když budete potřebovat, máte přece mobilní aplikaci. Zase blbost.

Dám příklad na našich žaluziích. Máme obyváko-jídelno-kuchyň, kde máme 1x východní, 2x jižní a 1x západní žaluzii. Prý stačí jeden ovladač u vchodu do místnosti a tím budu ovládat všechny žaluzie. O zbytek se postará chytrý dům.

Ještě že jsme neposlechli!

Automatika žaluzií jé úžasná věc a nikdy nebudete chtít jinak. Každý den ráno se otevřou všechny žaluzie a funguje to jako budík. K večeru se zatáhnou a večer pak úplně uzavřou. Když je dům v zimním režimu, tak se žaluzie samy přes den vytáhnou, pokud slunce svítí víc než XY luxů. A v létě naopak zatáhou, aby se dům nepřehřál.

A to je opravdu super. Jenže, pak tu máte situace, kdy chcete vyjít na terasu jen jednou žaluzií a ostatní nechat zatáhlé. Nebo potřebujete pustit psa, protože se rozhodl vrátit domů zrovna tímhle oknem. Nebo nastavit jednu žaluzii více otevřenou, aby bylo doma více světla. atd.

Poslechnout Loxone partnera, musel bych na vše brát mobil. Naštěstí, trval jsem na svém. U hlavního vchodu do místnosti jsou dvě žaluziové tlačítka. Jedno ovládá všechny žaluzie. To když chci narychlo vše zatáhnout nebo třeba ráno otevřít, když vstáváme dřív než se dům probudí. A pak druhé tlačítko, které ovládá nejčastěji využívanou žaluzii u HS portálu. A dále pak u každého okna je samostatné tlačítko, které ovládá danou žaluzii.

Nebylo by větší pakárny, než chtít jit nějakým oknem a muset se vrátit na druhou stranu místnosti a tam si to otevřít, případně neustále lovit mobil. A stejně tak to máme v pracovně, kde je rovněž více žaluzíí. Zkrátka, u každých dvěří tlačítko na žaluzie a pak u vchodu do místnosti hlavní tlačítko. Pro nás ideál.

A to stejné je se světly. Nenechte si namluvit, že stačí jedno tlačitko na všechna světla. Že není správné ovládat každé světlo, ale přepínat scény. Že přeci naprogramujete scénu přes více světel a dům udělá vše ostatní.

Že klikem jedete scény, dvouklikem se vracíte, tříklikem vše zhasnete. Je to blbost. Krom toho, že se přepínání po scénách ovládá fakt blbě a stejně nikdy nebudete mít všechny kombinace, tak Vás za to bude chtít ještě Vaše žena zabít.

A nejde jen o scény místo rozsvěcení světel. Jde i o ty dvoukliky, trojkliky, držení nebo rychlé klikání a podobně. Není totiž nic horšího, než když Vaše žena místo trojkliku v noci udělá dvouklik a klik. Takže místo nočního osvícení rozsvítila celou chodbu oběma hlavníma světlama a tím vzbudila tenkrát naší jen měsíc starou ratolest.

To fakt nechcete. Dotáhnětě si raději o jeden FTP kabel k vypínačům více a dejte si tam o tlačiíko víc. Každá běžná funkce, ať je dostupná na jeden klik. Nevymýšlejte žádnou divočinu a hlavně, mějte to v celém domě jednotně.

Okenní kontakty

Další téma, kde se zřejmě s většinou Loxone partnerů neshodnu. Když jsem řekl, že chci každé okno zvlášť, koukal na mne ten můj jako na blázna. Proč potřebuju 15 samostatných informací, stačí přeci vědět, že je nějaké okno otevřené. Zbytek si ověříte vizuálně sami. Blbost.

Zaprvé, chci vědět které okno to je, aniž bych musel obejít celý dům. Co je ale důležitější, když máte info o každém okně zvlášť, dá se s tím dále čarovat. Například, když je léto, sedíte na terase a máte otevřené dveře na terasu, dost naštvě, když se vám po setmění žaluzie zavřou. Navíc, když třeba ani nemáte mobil u sebe :).

Když máte okenní kontakt, každé dveře blokují svou žaluzii a tím ji nedovolí stáhnout. Prosté, jednoduché elegantní. Ale toto Vám Loxone banda neporadí.

Jediné, co oni na tom vidí (když už si to sám vymyslíte), že bude 15 vstupů a tím pádem 2 extensiony. Ale i tam se pletou. Přesně proto jsem totiž tenkrát začal řešit Quido se 100 vstupy. Abych nemusel platit majlant Loxonu.

Elektroměry

Další ukázkou z pohledu Loxone zbytečné technologie jsou prý elektroměry. Proč měřit spotřebu každé místnosti či spotřebiče zvlášť. Vidíte přeci spotřebu celého domu. Nesmysl.

Za cenu 250kč můžete měřit každý okruh a tím hlídat spotřebiče. Odjedete pryč a Vaše žena neví, jestli vypla troubu, desku, žehličku? Namísto vracení se domů se podíváte na elektroměr daného spotřebiče či okruhu. Nevíte, jestli Vám už neodchází mrazák? Podíváte se na jeho průměrnou spotřebu a hned vidíte. Nevíte, kolik žere Váš nový spotřebič (třeba nová zvlhčovačka)? Nevíte, kolik třeba právě sežrala samoočistná procedura trouby, která ji rozehřála na bambilión stupňu a zuhelnatila veškeré nečistoty? Podíváte se na spotřebu dané místnosti (a zjistíte, že se trouba sama vyčistila za cca 5kč).

Jasně, měření se dá udělat ručně pomocí bazmektu za 300 Kč z Bauhausu. Jenže, nemáte srovnání s dřívějším stavem, nevidíte spotřebu na dálku a co si budeme vykládat, je to dost nepohodlné lézt třeba za linku a měřit spotřebu trouby. Takto za pár korun máte klid a přehled. A stačí k tomu elektroměr za pár korun a odpovídající množství vstupů, které opět můžete vyřešit Quidem.

Je pravda, že relé samo o sobě Vám spotřebič v případě zapnutí nevypne. Jenže, to byste museli mít relé na úplně vše v domě. A tohle relé pak bude 5 let ve stavu sepnutém, protože těžko ho budete jen tak z hecu vypínat a zapínat, když Vám to vymaže hodiny na spotřebiči. A co myslíte, když po pěti letech najednou budete potřebovat tohle relé rozpojit. Vsadíte si na to, že se to povede? To je lepší zavolat sousedům, kamarádům nebo rodině, na dálku jim odemkout Váš dům a poprosit je o vypnutí.

