MÁME ZKOLAUDOVÁNO

MÁME ZKOLAUDOVÁNO

Je to neuvěřitelné. Nakonec se to opravdu povedlo.

Raději jsme zde na blogu ani nepsali, jaké martyrium jsme museli během vyřizování kolaudace absolvovat. Od ohlášení záměru o užívání stavby (jelikož máme stavbu na ohlášku) po papír s tučným slovem “SOUHLAS” to trvalo 53 dnů, ačkoli zákon říká dnů 30.

Protože jsme věděli, že to bude komplikovanější, nenechali jsme nic náhodě. Nechali jsme vše zaměřit, nechali jsme vystavit protokol o zaměření stavby před prvním kopnutím, nechali jsme provést všechny revize, vytiskli všechny technické listy, dodali všechny prohlášení o shodě. Dokonce jsme v projektech upravili každý cm upraveného nebo posunutého okna či dveří, předělali jsme pohledy domu, předělali jsme situačku aby byl zakreslen zemní registr. A stejně to bylo málo.

A ačkoli dle zákona máte v případě nečinnosti stavebního úřadu po 30ti dnech hotovo, tak pokud stavební úřad zároveň přiděluje i čísla popisné, máte velké kulové.

A tak se snažíte v dobrém ohradit, jenže Vám je to k prdu, protože na SÚ si to řeší po svém. A tak zkusíte pomoc hledat na kraji, jenže tam na Váš SÚ dohlíží nekompetentní paní, co se bojí promluvit nahlas, natož se ohradit proti nesprávnému jednání úřadu.

A tak přistoupíte na hru úřadu (protože na oficiální stížnosti nemáte čas), ale aspoň jste ukázali, že si nenecháte vše líbit. Tím se Vám povede zkrátít termín jejich vynucené návštěvy z  “asi za dva měsíce” na “za dva týdny”.

A tak jsme se za 44 dnů návštěvy dočkali. A naštěstí dorazila jen jedna pracovnice místo dvou, jelikož ta nejhlavnější byla nemocná. A ta, co dorazila, byla opravdu milá. Poradila s vyplněním tam, kde jsme měli něco špatně, prošla dům, vše zkontrolovala, sepsala zprávu a ještě se s námi přátelsky pobavila.

Zkrátka opravdu milá návštěva. Přesně tak, jak bych očekával, že to bude fungovat. Aby v případě, kdy člověk splní vše, co zákon ukládá, od první cihly po výšku zavěšení hasicího přístroje, se nemusel bát toho, že stejně nezkolauduje, protože se někdo špatně vyspal.

A tak jsme čekali, jestli sepsaná zpráva bude stačit na to, abysme nakonec opravdu souhlas s užíváním dostali. Uběhl týden a tak jsme dnes na úřad opět volali. K naší radosti nám bylo sděleno, že se máme zastavit si “TO” vyzvednout.

Nejdřím jsme byli nadšení, pak jsme přemýšleli, jestli “TO” není třeba nějaká výtka. Ale co, vydali jsme se tam. Na úřadě jsme zjistili, že hlavní osoba úřadu je stále ještě nemocná, a tak celé papírování dělaly její kolegyně. A protože už předtím byla návštěva v pořádku, i na papíře stál SOUHLAS.

Má to jen jednu drobnou vadu na kráse. Naše číslo popisné je stále jen údaj na papíře, protože do RUIANu, kam je nutné číslo zadat, může přistupovat zase jen ta nejvyšší.

A tak budeme ještě chvíli čekat. Na druhou stranu, máme v ruce papír s razítkem. A ten by měl být snad už opravdu právoplatný. A tak jsme ho rovnou odnesli i na katastr, kde nám dům zapíšou. A pokud katastr číslo v Ruianu nenajde, bude urgovat SÚ, aby číslo do Ruianu zavedlo.

A jak dlouho nám to celé trvalo?

Co nás ještě čeká?

Bohužel je toho ještě spousta ;-). Jen co se změny zapíší do katastru, budeme žádat o vyplacení zelené úsporám. Další krok pak bude na jaře dodělat okolí domu, dlažbu, plot, terénní úpravy. Až bude to, tak pozveme odhadce, aby potvrdil, že jsme splnili 100% věcí z rozpočtu pro banku a uzavřeme i naší hypotéku.

A pak už jen tisíce dodělávek, dovolená v Bulharsku, svatba, druhé dítě, další dovolená v Bulharsku, ….. a pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty 🙂

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

22 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cousma
7 years ago

Gratuluju (a sám se toho děsím)…

Milan
Guest
Milan
7 years ago

:o) jedete taky na desetiletky :o)

Gratulujeme. Z našeho pohledu když ještě nemáme dokončenou hrubou to je dost děsivý článek ale u vás už je vidět světlo na konci tunelu teda chtěl jsem napsat sluníčko na Bulharské pláži :o)

Miro
Guest
Miro
7 years ago

Velka gratulace! Zaslouzeno a dekuji za inspiraci.