Teplotní, vlhkostní a jakákoli jiná čidla

SedTronic 1-wire moduly do vypinacu Unica

Další věcí jsou čidla všeho druhy. Podle Loxone partnera prý zbytečnost a co jsem s ním mluvil naposledy, říkal, že už to lidem prý úplně rozmlouvá. Že prý 20 údajů teplot, vlhkostí a dalších čísel z celého domu je zbytečnost, že se v tom ztrácí a nezajímá ho to.

Opět jsem jiného názoru. Za pár korun lze umístit teplotní senzor pod každý vypínač a co jsme třeba my podcenili, za dalších pár korun lze umístit senzor do každé mísnosti do podlahy (máme jen v koupelně).

Naštěstí díky koupelnovému senzoru, kde je také dlažba, můžeme alespoň odhadovat teploty ostatních podlahových ploch. A díky tomu na jaře a podzim přitápíme v chodbách podlahu. Aby byla příjemná na chůzi bez bačkor (nesnáším bačkory) a přitom to nepřehřívalo místnost. Když klesne teplota podlahy, chvilku ji nahřejeme. Za pár korun, ale komfort maximální.

Stejně tak čidla v místnostech. Jen díky tomu můžete optimalizovaně nastavit otvírání a zavírání žaluzií v zimě. Když nebudete vědět jak moc se místost ohřívá, děláte to naslepo. Ale když máte grafy, lépe se celý barák nastavuje do optimální polohy.

Naopak, je blbost si myslet, že budete regulovat teplotu v každé místnosti v pasivním domě. Pasivní dům se chová jako celek a díky VPC se teplota stejně rozprostře přes celý dům. Jediné okruhy, které využívám na zavření a otevření jsou právě zmíněné chodby, kde je dlažba. A pak v pracovně, kde se přes noc přitápí a přes den, kdy tam běží počítače vůbec netopí, jelikož tam bylo zbytečně horko.

Moje doporučení, nenechte si rozmluvit čidla po domě. I kdybyste se na to podívali jen párkrát za rok, je fajn vidět, na kolik Vám dům vytopilo slunce, jak rychle se dům ochlazuje, když v něm nejste, jak rychle se naopak vytápí tepelným čerpadlem, atd.

Multiroom Audio

Loxone music server

Další super-cool funkce, kterou Vám bude chtít Loxone nacpat. Jejich multiroom hudební server za bambilión je toho důvodem. Sám jsem měl vizi, že si multiroom hudbu udělám a nějakou přípravu na to mám udělanou. Nikdy jsem ale neplánoval na to použít Loxone komponenty.

Realita je ale taková, že to pravěpodobně nikdy nezrealizuju. Je to asi dobré, pokud opět máte tu krásnou designovou vilu, kterou Vám neboří Vaše ratolesti, ale bydlíte v ní sám, maximálně s nějakou milenkou a máte ji na párty. Pak je super si přes celý dům pustit jednu hudbu, udělat si k tomu designové osvětlení a užívat si krásné chvilky.

Bohužel, nevím jak vy, ale u nás to tak není. V obyváku běží prasátko Pepina, žena pracuje většinou bez hudby v kuchyni tak, aby dohlédla na prcka a já si do sluchátek pouštím Linkin Park, abych přebil ten občasný řev a mohl se soustředit na práci. Když je večer, pouštíme potichu cokoli, abychom malého satana nevzbudili. A když je pryč, pracujeme oba v pracovně a hudba nám stačí tam. Je jen málo situací, kdy bych si pustil hudbu přes celý dům.

Regulace a ovládání technologií v domě

Schéma řízení tepelného čerpadla dle vstupů čidel a interního programu

Něco, co je z mého pohledu jedno z největších přínosů chytrého domu, ale zároveň něco, co vlastně Loxone moc nepropaguje a partnerům se do toho moc nechce. Není to totiž sexy, dá to dost práce, není na tom žádná marže a musí se to umět. Ale, výsledek stojí za to.

Díky chytrému domu můžete naprogramovat cokoli. A vytápění je jedno z míst, které z toho může těžit nejvíce.

V každé místnosti máte tepelná čidla, víte, jestli je jaro, léto, podzim nebo zima. Víte, kolik chcete v domě mít stupňů, kolik by měla mít podlaha. A z tohodle všeho pak naše logika posílá řídící signály čerpadlu, aby dělalo přesně to, co chceme a nejelo jen na automatiku. Ovládá oběhová čerpadla podlahovky, když je dlažba studená, předává do něj průměrné teploty z relevantních místností, takže topí jen, když je zima v celém domě a ne jen v jedné místnosti, kde se třeba zrovna vyvětralo, ale jak napotvoru tam bylo vyvedeno čidlo z TČ.

Například v období, kdy ještě nemrzne, ale není už teplo, pak reguluju teplotu ne podle teploty místnosti, ale podlahy. Řídím to tak, že teplota vratné vody do TČ musí být XY. Takže udržuju beton a anhydrid nahřátý tak, aby místnost úplně nevychladla, kdyby se hodně ochladilo, ale zároveň se mi místnost nepřehřeje, když vyleze slunce.

A takových vychytávek se dá vyjmenouvat spousta. A pro každý dům to bude trochu jinak. Ale abyste je mohli realizovat, potřebujete vstupní data. Teploty místností, teploty podlahy, úroveň svítu slunce, větru,…

Takže moje doporučení, nenechte si rozmluvit, že nepotřebujete čidla v každé mísnosti. Čím víc čidel, tím víc souvislostí můžete najít a řídit.

Regulace okolí domu

Další velké uplatnění chytrého domu je regulace technologíí kolem domu. Například závlaha trávníku. Díky čidlům deště dům ví, kdy pršelo a kdy ne a podle toho zalévá trávník. K tomu čidlo množství vody v rentenční nádrži (ještě nemám namontováno, jen nakoupeno) a podle toho zalévá buď z retenčky, nebo z řadu.

Kromě trávníku samozřejmě také živý plot, truhlíky, záhony. Každý okruh může mít jiná pravidla, nepršelo dlouho? Zalít brest jednou týdně o něco déle. V záhonech mít třeba rozdílné zalévání dle růstového období. Nebo přidat přímo senzor vlhkosti půdy a zalévat podle toho.

Zkrátka, možnosti jsou obrovské. Jde jen o to si to vymyslet, mít dostatek senzorů a podle nich pak vše řídit.

Variabilita

Další obrovský benefit, který se moc v souvislosti s chytrými domy nezmiňuje. Dům plánujete, když Vám je X, možná ještě nemáte děti a máte nějakou vizi o Vašem životě. Než dům dostavíte, je Vám většinou X+2,  spíš X+3.  3 roky jsou dlouhá doba a hodně se může změnit. Za nějakou dobu najednou budete mít děti. Nejprve malé, pak větší, pak puberťáky. A pak najednou bude v baráku klid, protože konečně šli do světa.

A tohle všechno byste měli zohlednit v době, kdy kreslíte Váš dům na papír, což je nereálné. Nevíte, co bude za technologie, nevíte, jaké budou mít děti potřeby. Můžou to být drobnosti, ale taky zásadní věci. A chytrý dům Vám umožní se tomu přizpůsobovat.

Máte prcka a nechcete rozsvěcet noční osvětlení,? Ok, přenastavíte dům. Chcete jedním kliknutím z  ložnice zhasnou nebo rozsvítit prckovi lampičku, ok, nastavíte to tak. Potřebujete vypínat zásuvky u pračky, protože Vaše ratolesti se rozhodly pračku a sušičku přeprogravat na vesmírnou loď? Není problém. Chcete ratolesti budit žaluziema v jiný čas než Vás? Ok, lze nastavit.

A takových případů je milión. Jak budete postupovat Vašima životníma etapama, tak budete dům uzpůsobovat. A časem třeba konečeně přijde hlasové ovládání, tak ho do domu přidáte. Stejně tak můžete upravit tlačítka, použít k ovládání gyroskopické kostky (ty už mám objednané a hodně se na ně těšíme), atd. atd.

Zigbee

V nějakém dalším článku pak představím technologii Zigbee. Je to bezdrátový protokol, který využávají například čidla od Xiaomi, nebo žárovky a vybavení od Ikea, Philips a mnoho dalších. Díky jednotnému standardu tak není potřeba využívat děravých gateway (bran) od výrobců, ale lze vyrobit vlastní, uzavřenou, která bude se vším jednotně komunikovat.

Přes Zigbee lze například nastavovat jas žárovky, takže stačí ke světlům přivést jen 230V a jas se pak nastaví vzduchem. Stejně tak spínané zásuvky, nebo dodatečné teplotní a vlhkostní čidla.  Nebo bezdrátová a bezdotyková tlačítka na Vašem pracovním stole na rozsvícení světla v místnosti. Opět, variabilita ohromná a bude záležet jen na tom, co člověk bude časem potřebovat.

Závěrem

Jak vidíte, je toho hodně. Dalo by se psát asi ještě další hodiny, ale myslím, že to hlavní jsem vystihl. Samozřejmě, že někdo možná podotkne, že všechno tohle jsou blbiny, bez kterých se dá normálně žít. Dá. Ale my nechceme stát 2 minuty u jednoho okna držíce tlačítko, abychom stáhli žaluzii a pak jít na další okno. Náš čas chceme využít smysluplněji.

V souhrnu jsme s domem opravdu spokojeni. Jsou holt jen věci, co jsme dělali zbytečně, nebo co jsme třeba podcenili. Jsou to ale naštěstí jen maličkosti a většina šla nebo půjde dodělat za pochodu.

Bohužel, stejně jako u ostatních věcí kolem stavby domu platí, že to, co během stavby uděláte za jednu jednotku času, po nastěhování budete dělat nejméně desetkrát déle :). Takže jestli můžu radit, udělejte toho co nejvíc před nastěhováním.

A to už bude opravdu vše. Pokud máte jakékoli jiné postřehy z využívání Vašeho domu, pište je dolu do komentářů!

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
5 2 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

67 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JuraK
5 years ago

Super článek, díky za něj. Na hodně věcí co popisuješ jako zbytečné jsem při tahání elektriky taky zanevřel (spínaný zásuvky v první řadě… budou jen venkovní), i když dvojklik na světla mám pořád v plánu :). S tím ovládáním TČ jsi mi nasadil brouka do hlavy… musím zjistit, jestli tohle s Nibe půjde bez nějaké šílené investice navíc a asi si ještě přihodím kabely pro řízení jednotlivejch okruhů podlahy, kdybych se jednou rozhodl to použít.

radek
Guest
radek
5 years ago
Reply to  L

Hele Nibe v tomhle neni moc slavny. Pres jejich API jde hlavne monitorovat, ne ovladat.
Pk ma na sobe 2 vstupy, pres ktery muzes max. blokovat el. patrony a blokovat komplet topeni.
Nebo 3. moznost je koupit si za 10t Modbus rozhrani, to ale netusim jestli nejaky moznosti rizeni ma…

kobra23
Guest
kobra23
5 years ago

NIBE je s řízením hodně daleko. Takže to půjde. NIBE je součástí https://ifttt.com To je pak “masakr”, když TČ pozná, že přijíždíš podle kalendáře z dovolené domů a zapne se 20 km před příjezdem, nebo pracuje podle poznámek v Evernote a mnoho jiného.

Petr
Guest
Petr
5 years ago
Reply to  kobra23

Určitě zajímavé, ale otázka je, jestli jsou tyto features vůbec užitečné ve spojitosti s podlahovým vytápěním, NED/PD a běžnou dobou dovolené (většinou max 14dní). Ale je super, že výrobci začínají svá zařízení otvírat.

kobra23
Guest
kobra23
5 years ago

Každé, které už má barevný displej.

J
Guest
J
5 years ago

U toho obrazku tlacitek, muzes popsat, ktere na co je ? Levy velky asi svetlo, levy maly nevim, pak asi vsechny zaluzie. Pak asi zaluzie HS portalu (mas 2 ?) a to posledni netusim. Diky.

Jakub
Guest
Jakub
5 years ago

Pekny den a diky za clanek. Osobni zkusenost nemam, teprve se chystam na nakup hardware, ale Loxone jiz radu let sleduji. A nedavno jsem objevil i vas blog. V rade veci mam v podstate stejny nazor (napr. music server, ja ho ani nikdy neplanoval a v showroomu jsem jim na to rekl, ze je to naprosta hloupost, dale snimace a dalsi), v rade veci jste mi otevrel oci (vypinace, Quido a dalsi). Jsou i veci, o ktery stale uvazuji (Dimmer, i kdyz jsem uz vyloucil RGB, stale se mi libi vyuziti na WW LED pasky a pracovnu).
Pred par lety jsem koukal jako puk na vypinac Touch, ale postupem casu me nadseni trochu ochablo a trapila me nejednotnost kombinace touch a dalsich vypinacu. Po objeveni Schneider Unica uz bych se chtel Touch uplne zbavit.
Dotazu bych mel celou radu, ale pokud mohu, zeptal bych se alespon jake snimace teploty jste daval do podlahy a do jakeho mista? Jsou primo zalite v betonu/anhydritu?