Gargamelko
Guest
Gargamelko
7 years ago

Otazka:
Pri Kolaudacii nema byt stavba prazdna bez akehokolvek zariadenia. ???

PS: V tichosti zavidim,Gratulujem

Gargamelko
7 years ago
Reply to  L

Aha zase si mylim dojmi a pojmi !!!! Dakujem za vysvetlenie

Gargamelko
7 years ago

Praveze sa mi zda ze ANO, pri alebo pocas kolaudacnej prehliadky nesmie byt v stavbe nic.Zajtra poriadne pozriem dnes nestiham.

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  Gargamelko

Podla to nema ziadnu oporu v zakone (ako polovica veci s ktorymi stavebne urady otravuju slusnych ludi). Ja budem na 100% kolaudovat tak pol roka po plnom nastahovani a nemienim to nijak riesit.

Lubo
Guest
Lubo
7 years ago

S malým zpožděním rovněž velká gratulace! Jinak celý blog je rozhodně velkou a určitě i velmi podnětnou inspirací.

Info pro všechny další: Stavbu na ohlášku můžete obydlit i před jejím oficiálním předání do užívání, buď v rámci předčasného užívání stavby, nebo ve zkušebním provozu, obojí na základě povolení stavebního úřadu. Finální kolaudace stavby pod 150 m2 není podmíněna prázdným objektem a může být prováděna i při běžném bydlení. V podstatě se stejně jen porovnává dokumentace, někdy ale i plánované úpravy venkovního terénu – třeba portálová okna nesmí být moc vysoko nad okolním terénem 🙂 Pokud tam nebude třeba pod nimi budoucí vyvýšená terasa, která ještě není hotová, úřad to nemusí zkolaudovat. Ono pak stejně záleží na daném úředníkovi/úřednici a na tom, jak se zrovna vyspí 🙂

radek
7 years ago

Myslím, že většina lidí kolauduje barák, ve kterém už bydlí a nikdy sem neslyšel, že by s tím měl SÚ problém.
Dokazovat ti, že tam opravdu bydlíš je složité.
Jinak teda tahy gratuluju k papíru, my kolaudujeme v pátek (ale jen vodovod 🙂 , barák snad v květnu).

Dáda
7 years ago

Mohl by jsi posím napsat nějaké body, které kontrolovali? Myslím jako použití protipož. osb desek, hasičák ve správné výšce, zábradlí na schodech …. Díky

Dáda
7 years ago
Reply to  L

jasně, vedle by jsi, jaky ty vyjadrovacky a papiry ? Ceká me to na podzim a nikde jsem nenasel poradnej soupis toho, jaky papiry k cemu chteji.

Karen Nový
Guest
Karen Nový
7 years ago

Velká gratulace!
Díky za inspiraci a nápady!

Právě jsme ve fázi architektonické studie..již nyní přemýšlím zda-li se pro veškerou administrativu vyplatí zaplatit Inženýrskou činnost (či naopak si to dokáže člověk vyběhat sám za stejnou dobu)…co myslíte?

Díky

Martin
Guest
Martin
7 years ago

Čau,
funguje ještě pan Patrika? Psal jsem mu email v pátek a dnes dvakrát volal, ale žadná odezva. Neviš co s ním je? Díky

Martin
Guest
Martin
6 years ago
Reply to  Martin

Dobrý deň,
podarilo sa Vám s ním nakoniec spojiť?

radek
6 years ago

Tak jsem dnes konečně taky dostal souhlas s užíváním stavby. Co jsi s tím prosímtě dělal dál? Je potřeba odnést na katastr a pak už můžu jít změnit trvalé bydliště, nebo se musí čekat, až to katastr zapíše a pak teprve můžu měnit trvalé bydliště?

Petra
Guest
Petra
6 years ago

Dobrý den,
chci Vám poděkovat za úžasný blog a zeptat se, jak to dopadlo s NZÚ? Povedlo se Vám získat dotaci a byly s tím nějaké problémy nebo to proběhlo hladce? V jednom článku jste psal, že původně měl být štít z OSB, ale v průběhu stavby se to změnilo na VPC, které vlastně najednou působí jako tepelný most. Jak se dívají např. na takovéto změny? Na internetu se mi toho o průběhu vyřizování dotací u novostaveb moc zjistit nepodařilo. Je mi jasné, že dostáváte hromady dotazů a nechci Vás obtěžovat, mohl by to být třeba námět na článek. Přeji hodně úspěchů a zdraví celé Vaší rodince.

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x