Jakub
Guest
Jakub
5 years ago
Reply to  L

Urcite, to uz pak dle pozadavku. Ja pomalu polevuji a necham RGB jen v pokojich a koupelnach, zbytek LED pasku konvertuji na WW (schodiste a par dalsich). Diky za tip na teplotni cidla, uz jsem je na ali nasel – DS18B20 (predtim jsem nehledal podle nazvu cipu, takze jsem je nemohl najit).

J
Guest
J
5 years ago
Reply to  L

mas to nekde napojene v krabici, nebo si koupil X metrove rovnou az do rozvadece ?

KaZaN
5 years ago

Mne se hlavně líbí, že se shodneme na tom, že ovládat více žaluzií v jedné multimístnosti JEN najednou je pakárna, to mne trápilo od začátku, ta kolize sice nemít klavír tlačítek, ale nemít jak rychle obsloužit konkrétní žaluzii. Jinak článek s ohlédnuítm zpět skvělej, pro člověka, co nemá tu reálnou zkušenost a nebo nemá nadprůměrnou představivost, je těžký si uvědomit, že hafo fičurek je marketing, co je většině lidí k ničemu. Ikdyž já třeba mám i klienty, co budují dům vyloženě jako pártyhouse, pro děti a soukromí mají výrazně oddělený křídlo domu, ale centrum bude hodně dobrá potrava pro loxone vychytávky 😀 Ale to jsou výjimky…

Petr Vaněček
Guest
Petr Vaněček
5 years ago

Dobrý den.
Z čeho jste případně plánoval realizovat Multiroom Audio, když ne s Loxone audio serverem. Děkuji

VZ
Guest
VZ
5 years ago
Reply to  L

Pokud stačí běžná kvalita zvuku, tak se dá se použít řešení postavené na RaspPi a Hifiberry se SW Logitech Media Server (LMS)/Squeezebox.

KaZaN
5 years ago
Reply to  VZ

Za mne LMS s použitím RaspPiB+HiFiBerry je na ambientní hudbu po domě víc než slušný. Používám to pár měsíců a spokojenost.

Aleq
5 years ago
Reply to  L

Pokud se Google AudioCastem myslí Chromecast, tak určitě možno streamovat zdarma. Běžná rádia (ČRO, E2, …) i různé streamy ze zahraničí. Na Internetu jsou kompilace a jejich hodnocení. Některé z nich mají dobrou kvalitu a skoro žádné reklamy. Já třeba teď frčím hodně na Florida Rock radio. Ovládání z Loxone přes můj plugin do LoxBerry https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/chromecast/
Zatím to moc neumí, je to tedy spís poor-man’s audio do baráku. Hlavně asi jako konverze starýho systému na online.

David
Guest
David
5 years ago

Dobrý den, zajímavé. Taky mám doma Loxone a taky poslouchám Linkin Park.

David

koldavideo
5 years ago

Pasivní dům + chytrý dům. Toto spojení dává smysl. Postavili jsme si domečky, které mají minimální tepelné ztráty, a k tomu nám mimo jiné dopomáhá “chytrá” elektroinstalace.
Pokud se rozhodnu postavit si pasivní dům, tak aby to mělo smysl, musí se mi investice vrátit. Totéž platí i u elektroinstalace. Bohužel nám ten trh narušují dotace v různých podobách. Takže návratnost je přímo úměrná výšce dotací, protože trh je pokřiven právě dotacemi. Kdyby dotace nebyly, tepelné čerpadlo by stálo 50.000,- Kč, rekuperace 20.000,- Kč atd…
Pokud chci v domě “smart” instalaci, pokud možno bez wifi, tak musím zvolit co nejhloupější komponenty, protože samotnou inteligenci mi nahradí srdce chytré elektroinstalce. Proč bych měl platit za řízení výměny vzduchu v domě, když vše potřebné k řízení doma mám? Totéž platí u topení a dalších komponent. Nejen dům ale i to co je kolem něj, jako zahrada a podobně.
Dům jsem postavil bez jediné koruny dotací, takže logicky postupuji tak, aby to dávalo smysl. Nemusím dávat na dům fotovoltaiku v nesmyslně nízkém výkonu jen proto, abych splnil požadavek stavebního úřadu, ale proto abych z toho měl profit.
Chci jen naznačit, kudy by se měli budoucí stavitelé vydat. Dnes bych samozřejmě jako většina z nás, stavěl trošku jinak a ušetřené peníze investoval jinam 🙂
Chytrý dům je jako elektromobil – je to životní styl. Ten kdo chce chytrý dům jen proto aby ušetřil, tak nebude spokojen a ani mu to nebude fungovat.
Závěrem bych chtěl dodat, že s Luďkem téměř ve všem souhlasím. Ten dům je ale o maličkostech, kterých si běžně nevšímáme. Jsou to právě ty drobnosti, které nás potěší. Když naše ratolest otevře sama bazén a spustí se alarm, když je nás hodně v místnosti a spustí se vzduchotechnika, když zapomeneme zavřít vrata garáže, když nám přijede pošta a nejsme doma nebo když někdo zazvoní před domem a jsme 1000km od domu !!! Toto a dalších x maličkostí dělá chytrý dům chytrým domem 🙂
No přátelé, měli bychom zase uspořádat nějaké pivní setkání ne?
🙂

LoxTom
5 years ago
Reply to  koldavideo

Souhlas. Ne nadarmo je nejdulezitejsi rceni: “Dabel je v tom detailu”. Co ovsem bych take rad zminil je otazka ‘udrzitelneho rozvoje’. Za udrzitelny rozvoj se povazuje i provozovani soucasnych technologii beze zmen. A to muze byt – pri sazce na jednoho / nekolik konu – problem. A zde se nebavim o penezich a uz vubec ne o nejakych usporach. Je to proste risk a cim starsi bude vlastnik techto technologii, tim se risk bude zvysovat, tzn. na zacatku rozhodnuti poridit si takovou technologii, ktera by mela v nejake forme fungovat mnoho let, by si kazdy mel polozit otazku, zda to zvladne udrzet funkcni i pozdeji.

LoxTom
5 years ago
Reply to  L

Je to tak. Tu tasku si sam neopravi, protoze nevyleze, ale porad bude hodne standardnich opravaru, kteri to za akceptovalnou castku daji do poradku. U technologii obecne toto neplati, protoze jsou ceny obecne vyssi a firem je mene. Navic je pravdepodobne, ze v budoucnu budou technologie jine a jednoducha oprava vymenou za stary komponent nebude mozna, takze ano, je to o budoucich nakladech…

Oliver
Guest
Oliver
5 years ago

Ahoj, super vysilující článek. Určitě dal zabrat. Takovéto články jsou určitě hodně potřeba, aby si potencionální uživatelé udělali obrázek o inteligentní elektroinstalaci od “běžného” uřivatele a ne pouze z Loxone letáku. Bohužel nemám čas pročítat všechny komentáře, takže snad tu nebudu někoho opakovat, ale hodně věcí je o individuálních potřebách a požadavcích na systém. Já například mám hodně rozdílný pohled je dost věcí, ale možná je to tím, že nebydlíme ještě tak dlouho. Ale nemyslím si. Nicméně inteligetní dům je podle mě o automatizaci. Dům by měl dělat věci tak, jak chceš ty, bez toho, aniž bys ty musel něco dělat nebo na to myslel. Za zkušenosti díky a ať se daří.

budulínek
Guest
budulínek
5 years ago

Díky za článek, myslím, že bude užitečný hlavně pro ty, kteří plánují stavět a uvažují o chytré elektroinstalaci. Tady jsou moje osobní postřehy po půlroce v chytrém domě.

Je potřeba si uvědomit, že některé věci se dají bez problémů dodělávat dodatečně (tj. nemuséte je při stavbě vůbec řešit), naopak některé věci prostě dodatečně nedoděláte a musíte je mít rozmyšlené a připravené už při stavbě. Takže co je podle mě potřeba řešit už při stavbě:

1) věci, které si musíte rozmyslet při stavbě (později je nemáte šanci dodělat)

– teplotní čidla do podlah
Podobně jako Luděk jsem to podcenil a teď toho lituju.

– komunikace s tepelným čerpadlem
Tohle je podle mě důležitá věc. TČ prostě jenom tak nevyměníte. Zároveň jsou mezi výrobci dost velké rozdíly. Některá TČ můžete na dálku jenom vypínat a zapínat, u některých zjistíte teplotu topné vody nebo dokonce můžete řídit oběhové čerpadlo. Někde si můžete přikoupit LAN modul, někde si můžete koupit dražší Modbus modul.

– teplotní čidla do krbu (např. nějaké Pt1000 do vyšších teplot) a servo na externí přívod vzduchu
Mám namontováno, zatím nezapojeno. Ale pořád věřím, že to využiju. Další věc, kterou dodatečně nedoděláte.

– dostatek UTP/FTP kabelů do vypínačů
Souhlasím s L, že radši víc tlačítek než míň. Pokud to podceníte, můžete v případě krize dodatečně vyříznout další (třetí, čtvrtou…) díru do zdi (i to jsem už dělal). Ale pokud máte málo kabelů, jste nahraní (bezdrátové vypínače na zeď opravdu nechceme…).

– noční osvětlení
Rozmístění nočních světel je třeba rozmyslet při stavbě, dodatečně nedoděláte.

– audio
Natažení audio kabelů, zvláště pokud uvažujete o repro ve stropě. Zase další věc, kterou dodatečně (bezdrátově) nedoděláte.

– silové kabely do žaluzií (třeba jen plánovaných) a otvíračů špatně přístupných střešních oken
Tohle je pro mě jedno z hlavních využití chytrého domu. Žaluzie a střešní okno nad schodištěm.

– a pak samozřejmě klasika: samotné rozmístění a počty hlavních světel a zásuvek

2) věci, které je dobré dělat drátově při stavbě, ale dají se dodělat i dodatečně (bezdrátově)

– řízené zásuvky
Drátově na samostatný okruh, ale dají se řešit dodatečně bezdrátově.
Tipy za mě: elektrické patrony do žebříku v koupelně, lampy u postelí a sedacích souprav, digestoř, venkovní zásuvky, akvária, terária

– okenní kontakty
Nezapomínejte na dveře (HS portály, vchodové dveře). Do vchodových dveří můžete dát i kontakt, který se sepne, když se zamkne. Okenní kontakty se dají namontovat bezdrátové, ale lepší je samozřejmě drát.

– řízení světel (stmívání, barvičky)
Dá se řešit bezdrátově, drátově je samozřejmě lepší. Už při stavbě je třeba vyřešit otázku: Barvy? Protože barvy = víc vodičů při tahání kabelů. Za mě barvy nepotřebuju. Druhou otázku (stmívání nebo relé) můžete řešit později při osazování rozvaděče. Za mě stmívání ano. DMX triaky jsou cenově srovnatelné s relé a v případě, že shoří (taky jsem už zažil) se dají snadno vyměnit.

– pohybová čidla
Dají se řešit bezdrátově, ale drát je samozřejmě lepší. Jdou na specifická místa (nahoře v rohu místnosti), takže chtějí vlastní UTP/FTP.

3) věci, kterými si při (hrubé) stavbě nemusíte vůbec zatěžovat hlavu a dají se zcela bez problémů řešit později

– počty a rozmístění čidel teploty, vlhkosti, světla a pohybu do vypínačů
Řešíte je až ve finální fázi při montáži vypínačů. Samozřejmě předpokládám, že do vypínačů vede UTP/FTP a že těch pár vodičů se tam v případě potřeby najde.

– ovládání ventilů na rozdělovači podlahovky
Předpokládám, že rozdělovač máte někde v technické místnosti a pokud ne, máte tam nataženou chráničku. To pro začátek bohatě stačí. Samotné rozhodnutí o tom, jestli budete řídit topení v jednotlivých místnostech termoelektrickými ventily, si můžete nechat na později. Ventily (dělají se na 230V i na 24V) bez problémů namontujete později na jakýkoliv rozdělovač podlahového topení.

– elektroměry
Opět další věc, kterou montujete později při osazování rozvaděče (nebo i dodatečně podle potřeby). Při stavbě řešit nemusíte.

LoxTom
5 years ago
Reply to  budulínek

Souhlasim se seznamem (+ zasadni otazka LAN dratove nebo WIFI?). Je to o tech “rezervach” a to je ta nejvetsi potiz. Podle mne si kazdy planuje pri stavbe domu vsechny funkcionality a bud sam nebo nekdo mu zpocita, kolik a jakych tech kabelu bude potreba. A zde prave nastava velky otaznik: je to spravne? Nebo jeste trochu vice rezervy pro strycka Prihodu? V mem pripade jsem jel podle “sveho” planu, rezervy take byly a kdyz doslo na realizaci, zacala se ptat elektro firma, zda toho neni moc, ze toto nikdy nedelali a ze je v navrhu cca 3x vice dratu, nez by delali oni sami (mam v dome 6 km kabelu). Stal jsem si za svym, udelalo se to tak, jak jsem chtel. Ale ouha. Ve vysledku se ukazalo, ze 6 km je malo. V case se totiz nachazeji dalsi technologie, o kterych v pocatku nebylo ani tucha. Nastesti se daji pripojit vzduchem, ale ne vse je komfortni. Takze podle mne je nejdulezitejsi rada – skutecne planujte peclive a mejte DOSTATECNE rezervy…:)

LoxTom
5 years ago
Reply to  L

To je presne ono — a pokud si clovek vymysli “sve” design veci do mistnosti a na steny, je potom vyrazne drazsi / nemozne obnovit tento look, nez vykopat nejake kanaly a dotahat nove draty…., a proto se radeji smiri s nefukcnim prostredim, nez menit svoje “tezce pestovane sny”. Na druhou stranu to nekdy s tim piplanim prehanime, to je pravda…

Kvikkvik
5 years ago

Nikdy není dost kabeláže 🙂 Moje dvouletá zkušenost je taková, že tam kde je jeden kabel bych využil dva. Příklady – až v praxi jsme zjistili kde a jak používáme světla (a tudíž kde nám chybí), kde bychom využili LED pásky (samozřejmě úplně jinde než jsme si v rámci projektu mysleli), do každého pokoje mám nataženy audio kabely pro 1 ks repro, dnes bych tam dal dva kvůli stereu, protože když už tak už. Vymyslel jsem si další kameru ven, taky na ni chybí drát a mohl bych ještě dlouho pokračovat. A to jsem tahal i rezervy ale ty už jsou dávno využité. Stejně tak doporučuju nechat opravdu dost místa v rozvaděči. Měl jsem 25% rezervu už nemám a dokonce to vypadá že celý rozvaděč budu měnit za větší…

LoxTom
5 years ago
Reply to  L

Jeste jsem zapomnel na jednu vec: fotovoltaika. Zatim nemame, ale uz v pocatku se nejak tise predpokladalo, ze nekdy v budoucnu…. a tak asi uvazuje vetsina lidi. Ale protoze se to neresilo dostatecne do hloubky, tak cloveka nenapadne, kolik prostoru v racku bude potrebovat a to nemluvim o bateriich. Takze opet – rezervy jsou potreba, soucasne ale chapu, ze je to v mnoha pripadech prilis nakladne (=nekceptovatelne) obetovat tolik prostoru z domu pro technologie.

Lubos
Guest
Lubos
5 years ago

Prave resime v jakem rozsahu jit do chytre elektroinstalace, takze super nacasovani clanku.

Stavime tez pasivni dum. Me z vaseho zaveru vychazi, ze by jste sel do Loxone znovu, ale hlavne kvuli rizeni vytapeni a zaluzii. Blbnout se svetly nebo zasuvkami je mozne klidne pomoci OSRAM Smart+, ale vzdy by bylo nutne pouzivat extra aplikaci.

Dovolte mi prosim nekolik doplnujicich dotazu:
a) Svetla – resime zda jit do Loxone svetel nebo ne. Tez nepotrebujeme sceny. Pro Loxone asi hovori kvalita a moznost prednastaveni nizke urovne setmeni svetla (udajne vetsina LED svetel pri nizke urovni setmeni neprijemne blika). Nizka uroven setmeni by resila, ze bych nemusel u podlahy na chodbach, wc a koupelny resit nocni prisvit. V nocnim rezimu by Loxone rozsvitil stropni svetlo napr. na 20% vykonu tzn. dostatecne mnozstvi svetla trefit v noci na wc.
Co senzory pohybu – pouzivate nebo se za ty dva roky osvedcila klasika – vejdu do mistnosti, tak si rozsvitim. Odchazim z mistnosti – znasnu.

b) Zasuvky – diky za doporuceni. Proberu s elektrikarem CYKY 4×2,5

c) Tlacitka a vypinace – pouzivate nekde Loxone Touch vypinace? Maji jiz teplotni senzor vestaveny. Nebo jedete vsude osvedcenou klasiku? Pisete, ze u vstupu do kazde mistnosti mate ovladaci tlacitko na zaluzie a nasledne u kazdych “okennich” dveri. Co normalni okna pro pripad, ze se chci podivat vecer ven v situaci, ze jsou zaluzie zatazene.

d) Quido/PicoC program – dobrej napad, ale nemate obavu, ze to muze Loxone s nejakym dalsim updatem miniserveru uplne zablokovat? Proste konkurencni boj. Nebo je to ciste na HW urovni a aktualizace nema na Quido ani PicoC program dopad?

e) jeden dotaz mimo Loxone. Jaky mate nazor na vytapeni pasivniho domu el. foliemi bezprostredne pod podlahovou krytinou nebo vytapeni infra panely. Tyto systemy maji velmi kratkou setrvacnost tepla. Zacne svitit slunce, vypnu topeni a topeni nehreje.

Dekuji

Lubos
Guest
Lubos
5 years ago
Reply to  L

Dekuji za odpovedi.
Co se tyce svetel, tak jsem myslel primo Loxone svetla.

Svetla tedy doporucujete natahat postaru tzn. CYKY 3×1.5 do vypinacu a z vypinacu ke svetlum nebo do vypinacu FTP a ke svetlum CYKY 3×1.5 primo z rozvadece? Triak je napajen 100-240V tzn. bych si natazenim FTP do vypinacu podrizl vetev. Dekuji

kimot
5 years ago
Reply to  L

Já myslím, že pro světla se dá aplikovat to samé co píšete o zásuvkách. Vůbec bych se nebál udělat klasickou elektroinstalaci s přívodem do krabičky a vývodem ke světlu. V případě potřeby “zinteilgetnění” daného světla klasický vypínač nahradíte třeba zigbee vypínačem a zůstane vám jak lokální ovládání při výpadku systému tak možnost ovládat z nadřazeného systému.
Samozřejmě pokud už při návrhu instalace vím, že některá světla budu chtít ovládat dálkově, lze táhnout přímo z rozvaděče a k vypínačům pak ovládání impulzního relé.
Zase se dá lehce nehradit něčím sofistikovanějším.
Já myslím, že vývoj půjde jinou cestou než jakou teď představují centrální systémy typu Loxone.
Bude třeba prodávat “masám”, tudíž možnost prodat i těm, co už mají postaveno klasicky.
A ceny půjdou dolů.
Už teď třeba padají ceny hotových zigbee komponent a seženete čidla od 250,- , vypínač do zdi přímo na 230V za 600,- atd. Ceny zigbee modulů pro bastlení okolo 150,-.
A můžete systém budovat postupně podle toho, co se zrovna bude hodit nebo bude aktuálně potřeba.
Stačí gateway:
https://gadget-freakz.com/diy-zigbee-gateway/

Příklad kompatibilních modulů třeba dole na stránce zde:
https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt/wiki/Supported-devices

Georgio
5 years ago
Reply to  L

Jestli budeš o tom psát článek, tak bych se velmi přimlouval, ať to trochu přizpůsobíš lamám, co nemají s MQTT žádné zkušenosti. Vím, že jsi o těchto technologiích zde už články psal, ale i tak….

Georgio
5 years ago
Reply to  L

Díky za sumář.
Já ty Tvoje články, na které jsi odkázal samozřejmě už kdysi prošel, ale právě že jen teoreticky.
Nemám s tím žádné praktické zkušenosti a proto mi to zatím přijde “složité” 🙂 Ale to je koneckonců vše, co člověk nezná a nemá s tím zkušenosti.
Takže si to budu muset všechno znovu teoreticky nastudovat a prakticky vyzkoušet 🙂
Zigbee totiž otevírá spoustu možností, jak systém vhodně rozšiřovat…

LoxTom
5 years ago
Reply to  Georgio

Uz jsem to tu nekde psal – at se novy projekt jmenuje jakkoli, at je to uzavrena firma nebo open source vzdy je otazka, zda konkretni produkt ma budoucnost (= budouci podporu, HW, SW, ….), kdo jej koupi a bude licencovat jinak nez dosud, bude uplatnovat jinou obchodni politiku. A to nikdo nevi. A i kdyz to nyni vypada, ze je to super, je mozne, ze za 10 let o tom nikde nebude vedet a bude vse uplne jinak. Proto si myslim, ze dulezitejsi nez konkretni produkt je pripraveny design / architektura reseni. Zde bych stale sazel na to, ze wire reseni do hvezdy je “nejjistejsi”, tzn. stejne bych v novem projektu tahal draty nekam do centralniho bodu / popr. vytvorit vice propojenych centralnich bodu. Ackoli to dnes take pouzivam, myslim si, ze vzduch je take riziko a je mozne, ze vetsina dnesnich povolenych a bezplatnych pasem bude v budoucnu nejak rizena a limitovana. V tomto ty draty jsou pravdepodobne vetsi jistota. Stejne tak se ale jiz nyni mluvi a pripravuji zakonne regulace o tom, ze clovek bude danen i na zaklade preposlanych dat a to i v jeho soukromi. To je vicemene jistota, ktera se stane, takze potom je zase otazka, kolik budou celkove naklady na jakkekoli “SMART Home” (nemam rad tento pojem..:)) reseni.

KaZaN
Guest
KaZaN
5 years ago

Mas nejaky zdroj o tom daneni? Sleduju tyhle tendence delsi dobu a postižení soukromého sektoru jsem zatím nic realneho nečetl.

LoxTom
5 years ago

Ano – videl jsem koncepce, ale nemohu je sirit – zdroje nemam (to se k nam asi nedostane).

Lubo
Guest
Lubo
5 years ago

Ahojte,
keďže akurát riešim aké vypínač nakúpim s najväčšou k systému Loxone, prikláňam sa aj ja k Schneider Unica.

Avšak chcel by som sa opýtať, pôvodne som uvažoval nad Inels a tak som do krabičiek na vypínače naťahoval nie FTP/UTP ale J-Y(st)Y2x2x0.8 (krútená štvorlinka). Preto by som chcel vedieť, či jeden tlačítkový spínač, môže súčasne ovládať aj svetlo aj žaluzie (krátky klik zapnutie svetla, dlhý klik žaluzia).

Resp. uvažujem nad tým, že môže byť pol tlačidlo len svetlo a pol len ovládania žaluzie, avšak nie som si istý, či štyri žily budú postačujúce.

Ďakujem za info.

budulínek
Guest
budulínek
5 years ago
Reply to  Lubo

Čtyři žíly ti stačí na celkem 3 tlačítka. Takže budeš mít na jedné polovině tlačítko na světlo a na druhé polovině budeš mít žaluziové dvojtlačítko (tlačítko nahoru a tlačítko dolů).

Pokud máš do každé krabičky 4 žíly, tak by to pro potřeby tlačítek mohlo stačit, ale asi už budeš mít problémy ušetřit žíly na teploměry v tlačítkách – ty potřebují 3 žíly (v případě nouze i dvě, ale to nemám vyzkoušeno).

Dalibor
Guest
Dalibor
5 years ago

už není moc co dodat tak jen pár zkušeností a povzdechů …. , když jsem před třemi lety spouštěl Loxone doma, jako moji první instalaci, klepali si elektrikáři na čelo kolik kilometrů drátů natahám hlavně v UTP ( v domě je 13 místností celkem 230 m2 k tomu dvůr a stodola a garáž a bazének ( fakt malej ale šikovnej ).

Naštěstí jsem zvolil filozofii že každý strojek je dvojtlačítko. Levý je na spínání scén, pravý na “nejbližší světlo ” nebo cokoli mne napadne. A vypínači jsem nešetřil ( Schneider, celá sranda do 200 Kč se slušným rámečkem).

Jo a čidel fakt není nikdy dost ( každá místnost minimálně dva, větší i čtyři teplotoměry ), dále mám propojený přes 485 Jablotron s Loxone, je to dobrý na stavové hlášky, ale ne na PIR čidla ( Jablotron čte posílá na sběrnici s cca 1 sec zpožděním a to už je moc pokud chce člověk zpracovat z PIRek signál, ale na kontakty od čehokoliv je to tak akorát a nač dávat dva magnety na každé okno …. limitující je jen počet PG výstupů z Jablotronu ).

Kapitola sama pro sebe je automatické rozsvícení světel, bohužel mne neuspokojuje že se rozsvítí , až když už jsem v temné místnosti na dva kroky , ale dá se to řešit bezrdátovým kontaktem na dveřích navíc v kombinaci s čidlem pohybu v místnosti , ale jen pro místnosti typu šatna , špajz, WC , technická, atd. ne pro místnosti s delším pobytem lidí.

Spínání větráku koupelně úplně jednoduše vlhkostním čidel mezi vanu a sprcháč na strop – vyhodnocení přes nárůst gradientu vlhkosti ( analogová paměť v Configu ) a spolehlivě rozpozná do 1 min sprchování, pokud je napuštěná vana tak do 5 min taky zabere.

Poslední co testuji je ovládání Loxone přes Google Home, už mi jede spolehlivě jen musím používat EN, a opravdu mluvit srozumitelně. Až bude Google mít češtinu ( prý testuje už přes rok tak to bude fakt pecka ).

Otvírače oken, motorové závěsy a další HW na motory jedině z Aliexperessu ( tak 1/3 i 1/10 ceny z toho co prodávají autorizovaní odborníci v naší krásné zemi ), ale některé musíte prostě ovládat po 433 MHz a zatím jsem nenašel řešení, které by to ( dálkové 433 ovladače ) umělo načíst a pak odeslat ideálně připojené přes WiFi a namapované do Configu posílat jako příkazy :-(.
Dalibor

kobra23
Guest
kobra23
5 years ago
Reply to  Dalibor

Jaké UTP jsi tahal? Máš i 1-Wire číidla na UTP, nebo FTP?

Dalibor
Guest
Dalibor
5 years ago

Na CAT 4 mám vypínače a 1-Wire , Loxone sběrnici na CAT 7 mám po domě 3 podružné rozvaděče abych zredukoval to tahání kilometrů do jednoho místa.

zefe
Guest
zefe
4 years ago

Chlapi, tahali ste vsetci CAT7 na Loxone Tree?
Este pred par rokmi stacil CAT5e FTP alebo dokonca UTP a naraz nestaci?

Ja som mal povodny plan dat CAT7 vsade, aj do vypinacov…ale:
1) Pride mi to extrem – tieneny kazdy par + blbo sa s tym robi.
2) Na tych kilometroch kablu nie je ani navysenie ceny zanedbatelne.
3) Vypinace nakoniec nebudu Loxone, ale treba mat moznost potiahnut Tree aj tam…keby nieco.

Rozmyslam kompromis – CAT6 FTP, len kvoli AWG23 vs AWG24 na CAT5e. Vacsi prierez nezaskodi. Alebo kombinacia do vypinacov – 1xCAT5e a 1xCAT6

Datove LAN zasuvky samozrejme CAT7.

zefe
Guest
zefe
4 years ago
Reply to  L

Cat5e = “len” 2,5G, Cat6A = 10G (teoreticky, realita je horsia), Cat7 = 10G (tiez nie uplne easy).

Ked sa bavime o 10G metalickom ethernete, hned po vyjdeni kablov Cat7a sme s kolegom skusali spravit 10G patchpanely medzi rackmi na vzdialenost par metrov. Instalacia do keystonov peklo, potom sme si pozicali velmi drahy merak Fluke, ktory vedel tych 10G aj riadne zmerat (FEXT, NEXT, AXT,…) a tretina nevysla. Takze sme pekne prerabali keystony. U Cat6A som velmi skepticky ohladom 10G rychlosti, realne som neskusal.

Kazdopadne ako pises, na elektroinstalaciu je aj CAT5e prehnany, tak mi unika ten tlak Loxone na Cat7 kabelaz , pricom pisu “Stínění kabelu není třeba uzemňovat.” Takze tienenie tam je na 2 veci.

Ivan
Guest
Ivan
4 years ago

Díky za super článek, určitě souhlasím. Zrovna začínám řešit podobné problémy, tak budu rád za pomoc. Dům už mám postavený, automatizaci jsem (bohužel) při stavbě do detailu neřešil, jen udělal nějakou přípravu. Mé požadavky byly (a vesměs stále jsou):
-řešit zejména automatizaci tzb, tj. vytápění(podlahovka+radiátory+teplovodní+krb+akumulační nádrž), žaluzie, rekuperaci, zahrada, atp. Věci jako ovládání světýlek či multiroom audio nepotřebuji (resp světla řeším pomocí zigbee, audio přes wifi).
-decentralizované řešení, tj žádný centrální prvek pro samotnou funkčnost (pochopitelně pro konfiguraci, monitoring, komplexnější ifttt bude potřeba něco centrálního, ale základní funkčnost ovládání jednotlivých žaluzií, ovládání rekuperace, ovládání topení by měla být nezávislá na centrálním bodě)
-pokud možno vše by wire
-pokud možno otevřený systém
-nezávislost na EZS a EPS

Bohužel při stavbě jsem konkrétní řešení neřešil, přípravu jsem provedl pomocí JYSTY kabelu (v podstatě dvoupárový ethernet se silnějšími dráty, takže se po něm dá i napájet na delší vzdálenosti), do všech vypínačů a zásuvek, v topologii sběrnice (tedy nikoliv hvězda). Plus druhá nezávislá topologie sběrnice pro EZS, od všech dveřních a okeních kontaktů, PIR, atp (ale už jen SYKFY). Pro JYSTY sběrnici jsem se rozhodl, protože se zdála nejšíře použitelná (standard KNX od mnoha výrobců, I2C, RS-485, TECO bus v řešení od mnoha výrobců, i uzavřené systémy od ABB, Loxone, Cue, Inels, a další na tom fungují).

V toto chvíli se rozhoduji co vybrat, bohužel narážím na to, každému systému něco chybí. A v podstatě jediné vyhovující je KNX, ovšem to je šíleně drahé (asi by šlo levně poskládat z číny. ale na to si netroufám), systémy jako Loxone a ostatní systémy s centrálním PLC jsem zavrhl. Zbývá pak decentralizované systémy jako např ABB free@home, či Siemens Cue (ale ty jsou uzavřené), a pak bezdrátové systémy postavené na ZigBee, Z-Wave a dalších, ovšem tomu bych se raději vyhnul (resp. pro dálkové ovládání jasu světel je to ok, pro něco vážnějšího asi ne).
Dalším problémem je zvolená topologie sběrnice, ono by to nebyl problém poskládat na více technologích, ovšem na jedné sběrnici více technologií fungovat nebude (tedy pro příště JYSTY kabely OK, ale ne plně topologie sběrnice, buď hvězda, nebo aspoň kombinace hvězdy se sběrnicí (po nějakých funkčních celcích).

Vytápění (kotel, krb, akumulačka, podlahové topení) už jsem vyřešil autonomním systémem od Siemensu.

Teď řeším ovládání žaluzií a ovládání rekuperace, a s tím spojené čidla teploty a vlhkosti do všech místností a také venkovní čidla pro vítr, teplotu a sluneční svit, a nezávisle ještě pak měření spotřeby některých okruhů (ať už v rozvaděči nebo v jednotlivých zásuvkách). Bohužel nenacházím nic co by mi to vše řešilo (komplexně a určitým uživatelským komfortem – zatím asi nejblíže jsem s ABB free@home), už pomalu začínám uvažovat, že se nějak vrhnu do bastlení na arduinu…

Osvětlení
Guest
Osvětlení
4 years ago

Zajímavý článek díky

67
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x